Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
26. bře 2012

@kvietok73 já jsem bezplenkovala hned jak jsme se oba s malým rozkoukali - asi od druhého týdne jeho věku. a to jsme měli velké problémy s kojením (málo mlíka, kloboučky, výběr umělýho - po nutrilonu týden v kuse řval, nakonec sedlo až třetí..., nakonec jsem se nerozkojila vůbec....) a i přes to všechno se dařilo. možná proto jsem to všechno zvládla, cítila jsem, že i když kojení stojí za h***o, dokážeme spolu komunikovat, viděla jsem, jak je šťastný, když se vykakal do umyvadla.... necítila jsem se tolik jako hrozná matka:o) když nepočítám několik nehod (asi 4 - byl ještě malý, zakašlal a neudržel:o)), kdy byl nemocný, neměl v plence nakaděno od 4. týdne. čurání se daří taky perfektně, denní průměr jsou dvě mokré plenky, poslední týdny možná už jen jedna. a to počítám i mokrou, kdy se počurá ve spánku. stane se, že třeba 4 dny za sebou máme 100% úspěšnost.

abych odpověděla na tvou otázku: viktor si uvědomil okamžitě, že je nepohodlné čurat a kadit do plíny. pár dní nám trvalo se "domluvit" a jedem stále na jedničku.

teď jsme oba nemocní, já mám i antibiotika. malý měl po panadolu celý víkend hrozný průjem, ale dokázal vše udržet a kadil způsobně do nočníku. takže ho musím pochválit. doufám, že to nezakřiknu, ale nám se bezplenkování daří bez ohledu na zdraví, roční nebo denní dobu.... mám zlaté dítě :o))))

kvietok73
27. bře 2012

@ssassi tak to je super, že to takto máte...vážne máš zlaté dieťa 🙂
...ja som asi tri týždne ležala s horúčkami, každý tretí deň teplota cez 39, takže som bola rada, že dokážem sť na vecko ja....ja som zachovala laktáciu, tak dojčíme a teraz si spríjemňujeme chvíle s BKM...myslím, že na začiatočníkov nám to ide super 🙂

ssassi
27. bře 2012

@kvietok73 to určitě! držím palce :o)
mě to kojení moc mrzelo. bojovala jsem, odsávala, pila hektolitry kojících čajů... až jsem z toho měla ragády, připadala jsem si jako průtokový ohřívač a stejně nic neteklo. malej se narodil koncem července, srpen byl strašně horký, v tom našem půdním bytě bylo na chcípnutí....po šestinedělí jsem to prostě zapíchla a dávala jsem už jen UM. stejně jsem nakojila tak 5 ml maximálně a zbytek byl UM. jak mně se ulevilo! najednou jsem byla plná energie a měla jsem mnohem víc času si dítěte opravdu užívat. a on byl taky spokojenější. sice sál vždycky trpělivě, ale ke konci bylo vidět, jak je frustrovaný, že nic neteče.... 😎 ale ta bezplenkovka mi fakt pomohla, cítila jsem se líp, jakože mi aspoň něco jde :o))))
celkově si připadám víc přirozeně. dítě hlavně nosím, spím s ním, bezplenkování mi přijde jako naprosto normální součást přirozeného kontaktního rodičovství. myslím, že jsem velmi empatická, proto nám to asi jde všechno tak hezky. a to je asi klíč k tomu být "dobrá máma". a to ti asi poradím do budoucna při BKM - prostě se vybodni na příručky a naslouchej své intuici. jsme ženy, miliony let jsme se vyvíjely, abychom teď byly dokonalé matky. několik desetiletí blbosti a nějaká ta zatvrzelá generace v pemprskách nemůže zabít něco, co prostě v sobě máme. máme to všechny. nemusíme to hledat, stačí jen být pozorná a naslouchat 😀

mercymay
27. bře 2012

@majka1981 malicky je proste sikovny asi po mamine co? 🙂))

majka1981
27. bře 2012

@mercymay ahoj 🙂 , myslim si ze kazde dieta je sikovne, co sa tyka bezplienkovania 🙂 🙂 🙂
uvazujes aj Ty o bezplienkovani?

