Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jitka_
17. dub 2011

@luvie Je to fakt boj. Ale dneska jsem se nedala, protože celý den nekakala a takk hrozně tu prdelku špulila, párkrát i zatlačila, ale zase se začala vzpírat že ne, tak jsem to zkoušela střídavě na číňák, na normální až jsem si poposedla na posteli na druhou stranu, tak najdnou hrk a vyčurala a velkou hromadu vykakala, to bych teda z plíny uklízet nechtěla, a pak se večer vykakala ještě jednou do nočníčku a bez problémů. Fakt to nechápu, že do toho nočníčku nechce. A z toho čurání drží, že má v plínce jenom maličký flíček a zbytek dočurá do nočníčku. Tak snad se to časem zlepší. Taky držím pěsti 🙂

nevestinka2010
18. dub 2011

ahojte, je tu nekdo kdo zacal nedavno bkm s novouskem? jsem cerstvy fanda bkm, zacali jsme asi pred tydnem a jsem nadsena 😵

jasekd
18. dub 2011

ahoj z porodnice. Dneska jsem nastoupila na vyvolani, uz 5 hodin mam kontra po 5 minut a nikam to nespeje 😠 Da se to vydejchat, ale unavuje me ta beznadej, ze se to vubec nehejbe. dneska to prej nebude... mam i dlouhej cipek, zavrenej, no na prd. tak si kratim chvili na notasu, protoze spat se s tema bolestma prece jen neda, zas tak maly nejsou 😝
Manzel je doma a obcas sem zajede, malyho hlida tchyne a zvladli iBKM aspon v ramci kakani 🙂

zlilly
18. dub 2011

@jasekd Tak držíme palce 😉 Hlavně buďte oba zdraví.

jitka_
18. dub 2011

@jasekd Držím pěsti, ať je vše v pořádku a máš to rychle za sebou 😉

luvie
18. dub 2011

@jasekd měla jsem to podobné... Držím pěsti, ať je brzo drobek venku, zdravý a v pohodě, i ty.

@jitka_ juchů. i u nás změna - mám hned lepší náladu, je fakt, že takové hromady uklítet z plenky se nikomu nechce. Po dvou týdnech jsem začala uvažovat, jestli nepřejít na papírovky, fuj. Ale po dnešním "úspěchu" jsem zase navnaděná 🙂

jitka_
18. dub 2011

@luvie Tak to je super!!! 😉 My dneska zase bojujeme, zase se vyčurala a víc nechtěla, dám ji do postýlky a do dvou minut tlačí, tak šup vyslíkat a už tam měla malého bobka, tak zbytek vytlačila do nočníčku. Ale za dvě hodiny úplně stejný scénář 😖

lmm
19. dub 2011

@jasekd , drž se, za chvíli to bude za Tebou. Objevím se tu až v květnu, tak předem gratuluju! Ostatním přeju holé a suché prdelky v tomhle krásném počasí, my máme na výlety nabaleno třicet plen ☹. L.

jitka_
19. dub 2011

My máme dva zuby! Dneska jsem si toho všimla, jsou to spodní jedničky. Tak můžu naše kakací nezdary hodit na zuby 😀

luvie
19. dub 2011

@jitka_ nevím jestli jsem psala, ale K taky vyrostly dvě stoličky a třetí se tlačí jak může... 🙂 Ale dnes se opě po trošce boje podařilo do nočníku

jitka_
19. dub 2011

@luvie Psala jsi to, pamatuju si. To je fajn, že se vám podařilo do nočníčku, nám dneska ne, zase tlačila do plíny.

jitka_
19. dub 2011

A další dávku počítám zase do plíny, pořád v postýlce tlačí, ale nad nočníčkem se vzteká až hrůza 😖

jasekd
19. dub 2011

Ahoj vsem 🙂
od vcera 21,50 mame Vendulu, 3,6 kg, 49 cm. Furt se to nehejbalo, uz jsem lezla po zdi, nakonec na 4 cm a to mi prdli vodu a konecne se projevil ucinek druheho porodu po roce, cca za 1,5 hodinynjsem se otevrela na 10, ale nejvetsi masakr v zivote. Monitor jsem fakt nedavala a litaly isprosty slova, byla to fakt hruza, tlaceni drsne, ale rychle, porodila jsemjen s PA, ale natrzena jsem. Siti nic moc, jsme s Dr vtipkovali, kdo je vetsi sadista, zda ja zubar nebo on kdyz to sije, umrtveni proti lonsku njak nezabralo, ale to uz se dalo. V. se nalokala hodne vody, tak ji boli brisko a strasne zvraci a kadi. Zlata BKM s klukem! Ale zacina se slusne prisavat, sice to pak vyhodi, ale pije 🙂 Snad nas pusti v patek domu.

