Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
13. únor 2012

@vavrenka urcite to funguje, nevzdaj to 😵 . gratulujem 🙂

kinka555
13. únor 2012

@majka1981 ona mi krasne cika na nocnicku, ked ju tam posadim, aj sa vykaka, aj v noci sa zobudi ze chce cikat, cvrkne do serblika a spi dalej, len cez den to na nej neviem nejako spoznat. ked ju posadim tak cikne ale velakrat sa stane ze ma plienku pocikanu a predtym sedela na nocniku...som z toho smutna lebo ju sledujem stale, stale sa hrame a aj tak nic nevidim... ako to rozoznas na svojom dietatku?

kinka555
13. únor 2012

@majka1981 a planujeme druhe tak by som bola rada keby do leta uz bola dcerka bez plienok.. dufam ze sa mi to podari... 😒

mamusia
13. únor 2012

@vavrenka super,mozes pozorovat aj take,ze sa hra a zrazu sa prestane,alebo ostane bezhybna - tak vtedy uz bude pravdepodone cikat 😀 ale ak jej prerusis cikanie,tak moze docikat inde.Ja mam cinak cinak a neviem ci vynachvalit,pri prvej som mala normalny nocnik,ale cinak je mi omnoho pohodlnejsie a lepsie,ze mozem s nou sediet na gauci a nemusim na zemi,ono proste vie,ze v polohe klbko,treba cikat 😅

vavrenka
13. únor 2012

@mamusia hehe, to znehybnenie dnes bolo a naozaj uz bolo neskoror 😀.. ale neva, trenujem dalej, hlavne mi ide o kakanie. mala totiz dostala zapal ladvin a jedna z moznosti, ako dietatko dostane bakteriu z konecnika do oblicky je stolica v plienke. z nej moze preliezt bakteria cez mocovu rurku do obliciek..

mamusia
13. únor 2012

@vavrenka taky problem tu mala tusim @jaksed s tymi oblickami s malym. AK uz ma mala formovanu stolicu,tak bude tlacit a vacsinou uz v takom veku asi vyhladavat sukromie,tak jej musis byt v patach prve dni 😀

majka1981
13. únor 2012

@kinka555 tak to krasne cika 🙂
moj syn ostane nepokojny, alebo zacne buchat s nocnikom/ s redukciou, ide do kupelne, ide na zachod a tak. babo si to stale meni, vtedy ked si zvyknes tak si to zmeni 😀

vavrenka
14. únor 2012

@mamusia hej,hej, este ze sa zatial iba gula 😀 , dnes rano sa odgulala na opacny koniec postele a tam si vylozila nohy a stichla, cha! hned som ju brala a pekne sa vycurala a vykakala do umyvadla. tam teraz kakat mohla- 2dni bola iba na mm, lebo hnackovala. len do zachoda velmi nechce. ☹ tm sa jej nepaci. v kupelni sa na mna vyskiera do zrkadla, pocucka maskaru , proste sa jej tam paci.. asi vyskusam serblik, ak zachod fakt nebude fungovat

ani84
14. únor 2012

Ahoj holky, jdu pročítat tuhle diskuzi, Šimon mě konečně po 5 měsících donutil začít s bkm 😀 Škoda, že jsem nezačala dřív, když tady čtu o těch bojkotech, mohli jsme si užít delší bezproblémové období 🙂 Zatím vždycky při přebalování kadil a čůral pod sebe do čč, v sobotu jsem konečně vyzkoušela podržet ho nad miskou a od tý doby se podařilo chytit všechno kadění a tak 80 % čůrání 🙂 Malej je strašně spokojenej, úplně jako vyměněnej, a já konečně chápu, proč přes den pořád kňoural (i když jsem se snažila přebalovat často). Jen v noci nám to ještě moc nejde, vzala jsem ho kvůli tomu i z postýlky k nám do postele, ale než mě stihne probudit, je už většinou počůranej. Kojím po 1-2 hodinách, takže čůrá dost. A před půlnocí se strašně vzteká, když si ho dovolím budit kvůli přebalování, to se chce jen kojit. Po půlnoci naopak někdy stačí přebalit a dát vyčůrat nad misku a usne potom i bez kojení 🙂
Musím teď nějak vymyslet, jak ho přes den oblíkat, pač během dopoledne čůrá klidně i po 10 minutách a je šílený ho pořád svlíkat a oblíkat. Dnes jsem mu dala místo kalhot jen svrchňáky a návleky, ale bojím se, aby nenastydnul, máme tu okolo 20° a u země dost táhne.

