Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
8. bře 2011

@sussanah Tak to ja se zatim s Martinkem i najim, to na zacatku to byla jina krize, ale ta svoboda se rozhodnout, kdy budu spat a jak dlouho, to mi moc chybi, a to Martin je co se tyka spinkani zlate dite, kdyz pominu par jeho krizi, ktere netrvaly nastesti dlouho, proplakane noci nezname, ale ja byla docela spac, takze mi to stejne chybi.

sussanah
8. bře 2011

@zlilly kruci, jsi mi ted pripomnela, ze jsem si chtela zaposit rifle 😠

sussanah
8. bře 2011

@jasekd no ted je to u nas taky uz pohoda, ale teda prvni 3m bylo peklo. To zdaleka predcilo me nejhorsi sny 😖

jasekd
8. bře 2011

@sussanah Tak to ja to cekala jeste horsi 🙂 Ja se teda nebala kojeni a refluxu, s cim byl nakonec problem, ale prorvanych noci a bolavyho briska, a to nas minulo. Martinek byl docela spac, krmili jsme kolem pulnoci a pak treba ve 4, problem bylv tom, ze to trvalo i hodinu a pak jeste krkat a zvracet, takze jsem se moc nevyspala, ale kdyby to bylo "normalni" dite, tak vstavani 2x za noc na zacatku je dobry. Kamosky vstavaly treba 3-4x, ale zas jim to krmeni trvalo treba 20 minut. Kez by slo to kojeni, jenze s tema mejma kozama 😠 (mam fibrosni mastopatii) to asi opet nebude nic moc. No jsem na ni uz zvedava, na berusku. Ja si vubec neumim predstavit mit holcicku 🙂

ameliejulliette
9. bře 2011

@jasekd @sussanah 😀 Synchronizované zvracení mě taky pobavilo...

opica
9. bře 2011

@sussanah v pohode 😉 chystam sa na skolku, tak uvidim, aky bude tam. no, teraz som v polovicke, termin 28.7. a zas chalan. ked mi to volali po amnio, tak som revala jak tur 😎 vidim, ze aj ty cakas asi chlapca, blahozelam 🙂

lmm
9. bře 2011

@opica, většina mých kamarádek má dva kluky, jedna dokonce tři. A já, která jsem je chtěla, jsem byla na porodním sále v šoku. Byla jsem si naprosto jistá, že to bude vysněný kluk. A ona holka! Ještě celý den jsem to rozdýchávala. A myslím, že navždycky budu mít výčitky svědomí, že jsem to takhle cítila. Chudák malá, přitom dneska bych ji nevyměnila ani za dvacet kluků 🙂.

mamusia
9. bře 2011

@jasekd @sussanah vcera som mala poradnu,tak som sa velmi tesila,ze sa tam dole uz nieco hybe......krcok skrateny na 1,5cm a na spic prsta som otvorena......no dnes ma hned schladila moja gynda,bo mam streptokoka ☹ cize mi budu musiet podavat infuzie pocas porodu,co ma moc netesi.....

jasekd
9. bře 2011

@lmm Proto ja si to nechala rict dopredu, my jsme poprvy hrozne chteli holcicku a nevim, jak bych v tak vypjate situaci reagovala, zda stesti za jakekoli dite nebo treba i zklamani... To jsem nechtela. Proste priroda to nezaridi dokonale a nenastane u kazdeho hned ten naval stesti. Taky jsem mela vycitky svedomi, ze jsem chvili byla z kluka zklamana, supermatky te odsoudi, ale tyhle pocity ma spousta holek. Ze je to ted muj nejdrazsi chlapecek,snad nemusim psat. Te dpodruhy jsem mozna chtela zas kloucka, kvuli Martinkovi, ale je to ta poprve vysnena holka, manzel je moc stastnej, strasne holcicku chtel, tak jsem rada 🙂
@mamusia Jaj to je neprijemne, to chapu, ze mas po nalade. Uz aby to bylo za nama a holky v poradku venku, co?
Jinak mam dotaz, malej se mi pres den budi v postylce s placem, kdyz hned bezim, je suchej a hned se vycura. Posledni dva dny zaplakal, jenze nez se sloni matka rozbehla, zase prestala usnul. Kdyz se definit. probudi, opet s placem, je uz mokrej. Zas se mi nechce hned ho tahat z postele, kdyz jeste usne, uprimne jsem rada, ze mam chvili klid, a i on ze si odpocine. Pritom v kocarku se probudi, nebreci a klidne dojedem domu suchy i tak, i kdyz samozrejme ne vzdy, ale vydrzi i pres dve hodiny, i kdyz je vzhuru. Pri hrani je ovsem pocuranej kazdou chvili. Jinak v noci se nam na curani nebudi. Mam se na to vykaslat nebo ho davat curat? Znova uz neusne.