alenka600
27. bře 2012

Ahojte, sledujem tuto temu uz dlho.
Zacala som s BKM, ked mala Julia asi 2mesiace, teraz ma 3m + 2t, Od prveho pokusu sa to dari. Neviem ci to robime spravne, co myslite? Fungujeme takto:
- zobudi sa, dam ju nad nocnik, cikne, kakne
- nakojim ju, dam ju nad nocnik, sem tam nieco cvrkne
- cca po 30minutach vyskusam znova, kakne
Ked nahodou medzi tym potrebuje, bud znervoznie a zavola ma, alebo vypuli oci a scervenie Ale ked nie som pri nej a zobudi sa, tak si cvrkne.
V noci sa naladila takto - ulozim ju okolo pol osmej, prvy raz sa na kojenie zobudi okolo jednej, druhej, zhruba niekedy vtedy si cikne, prebalim ju, lebo ona fakt neznasa ked s nou v noci nieco robim, je v hlbokej kome (niekedy proste vytuhne pri prebalovani s nozkami hore). Potom sa na kojenie budi nepravidelne, okolo 6tej rano manzel odchdaza, takze sa zobudi aj Julia, plienku ma este suchu, vtedy ju dam ciknut na nocnik a spime dalej. A okolo tej deviatej ked uz vstavame, tak ju dam vycikat, vykakat.
Ked ju dam nad nocnik, uplne jasne da najavo, ze uz urobila vsetko a nic viac nebude, ak nahodou este cakam. Raz sa mi stalo, ze ked sa mi uz zdalo, ze je hotovo a uz som ju zobrala, tak zakvikala, ze este chce dalej.
Jasne, ze z casu na cas ujde aj mimo plan 🙂
Cim si nie som ista:
- nevadi to, ze fungujeme skor podla schemy - zobudi sa, odbalim ju, atd atd. Ze na 80 % ja ju navadzam? Aj ked ona pocka, ale neviem ci si nesijem nejaku budu na seba. Niekedy vidim, ze mi dava najavo a niekedy tusim, ze asi. Resp. aj ked akutne nepotrebuje a dam ju na nocnik, tak potlaci a nieco vyde von (keby som ju nechala v plienke, tak akutnu potrebu ma az neskor)
- je nutne rozlisovat cikanie a kakanie? Vacsinou robi oboje
- odkedy pouzivame BKM tak vyrazne zredukovala nocne ci-ka-kanie. Raz okolo tej jednej, ale stalo sa par krat, ze od tej osmej vece necikala az do trejtej rana.A az potom okolo siestej. Je to OK?
Velmi pekne vam dakujem.

majka1981
27. bře 2012

@alenka600 robis vsetko co najlepsie, nerob si vycitky - vsetko je v poriadku a vobec nevadi, ze fungujete podla schemy 😉 . casom sa vam vsetko trosku pomeni 🙂 . Krasne to zvladate 🙂 . Co si nepisala je, ci ju nosis v satke alebo v nosici, tam sa väcsinou da na dieta dobre spolahnut a nemusi sa casovat, vtedy da dieta super na javo ze musi. Alebo aj na prechadzke von, tam dieta vie rozoznat ze nieje doma a musi lepsie signalizovat. Skus 🙂
Nieje nutne rozlisovat cikanie a kakanie. ked zacnete s prikrmom, tak vtedy sa kakanie zredukuje a po case to uz bude tak 1 - 3x denne, vynimky viacej a vynimky menej (aspon u nas to tak bolo...)
Nocne cikanie - je to uplne okay 🙂, moj syn uz vela krat necika a neako od 8-9 mesiaca cikal uz len 1x za noc (ale som ne-bkm lebo nechcel, hned som prebalila plienku a bolo...)
jaaaj a co som zabudla: vitaj tu, nakukni castejsie a napis nam, potesime sa 🙂

alenka600
27. bře 2012

@majka1981 Dakujem za privitanie 🙂 Ja sem chodim casto, vlastne asi tak v 5mesiaci tehotenstva som si ulozila tuto temu k oblubenym 🙂 A tak som sa vlastne dozvedela o BKM, spomenula som to mojej mame, ta sa hned nadchla, kupila mi knihu, no a uz bol zaklad predsavzatia na svete 🙂
Len som zatial nic nepisala, lebo sa mi zdalo, ze este nemam co, vsak to skusam este len par tyzdnov.
Dcerka v satke doma nechce byt ani za nic, odraza sa nohami a chce vyliezt von zo satky. Nosim ju len vonku na prechadzky, alebo na nakupoch, ale vtedy asi tak za 2-3minuty totalne vytuhne 🙂

wilikiki
27. bře 2012

@alenka600 no ale jake super! drzim moc palce, ste sikovni!

