Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

rozarka65
30. srp 2011

Ahojky,už se na to tady někdo několikrát ptal a mne by to taky zajímalo...jak to budete dělat,až bude zima.....?Teď vytáhnu z kočárku a vyčůrá se na travičku nebo někam zapluju,třeba do knihovny,do sekáče...v buse nebo vlaku,taky není problém...Ale ne vždy to jde...a někdy potřebuje čas,jak to zadržuje,tak to nejde hned....

sussanah
30. srp 2011

@rozarka65 v zime jsem to s mladym resila tak, ze jsem to proste neresila 🙂 Proste nabalit, supnoutdo kocarku a bud vydrzel az domu (vetsinou v kocarku jen spinkal v te dobe) nebo nevydrzel a doma jsem zase pokracovala v bkm. Mela jsem ale i vytipovana prebalovaci mista ve meste, takze obcas, kdyz se treba probudil, tak jsem ho tam dala vycurat a bylo. Mlady je rijnovy. Dalsi zimu, tj mel 13m uz normos cural venku s holym zadkem, alespon se otuzil 😀

jasekd
30. srp 2011

@sussanah Ahoj, jak je? Teda obdivuju to curani v zime a tak. Jinak koukam, ze ja delam zasadne jarni deti (vzdy pondeli pred Velikonocnim pondelim), ty podzimni 🙂
S V. jsem BKM zatim pohrbila, zacnem asi, az nebude furt kadit, az budou nejake ty prikrmy (ne ze bych se ne tesila 😝 ) Co se tyka Martinka, mame za sebou prvni curani venku v klubicku, doted nechtel ani nahodou, jedine v leze do rozbalene plinky, na nocniku a nebo proste na zem, na deku... Previt neznakuje, nesignalizuje, poznam to vetsinou az pri akci, ale slusne casujeme, dost dlouho vydrzi. My nekdy berem i k vode nocnik 😀 Kdyz ho nevezmem, zadrzuje kakani a je protivnej. Bohuzel stale nechodi a tim je to trochu horsi, to svlikani a prebalovani v terenu, v prostoru nestoji, u lavicky treba jo, ale hned chce na kolinka a litat... Myslela jsem , jak budem v lete trenovat odplinkovani, ale za prve leto ani nebylo skoro, az ted, a za druhy to nechozeni... Ale aspon uz peru jednou za dva dny, kdyz se V. narodila, bylo to denne 😝

opica
30. srp 2011

caute,
tak zas sa hlasim. priznam sa, ze s J nejak extra bezplienovat nestiham. obcas su to fofry, takze len prebalim. este sa do toho len nejak dostavame.
problem je hlavne v tom, ze G ked bol maly, tak kakal velmi casto (niekolkokrat za den), takze sa nam darilo super, ale tento druhy spunt akosi nekaka aj par dni 🙂 , takze v tomto smere skor nevychytavame ako vychytavame.
co sa tyka cikania, tak je to ako kedy, ale ved pridem na to nejako 😀
ja si to uz pri G ani nepamatam, ako som to riesila, ale kazdopadne som nanho mala viac casu.
no uvidime, budem bojovat s vami dalej 😎

sussanah
30. srp 2011

@jasekd no je mi uz vselijak, jsem plne pripravena rodit 🙂 Nahodou, tentokrat to bude jeste letni ditko, do podzimu (tj 21.9.) snad nosit nebudu 😝
Curani v zime byl mlady v pohode. I kdyz vetsinou jsme chodili na 1-1,5h a to uz tou dobou vydrzel, takze to bylo spis vyjimecne, ne kazdy den. Ale nijak mu to nevadilo. ted jsme ve fazi uceni curani "na kluka". Uz mu to docela jde, ale chtela bych to mit plne zmaknute do zimy, ta ho zas nemusim celeho vyslikat 🙂
Jakto ze Marta jeste nechodi ani prvni krucky? Nema uz nacase trochu zacit trenovat? Co na to dr? Ale supr ze se aspon necha vycurat v klubicku venku. Ono to prebalovani pokud ani nestoji je fakt opruz.
Uz se normalne tesim na to bkm s dvojkou 🙂

opica
30. srp 2011

@sussanah citam,ze ucite curat po stojacky. my uz dlho tak ficime, podla mna od maja-juna. pekne sa vypyta, vyzlecieme a ide sa. uz nechce byt v "klbku". ved kto by ho tak aj drzal, nase 17 kilove maca 😉 inak, podla mna na to je idealne hovorit mu nech cika do kanala, na stromy, travu atd. u nas, aje ked je zabraty hrou a nechce (jeho oblubene slovo), tak ked mu povieme, ze ideme nieco ocikat, tak hned ide.
a prajem, nech mas taky rychly a bezproblemovy porod ako ja 😀 druhe ide tak, ze ani nevies...