jitka_
19. dub 2011

@jasekd Moc gratuluji! 🙂 Teda užila sis pořádně, tak přeji dobré a rychlé hojení. 😉

zlilly
19. dub 2011

@jasekd moc gratuluju, hodně štěstí malé 😵

luvie
20. dub 2011

@jasekd gratulace i ode mě. Ať už máte spolu jen samou pohodu

@jitka_ uvidím, co dnes 😝

mamusia
20. dub 2011

Ahojte,

tak aj ja mam konecne cas Vam napisat..... 04.04 sa nam narodila Zarka,BKM praktizujeme od nemocnice,no tam len na prebalovaku do plienky,no doma uz do cinaka...mala ma hnacku od narodenia,tak sa dost puci a skoro vobec nespinka,iba v satke,alebo na nas,v postielke nechce 😒 Co sa tyka BKM,tak krasne sa vykaka do nocnika zakazdym,do plienky moc ani nechce,caka kym ju tak chytim a dam nad cinak 😉 cikanie zatial neriesim,cika aj pri kakani,no nesnazim sa ho odchytavat specialne ako kakanie.
@jaksed gratulujem k malej,aj ja som mala brutal porod,po tomto som si povedala,ze tretie babo uz veru nebude 😅

mamusia
20. dub 2011

No a co sa tyka bezpliienkovania a Zoe,tak uplne 0 bodov,uz asi 2 mesiace,nic nechce robit do nocnika,ma k nemu nejaky odpor...dnes sa asi fakt po 2 mesiacoch vycikala po spanku,no hroza..uz je taka velka a stale na plienkach 😠 ale riesit to budem cez leto,ked bude behat u nasich v zahrade,tak skusime byt iba na nohavickah a dufam v odplienkovanie 😅

opica
20. dub 2011

ahojte spolubojovnicky.

kocky, blahozelam ku slecnam ;) a urpimne vam ich zavidim 😎

my uz uplne bez plienky (ved ma na to vek). boli sme teraz 2 tyzdne mimo a dost sme cestovali autom a dieta sa pytalo a dokonca vydrzalo, ked nebolo odpocivadlo, takze uz sa hlasim za uspesnych BKM-kacov 🙂

vsetci v okoli ma strasia,ze ked sa narodi druhy spunt, tak je mozne, ze sa G vrati k plienkam, ja dufam, ze nie, ked uz je taky frajer.

joj a uz cika aj po stojacky, bez problemov, prvych par krat som prezliekala pocikane gate (v zivote som chlapa cikat po stojacky nedavala 😀 ), ale uz sa dostavame do svungu, takze super.

drzte sa a nevzdavajte to...aj G priblienze od 12 do 16 mesiacov absolutne ignoroval nocnik a potom prislo z nicoho nic a v podstate uz 2 mesiace je bez plienok.

luty
20. dub 2011

@jasekd Moooooooc gratuluju! Preju Vendulce hooodne zdravi a stesti do zivota! At sestinedeli probehne hladce a jste obe spokojene a zdrave!

luty
20. dub 2011

@mamusia Taky gratuluju!!! At jste obe spojene, zdrave a stastne!!!! A jsi fakt dobra, ze uz praktikujes BKM od porodnice. Zacinala jsi tam klasicky s "heslem" a mala se chytila??? Ja jsem totiz zacinala az ve 2,5mesicich, takze netusim, jak bych zacinala uz od narozeni.

luty
20. dub 2011

U nas sice porad pokracuje bojkot (neresim uz to a verim, ze si casem vzpomene), ale dneska u doktorky pri vysvlikani vypadal, ze pocura i zed za mnou, tak jsem rekla sestricce, ze si budeme muset odskocit na zachod (nenosim s sebou nocnik). Sestricka rikala, ze mi Jarinka pohlida, myslela, ze musim nutne utikat ja... Slysela poprve, ze miminko muze curat nekam jinak nez do pliny a byly z toho obe nadsene. A Jarinek to korunoval, kdyz se nadherne vycural do umyvadla 😀
Bylo to jen jedno vycurani, ale me to fakt moc potesilo, ze se to dneska tak povedlo🙂

susuq
20. dub 2011

Blahoželám novonarodeným BKM-áčkam. Hlavne veľa zdravíčka, veselé mamičky a málo pocikaných a pokakaných plienok.

johanka.
20. dub 2011

@opica jeej, blahozelam k odplienkovaniu! Bodaj by si mala pravdu, ze po polrocnej ignoracii nocnika pride odplienkovanie akosi samo. U nas je to, skoro akoby sme snad ani nikdy nebkm-kovali. Na nocnik ju nie a nie dostat, dokonca prebalit je obrovsky problem. Dokonca, ked aj idem na zachod, tak ma z toho paniku, nechapem, ved ide vzdy so mnou.

johanka.
20. dub 2011

@luvie vidim, ze mame naozaj podobne deti, spominas si, ako sme si ich porovnavali. Tiez o nocniku nechce ani pocut. Ake su tvoje dojmy z bkm, takto po nejakej dobe? Ale pravdu!

