Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
4. dub 2011

@jasekd no ty sis to teda vybrala, to je sila 😲 Prosim te, setri sily na porod a ty tady zatim s chripkou 😔 Tak teda hlavne at se brzy vyzdravis a mala at ti da jeste par dni na zotavenou, at to potom vsechno zvladnes!

@ssassi Taky jsem pro to, ze moc v tehu jeste nechlubit 😉 Ja uz s jednim bkm ditkem odplenkovanym a stejne mi ted vsichni rikaji, ze to nemuzeme zvladnout a ze prece 2 deti to je neco jineho nez jedno a podobne "chytre" rady 😉 My jsme zacali tak nejak postupne, nejprve jsme davali jen nad umyvadlo pri prebalovani (od cca tydne) co 2-3h cca, kolem 3-4m jsme teprve koupili nocnik. Od 2m kakal na prebalovaku (mel stolici co cca 5-6dni, takze to nebyl problem vychytat a vetsinou potreboval i pomoc) a od tech 3-4m jen do nocniku. Teprve s nocnikem jsme se zacali vic snazit neco odchytavat cilene. Ono je to hooodne i o tom kterem diteti, takze moc se nikde nechlub, protoze muzes "chytnout" nespolupracujici ditko a pak budes poslouchat "vidis, ja jsem ti to rikala, ze to materstvi je tezke.." 😉

@alenk nemeli jsme klasicky cinak, ale plastovy kvetinac, ale princip stejny. Koupila jsem sedici nocnik nekdy kolem 8m, ale valny usech to nemelo. Obcas se tam vycural, ale proste bral to tak, ze se cura a kaka jen do jeho kvetinace. Lamat se to zacalo az tak po roce a po otehotneni (v jeho cca 15m) jsem zavedla razny krok a koupila sedaci a rekla, ze ode dneska jen do tohoto. A v pohode, presel bez problemu. Dokonce uz se i vycura na kterykoliv zapujceny nocnik napr u kamaradek apod. Kazdopadne jsem se bavila s moji mamkou a tetama a ze pry je to normalni, ze mensi deti maji proste svuj nocnik a chteji jen do neho a jinak nikam (maly teda jeste pres leto cural v pohode venku). U maleho se proste schopnost vycurat se kdekoliv vyvinula az ted pozdeji. Resp na normos zachod nechce ani za nic, ale nocnik jakykoliv. Jo a kvetinac stale pouzivame v noci, kdyz je maly rozespaly, to se pekne stoci do klubicka a je to hned 🙂

jasekd
4. dub 2011

@sussanah Ted mi jde hlavne o malyho, aby se uzdravil, nechci v tom manzela nechat samotnyho. Ale vypada to lepe nez vcera, tak snad ano, snad to stihneme. Me furt trapi ten kasel a jsem slaba, ale uz je to na dobre ceste, a hlavne aby Martin zacal trochu pit, nemam nervy na ty boje s nim, ted jsme na nej dva, ale zitra bych rada uz to zvladla sama, at si manzel setri volno.
@ssassi Ja se setkala s blbejma reakcema i kdyz jsem rekla o latkovkach 😅 A to jsem se s tim nechlubila, jen kdyz se nekdo ptal, co mame nakoupeny atd. A jak pise Sussanah, ted mi zas rikaj, ze nezvladnu plenkovat dve deti (my bez plinek zdaleka nejsme a nebudem), lidi, co s tim nemaji zkusenost, maj nejblbsi kecy.

sussanah
4. dub 2011

@jasekd ja ty starsi prispevky jen proletla a ted jsem to poradne docetla. No hlavne, at fakt zacne maly pit, ono kombinace horecek, malo tekutin a jeste vasich problemu s ledvinama moc klidu neprida 😔 Tak budu drzet palce, at jste s malym oba co nejdriv v pohode. A budu drzet palce, at se u male zadari s kojenim, protoze to je jedna z tech vyhod, ze se to mimco v nemoci alespon nakoji 😅 No proste, ty si umis vyrat holka.. A neboj, verim tomu, ze manzel to urcite zvladne. Jak to vlastne planujete, manzel u porodu nebude a bude hlidat Martina?

jasekd
4. dub 2011

@sussanah U porodu bude, na to prijede tchyne nebo nasi nebo sestricka z prace by pribehla, malej ji ma rad, ja jsem posera a nechci tam bejt sama 😉 A az se mala narodi, budou kluci valcit spolu. Ja vim, ze to zvladne, bude muset, ale sama vim, jak je to narocne, kor kdyz je nemocnej, navic ani manzel se necejti uplne dobre.