opica
9. bře 2011

@lmm my sme chceli aj pri G dievca, ale to som znasala vyrazne lepsie, kedze som vedela, ze chcem este druhe, tak bola sanca 😎 ale tretie uz nechcem, cize sa s tym budem musiet zmierit. ja si aj nadavam, ze som hlupa a chuda dieta, namiesto toho aby som sa tesila, tak som bola z toho uplne mimo. lebo chlap vzdy odide z domu a vzdy budem len svokra a ked si zoberiem, co to nase dieta zdlavi uz teraz, tak cez pubertu budem varit v 100 l hrncoch 😀
no nic, karma to takto chcela.
kocky, ako to riesite so spankom a plienkou. on to proste este stale asi nevie odhadnut. skoro vzdy sa zobudi pocikany a obcas aj pokakany. vyslovene mam pocit, ze ked zadrieme, tak proste sa mu zvierac uvolni 😖 nemam to zatial riesit alebo mate nejaku radu...

jasekd
9. bře 2011

@opica Koukni o prispevek vys, na co se ptam ja 😉 Taky mame nejasnosti. Suchej zustava velmi casto po dennim spanku, at uz v kocarku nebo v postylce, nebo proste kdyz je v klidu v kocarku, tak muze bejt i vzhuru. Naopak ucurava, kdyz si hraje a neco se deje, to cura i kazdych 10 minut, necham ho po curani nahateho a za chvili je v louzi. Nocni curani zatim neresime, ten den by stacil, ale Martinek je jeste malej,i kdyz nekdo uz to zvladal v tomhle veku i v noci. Ale on se mi nebudi a i ja jsem rada, kdyz spim. A stema klukama a holkama tam pisu taky, tak jsem radam ze nam vysel par, jinak by manzel asi jeste chtel pokouset holcicku...

mamusia
9. bře 2011

@jasekd myslim,ze ho nebud....on moze byt aj mokry az po druhom raze,ze Ty ako "slonica" 😀 dobehnes uz neskoro....takze ten 1x co sa zobudi s placom,tak mozno sa mu len nieco zle sniva,alebo sa mu trochu chce,no zaspi a pocika sa az po druhom zobudeni.......ale ja by som urcite nebudila,radsej,nech to je v plienke ako potom cely den mrzute dieta 😒

mamusia
9. bře 2011

@opica ja si myslim,ze chodis neskoro......bo ja ked pridem k nasej malej neskoro,tak uz je to v plienke,no ako pridem na prve vzdychnutie (mame super vysielacku,ze pocut aj ked sa otoci na druhy bok 😀 ),tak je sucha..

jasekd
9. bře 2011

@mamusia Prave ze kdyz dobehnu uz na prvni zaplakani, bejva suchej, no ale asi se budu ted flakat a jeho necham spat, kdyz chce vstavat, rozerve se poradne a rekne si.

