Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kofinek
3. pro 2009

zabudal som napisat 15 mesacneho syna 😀

erinka83
3. pro 2009

kofinek, já si nedovedu představit kojit a mít dítě na nočníku, prostě na tohle mám malou fantazii 😅 V jaký poloze kojíš?

kofinek
3. pro 2009

hehe, to je celkom jednoduche, ja sedim na posteli, jedna noha pokrcena, jedna vystreta, nocnik drzim tou pokrcenou a maly tak sedi, ja som vyrovnana a tak akurat dociiahne. Akurat musim mierit do nocniku. 😀 Mozno som hop pokazila, ale vtedy, ked som zacala, tak inak na nocnik nechcel. Ked som nahodou nakojila, tak on sa automaticky pocas vycikal a potom ho zase prezliekat... Pred kojenim sa strasne vzpieral, takto uplne ok a sme v noci bez plienky, ale ked mu idu zuby, tak je to fakt hrozne, aj kazdu hodinu a uz nevladzem. 😝

erinka83
3. pro 2009

to jsem zvědavá, jestli mi budem mít mezi kojením suchou plínu 🙂 Mně taky hrozně řve, když chci náhodou přebalit před kojením, tak čůráme po kojení.... Tak uvidíme 🙂

Snad tu ještě někdo nakoukne, kdo má víc zkušeností 🙂

martinahor
4. pro 2009

konfinek, já moc neporádím, k odstavování máme ještě daleko, ale taky někdy vstáváme co hodinu, tak jsi mě moc nepotěšila, že to může trvat až do 15m 😒
Jinak, já se snažím (pokud nejsem moooc líná) jí svlíkat ještě v polospánku (než začne ječet), když se začne vrtět (jinak spí jak zabitá), úplně se vzbudí až nad nočníkem (mega lavór 🙂 ), řeknu dost důrazně ččččččččččččč, většinou to hned spustí, no a při oblíkání začne dost mrčet a vyžadovat prso, no a já pak hned usínám.
No, snad sem napíše někdo se starším dítětem a pomůže. 😉

kofinek
4. pro 2009

Martinahor, to sa neboj, ono je kazde dieta ine, co som pocula, niektore sa odstavili same (co ma fakt stve 😖 ), holt ja mam labuznika 😀 ,

ja tiez rychlo zaspavam, ale niekedy sa veci nakopia a som potom zla na vssetkych, ako som unavena a to nechcem. Len musim pockat par dni, az sa nam vyprazdni dom, teraz tu mame celu familiu, tak ked bude v noci revat ako tur, tak aby sme nepobudili cely dom. Vyskusam to nejako podla seba a uvidim, dam vediet, ked tak, tak sa vratime ku kojeniu.
Ale fakt mi pride, aj ked uz cez den kojime len raz - pred spanim, tak ma to vyzmykava. Som chudcia ako som kedy bola a nepaci sa ´to nielen manzelovi, ale aj moja mama sa zlakla, ze miznem pred ocami. 🙂 Kazdopadne dakujem za rady a keby Vam nieco napadlo, tak sem s tym 😉

martinahor
4. pro 2009

kofinek, prý pomáhá pít silný šalvějový čaj, několikrát za den, pak prý mlíko nechutná. četla jsem to někde na diskuzi, nemám potvrzené. Ale jestli zlobí zuby, tak prý MM obsahuje nějaký enzym co tlumí bolest.

yancha
4. pro 2009

Erinka, jj, normální nočník asi od 10.měsíce, kdy byl silný bojkot asistovaného čůrání, až jsem myslela, že to půjde už všechno do plen, ale bylo to tím, že chtěla prostě sedět a čůrat sama. 😉 Což mi došlo taky mimo jiné až díky téhle diskuzi, takže dík za ni!
Ludmila, určitě se to podaří a nebude to trvat ani tak dlouho, jak se teď zdá 😎 . Navíc, když jsou starší, čůrají méně a intenzivněji.
Martino, já si úplně přesně vybavuju tu ranní únavu a přemlouvání se na zvednutí nočníku ze země vedle postele 😝 . A v noci by to bylo třeba snažší, kdyby spala malá vedle tebe v posteli. Ale jinak si nic nevyčítej, když pomyslím na všechny ty hory jednorázovek, které děti bezplenkováním ušetří, i na tu důvěru v to, že na ně rodiče pamatujou a snaží se jim nějak vyjít vstříc, tak to stojí rozhodně za to, i kdyby to bylo jen na částečný úvazek 😵