wilikiki
27. bře 2012

@ssassi hrozne sa mi pacia tvoje prispevky, su plne porozumenia dietatku, krasne opisujes tu prirodzenost!

alenka600
27. bře 2012

@wilikiki dakujem pekne, ja to ale vnimam tak skromnejsie, uz som par krat pocula, ze s malym dietatkom to nie je ziadna veda, to az ked zacne lozit tak vtedy uvidim, Tak neviem co od toho mozem cakat...

ssassi
27. bře 2012

@wilikiki no tak teď se celá červenám 😉

ssassi
27. bře 2012

@alenka600 ahoj. krásný popis 😀
já časuju a řídím se intuicí tak půl na půl. časování ti může "práci" zjednodušit. po kojení prostě půjde, o tom žádná. a je to intuice nebo časování? já bych to tak nehrotila. snaž se vnímat, co ti prcek říká...
ano, šátek nebo nosítko je bezva nejen pro kontakt tebe s dítětem, ale i pro BKM. jasně, je nesmysl tvrdit, že se v šátku nepočurá. viktor si asi třikrát cvrkl. ale to byla velká zima, já jsem prostě viděla, že musí, byli jsme venku skoro tři hodiny!, ale vybalovat jsem ho nechtěla, navíc zrovna moc nebylo kde. tak si trochu cvrkl. ale nikdy to nebylo "všechno", do nočníku pak vypustil snad litr :o)))
viktor třeba jednu dobu míval jen jedno kakání - a to prosím přesně v 4:40 ráno:o))) a teď kadí tak 3x. ale on byl odmala na umělém, kojené děti prý kakají víc. po příkrmech se hovínko "zpevní" a zas to kakání trvá dýl, je to chlap, takže jak je troška zácpa nebo nadmutí, je z toho velká šou 😎
ještě k tomu časování: jak začal malej lozit, bylo docela těžký snažit se chytat nějaké signály. je jak torpédo. takže to bylo možná častěji o časování. ale jsou chvíle, kdy se v činnosti zastaví, naváže oční kontakt a jakoby říkal "chci čurat". prostě jak kdy. každý den je jiný a to je jedna z krásných věcí na mateřství. 😎
držím palce!

mercymay
28. bře 2012

@majka1981 uvidime, paci sa mi to ale zariadim sa podla aktualneho stavu 🙂)) najprv musime dospiet k realnemu babatku..a to je na ceste. 🙂

ssassi
28. bře 2012

@wilikiki spíš se musím krotit, aby to, co píšu, neznělo jako od fanatika! 😀 tak strašně se snažím svoje okolí přesvědčit, že přirozené rodičovství (včetně BKM) je normální, až si připadám jak aktivista nějaké náboženskopolitické zakázané skupiny:o)))) "inspirovala" jsem kamarádku, se kterou jsem se poznala v porodnici. prvních pár měsíců zkoušeli, ale ono to tam jaksi vyšumělo... jsem TAK ZKLAMANÁ 😢

katyxq
28. bře 2012

@ssassi Tak to jsme na tom podobně, asi docela často dávám nevyžádané rady 😅, když já si prostě nedokážu pomoct a mlčet.
Jinak u nás bezplínkování stále střídavě uspěšné, jak který den, zrovna dneska ráno kakala do plínky, vyčůrala se, nevypadala, že bude kakat, pak se nakojila a spát už nechtěla, já ale dost, takže Šárka vedle mě ležela, kopkala, něco sem tam zavrněla a já podřimovala, takže mi uniklo, že začíná tlačit 😒. Ty její budíčky před sedmou mě ničí, dneska už v šest, tuhle dokonce o půl šesté 😠, pak si teda hodinku pohraje s taťkou, ten jde do práce, tak se malá zas nají a vytuhne tak na hodinku i víc, já většinou s ní, ale mezi 6 a 7 jsem jak zombie.
Nejvíc úspěchy zatím máme, když se probudí, to pak většinou čůrá, v noci a ráno to často stihnem do nočníčku, ale někdy taky ne, neb mi trvá než se dostatečně probudím i já a zereaguju 😉. Teď už jak si malá začíná víc hrát i trochu sama, to pak někdy i zapomene signalizovat, jak je zaujatá hraním si. Navíc poslední dny čůrá sem tam i na pokračování, vyčůrá se a za pět, deset minut to pustí ještě.

majka1981
28. bře 2012

@ssassi preco si sklamana - zato ze kamaratka nevidi signal od dietatka alebo ze sa kamaratka do toho nepustila?