jonki
9. bře 2011

viem ze ked to sem napisem tak hned dalsia plienka bude s najvacsou pravdepodobnostou totalne okadena ale E nekadila do plienky uz viac ako mesiac...obcasne mokre prdy co zanechaju ciarku neratam (bolo ich zopar)
minuly tyzden sme boli na dovolenke a hnuskovali sme namiesto latkoviek...bala som sa aky vplyv to bude mat na nase zvyky...ale parada...po prichode domov jednu noc vydrzala so suchou plienkou tri hodiny a druhu od kupania o 19:30 do kojenia o druhej rano 😕

jonki
9. bře 2011

😀 😀 😀 a tak sa stalo 😀 😀 😀 nebyt rychleho zasahu tak to neschyta len plienka ale aj oblecenie a fusak
murphyho zakony v nasej rodine asi naozaj platia 😀

luty
9. bře 2011

Jejda, vy jste toho nakecaly... 😀 Nestiham ani cist 😲 Jsem porad jeste nachcipana, prcka porad drzi kasel, ale uz je lepsi a vymysli lotroviny🙂 Kazdopadne smekam pred vsema s briskem, ja jsem ted temer troska a nedovedu si predstavit jeste tehotenstvi. Drzim pesti vsem, ktere maji brzy termin!!! At to probehne hladce!!!

BKM je u nas standartne bojkotovana, uz pres mesic. Ale vim, ze J. nezapomnel. Kakani ted celkem chytame. Curani jen po probuzeni, po vyndani ze satku + 1-2x za den zahlasi a chytnu to. Vetsinou cura behem jidla, slozity proces odmasleni z bryndaku a vysazeni na nocnik absolvujeme i trikrat behem obeda a desne se sprajcuje, popr. se vykaka, ale nevycura. No a hned po obede ma mokrou plinu 😠 Ale az prekvapive me to ani nestve. Jsem rada, ze se nezapomnel a verim, ze az se rozhodne, tak to zase pujde🙂

@lmm To Ti obe deti vstavaji o pul pate? Jak to zvladas? U nas je to totiz stejne, casto je to i ve ctyri,kdy zje to v pet, tak jsem nadsena! Porad jsem se s tim jeste nesmirila, zkousim davat spat pozdeji, ruzne kombinovat spanky pres den,ale J. jako by mel vnitrni budik a nefunguje nic.Docela se mi sprajcuje ho nechat v postylce rvat do sesti, jak mi vsichni radi, ale na druhou stranu jsem uz strasne utahana a bojim se, ze nezvladnu druhe tehotenstvi. Zkousela jsi to nejak resit? Nebo mas tolik sily, zes to jednoduse prijala a basta?

lmm
9. bře 2011

@luty, syn takhle vstaval dva roky, pak, kdyz prisla dcera, zacal spat dele, ale ona ho nahradila 🙂. Zjistila jsem, ze uplne nejlepsi je s tim prestat bojovat a vzit to jako fakt s urcitymi vyhodami (v 9 mam uvareno uklizeno vyprano atd). Kdyz jsem se snazila ji prinutit, aby spala dele, jen jsem byla nastvana na cely svet. Zrovna dneska jsem byla tak mrtva, ze jsem ji drzela v posteli do sesti. Bylo to zbytecne, neusnula a ja jsem se pres hodinu a pul drzela v marne nadeji a zurila. Bohuzel to ale znamena, ze v 9 vecer jsem naprosto vyrizena a chodim spat. Nemam zadny cas pro sebe, usinam pul hodiny pote, co usne syn. Ale rikam si, ze to za chvili muze byt uplne jinak. Myslim, ze az mala zacne chodit, bude vic unavena a bude lip spat. Uz aby to bylo! Hodilo by se mi, kdyby trochu hybla zadkem, kdo ji ma porad nosit. Velka uz je dost 🙂.

sussanah
9. bře 2011

@luty to ranni vstavani, nekde jsem cetla, ze proste deti maji vnitrni budik nastaveny a pak uz jen zalezi na to kdy. Nektere proste vstavaji v 5 jine v 7, ale to, kdy se ukladaji spat to neovlivni. Takze treba zkouset maleho dat spat v 10 s tim, ze ti rano bude spat dele, na to bych nesazela, spis se vzbudi stejne a akorat bude nevyspaly. Me maly teda spaval krasne jako mimco do 9, potom do 8 a ted poslednich par mesicu vstava vetsinou kolem pul 7 - 7 a je fakt jedno, kdy jde spat. Dneska jsme sice spali do 8, ale to jen proto, ze od 3 do 5 porad jen fnukal, rval, knoural a porad dokola, takze ho to taky vycerpalo a oba jsme to museli dospat..