yancha
4. pro 2009

Ehm, jenom jsem chtěla doplnit, že ty hory jednorázovek jsem myslela hory ty tuny použitých, které běžné dítě nahromadí za plenkovací období... Jinak mě opravdu vždycky pobaví, když vidím nějaký leták výrobců jednorázovek, kterak tam tvrdí, že dítě není schopné zadržet moč ni na minutku a hlavně nenutit nočník příliš brzy (přišli by přece o zisk z prodeje 😠 )

martinahor
5. pro 2009

yancha: malá spí se mnou pod peřinou, je to krása 😀 ,ale někdy když se budí na čůrání co hodinu tak jsem holt líná udělat i pohyb z leže do sedu 😠 . Dnes v noci vstávala jen 3x, takže to byla paráda, plena suchá 😀
Jinak teď jsem viděla reklamu v nějakém časopise na jednorázovky, prý až 9hodin v suchu. Hnus. No, třeba švagrová má holku v jedný plínce i 5hodin přes den.😠 . Ale za blázna jsem já.

nevestinka2010
5. pro 2009

cauky, ja vas sleduju tak po ocku a sbiram inspiraci pro budoucnost. Rozhodne nehodlam propadnout mameni reklam a lobbingu plenkoveko prumyslu, chteli bychom praktikovat BKM a minimalni latkove plenkovani, tak sem rada, ze se o tom dnes uz clovek i vice docte... mejte se a hodne zdaru!

zizkam
6. pro 2009

nadarek.... dnes mi Jožule vydzřela deset hodin v suchu jen se napila mlíčka a spala dál. (asi bedu muset víc pít protože tohle asi není nejzdravější) jsem ted ve stadiu kdy jsme děsně za BKM vděčná protože tohodle bych si přece jinak nevšimla.. no a ty opruzeninky, skoro vubec neznám....
chtela jse se zeptat jestli někdo z vás znakuje před čůráním a kdy začal a jak to provádí... a tak 😅

erinka83
7. pro 2009

Tak máme novej nočník a nevím, jestli je to náhoda, nebo to s ním souvisí, ale malá začně řvát, jakmile ji beru do klubíčka ☹ Ne vždy, ale hodně často... Ale my taky pořádně ještě nevíme, kdy fakt chce a kdy tak jenom vypadá, tak ji berem asi hodně často na její vkus 😅 No zkusím ji zase dávat na ten původní, byl menší, líp se mi nad ním drželo, tak uvidíme...

Teda zírám, jak vám to ve 3 měsícících mimča jde, se bojím, jestli něco neděláme špatně ☹

kveluse
7. pro 2009

Ahoj,

chtěla jsem se zeptat, jestli máte některá zkušenost s častějším a nesignalizovaným čůráním, když je mimi na bříšku. S dcerkou nám to do 4 měsíců šlo krásně, vždy se stala nehoda jen, když jsem ji dala trénovat na bříško a to i přesto, že se těsně předtím vyčůrala do nočníku. Ale od 4 měsíců se sama přetáčí a teď už dokonce leze (je jí 5 měs) a takže máme nehod docela dost. Když se tady takhle sama šmrdolí, tak je třeba každých 10 minut mokrá a hlásí až mokré kalhoty nebo loužičku. Když ji nosím nebo mám na klíně, tak vychytáme 99% čůrání.