sussanah
4. dub 2011

@jasekd ajo, jsem to prave nejak nepochopila, kdy ho jako bude hlidat. No jo, nemocne ditko o ktere se stara nemocny rodic, to je zahul, znam z poslednich tydnu az moc dobre 😝 My to hlidani budeme mit vtipnejsi, hlavne behem toho porodu, ale snad zase vetsi pohodu po porodu, kdyz budeme vsichni spolu. Jen aby se nam do toho nenamotaly taky nejake bacily, to by byla cara pres rozpocet 😖

zlilly
4. dub 2011

jen rychle nakukuju kdo uz rodi a zatim zadna zprava.... tak se hlavne holky (a deti) uzdravte

sussanah
4. dub 2011

@zlilly ja myslim, ze mamusia uz ma doma holcicky 2, bych tak tipla 😉

lmm
5. dub 2011

Ahoj snad po sto letech, my furt lítáme po návštěvách a doma se mi práší na počítač. Tak že by mamusia už lítala mezi dvěma nočníky? 🙂
Myslela jsem, že my už budem touhle dobou bez plen, ale je to pořád nějaké nahoru dolů. Máme dny bez plíny, máme dny bez nočníku. Akorát kakání hlásí spolehlivě, to je pro mě hlavní. Zato starší syn se mi snad po dvou letech pokakal - ve vlaku. Vypadlo mu to nohavicí na zem v kupé. Podezřívala jsem dcerku a lámala si hlavu, jak je to možné. A pak se ukázala pravda 🙂.

ivanap6
5. dub 2011

@kofinek logiku to dáva, dakujem 🙂 tak to zatial aj robím, na noc dávam jednorázové plieky, ale chcela by som začať používať latkovky aj v noci, ale najprv nám musia pominúť ostatné problémy, zatial som šťastná ked vôbec spí...

jasekd
5. dub 2011

@lmm No tak to je vtipna prihoda, ve vlaku 😅
Jinak u nas to vypada lepe, mne o trochu lip a Martinek dneska v dobre nalade, uz i vic pije a rano jen lehce zvysena telota, v noci spal. Takze pokud bude dobrej, nemusime nikam, pokud se horecky vrati, jdem zitra na krev. Prvni moc je v poradku, tak snad i sterilni bude OK. Akorat je zahlenenej a zacina pokaslavat. Rano skoro sucha plinka, ale ne diky BKM, ale dehydrataci, tak me to vubec nepotesilo, ale ted uz zas cura jako driv, takze snad to bude fakt dobry 🙂 Holka stale hlavickou, kontrakce zadne, nalez od minule beze zmeny. Zavreno. Sice vim, ze to nemusi nic znamenat, ale stejne. Potrebujem trochu casu se dat do kupy, ale zas nechci rodit jako s Martinem z takovydleho nalezu, i kdyz prirozene, nebylo to nic moc. Dalsi kontrola v pondeli a prej se asi uvidime. No mne by se hodilo rodit v nedeli 😀
Ted se M. pokakal, sice kontrolovane, ne do pliny, ale total prujem, tak snad je to jen z te tekute stravy, co ted ma. Zacina tu pekne prudit, asi se trochu nudi a chtel by i ven, ale do konce tydne nemame nikam. Leda ja do porodnice 🙂
Mamusia uz asi opravdu porodila, ta se ma...

sussanah
5. dub 2011

@lmm tyjo, tak tomu rikam cestovaci pribeh 😀

@jasekd to jsou dobre zpravy, ze je vam obema lepe 🙂 S tim pruzenim, to znam fakt duverne, maly kdyz nemuze ven, tak proste chodi a prudi.. Vcera uz jsem musela zasahnout (venku lilo jak z konve) a sli jsme pect zaviny. Maly byl sice od mouky od hlavy az k pate, ale celou hodinu mel co delat a neprudil 😎
A neboj s nalezem, jeste mas skoro tyden casu, to se muze zmenit hromada veci, samozrejme ze k dobremu 😉

evi_
5. dub 2011

@jasekd držím palce na neděli 😉

@sussanah - vašemu malému vadila mokrá plínka nebo mu to bylo jedno? ...jsi psala, že někdy od 8m se začal budit v noci na čurání...

My tak neustále stejně - kolem 7 plínek za den (vč. noci). Malé se teď mění spánek ..v noci vydrží spinkat i 5 - 6 hodin v kuse, což jsem neznala. A kupodivu vydrží suchá. Nicméně na 0 plínek za den se nedostaneme ani náhodou. Co jsem tu četla, tak většinou věk kolem 6m byl nejúspěšnější.... to nás asi mine...je to tak nějak stále stejné. Naštěstí stejně dobré 🙂 Jsem moc spokojená.