jasekd
30. srp 2011

@sussanah No nechodi 😒 Jen kolem nabytku. Za ruce ho netaham a kdyz obcas, tak se u toho desne klati, za jednu ruku ani boha. On teprve na roce udelal prvni "krucek" po 4, od 13ti mesicu leze profi, tak jak se ma, no a od te doby furt leze, chce lezt vsude. Tak jako jine deti behaji, on leze, jeci, dela uplne stejnej bordel jako ostatni, jen to vypada trochu divne, treba kdyz jsme byli ted s Vendy v nemocnici na vysetreni, manzel ho nechal po spitale lozit, po schodech, ve vytahu, no ostuda jak bejk, jeste ze tam nedelam 😀 Vcera mu bylo 17 mesicu. Chodime na neurologii, ale podle doktora mu nic neni, jen je pomalej. Moje deti mi davaji docela sodu, hlavne teda M., ale V. mi ted taky pridala par vrasek, ale je zda se OK 🙂 Jinak ja za podzim povazuju uz 1.9., prazdniny v loji, proste podzim... A jestli budes jako ja, tak budes rodit az na podzim 😝 Ja V. prenasela 9 dnu a teda musim na rozdil od @opica bohuzel rict, ze druhej porod nebyla zadna rychla sranda 😠 Ale mam pocit, ze jsem nekde cetla, ze uz se ti to chysta? Nekde jsi tusim psala, tak aby uz to bylo, co? 🙂

sussanah
30. srp 2011

@jasekd no myslim, ze ja prenaset nebudu (odmitam!! 😀 ), dneska byla u me moje PA a rikala, ze je maly uz pekne stoceny v panvi, hlavicka sklonena, takze uz se tam pekne zavrtava. A od soboty me pekelne boli v krizi, to jsem teda u mladeho nezazila..
Je fajn, ze to dr tak bere, aspon to mate "pod kontrolou", tak preju, at se brzy rozchodi, at mas o starost mene.
@opica on Fil dlouho na stojaka nechtel, ale jinak je uz dlouho stopro bez plin, jen chtel jedina v klubicku. No a pak se sli projit s muzem, on mu ukazal jak na to a pak jeste videl sousedovic kluka (o 4m starsi) a uz to zaclo 🙂 A diky, verim, ze porod bude v pohode, uplne se uz tesim 🙂

lmm
30. srp 2011

@jasekd, já jsem měla obě děti "pomalé", on to Martin dožene, neboj.
@sussanah, pokud budeš mít druhý porod jako já, tak se opravdu máš na co těšit, byla to paráda. Doufám, že si to užiješ. Kdyby už Tě to nebavilo, zkus trojkombinaci horká vana-horký svařák-masáž bradavek. Ráno u dr. řekli, že ještě dlouho nic nebude, tak jsem večer vlezla do vany, za hodinu jsme jeli a za další dvě hodiny byla malá na světě. Držím pěsti!

zlilly
30. srp 2011

@petulka33 No pritom, jak ja to mam s kytkama, tak nez travicka v kvetinaci vyroste, takbude hosik v pohode curat sam a nejspis i chodit do skoly 😀 ale jako napad se me to hrozne libi.

sussanah
30. srp 2011

@lmm no tak cast trojkombinace jsem prave absolvovala 😀 Uz me to boleni v krizi fatk dostavalo, tak jsem nastoupila do horke vany, trochu pomasirovala a opet hnedka kontrakce. Ale ted uz jsem z vany cca 15min a je zase klid, takze asi to jeste neni pripravene, jak by melo byt. No ale aspon vim, ze tomu musim dat cas 🙂

lmm
31. srp 2011

@sussanah, já jsem tam vlezla několikrát za sebou. Vždycky jsem vylezla, protože se mi chtělo na velkou, na záchodě to zase přestalo...když jsem takhle lezla potřetí, došlo mi, že se mi nechce na velkou 🙂. Máčela jsem se fakt minimálně hodinu a pořád připouštěla horkou vodu. Pak už jsem měla kontrakce co dvě minuty. Myslím, že jsem to mimino prostě vyhnala 🙂. Tak uvidíš, třeba dneska, hodně štěstí!