@opica odpoledni spanek se maly docela rychle naucil vydrzet necurat, jen obcas, kdyz toho vypije extra hodne, tak se pocura, ale je mu to vetsinou fuk a spi v klidu v tom mokrem dal. Tak posledni 2m uz v odpo spanku nehody nema, spis se vzbudi s tim, ze chce curat, ale i kdyz mu tu plinku nekdy dam, tak se stejne do ni nevycura a probudi se. Takze ho potom uspavam znovu. Pokud je jeste unaveny, tak ho nakojim a on vetsinou hnedka usne. Urcite bych to ale nijak zasadne neresila byt tebou, spanek je podle me v tomhle cennejsi 😉
Nocni curani, zacali jsme ho davat v noci curat kolem 10m, vzdycky se mezi 11-12h zacal v postylce mrvit, to byl signal na curani. Dali jsme ho, on pustil davku a okamzite tvrde usnul. Pak spal uz bez plenky az do rana, obcas potreboval jeste nad ranem znovu curat. Pokud se nahodou nemrvil, ale tvrde spal, nechali jsme ho spat, nebudili. Jen jsem zkontrolovala plinku, pokud byla mokra, jen jsem sundala, aby v tom nespal, ale nebudila jsem ho. Poslednich asi 14dni se prestal na curani budit a vetsinou je suchy az do rana, nejak k tomu dosel sam. Takze za sebe rikam, z tvrdeho spanku nebudit, pokud tam sebou haze, muze chtit curat a to bych ho dala 🙂

sussanah
9. bře 2011

Jinak dneska jsem volala pro vysledky moci, vse je v poradku, takze dr rikala, ze to fakt vidi jen na to prochladnuti, ze male deti jsou na to citlive a spolu s tim cestovanim ho to mohlo proste rozhodit. Kazdopadne dneska uz je to taky lepsi, vcera mel jen jednu plinu u dr, to ale bylo cilene, aby se do ni vycural a jinak bez nehody a dneska taky s cistym stitem, tak se snad vracime do normalu 🙂

zlilly
9. bře 2011

Tak u nás to dnes bylo super paradoxní. počurana plenka žádná, slovy ŽÁDNÁ, ale zato tři pokakany. dvě málo, jedna tak fest, že to proteklo až na čerstvě vyprany a nalanolinovaný vlňáky. ach jo. 😠 ale mrnous je v tom nevinně. má teď tři dny jakejsi prujmík nebo co to, kaká skoro při každým vysazení, teď večer měl i trochu bolesti bříška, šponoval se a tlačil tlačil, tak sem byla nakonec ještě ráda, že se vykakal a je mu líp.

opica
10. bře 2011

ja som presne nad tym rozmyslala. niekedy sa stane, ze ho musim ist poobede zobudit a skoro vzdy je aj tak pocikany ☹ inak, cez den super, to sme nehodu nemali uz dobre dlho. no a v noci to neviem riesit, on spi v druhej izbe, mam sice baby sitter, ale zvacsa som taka KO, ze sa ani nepreberiem, ked pomrnci 😉 a zas rano ho nemam to srdce ist budit, aby sa vycikal. asi zacnem tym poobednajsim spankom. on sa vzdy vycika, ked vstane, ale skoro vzdy ma aj nacikane v plienke (a to ho davam cikat aj pred spanim). nocny teda asi este necham tak, nech sa sam vytrenuje. obcas sa teda stane, ze je suchy, ale to by som mohla zratat na prstoch jednej ruky. dakujem babule 😎