majka1981
14. únor 2012

@ani84 ked citam o tvojom synovi, tak je to tak ako to bolo u nas. aj my sme zacali ked bol 5 mesacny, pred tym cikal a kakal na prebalovaku a ked som zacala bkmkovanie ozajstne, tak bol ako vymeneny - velmi spokojny, vyrovnany... aj u nas to bolo tak, ze do bkm ma prinutil on 😀
ked cikat v noci nechce do misky, tak ho nenut, moze si cikat aj do plienky a ty ho potom prebal 🙂
s obliekanim cez den ked cika kazdych 10 minut - asi neake rychloprdky by boli najlepsie (co tak pokazit starsie teplacky?)

sussanah
14. únor 2012

@ani84 jeeee, my taky mame doma Simona co ma 5m a necely 1tyden 🙂 Kdys rodila? Nas je na vyroci 11.zari 😀 Na oblikani doporucuju polodupacky, jsou rychle svlecene i oblecene, prijde mi to mnohem pohodlnejsi nez dupacky a porad se parat s temi cvocky. V noci my bkm ani nedelame, jen kojim, ani neprebaluju. Prebalim (vycuram) pouze kdyz po nakojeni je nevrly a vrti se (signalizuje), jinak ho nechavam na pokoji.
Jinak u nas je to ted o nicem, nejak se nestiham na maleho soustredit, takze dneska jsem bud volani zaregistrovala, ale uz byl pocurany nebo nezaregistrovala a vsimla jsem si, az se prestal certit a to uz byl samoze taky vycurany :-/

zlilly
14. únor 2012

my dneska - doma v pohode, všechno sme krásně chytili, ale ve cvičení a u tety to byla jedna plínka za druhou. jestli mu byla zima nebo co..... prostě čural jak průtokáč.

ani84
14. únor 2012

@majka1981 Tak to máme opravdu hodně podobný 🙂 A probíhaly u vás později nějaký bojkoty, jak tady všude čtu, nebo vám to jde pořád dobře? Děkuji za rady, nějaký zděděný tepláčky bych možná zničit mohla 🙂

@sussanah Jé, tak to jsou přesně o týden od sebe, já 4.9. 🙂 Taky to asi budu v noci tak dělat. Když ho mám u nás v posteli, poznám i líp, jestli chce fakt přebalit, to se nepřisaje a pořád se vrtí, při spaní v postýlce jsem mu buď pokaždý vnutila prso nebo mě tohle vrtění možná ani nevzbudilo.

U nás bylo dnešní skóre jedna počůraná plína a jeden počůranej tatínek 😀 Po návratu z práce jsem mu vyprávěla, jak nám to krásně šlo, on si malýho odvážně položil bez plíny na sebe, Šimonek se na něj smál, jinak nehnul ani brvou a počůral tatínkovi celej svetr 😀 Uvidím, jak nám to půjde zítra, byli jsme odpoledne na očkování a malej je teď z toho celej špatnej, prořval celej večer, myslela jsem, že snad ani neusne 😒

sussanah
14. únor 2012

@ani84 pocurany tatinek 🙂))))) Tak to my mame dneska x pocuranych plinek a jednu pocuranou podlahu 🙂 Ale zitra se na neho hodlam fakt soustredit, do dneska nam to tak super slo. Ale ono je to s tim starsim torpedem docela zahul ☹
No ocko deti obvykle dost rozhodi ☹ Pamatuju si na ocko u starsiho, ten byl 2 dny v horeckach a lezel jak hadrova panenka 😔 fuj fuj fuj..