martinahor
7. pro 2009

erinka: určitě neděláš, naše malá byla ještě v 1 měsíci dost uplakaná, takže signály se taky dost ztrácely, ale myslím, že ji nevadilo, že ji taháme nad to umyvadlo, páč se ji nezdálo toho asi víc. Jedině spokojená byla v šátku, to vydržela i 3 hodinky, někdy teda i v mokru. A ráno, když čůrala co 10 min jsem to fakt nedávala, teď je to podstatně lepší.

delfi
7. pro 2009

erinka: neboj malej byl v 1 měsíci taky skoro pořád mokrej a když šel nad nočník do klubíčka taky řval, ale to byly vždy takový vlny - třeba 2 dny řval a další dny byl v pohodě a dokázal bejt dost suchej. ono se to opravdu zlomí kolem těch 3 měsíců, kdy to mimčo opravdu začíná chápat a komunikovat neboj a vydrž 😉
martina: 5 hodin v jedný plíně 😝 a tos mě pobavila, že za blázna jseš ty. taky si tak často připadám, když jsem ve městě a pořád řeším, kde budu kojit abych ho mohla dát na nočňajs a nedívali se na mě jako na exota a na matesa jako na chudáka, že má takovou náročnou matku....
ad opruzeniny: zdá se mi že mates má nějakou citlivější pokožku, bo když je delší dobu v papírovce (suchý samo) nebo když je chvilku v mokrý látkovce, tak mu zadeček kolem dírky zčervená - jako opruděnej není (to v životě nebyl), ale zbělá to až když ho nechám třeba 10-20 min nahýho. obávám se, že jsem mu to citlivost způsobila já, že prostě na ty plíny (papírovky obzvlášť) není zvyklej. nebo myslíte, že to je prostě vrozený?

erinka83
8. pro 2009

Jé, tak když se nám občas zdá, že to má kolem dírky červený, tak to není úplně OK? Ale ono to fakt na vzduchu, ještě než dostane další plínu, zase dostane normál barvu... Já ji mám přes den doma jen v obyč látkovce, tak hnedka vím, jestli je počůraná a pak mám pocit, že aspoň "větrá" 🙂
No pořád nám někdy brečí a někdy ne, no možná už nečůrá tak často, tak se jí fakt nelíbí, když ju berem, když se jí nechce 🙂 Ale pak je chopná se počůrat 3 x během 10 minut 😅
Jinak mi někdo říkál o své známé, která na děcko měla 3 plíny za den, dyt přece bylo v suchu! 😝 😔 😠

delfi
8. pro 2009

erinka: no já nevím jestli to červený kolem dírky je normál nebo ne. se sebou to srovnat nemůžu, protože si tam nevidím a manžela takhle studovat nebudu - jako jestli to máme i my takhle....ale každopádně nebrečí, nebo se netváří že by ho to bolelo takže to asi bude v pohodě....možná to moc řeším. ale nechtěla bych vidět dětí co maj jen 3 plíny na den 😝 😖 chudáci děti, papírovky můžou dělat zadek v suchu jak chtěj ale je přece nechutný nechat děti ve vlastních výkalech! ta známá určitě neměla na den při ms jen 3 vložky i když ty taky přece dělaj pipku v suchu!
jinak tohle mi mates dělal taky - že brečel a vzpíral se když si myslel že se mu nechce, občas to dělá i teď. ale teď už se opravdu dost často vyčůrá když ho dám i když se mu akutně nechce - to poznám podle množství, že si třeba jen učůrnul. a naopak už vydrží dost dlouho suchej, když jsme třeba ve městě a nemůžu ho dát co hodinu tak on často opravdu vydrží. včera byl suchej celej den a to jsme byli celej den ve městě a dávala jsem ho čůrat jen 4krát!!! (od 9.00 do 17.00). trpělivost - upraví se to samo a pak to bude paráda.

erinka83
8. pro 2009

Jé Delfi, no snad jo 🙂 Teďka měla plínu durch, dala jsem na nočník a tolik toho snad ještě nevyčurala 😀 Ale stejně za 10 minut byla počůraná zas, to jsem ani nepostřehla... Dneska mi zatím nad nočníčkem neplakala...