sussanah
5. dub 2011

@evi_ maly byl vcelku citlivka od narozeni, moc si v pokakanych a pocuranych plinkach nehovel. Obcas sice mokro nezahlasil, ale to bylo spis v zapalu hry nebo z trucu 😀 Od jisteho veku ale pripadne mokro zahlasil okamzite. Ted i v noci, kdyz se nestihne probudit, tak hned zakrici, vcera teda chytl docela amok, vypadal fakt nastvane, az kdyz jsem mu sundala mokrou plinku a dala vycurat, tak potom hnedka usnul 🙂
Na nocni curani se zacal budit pozdeji, tusim kolem 10m. Pokud jsem nekde psala 8m, tak to musel byt nejaky omyl 😅 U nas prave nejlepsi obdobi bylo 6-7m, potom 8-9m byl docela bojkotovaci (ale teda ne tak, jak pisou holky, porad jsme se drzeli do cca 4plin denne), kolem 10m se zacal budit v noci na curani a zacatkem 11m s dopomoci dovolene u more jsme se zacali pomalu zbavovat plin uplne, coz bylo ukonceno nekdy kolem 12-13m. Na noc mu ji teda davam porad, prvni cca 3h do jeho nocniho curani, pak uz spi bez.

alenk
5. dub 2011

@sussanah dik, tak to nejdem fakt nijak nahanat, sak sa este v zivote nasedi dost na zachodoch 🙂

evi_
5. dub 2011

@sussanah to jsi psala asi dobře s těmi 10m, že se budil v noci. Jsem to popletla. Jste tak úžasný příklad, že vám ubírám měsíce 😀 Bojkot se 4 plínkama denně je krásný 😝

sussanah
5. dub 2011

@evi_ neboj, brzy bude druhe dite a jsem vcelku presvedcena, ze mi to da poradne vyzrat 😀 A jakoze byly dny, kdy bylo plin i 10, ale tak v prumeru bych rekla ze ty 4 to byly. No priznavam se, nemam si na co stezovat v tomto ohledu 🙂 Ale zas treba dneska, sice sikovny, odplinkovany, ale prochazi super prudicim obdobim 😖

ssassi
5. dub 2011

ahojky, děkuju moc za reakce. no, zatím stále problematiku studuju.. ale teorie není praxe, že? tak uvidíme, jak se bude dařit.

lmm
6. dub 2011

A já už sem fakt nelezu, sotva tady zmíním, že kakání dcera hlásí spolehlivě, tak se mi pokadí. Ale jak! A to už jsem zrušila i separačky, takže jsem teď půl hodiny prala plínu a svrchňáky. Jak jsem tohle mohla u syna dělat každý den?

lizard88
7. dub 2011

Babuľky, ja som sa o bezplienkovej metóde dozvedela asi trošku neskoro, teda až dnes ☹ máme už pol roka.. myslíte, že by sa to dalo ešte realizovať?Že by sa naučil od plienky? Ako novorodenec mi dával najavo, kedy ciká a kedy kaká, ešte som sa vždy na tom smiala, že aký je inteligentný, ale toto by ma nikdy nenapadlo... tak čo, mám skúšať?Ďakujem

sussanah
8. dub 2011

@lizard88 zkusit bych urcite zkusila, kdyz byl takovy vylozene ze ukazoval, tak by se jeste mohl chytnout. Zkus davat po takovych tech klasickych situacich jako spanku, jidle, po prochazce a uvidis. Jeste ale drz v klubicku, az se posadi, muzes zkusit uz klasicky nocnik a pravidelne vysazovani 🙂 A urcite dej vedet, jestli se chytne, taky by me to docela zajimalo. Je to hodne i o diteti, takze pokud on bude chtit, tak sama budes prekvapena 😉

lizard88
8. dub 2011

@sussanah
ďakujem za radu, tak budeme skúšať 😉

sussanah
8. dub 2011

@jasekd tak jak, uz jste se zbavili vsech nemoci? Precejen, nedele se blizi 😉

jasekd
8. dub 2011

@sussanah Jj, uz je lip, akorat M. je takovej rozhozenej ubulenej a ven nesmime, tak si ho zejtra vezmou nasi k sobe domu a my pujdem nakoupit a trochu se projit, ja nebyla pres tyden venku a uz mi z toho hrabe, predtim jsem chodila par km denne po prochazkach.

luty
9. dub 2011

@jasekd Tak to je fajn, honem se dej dokupy nez prijde dalsi rirustek🙂
Ja jsme nebyla venku 3 ydny, kdyz marodil Jarinek a bylo to se niu k nevydrzeni 😝 Taky mne ted nekdy prijde, ze mit cas jit v klidu nakoupit je jako svatek🙂 Nejsem nakupovaci typ, presnejireceno obchody nesnasim!!! Tak si uzijte volneho dne a odpocivej 😀

luvie
9. dub 2011

jak jsem se tu minule pochválila - funguje to!!! skoro každý pokakaná plenka, čůrání na nočník ani jinam, kromě plenky, moc nefunguje, prostě nechce... Ale začala hrozně opakovat různá slova, asi se soustřeďuje zase na řeč, takže už asi počkám, až se naučí pořádně říkat: Mami chce se mi hrozně čůrat, mohla bys mi pomoct sundat punčošky? 😀