sussanah
31. srp 2011

@lmm tak z toho nic nebylo, jeste jsem mela par slabsich stahu a pak jsem proste usla. Takze vysledek je ten, ze to jeste neni pripravene, jeste nenastal ten spravny cas. Ale aspon jsem se zase trochu zklidnila 🙂

lmm
31. srp 2011

@sussanah, asi budeš muset přidat ten svařák 🙂. Já jsem abstinovala celých devět měsíců a pak ta dvojdecka udělala svoje. Mimčo se asi zhrozilo, co se děje a šlo raději ven. Tak držím pěsti.

mamusia
31. srp 2011

Ahojte 🙂

dlho som tu nebola,stale sa trapime s malou s bruskom,nespi,stale placeprdka velmi tazko,tak som fest vycerpana z nej,este sa aj milionkrat v noci budi 😒 ale musim sa pochvalit,ze Zoinka je uz uplne bez plienok,asi pred tyzdnom sme odstranili nocne plienky a ona uz krasne vydrzi od vecera do rana,zakrici len maminka a je letim jak blazon a ona pekne vydrzi 😵 takze aspon jednych sme sa uz zbavili 🙂 co sa tyk aBKM u malinkej,tak vsetko odchytavame do nocinka,myslim kakanie a cikanie tiez velakrat,no to neriesim,iba po spanku ju davam vycikat zamerne,inak sa vycika vzdy,ked ju dam nad nocnik,ze aby sa aspon vyprdkala....... Uz je posledna sanca a to uz len masaze take specialne skusam,aj laktacna poradkyna je bezradna v nasom pripade 😅 tvrdi len,ze treba pockat,ze sa to vekom urpavi - no to je mi jasne,ze raz sa to upravi...s mm myslime,ze ked zacne chodit,ze sa to tam bude lepsie hybat vsetko. Uz ani v kociku nechce byt,tak len satkujeme a Manducujeme.
@sussanah drzim moc palce,necch to zvladnete lavou zadnou 😉 a cvicis epi-no?
@jaksed tak to mas teda dost tazke,ked este nechodi,ale vsak on sa rozchodi urcite niekedy,tak to netrba ponahlat,ked este nie je nato pripraveny 😉 My sme prave v takom veku,ze ZOinka je strasne dobrucka,fakt ju moc milujem a som stastna s mojimi babami 😵

majka1981
31. srp 2011

@mamusia ahoj, tak urcite sa to raz upravi s bruskom... tazko sa mi hovori. Neskusis neaku homeopatiu? Moznoze by zabrala... A gratulujem Ti ze Zoe je uz uplne bez plienok, kukam jak puk 😕 😅 😅 . Sikulka aj jedna aj druha 😵 😵 .

Baby ja sa musim pochvalit, ja teraz Sebastiankovi nedavam plienu na doma, lebo sa rozstvornozkoval - do teraz sa plazil a to sa mi zdalo stale studene ho nahat na parketach bez plienky - no a teraz som sa odvazila a uz druhy tyzden je bez plienok, a musim povedat, ze nie je to zle 😅 - sice sem tam gate mokre, ale celkove sa mu to asi lepsie paci, to rozbalovanie a obliekanie plienok mu slo na nervy tak ako mne 😝 . A ked ideme von, tak ma plienku a ked uz ideme domov, tak mu ju davam dole, vycika aj do travicky a este trosku ostaneme von. Som zvedava, ako sa to zmeni - buduci tyzden nastupuje do jasiel... A som zvedava na zimu... Lebo cikat do travicky sa mu velmi paci 😵 😵

duratlicka
1. zář 2011

Ahojte, chcela by som od zaciatku pouzivat bezplienkovu, ale nejake plienky predsalen budem potrebovat (take pohotovostne) alebo aspon na noc. Poradite mi ake a kolko? Nech to nie je velmi drahe, ale zase lahka udrzba. Dakujem.