delfi
8. pro 2009

erinka: mimča obecně čůraj víc a častějš ráno a dopoledne a naopak odpolko a večer skoro ne - u nás to tak aspoň 100% platí. ty nálože do nočníku se už pomalu budou zvyšovat - očas ráno se divim jak tolik může vůbec udržet v sobě - někdy to tipuju i na 150-200ml! 😀

martinahor
8. pro 2009

Tak dneska byla Barbora přes noc durch asi 5x, prostě mě nevzbudila, jednou měla mokré bodíčko i na zádech a už to bylo docela studené, takže v tom chudák asi nějakou chvíli ležela. Někdy asi spí dost tvrdě nebo nevím (nebo spím tvrdě já). No, už jsem myslela, že na noc nebudu dávat svrcní plínu, ale asi to ještě odložím.
delfi: a když jste ve městě tak kde tak kojíš a dáváš na nočník. Je pravda, že já jsem venku ještě čůrat nedávala, jenom když bylo ještě teplo a venku v přírodě (prostě ne mezi lidmi). Furt mám ostych či co. No, budu si muset zvykat na ty pohledy.

delfi
8. pro 2009

martina: no já jdu vždycky do bývalé práce - ta je v centru, takže tam si rozložím "styčný stan", tam nakojím, vyčůrám a vyrážim do města. no a většinou je po cestě nějaký obchodní centrum a tam v kavárně (coffee heaven apod. kde jsou prostě nekuřácký) nakojím no vždy v tom oc maj přebalovací místnost tak tam vyčůrám, nebo přebalím. pokud jsem mimo centrum, tak kojím a čůrám v autě. je tam teplo a nikdo moc nekouká. my totiž bydlíme za prahou takže do města jedu vždy autem. někdy to taky dělám u dětský, nebo když jsem na nehtech, u kadeřníka apod. tak to dělám tam. ale vždy s sebou vozím nočník, takže můžu dát čůrat prakticky kdekoliv uvnitř (až na ty blbý pohledy...)

erinka83
8. pro 2009

delfi a jak se na to tváří dětská? No my jsme byli včera, měla jsem malou rozbalenou u sestřičky a tak mi bliklo, jestli se jí nechce kakat a bylo to venku 🙂 No možná až budu ostřílenější, tak to zvládnem🙂 No já hlavně nejdřív musím získat jistotu sama u sebe, v sobotu jsme tu měli kamarády a naštěstí malou dával čůrat m, a zrovna se jí to vůbec nelíbilo a vůbec nečůrala, jsem si říkala, že kdo ví, co si budou myslet...No já vím, že mi po ostatních může být prd, ale ještě mi v tom mimo domov chybí sebevědomí...

delfi
8. pro 2009

erinka: já na tom byla ze začátku podobně. mudra to nijak nekomntovala, jen sestřička spráskla ruce že ho na nočník dávat nemám, si myslela, že ho tam jako posazuju (to mu byli cca 3 týdny). tak jsem jí vysvětlila že ho držím v klubíčku a on nesedí. tak to pak řekla že v poho. podle mě mě mudra bere trochu jako exota 😀 ale je fakt že i teď když jsem u někoho kdo to ještě neviděůl a malej se začne na nočníku čílit nebo se nevyčůrá tak se taky necítím úplně nejlíp

kofinek
8. pro 2009

kveluse, ja si myslim, ze mala sa dostala do casu, ked ju zaujima vsetko ine ako signalizovanie, takze by som skusila casovanie. Co som tak citala, tak proste len musi prejst nejaky cas a zacne, teda spomeie si, ze ma signalizovat. 😉