luty
10. bře 2011

@lmm Toz tak nevim, jestli jsi me potesila, nebo ne... Rikas dva roky??? Ja davam nadeji zmene casu v breznu😉)) Slastnych 5h rano🙂)) Jednu dobu jsem s tim nebojovala a proste to prijala, manzel byl v te dobe po urazu, 3 mesice se nehybal a lezel v posteli a ja doted nechapu, jak jsem to vsechno sama zvladla. Ted na me ale lehla jakasi unava, Jarinkovy horni rezaky, jeho lezeni a ted stani, takze kolikrat jsem s nim bojovala uz od 3h od rana. Zkousela jsem proste z postele do pul seste nevstavat, ale vysledkem bylo nekolik dni, kdy mi 2h rval (neplakal, on vazne rval a rval) u me v naruci v posteli a ja byla cely den tak moc nastvana na sebe, na cely svet okolo... Nevim, jestli by pomohlo odstavit od nocniho kojeni, ale mne kojeni v noci nevadi a navic je docela drobek, takze jsem rada, ze si to v noci odpije (opravdu pije dost, nema me jen na podudlani).
@sussanah Mne to taky tak prijde - kdyz jsem ho davala spat o pul osme, v osm, tak byl vzhuru ve stejnou dobu. Navic byl vecer uz od peti desne protivny, takze ted o pul seste okoupu a v sest je v posteli. To je zase vyhoda🙂 Navic se chce pokazde v ty 4h rano vykakat a pokud ho nedam, pusti to nakonec do plinky a rve jeste vic. Zkousela jsem uz ho davat vykakat i drive behem noci, ze by pak nemel duvod vstavat, ale i kdyz se vykakal v noci, tak jsem akorat dlouho spavala a ejhle, ve 4h budicek. Takze jak rikate, asi nema vyznam mrhat zbytecne energii a radeji to prijmout jako fakt 😉 Jen nevim, kdy a jak mu vzladneme vyrobit a odnosit sourozence 😖
Toje fajn, ze je kluk v poradku! Deti nekdy reaguji na veci, ktere by nas ani nenapadly! Stejne jsme neuveritelne sikovni, ze jste bezplinek!!!

lmm
10. bře 2011

@luty, podle mě je to úplně individuální, tak se neděs 🙂. U nás je to nezávislé na nočním kojení, syn spal celou noc od šestinedělí, ale takhle brzo vstával, dcera se kojí tisíckrát za noc a vstává taky. My jsme s partnerem sovy, takže je to po ránu opravdu mazec, ale kupodivu to zvládám ( i když jsem dřív potřebovala nejmíň deset hodin spánku, abych byla vyspaná). Ovšem často mě drží nad vodou jen to, že vím, že to nebude trvat věčně. Dcera má naštěstí po probuzení úžasnou náladu, takže jí člověk odpustí. Držím pěsti, ať vám to co nejdřív skončí.

ameliejulliette
10. bře 2011

Tak je tu růstový spurtík a naše pokusy o BKM se můžou jít klouzat, dnes jsem vstala (nezaměňovat s probudila se, už si ani nepamatuju, kdy jsem spala 😅 Drobek má na kontě aspoň pár hodin v šátku) s tím, že jsem si nebyla ani jistá, jestli vůbec budu schopná ho přebalit 😀 Já už jsem se skoro smířila i s tím, že nám to třeba nepůjde vůbec, i na taovou variantu se musím připravit, že... (asi bych se nesmířila s jednorázovkama, děsí mě to vyzkoušet, kdyby náhodou se zdálo, že je v nich spokojenější, nevím, co bych si počala... 😝 )