luty
10. dub 2011

@luvie Nebo taky muzes pockat, az Ti to krasopisne napise 😀 Popr. pripoji i podpis s vysokoskolskym titulem 😀
Promin, hloupa legrace 😝
Ja se jen smeju, jelikoz nas bojkot trva uz pres 2 mesice 😒 Kakani sice chytam dobre, ale curani jen tak 2-3x za den (a to mi prijde nekdy jako nahoda). Klidne se vycura par vterin po tom, co odejdeme z koupelny, mooc rad cura v satku apod... Uz mi zacina byt poradne smutno po bezplenkovani ☹ Chjo...
Nemate, holky, nektera trik, jak jste "zlomily" bojkoty? Nebo to chce jen cekat? Stale J. vysazuju po kojeni, po spinkani, behem dne, kdy mam pocit, ze chce, nebo uz dlouho nebyl. Casovani moc nefunguje, nekdy cura co 15min, nekdy to udrzi 2h, zadne navaznosti na jine veci jsem nevysledovala (mivam ho casto domajen v cc, takze poznam hned, kdyz je mokry) ☹. Meli jsme ted par dni, kdy jsem chytala tak polovinu, dokonce jsem vypozorovala cosi jako signaly, ale ted uz zase nevidim vubec nic. Moc to neresim, nejsem z toho nijak prepadla (ta faze uz presla 😖 ), ale bylo by mi trochu lito, kdybychom meli zacinat ve 2 letech nanovo.

luvie
10. dub 2011

@luty dobrý nápad 🙂 Ale od 18 se už bude přebalovat sama 😀
"Bojkoty" (já to slovo nemám ráda) nelámej... Spíš zlomíš jiné věci - důvěru mezi vámi, ochotu se k nočníku vrátit, spolupráci, atd... myslím, že kol. 9-10. měsíce se to tu zhoršilo všem. Pak se to zas na pár dnů nebo týdnů zlepší, jenže pak dítě zase začne chodit a to je lepší než se nechat posazovat na nočník... pak se to zase zlepší, na pár dnů, jenže dostane nové jídlo, které se zajímavě jí, nebo začne mluvit, nebo se naučí lozit po schodech, nebo.... Buď trpělivá - dobrá rada nad zlato, co?

sussanah
10. dub 2011

@luty urco ve 2 letech nanovo zacinat nebudete, opravdu se deti hooodne meni a obzvlaste po tom roce je to zmena jak hrom, proste zacnou uplne jinak uvazovat a spojovat si veci. U nekterych to sice znamena konecna s nocnikem, ale u jinych prave naopak a zacnou proste na nocnik chodit skoro behem tydne. Bud rada, ze chytate kakani, toho bych se drzela, na curani se vybodni 😉 Proste co jde, to jde a zbytek neres 🙂

ofelieee
12. dub 2011

Holky! Mám Kubíka 3 týdny, jsem teoreticky celá vybavená okamžitě bezplenkovat... a v praxi ale vůbec nevím, jak na to! Pravda, nezačala jsem úplně hned, a teď nějak nevím, za jakej konec to chytit... myslela jsem, že ho budu dávat na nočník či umyvadlo po probuzení a po kojení, budeme dělat áááá... a zanedlouho to bude na povel... 😀 jenže! Nejprve jsem ho naučila, že po probuzení je hned mlíko a když jdem dělat cokoliv jinýho, tak strašně pláče, až dokud nedostane to mlíko... a držet ho nad nočníkem plačícího?! Mám? No a po kojení zase obvykle usne, takže tam taky není prostor ho někam tahat... Do toho mi to přijde náročný technicky, než ho vybalím z: overálku, svrchňáků a látkovky, tak to hrozně trvá... uáááá... Poraďte... 🙂 Díky!

sussanah
12. dub 2011

@ofelieee no my jsme zacali prave tim drzenim nad umyvadlem pri prebalovani pred kojenim (maly trpel na reflux, takze u nas se prebalovalo jen pred kojo). Zkus proste jen pri tom beznem prebalovani nebo kdyz vylozene budes mit pocit, ze se mu chce. Potom treba za dalsi 2-4tydny uz se i vas rytmus trochu ustali a treba uvidis i jine moznosti, kdy ho dat nad nocnicek.
Jo a nad signalem se dobre zamyslete, precejen napr "aaaaaa" se casto pouziva pri plavani kojencu jako signal na polevani hlavicky "aaaa suuuuuup" tak aby ho to potom nepletlo 😉 Taky moc nedoporucuju signal typu "ssssssss" , casto se takhle deti utisuji. My jsme pouzivali "curururu" a pozdeji "kakikaki"