delfi a erinka83, ak to nie je tajomstvo ake mate stare deti? 🙂

erinka83
9. pro 2009

kofinek, když si najedeš na naše pasy, tak se ti to tam ukáže 🙂 Malá bude mít zítra 7 týdnů, pokoušíme se o BKM asi tak měsíc, ale je pravda, že v noci vůbec, to prostě spím, jen po kojení to zkoušíme... A pak já jsem fakt trubka, prostě nedám na svoje instinkty☹ Zrovna dneska, musela jsem ji vzbudit, šly jsme na krev ráno, tak jsem ji dala na nočníček (měla suchou plínku, předtím jsem kojila asi před 1,5 h), krásně se vyčurala 🙂 Tak jsem nakojila, oblíkla a že jdeme, ona se začla jaksi vrtět, mně bliklo, jestli nechce kakat, v tu ránu se usmála a uprdla 😀 Teda ale to byla nálož 😅 Tož tak to se mnou je, nevím, když ty její signály neposlechnu pokaždé, jestli to teda vůbec k něčemu je?? ☹ Jsme z toho teďka s mužem takoví rozpačití...nechcem přestat, ale když nejsme schopní to pořádně poznat... 😔

kveluse
9. pro 2009

Erinko, já už provozoju bezplenkování 4 měsíce a taky někdy neuposlechnu "nápovědu". Kolikrát ani neposlouchám, když mi to jasně malá říká, kouká na mě, brebentí a pak se usmívá jak sluníčko a to už je mi jasné, že říkala a čůrala 😀 . Jen vydržte, myslím, že to nikdy nebude bez nějakých problémů a vždy bude co řešit, ale stojí to za to. Já se cítím hodně dobře a věřím, že i malá, když nemusí být zabalená v plínce a v kakání a čůrání. Je fakt, že to většinou chce hodně soustředění a to asi žádná z nás nemůže úplně zvládnout - máme také domácnost, starší děti, jsme někdy dost unavené atd....

kveluse
9. pro 2009

Kofinku děkuju, už se to najednou vylepšilo.

martinahor
9. pro 2009

já malou u mudr v posledních dvou návštěvách brala nad záchod, aby na nás nikdo neviděl, před tím jsem ji rozbalila, počkala až se vyčůrá a dala suchou plínu 😖, na ten nočník před lidmi prostě ještě nemám, ale ono to příjde 😀
jinak Barborka má poslední dva dny dost špatnou náladu, řev, řev a řev (pokud ji neuchodím v šátku), takže se mi nad umyvadlem prohíbá do luku, že ji skoro neudržím, tak toho nechám a vyměňuju plíny, ještě si většinou jen učurne, takže znovu nad umyvadlo, řev, suchá plína, za 2 minuty mokrá 😠 A tak no, snad nebude nemocná.
Jak máte doma oblečené děti? My máme asi 20stupňů, jenom rozepnuté bodíčko, čč a návleky, které se někdy schrnou, takže má trochu holé stehýnka tak nevím jestli to není málo, ale furt svlíkat a oblíkat se mi nechce. To jsem matka, ach jo

kofinek
9. pro 2009

To mate krasne miminka. Trosku zavidim, ja som o bkm nevedela, az nahodou som na to prisla, ked mal maly 7 mesiacov, tak sa snazime odvtedy. Ale u nas to je skor o casovani, pretoze ho zaujima vsetko ostatne, akurat kakanie chodi hlasit, respektive nosi nocnik 😀 ale aj tak som rada. spanok cez den je suchy a aj noci, ked nespim ako zabita. Ale ako som sa presvedcila, moj synovec cca 6 tyzdnov a skusala som to s nim a ono to fakt funguje u takych miminek. 🙂 Uz aby som mala druhe mimino, aby som to mohla od zaciatku. 😉 ale potom to zase bude zabava, ze sa to asi vobec nebude dat stihat, no uvidime.

Ako pisete, ako na Vas ludia kukaju ako na exotov, to aj na mna, ked mal 7-8 mes 😵 ale teraz, ked ma maly 15m, tak vsetci zrazu, aky je sikovny, a ze chlapci su na to lenivi... Co k tomu dodat... Neni sa comu divit, ked sused od vedla 2 roky a nieco!!! v lete,ked som sa isla uvarit v hocijakom obleceni a on nahaty v pamperske. To som fakt nemohla pochopit. Ako moze byt v igelite. Moj syn vl lete snad ani nemal plienku na sebe 🙂