Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zlilly
29. bře 2012

Hola🙂 18ti měsíční synek dneska čural na procházcce ve stoje do zmoly jako velkej chlap. 😀 to je taková úleva oproti zimě, vybalování, držení a podobným opruzům. takhle bude čůrat úplně hladce a bude běhat bez plínek. jo. už aby to bylo.

dagmarkaaa
29. bře 2012

@lucikf někdy jsem ji nechávala bez plíny ale zvládla i 3x do hodniny se počurat i když jsem jí připomínala a ikdyž jsem nepřipomínala.... tak pak byla zpátky v plíně... a pořád dokola. v mezifázi si uvědomovala v ten moment co čurala ale nestihla to na nočník tak bylo mokro. a jednoho dne si šla prostě sednout sama a od té doby bylo nehod minimum... takže jí to muselo dojít samotné, nic jsem pro to nemohla udělat, jen nechat nočník v dosahu a dohledu. a taky asi to bude tím že už si dokázala v tu dobu sama vysléct kalhotky a kalhoty tak nepotřebovala mou asistenci, na to by byla moc hrdá nechat se obsluhovat, kdo ví...

majka1981
29. bře 2012

@lucikf pouzivas latkovky ci papierovky? ak pouzivas papierovky, tak by si jej mohla dat do papierovky neaku vrstvu aby citila mokro (na priklad postrihanu plachtu alebo nieco ine).
@ssassi ja som necakala 14 dni na plnu pracku plienok, ja som oprala plienky so vsetkym inym pradlom (uteraky, postelne prado atd) a prala to kazde 2-3 dni 🙂

ssassi
29. bře 2012

@majka1981 😀 já původně do látkovek chtěla - jako že je to ekologičtější. nemám ráda zbytečné plýtvání čímkoli. byla jsem rozhodnutá pro látkové kalhotkové. ale při bližším zkoumání jsem zjistila, že se mi nelíbí barevně 😀 a navíc je to děsný rároch. dítě je jak čmelák a když leží na zádech, má zadek výš jak zbytek těla, což je bohužel poněkud nezdravé pro vývoj páteře. ale ta minimální spotřeba papírovek, kterou máme, s přihlédnutím k praktičnosti, kterou papírovky nabízí... pemprska je malá, lehká, šup šup zapnutá. ani v těch hrozných vedrech, do kterých se malej narodil, v nich nebyl opruzenej.

majka1981
29. bře 2012

@ssassi jasne, latlkovky su objemnejsie. a pri tej spotrebe 😀 co vy mate 😀 😀
ja by som na tvojom mieste presla vtedy na latkovky, ak by sa ti nahodou stalo ze bojkotuje.
no mne osobne pamperska velmi smrdela...

ssassi
29. bře 2012

@lucikf někde jsem četla, že dětem je to mokro uplně šumák. ono totiž u látkovek jde spíš o psychologii rodiče. prostě ty jako matka máš pocit, že to v látce studí a honem přebaluješ - tím dáváš dítěti najevo, že čuralo - ono má jakous povědomost o vykonávání potřeby - ne jak v papírovkách. a proto jsou děti v látce bez plen dřív jak děti z papírovek. nejde o materiál, ale o chování matky:o)

ssassi
29. bře 2012

@lucikf ano, pleny mám jako pojistku:o)
nemysli na to tak, že je to neúspěch. a vůbec tě to nesmí mrzet. malá to vycítí. prostě oznamovací věta: máš mokrou plenu. tečka. bez emoce. za vykonání potřeby do nočníku pochvala, ale zas ne oslavné tance a juchání půl hodiny. čurat do nočníku je přece normálka:o) ano, ona na to dojde nakonec sama. 😎

ssassi
29. bře 2012

@majka1981 jednou jsem koupila jakýsi parfémovaný - a to teda fakt byl smrad. ale ty normální mi až tak nevadí:o)
teď je nemocný a asi brzy vykoukne třetí zub, tak bojkotuje všechno - jídlo, pití, spánek, stříhání nehtů 😀 ... bojkotuje všechno kromě čurání :o) měl z panadolu hrozný průjem a doteď to zažívání má takové rozhozené - chudě má prdy, asi ho to břicho občas i bolí.... ale stále 100% úspěšnost. je to poklad 😝

majka1981
30. bře 2012

@ssassi jej zlaty je, ze mate nadalej 100 % uspesnost. ked isli mojmu zuby, tak to bolo na zabudnutie... tak maximalne po spanku a kaku. vtedy ma to velmi demotivovalo, teraz je to lepsie, ale aj tak este chyba 8 zubov 😝

majka1981
30. bře 2012

@lucikf ja si tiez myslim, ze dieta ktore je balene do latkoviek, je skor von z plienok, lebo ked vidis aka je ta plienka mokra, tak skorej prebalis. tam ten moc fakt vidis a nie ako v papierovke, kde je to dlho suche.

timuss
30. bře 2012

dievčatá, chcem sa spýtať...to tejto metóde som doteraz nevedela...dcéra má 6 mesiacov...v jednom článku som čítala, že ak sa nepraktizuje do 4. mesiaca, že potom sa tie signály stratia...takže nedá sa začať neskôr? skúšala som posledné 2 dni si trochu všímať malú, ale moc neviem, no možno je to len neskúsenosťou...čo si o tom myslíte?