sussanah
1. zář 2011

@duratlicka Ahoj, plinkovou vybavu budes potrebovat urcite, ono nazev bezplenkovka je dost zavadejici 😉 Co se tyce toho, aby to nestalo moc a byla snadna udrzba, no to zalezi na tom, co povazujes za snadnou udrzbu.
Financne nejlepe vyjdou asi ctvercovky + nejake vkladacky (vicevrstve nebo jen vkladacky, idealne bambus) + 2-3 svrchni kalhotky, ale na pozdeji se urcite hodi mit i nejake savejsi kalhotovky treba na noc nebo delsi cesty. Mnozstvi minimalne 24ks plinek, ze zacatku se muze prebalovat i 10x denne ( i pri bkm). Ono totiz bkm neni vsespasitelna a ani tve odhodlani jeste neznamena, ze bude odhodlane i mimco 😉 Takze za sebe rikam poridit normos vybavu na novorozence v klasickem mnozstvi a kdyz vam bkm pujde, tak druhe (cca v 6m) doplnovani plinek bude velmi jednoduche a relativne levne, napr jen rucniky z ikea nebo vicevrstve na rovno do kalhotek. Takova plinka vydrzi totiz asi tak 1 pocurani, ale u bkm se vetsinou stejne meni hnedka po nehode.

petulka33
1. zář 2011

@zlilly nečekej, až travička vyroste, vykopni někde celej drn a přesaď do květníku, ne? 😀 😀 😀

Ahoj holky, zítra vyrážíme na víkend s karavanem pryč, tak doufám, že počasí bude hezký a bude teplo, abych mohla Zorku nechat čůrat venku.

majka1981
1. zář 2011

@duratlicka suhlasim s @sussanah, ze by som sa tiez riadila uplne normalnou vybavou na novorodenca - lebo na zaciatku moze byt, ze budes Ty vycerpana zo vsetkeho a budes rada, ked budes moct nahat dietatko v plienke... na zaciatku totiz cika velmi casto. Ja by som brala tak 30-40 stvorcov, neake Flip so stay dry vkladackou, na noc daco bambusove ako na priklad Tots Bots Bamboobzles stretch a na cesty alebo ked pojdete von tak kapsovky. Baby v latkovkach Ti poradia radi 🙂

lmm
2. zář 2011

@duratlicka, taky myslím, že si budeš muset poříit výbavičku. My jsme ji sice prvních pár měsíců téměř nevyužili, malá krásně signalizovala, ale od nějakých pěti měsíců jsme prali obden. Některé děti jsou vůči BKM trochu rezistentní 🙂. Do 10 měsíců jsem vždycky dávala jednu čtvercovku jako pojistku, protože člověk pak nemyslí na nic jiného, než kdy že se dítko asi počůrá.
Jinak bojím se to tu napsat, ale jsme už třetí den bez nehody. Snad ten bojkot byl ten poslední, kéž by!!!

majka1981
3. zář 2011

@lmm ja som trosku poriekla, ze som napisala, ze sa nam tak dobre dari... zacal zase odmietat 😝 😝
jeeej super, ze ste uz treti den bez nehody 😵 😵 . Ako je to vlastne v tomto veku - dcerka uz ide sama na nocnik? si pride povedat? alebo je to este stale intuicia+casovanie?

lmm
3. zář 2011

@majka1981, celý den dnes lituju, že jsem to tu napsala. Od rána se počůrala 3x. Jinak už si říkala, zhruba před 2 měsíci jsme zrušili plíny, protože si krásně říkala, ovšem pak se to nějak zlomilo, tři týdny jsem jen vytírala loužičky...teď ty tři dny jsme spíš časovali, protože se uvolnil bojkot (bojkot = nepůjdu na nočník, ani kdyby ses postavila na hlavu, maminko), dneska se počůrala, nevím, co z toho bude. A to už jsem si byla jistá, takže jsem plíny prodala, ona třeba i na návštěvě, kde jsem byla zabraná do hovoru, stála u koupelny a volala mě, když jsem neslyšela, přišla za mnou, že chce čůrat...no je to nějaké začarované 🙂.

luty
3. zář 2011

@lmm Drzim pesti, at se dari🙂 Urcite bude, jen nam to tady nezminuj, ju? Je to vazne zacarovane! Tak si rikam, jestli kdyz se tadu budu radovat, ze nam to nefunguje, se to zlomi 😝
Jak dcerka signalizuje?
U nas je to jako na houpacce. Vzdycky tak tyden super, tak 1-2 nehody, krasne ukazuje, pak prijdou dny, kdy chytam tak max. pulku a to spise casovanim a nekdy vysazenim, protoze si zrovna vzpomenu, a J, se zrovna vycura..
Byli jsme ted tyden na chate, lital nahaty, myslela jsem si, ze aspon budou signaly a casovani po piti apod. jasnejsi, zretelnejsi... A prd.. Jarinek tam byl tak nadseny a mel tolik prace, ze cural a ani se tim nenechal zdrzovat (cural v behu).
Jinak jsme meli par dni, kdy chvilemi byl jen s babickama. Pokazde pak mam pocit, ze jejich filozofie: "ted se vycuras, protoze ja chci", nam v tom udelala trochu neporadek. Nenuti ho nasilim (uz🙂)), ale maji trochu jiny postoj a dite i ten maly rozdil citi.