lucikf
28. bře 2012

Ahoj holky, nedávno jsem slyšela povídání od maminky, která u svého miminka používá (a úspěšně) tuto metodu. Moc mě to nadchlo, už z toho důvodu, že mám dceru, která bude mít za týden 2 roky a pořád čurá a kaká do plíny a nemůžu ji nějak naučit na nočník. Prostě si sama neřekne a já to také vždycky neodhadnu. Někdy to vychytám, ale většina jde do plíny. Teď čekáme druhé miminko a já jsem si od té kamarádky půjčila knížku Bez plenky a mám velkou motivaci to po narození mimča zkusit. Držte mi palce, ať mám vytrvalost a hlavně trpělivost. Škoda, že jsem o téhle metodě neslyšela už při první. Myslím, že bych si ušetřila tu spoustu problémů a smutku, které teď mám, když chci dceru naučit na nočník.

ssassi
28. bře 2012

@majka1981 no ona se do toho pustila. ale pak začala vykládat něco na způsob, že malá raději čurá do plenky (haha) a já nevím co.. ale je to o lenosti. prostě se na to vykvákla, to mě na tom mrzí. i když viděla, jak malá fungovala, jak to šlo! prostě ona sedí u PC, dlabe na děcko... ale i když jsme spolu, já bezplenkuju venku, vevnitř, v obchodech - prostě všude a rozhodně mi není trapný vytáhnout malýho mezi lidma. onehdá se v parku děcka vzbudily zároveň, já samozřejmě malýho svleču a šup ke keříku. a ona stojí, kouká, dítě se vrtí v kočáře a ona na to nic. málem jsem ji taky vytáhla a nad tu trávu vystrčila 😀 chodíme spolu do kroužku. já za tu hodinu dám malého vyčurat třikrát - jak přijdeme, v půlce a než jdeme domů. a ona na konci dítě rozbalí, řekne ostentativně FŮŮŮJ, málem malé vynadá, že je mokrá, s kyselým výrazem ji přebalí a hotovo. je mi to líto

ssassi
28. bře 2012

@lucikf budeme ti držet palce! určitě nám pak dej vědět, jak se daří. já ti popřeju do začátku stokrát omílanou empatii. určitě to zvládnete. a k dceři ti doporučím to samé. ono to tradiční učení na nočník je plné restrikcí. v podstatě je to o zákazech a trestech. což se nelíbí ani dítěti, ani matce. tak to otoč a zkus to, co sis přečetla o BKM aplikovat u dcery. časuj (signály pravděpodobně už dávno žádné nevysílá), chval. důležitá je pozitivní motivace. je vždycky lepší jak ta negativní, i když si to řada lidí nemyslí :o)

lucikf
28. bře 2012

@ssassi Já dceru zásadně netrestám za to, že se vyčurala nebo vykakala do plíny. Vím, že by to nic nepřineslo a mohlo by to být ještě horší. Já ji sleduji, když vidím, že hodně pila, tak ji zkusím posadit, ale ne vždy to vychytám a třeba poznám, že už se vyčurala do plíny a když ji zkusím dát dříve, tak tam posedí a potom mi řekne, že se jí nechce. No a kakání, to poznám bezpečně, teda alespoň doma, venku ne, ale když se ji pokusím posadit na nočník nebo na záchod, tak má hysterický záchvat. Ví, že se kaká na záchod nebo do nočníku, ale v praxi to neakceptuje. 😒

majka1981
28. bře 2012

@ssassi tak to je fakt smutne, ako sa chova... mne sa tiez nepaci, ked maminy otacaju tvar od plnej plienky a hovoria fuuuj ako to smrdi. chudence deti, nechapu nic...

ssassi
28. bře 2012

@lucikf nemyslím "trest" v takovém tom "tradičním" pojetí. jako třeba dát na zadek nebo tak. i když i to se vidí. on úplně stačí ten neúspěch, co dítě zažívá, když se pokaká.
@majka1981 jistě, malé dítě si nespojí fůůůj s plnou plenou. spojí si ho s genitáliema. znám jednu prudérní matku, která dítě přebaluje v šeru, nikdo cizí nesmí zadek její holčičky vidět, aby z toho ta malá neměla trauma! 🤐 jak a kdy mají děti získat pojem o tom, co mezi nohama mají, když jsou někdy i do tří let zabalené? každé dítě si potřebuje projít falickým obdobím (ať už užijeme freudovské terminologie nebo ne), nahota je normální a zdravá. nejvíc mě pobavila ta aféra, kdy janet jackson vykoukla při vystoupení bradavka. haha, snad každý viděl bradavku svý mámy, ne?! tenhle náš moderní svět je ujetej a mě moc mrzí, kam to spěje....