majka1981
15. únor 2012

@ani84 u nas je a bolo dost "bojkotov": ked sli zuby, ked sa ucil lozit, stvornozkovat, a tak ... ale vsetko do kopy - da sa to zvladnut a ked sa nam prides postazovat, tak moznoze Ti neaky tip pomoze. väcsinou vtedy treba zmenit poziciu, viacej sa venovat, dat inu hracku, ukludnit sa a tak 🙂
aj nas tatino vie poriadne bkmkovanie porozhadzovat, aj by som povedala ze vtedy sme uspesni moznoze na 10-20 % 😝 , takze skoro nic. neviem cim to je - ci je dieta mimo, ci som ja mimo, ci sa spolahujem na manzela, proste nejde to vtedy.

majka1981
15. únor 2012

Baby trosku o nas - od kedy vysli stolicky, tak je lepsie 🙂 . su lepsie dni, aj v noci ho nahavam len v pyzame a celkom je to fajn, necura (iba tuto noc pocural postel 😀 , nevadi prezleciem 😀 ). zaobstarala som este jeden nocnik, je tam konik v predu a ten obdivuje, teraz to robim vela krat tak ze posadim ho na nocnik a ja idem curat na zachod a takto sa pekne vycika. lebo odmietal redukciu, ja som sa isla vycikat a on pustil tiez. takze takto som to vyriesila celkom dobre. a je velmi rad, ked moze "vyliat" ciku do wecka 😀 (pomaha mi 🙂 ), potom umyjem nocnik a dam mu ho odniest na svoje miesto, on si s nim este pobucha po podlahe, vrati ho pod stolicku a je spokojny 😀 . Zlaty je 🙂

mamusia
15. únor 2012

@majka1981 a Ty kojis v noci?

majka1981
15. únor 2012

@mamusia ano, kojim. tuto noc dost casto, tak asi zato cikal 🙂

mamusia
15. únor 2012

@majka1981 bo moja ked sa zobudi milinkrat za noc,tak si ani neviem predstavit,ze by som ju davala cikat,lebo cika zakazdym precitnutim,mozno,ze sa aj na to budi,ze jej treba cikat.......teda dokym budem kojit,tak si odplienkovanie v noci veru ani neviem predstavit 😅

majka1981
15. únor 2012

@mamusia niektore noci uz prespi 🙂 , zobudi sa az nad ranom okolo 4 alebo 5, to je fajn...
ale niekedy, ako tuto noc, sa kojime dost casto. a vtedy aj cika. ja ho malokedy dam cikat v noci, tiez to neakceptuje a ja na to nemam nervy.
skusila som to bez plienok, kedze sa budi rano so suchou plienkou 😵 😵 . riskujem, ze je mokra postel 😀

vavrenka
15. únor 2012

kocky, ake plienky a oblecko potrebujem na den pre malu, aby som ju rychlo vyzliekla a obliekla? co davate vy?

@mamusia mne tiez v noci nehrozi davat malu cikat, ani neviem povedat kolkokrat za noc si cucne, je to fakt vela..

mamusia
15. únor 2012

@vavrenka ja idem akurat kupit Bundles plienkove gatky,bo sa vrti jak neviem co,tak to je najlepsie,ze postojacky jej tam supnem plienku a ma na den 😉 inak robim velakrat aj tak,ze ma len gate a tie drzia plienku,cize gate rychlo stiahnes...no ja davam na cinak,do kupelky by sa mi nechcelo utekat 😅
@majka1981 @vavrenka ja som raz davala cikat v noci a to celu noc bola sucha,ale musela som to robit tak,ze som ju nad cinakom kojila,jedine tak sa vycikala,bo sa najprv musi pricucnut,aby sa ukludnila a az potom moze cikat 😅

majka1981
15. únor 2012

@mamusia ja v noci kojim len po leziacky a hned aj zaspim, to uz vzdy... ja by som nad cinak + kojenie po sediacky nedavala lebo by som sa nevyspala. ked ho davam cikat, tak to si pekne zajdeme do kupelky par krokov a dam ho cikat do umyvadla. ale som pozorovala, ze pred pol nocou ak chce cikat, tak skusat nemusim - to je jednoducho zurivy 😠 , ked ho davam cikat tak len po pol noci mam sancu 😀