lmm
4. zář 2011

@luty, už se tady rozhodně chlubit nebudu 🙂. Malá říká "tulat" (čůrat) a "tata" (kakat). Taky umí "ytulala" (vyčůrala do nočníku) a "potulala" (počůrala na zem). To jsem v poslední době slyšela víc, než by se mi líbilo 🙂. Už to říká dlouho, předtím říkala můj signál "eee". Přiznám se, že já taky někdy malou nutím. Protože moje zkušenost říká, že se jí chce. Ona se neposadí a do minuty je to na podlaze. Ale nutím ji před spaním, abych ji nemusela trápit plínou. A nucení znamená, že se ji tam snažím udržet pomocí nějakých pitominek, že prostě hned neposlechnu její "neci".

majka1981
4. zář 2011

@lmm vyzera to fakt zacarovane 😉 , dufam ze to prejde... ja som strasne zvedava, ako to bude, ked pojde do jasiel - v utorok nastupuje a od oktobra pracujem 3x do tyzdna. Takze som zvedava, ako budeme na tom s bkm ... ale myslim si, ze aspon po spanku a kakanie by sme mohli stihat.
Ja sa priznam, ze aj ja vlastne nutim - ukazujem hracku alebo daco ine, menim pozicie a vymyslam co by chcel.
Vcera vecer som mu chcela dat zase plienku pred spankom, aby som ho nebudila ked pojdem ja do postele (do dvanastej uz dlho necikal, tak do tej desiatej/jedenastej ked idem ja do postele, ho nahavam bez) a on sa na mna tak vazne kukal - ze co to ma byt??? normalne som sa mu ospravedlnila a povedala mu, dobre budes zaspavat bez plienky a ked pojdem ja do postele, tak sa nehnevaj ak ta nahodov trosku prebudim. Ako som ju dala dolu, tak zrazu usmiaty 😅 😅 . Ale su zlate nase deti, ako to rozumeju 😵 😵
@luty aj moja mama, takze starka, mu stale hovori signal - aj ked som jej 100 krat povedala, ze staci 1-2-3x mu povedat a ked nic nie je za 1-2 minuty, tak nemusi. A ona si neda povedat, ona mu to nonstop hovori ked ho dava na cikanie... Moznoze mi aj zato odmietal nocnik, lebo tento tyzden bol pri starkej par hodin.

mamusia
5. zář 2011

@lmm skus toto,u nas to velmi zaberalo 😉 http://www.latkoveplienky.sk/produkt-detail/my-... my sme mali havka,tak ho vzdy chcela vidiet 😉

lmm
5. zář 2011

@mamusia, naše nočníky mají nalepená zvířátka, jeden hraje, jsou rozmístěné tam, kam si je malá odnese, obklopené hračkama...ale když neci, tak neci 🙂. Myslím, že to brzo přejde, už se blíží do věku, kdy se odplenkoval i syn, se kterým jsme BKM nedělali. Už aby to bylo, teď v létě je to fajn, ale až budu muset pětkrát denně převlíkat komplet oblečení, tak to začne být otrava 🙂. Každopádně díky.

mamusia
5. zář 2011

@lmm no ale tamta nalepka je taka,ze sa ukaze az ked sa vycika,inak je cela ceirna 😉 my sme uz nastastie 2tt odplienkovany aj na noc,takze uz aspon o jednu starost mam menje,je to fakt velke odlahcenie,drzim palce 🙂
A @sussanah hadam uz aj porodila,ci? Pridi sa pochvalit potom 😉

lmm
5. zář 2011

@mamusia, ja to znam, u kamaradky jsme to zkouseli, ale nezajem. My jsme nastesti na noc bez plen uz pomerne dlouho, takze tam bojkot nezasahl, jeste to tak. Je to pohoda, kdyz davas spat holou prdylku, ze?
Taky jsem zvedava, jaky byl porod, Sus 🙂.