mamusia
21. dub 2011

@luty dakujem 😉 Aj ja som pri malej zacinala az v 3 mesiacoch,takze to bolo pre mna tiez nove..... no ja som v porodke robila len tak,ze som jej pritlacila nozky k brusku vzdy pri prebalovani (sestricky vraveli,ze prebalovat po vyspani,no ja som prebalovala vzdy po jedle)a pekne sa vykakala,no nic som nehovorila,doma do cinaku a to jej vzdy poviem iba kakaj - to preto,aby aj starsia pocula a videla,ze sa kaka do nocnika,aj ked potom vykrikuje,ze kaka,no sama sa nevykaka 😠 ale manzel uz ide na buduci tyzden do prace,tak sa potom oprem do malej,ze nech sa snazime co najviac hcodit na nocnicek a nejak ju inspirovat...tak uvidim,ci tobude mat nejaky pozitivny efekt 😅
@opica och bodaj by si mala pravdu,ze od 16 mesiacov sa to zmeni.......my mame bojkot tak od 13 mesiacov asi,ale to uz bolo aj tym,ze som nevladala ju nahanat po celom byte,kedze som uz bola fest tehu......no zas cim vyssy vek,tak tym viac deticky chapu,tak mozno je to aj preto tym......ja dufam,ze pri druhej nam to pojde lepsie 🙂
@johanka. my sme na tom presne tak isto,aj prebalovanie je boj,co uteka,no davam jej papierove utierky do ruky a kazem jej podavat mi,tak to ju celkom inspiruje k tomu,aby lezala 😀 ale dufam,ze cez leto uz budeme bez plienok 😅

zlilly
21. dub 2011

@mamusia gratuluju 🙂

luvie
21. dub 2011

@johanka. Ahoj Johanko,
že se vyskytuješ i na novém fóru annag? 🙂
Musím říct, že na BKM jsem ani tak nezanevřela, jako jsem spíš někdy dost vytočená, jak každý den čistím aspoň jednu pokaděnou plenku - dnes opět tři, po asi dvou dnech klidu... Jeden čas jsem celkem vážně začala uvažovat o papírovkách... Jelikož pomalu zvažujeme druhé mimi, musím říct, že pořád přemýšlím, jak to budu dělat u toho druhého, ale vždy se dostanu k závěru, že bkm minimálně znovu vyzkouším (a nejspíš mu opět aspoň zpočátku propadnu... ) Je fakt, že to možná dělám i já svým přístupem, jak ji pořád upomínám na nočník, někdy mám pocit, že za celý den neděláme nic jiného než jíme a sedíme na nočníku, někdy i obojí... Teď má období, kdy jí ani trochu nevadí, že je mokrá nebo pokakaná, tak se někdy přistihnu jak si říkám, jen ať si v tom teda je, když nechce přebalovat (protože ona začíná nesnášet i přebalovací pult...) Takže mám takové dost smíšené pocity, ale snažím se aby převažovalo, to, že je zatím dost malá na to, aby vždy a za každých okolností hlásila chtěla. Možná už jen dospěla do období vzdoru 🙂 Jo, a tak ji hrozně baví čůrat ve stoje - ve vaně, nebo když ji nechám běhat s holou dupkou, řehoní se tomu jak blázen.
A navíc, musím se přiznat, že mě tak trochu "potěšilo", že jste na tom stejně, chtěla jsem se ti ozvat, jak to vypadá u vás, zda ještě nějak fungujete na nočníku nebo jsi to vzdala. Dej vědět, co ty.
Tak držím pěsti, ať aspoň občas nějaká trefa dopadne tam kam má 🙂

misha_
21. dub 2011

Ahoj, po strasne dlouhe dobe jsem se sem prisla podivat a hned dve super nove zpravy. Moc gratuluju k novym miminkam. U nas uz se zacina schylovat k pripravam dalsi mrne. A cim je to bliz, tim vic si rikam, ze jeste pockame.
Beatka mi v posledni dobe dela s BKM radost. (Po dlouhem obdobi, kdy pro ni nocnik prakticky neexistoval) Dala jsem ji nocnik na zachod a nekolikrat za mnou prisla, vzala me za ruku a vylozene me tam odvedla. Chodi asi tyden a strasne ji to bavi. A dneska si me dokonce odvedla na zachod v materskem centru. A sla rovnou na velky, nocniku si ani nevsimla 🙂 myslela jsem, ze se tam jde jenom podivat, protoze byla na zachode ani ne pul hodiny predtim, ale stejne jsem ji tam vysadila a hned se vycurala i vykakala. Jinak signaly skoro nedava, takze venku jsme normalne v pline. Docela pekne uz mluvi, tak doufam, ze si brzy najde nejake slovo a bude hlasit tak.
Vzhledem k tomu, jak ji ted chvalim, cekam zitra absolutni bojkot 🙂

renatabkm
22. dub 2011

Zdravim vsechny vice ci mene "bezplenkujici" maminky!
Pokud "bezplenkujete" a vasemu miminku jeste nebylo 16 tydnu, muzete se zucastnit mezinarodni studie o bezplenkove komunikacni metode.
Vice se dozvite zde: http://www.bezplenek.cz/viewtopic.php?f=35&t=88...