@vavrenka ja som dlho davala len vlniaciky stahovacie a plienku na rovno, od kedy vedel stat tak som ho takto obliekala. teraz som to trochu zmenila a dala do pancusiek stvorec na rovno, ale to znamena ze ked sa pocika, musim ho preobliect 😝

vavrenka
15. únor 2012

@majka1981 asi sa spytal uplne jak sisi- co je to dat plienku na rovno a vlniaciky? 😅
ja som skusala len tak polodupky a vopachala som jej plienocku, ale ona cika hlavne doobeda neuveritelne vela, po troskach, takzue som len prezliekala. idem si objednat nocnik, a co hovoris na tuto sadu? vyuzijem ju?
http://www.ekoplienky.sk/product/startovacia-sa...

mamusia
15. únor 2012

@majka1981 no ja som to len raz skusala,to som kojila po sediacky vtedy,to mala hadam 4 mesiace a teraz tiez len poleziacky a ja pritom spim,ako sa koji 😅
@vavrenka poda mna sady nie su dobre,bo nevies,ci bude malej pasovat plienka a vkladacky si mozes kupit ikea uteraciky za 20 centov kolko chces,poskladas to a to znamena plienka narovno a vlniaciky to su vlnene plienkove gatky,ktore su priedusne a teba ich lanolinovat aby drzali,tam sa vlhkost odparuje,nie vsava dovnutra,dobre na leto 😉 ja si idem tie vlniaky Bundles objednat teraz http://www.latkoveplienky.sk/obchod/kategoria-v...

majka1981
15. únor 2012

@vavrenka nie si sisi, to je uplne normal
my sme pouzivali najviac tieto vlniaciky http://www.windeln.de/disana-wollwindelhose.html
a uplne normalne klasicke bavlnene plienky, poskladane na obdlznik (takze "na rovno" 😀 ) a vlozene medzi nohy - ked je mokra vlniaky stiahnes a das novu plienku na rovno medzi nohy (dieta stoji 😀 ), vlniaky hore a je to 😀
ked ide na wecko/na nocnik, gate a vlniaky stiahnes lahko dole po kolena a posadis 🙂
toto je dobre, ked uz dieta stoji same 🙂

evi_
15. únor 2012

Připojuji svoji zkušenost z posledních týdnů. Kdosi tu před časem dával odkaz na trénování na nočníček během 3 dnů (potty training in 3 days). Inspirivala jsem se. Sice to netrvalo 3 dny, ale 3 týdny, kdy malá doma chodila buď s holým zadečkem nebo jen v tepláčkách, ale sklízíme první úspěchy. Začíná si říkat. Moc jsem se na to celou dobu bkm-kování těšila, až si začne řikat. Jsem nadšená. O víkendu jen jedny počurané tepláčky.

majka1981
15. únor 2012

@vavrenka econobum plienky myslim nie su take dobre, nesedia tak dobre.
ja som pokial nevedel sam stat pouzivala bum genius flip - a do toho klasicke bavlnene stvorce, tie originalne vkladacky su super save a na bkmkovanie vlastne ich nevyuzijes, kedze prebalujes kazdu ciku (takze tam je len cvrk, plienka by zvladla ovela viacej, potrebujes ich dost vela - aj 20/30 vkladaciek, a schnu pomerne pomaly 😝, tie som davala len na prechadzky, vtedy som este nedavala cikat von, teraz uz ano)

majka1981
15. únor 2012

@evi_ jeeej to je super 🙂

vavrenka
15. únor 2012

@majka1981 aha, a tie bumky-flipy sa daju pouzit aj na bmk aj na latkovanie, ze? chcem totiz opustit jednorazovky, je to drahe a zem trpi... takze idem si ich obzriet, je to dokonca treningova sada na nocnik 😉