majka1981
29. bře 2012

@ssassi veru tak, ja poznam jednu mamu, ktora hanbi svoju dceru ked ju prebaluje, zato ju hanbi ze si holka dava ruky medzi nohy. hovori jej ze to sa nerobi. strasne mi je luto, ako sa k nej sprava. ako sa ma dievca zoznamit zo svojim telom, ked si ho nemoze obchytat? mala ma uz viacej ako 3 roky...

veruru
29. bře 2012

@ssassi
Ahojky, chci začít s bezplenkovkou, můžeš mi prosím poradit, jaké si pořídit vybavení - praktické oblečení, plínky-stačí čtvercovky?..a tak?
díky moc,
Verča a Pupík(27.týden:-)
prosím, napiš mi na mailik, tam koukám stále - verunka.bilkova@seznam.cz

ssassi
29. bře 2012

@majka1981 oj, chudák holka. u nás doma byla nahota zcela přirozená věc, o sexu se mluvilo, pokud nás to s bráchou zajímalo... a díky tomu jsme myslím oba vyrostli v docela normální lidi s normálním sebehodnocením a sebepojetím, co se této oblasti týká :o) já nechám malého, aby si na pindíka sahal 😎 až bude mít rozum, řeknu mu, co je společensky únosné (jako nesakat si na pindíka mezi lidmi 😀 ) ale zakazovat mu to nebudu :o)

ssassi
29. bře 2012

@veruru no, já jsem asi ne úplně normální BKM máma, ale já používám papírový plínky. jako čekat 14 dní, aby se mi naplnila pračka, mi nepřijde jako voňavé řešení. navíc mi to takhle prostě vyhovuje:o)
dítě odmala oblékám do polodupaček a triček, nějaká bodýčka a dupačky s milionem druků nevedeme :o) koukni na http://obleceni.mimishop.cz/katalog.php?typ=8965 koukám, jsi z brna, po brně vozí maminám zadarmo. dobrá cena a příjemná kvalita. a je to fakt praktické. třeba čínskej nočník já moc nepoužívala. ale na cesty je praktická skládací silikonová miska fusion - velmi skladné a efektní, to pak lidi čučí :o)

lucikf
29. bře 2012

@ssassi Takže ty používáš plíny jako takové jištění? Kdyby se stala nehoda? A děkuji za to povzbuzení ohledně dcerky. Včera se mi fakt nepodařilo vychytat ani jedno čurání, moc mě to mrzelo, že se neumím trefit do té správné chvíle. Dneska to bylo lepší, ale stejně se mi venku pokakala a než jsem na to přišla, tak byla chudák celá oštípaná. Škoda, že na to kakání ji nemůžu nijak nalákat na ten záchod nebo nočník. Moc bych si přála, aby mi dala nějak vědět, že se jí chce.

dagmarkaaa
29. bře 2012

@lucikf ahoj, tak to jsi na tom podobně jako já nedávno 🙂 .... taky jsem u první dcerky nevěděla o bezplenkovce a ta se mi teď konečně odplenila ve 2 letech a 3 měsících ale musela na to přijít sama, jinak jsem se snažila o nočník ale ten fungoval jen na kadění a občas nááhodně na čurání.
a malého zkouším bezplenkovat od jeho cca 2 měsíců a jde to jakž takž dobře, taky jsem nechtěla abychom s ním pak bojovali ve 2 letech... plínky používám látkové, přebaluju často když má učůrnuto, nedaří se 100% a ani o to neusiluju, není čas při 2 dětech ale třeba kakání máme vychytané na 90% do nočníku.
tak držím palec, myslím že je velká šance se ti odplení než se narodí sourozenec 😉 mmch měla jsem vloni termín jako ty 😉

lucikf
29. bře 2012

@dagmarkaaa Děkuji za povzbuzení, určitě až se malé narodí, tak sem budu přispívat, jak se nám daří a také doufám, že dcerka příjde na to, jak čurat a kakat do nočníku či záchodu. Můžu se zeptat, jestli jsi ji nechala chodit bez plíny? Nebo jak na to přišla? Já jsem to nedávno zkusila a během půl hodiny mi pročůrala gauč i křeslo v obýváku. Nějak to budu muset udělat, aby si uvědomila to mokro, když se počurá nebo pokaká.