@luty @sussanah A ty vaši budíčci takhle byli nastavení už od úplně malinka? Benjamin teda má v těch pět hodin ráno už pokaždé taky ráno, oči dokořán a mámo, povídej si se mnou, dokud jsem v dobrém rozmaru (a toho se nedá nevyužít, abych vůbec přežila zbytek dne, kdy je teď jen umrčený), no ale já mám ještě hlubokou noc, respektive, má hodinka teprve přichází, nejlíp se mi usíná až kolem svítání... 😅

ameliejulliette
10. bře 2011

@luty No jooo, změna času! 😀 Normálně na ni nadávám, ale když to podáš takhle... 😉

sussanah
10. bře 2011

@ameliejulliette No mlady to mel prvni 2m docela krusne, obvykle prorval cely vecer, prvni mesic usinal az kolem 2 rano s tim, ze do te doby jsme se u neho s manzelem stridali v noseni (nemohli jsme polozit dokud nespal, hnedka by zvracel). Potom uz zacal usinat mezi 10-11, obcas taky chtel vstavat uz v 5, ale ja jsem byla nekompromisni a on se nechal docela ukecat. Potom se nam podarilo ho pravidelne mezi 9-10 uspat, spal do 6 na kojeni a pak dal do 9-10. Pak se to zacalo menit to ranni vstavani, jak jsem psala vyse a proto jsme zacali i upravovat casy uspavani. ale rekla bych, ze ted uz si proste nasel svuj cas a vyhovuje mu to, jsou nastaveni s manzelem uplne stejne, ja jedina jsem v rodie "sova" 😀

luty
10. bře 2011

@ameliejulliette Jarinek vstaval uz od porodnice v 6h (a ja jsem si toho nevazila..). Okolo 3mesicu - behem 3.rustoveho spurtu - se zacal budivat okolo pate (plus milion kojeni za noc) a se zmenou na zimni cas z toho byly najednou 4h. Jo, zmena na letni cas... na to cekam uz s bolesti od rijna, kdy maly zacal vstavat ve 4h☹ Ani nevim, jak jsem to ten pulrok prezila 😲 Jarecek je taky nejsladci na svete prave hned rano po probuzeni, to mu pak clovek odpusti cokoliv (a hlavne sobe, ze jsem se jeste nesmirila s casnosti jeho budicku). Porad zpetne zkoumam, jestli jsem to jeho vstavani mela utnout uz drive, ale kdyz on je zcela bdely a nadseny do objevovani sveta! Kdyz byl jeste malinky, tak jsem si ho nechala v posteli a on sice nespal, ale byl cely spokojeny, a ja jsem jeste podrimala a dalo se to prezit, ale ted nemam sanci si po ranu ani zajit na zachod 😝
Jinak k BKM - neres to tolik!!! Podle me jste skveli, ze jste zacali a dari se vam! Mne trvalo 2 tydny nez jsem chytla vic nez jedno curani za den. Ted jsem rada, kdyz chytim aspon to jedno (momentalni situace - chytame kakani - asi 5x za den ☹ a obcas nejake to curani). Neplytvej energii na to, abys mela do tydne 100% BKM dite. Spise se tes z toho, ze se to nekdy povede.Uvidis, ze to pak pujde mnohem lip! Kdyz byl J. tak stary jako Tvuj B., stihala jsem akorat kojit, prebalovat, odrihavat, utisovat, nosit, nosit, nosit, nosit, nosit, prat, zehlit, vysvetlovat vsem, ze nemam urvane dite, jen chce byt se mnou a nebyt odlozen do postylky, a pokud jsem nasla mezitim 10min, nevedela jsem, jestli mam omdlivat, nebo se jit osprchovat.

sussanah
10. bře 2011

@luty krasny popis sestinedeli 😀

luculele
10. bře 2011

Ahojte, tak ja podavam info o svojej sesttyzdnovej dcerke. Dnes sa mi po prvy krat podarilo odchytit dve kakinky. Vacsinou sa mi podari len rano, ale teraz vecer sa tak metala a zdalo sa mi ze tlaci, tak hned ako som ju podrzala nad kyblikom, tak spustila 🙂. Svokra so svagrinou su z toho cele nadsene. Inak sa ani neunuvam pri tom vydavat nejake zvuky, lebo mala spusti sama od seba, ked je v poziciim ze jej drzim nozky a nema plienku 😎