kvietok73
30. bře 2012

@ssassi ja som písala skôr, že som len začiatočníčka, ale pomalinky nám to ide......my používame látkové plienky a mne to príde omnoho praktickejšie..tiež nerada plytvám materiálom a rátam i s ďalším dieťatkom, tak mi to prišla rozumná jednorázová investícia...papierovky sme používali tiež, ale len vtedy, keď som bola chorá a bohužiaľ u nás malinká reagovala fakt zapareninami..podľa mňa je niečo na tom, "maž zadoček ako v bavlnke" 🙂 len toľko som chcela, lebo ako vidím, si super-žena a máte super-dieťa...

ale aj o inom som chcela....zatiaľ sa cítim ako poľovník, lebo na dcérku číham :D celkom to ide, aj keď sa nám občas stane...a dnes mi prvýkrát v noci piškala do mištičky...normálne som na ňu strašne hrdá... 🙂
a aj ja chcem pochváliť našu žabku, že jej to ide, aj keď sme začínali neskôr .. 🙂

majka1981
30. bře 2012

@timuss skus a uvidis 🙂
my sme zacali v siestom mesiaci, ale pred tym kakaval na prebalovaku takze neaka ta reakcia od mojej strany bola...

lucikf
30. bře 2012

Holky, díky moc za všechny rady. Věřím, že se nám nakonec povede a budeme bez plenek. Přece nikdo nezůstal v plenkách (pokud je zdravý). A pokud se to nepodaří, než se malé narodí, tak si myslím, že to pro ni bude motivace, když uvidí sourozence, že čurá a kaká do nočníku. 🙂

ssassi
30. bře 2012

@lucikf spíš aby nebyl bojkot :o((( je jen na tobě - na mámě, jak si poradíš se vzniklou situací. jedna kamarádka to absolutně nezvládla. starší sourozenec strašně žárlí (malá měla dva a půl roku, když se jí narodil bráška. už to bude osm měsíců a je to pořád děs). bouchání do hlavičky, dělání naschválů.... odplenila se jim holka zhruba ve dvou letech, ale jak se narodil jirka, začala se zase počurávat. naschvál. ale druhá kamarádka (spolužačka) to udělala tak, že koupila dcerce kočárek a panenku, kterou manžel tajně donesl do porodnice - a tak si jak kamarádka tak její dcerka odnášely z porodnice každá svoje miminko. přišlo mi to krásný. koupou mimino i panenku..... žádný stresy, pěkné přijetí....

a jak píšeš, že se starší naučilo na nočník s bezplenkovým miminem, to jsem už někde četla! 😀

ssassi
30. bře 2012

@majka1981 zlatý je. jen kdyby trochu spal!!!!!! díky posunu času už naštěstí nevstáváme v 5, ale v 6... ale i tak je to masakr. až se mi v mozku ten čas trochu urovná, snad to bude lepší, ale jsem stále jak zombík:o) navíc, jak jsem nemocná, jsem bez energie, úplně vycucnutá. vzala jsem si v noci paralen a normálka jsem byla tak tuhá, že se mi ráno malej počural, než jsem se probrala k životu. a jak mu tu plínku zapínám tak nějak hala bala, aby se neřeklo, proteklo to na kalhoty, triko, mokrý byl i spací pytel. a on byl tak nešťastný ... jsem krkavčí matka 😀

wilikiki
31. bře 2012

@ssassi ako casto sa ti budi? Spavas s nim? Mne sa mala budi teraz tak 5x do noci, povazujem to za uspech. Budila sa predtym aj 20x. A to mam este starsieho o ktoreho sa cez den staram, takze u mna nehrozi pospat si cez den. Jedno dieta je tazka pohoda ;-D

ssassi
31. bře 2012

@wilikiki spí tak půlku nocí v kuse. zhruba od půl deváté do pěti, teď teda do šesti, po změně času. občas se vzbudí někdy během noci - buď má hlad, nebo chce čurat, nebo má žízeň... spává takhle už docela dlouho. protože je v podstatě od narození na umělém. jenže já jsem takový ten spavý typ. potřebuju spát! malý se v noci dost vrtí a já jsem každou chvíli vzhůru a koukám, co by tak mohl chtít. většinou se prostě otočí a spí dál, ale já už mám spánek přerušený.... ano, spím s ním. mám jeho postýlku přiraženou ke své posteli (má oddělanou bočnici). i v pytli mi pochodoval po posteli a málem i spadl na zem, tak jsem mezi nás natáhla kojící polštář (aspoň nějaké využití pro něj mám 😠 ), tím jsem mu udělala takovou jakoby barikádu, kterou ve spánku nepřekoná - zarazí se a kutálí se zpátky :o)
sice jsem na vysoké propařila klidně dvě noci a pak šla na přednášky... ale pak jsem se vždycky nějak někdy dospala. už osm měsíců trpím :o) miluju svý dítě, rozkrájela bych se... ale chci se jeden den vyspat! 😀

wilikiki
31. bře 2012

@ssassi ja som tiez spavy typ, hlavne ranno-spavy. Takze ja som totalna troska. Mala spi najdlhsie 3 hodiny, aj to len po uspani hned vecer. takze mam padla od 7.30 do cca 10.00pm a potom uz ideme spat aj my , ak sa to da nazvat spankom. A vstavacka medzi 5.30 a 6.30. Umrem.

dagmarkaaa
31. bře 2012

@lucikf to si pis ze se ti dcerka odpleni, ale chapu ze jsi na nervy. ale jeste ji nejsou ani 2 roky, vetsinou to prichazi samo po 2. roce co tak sleduju... u nas byla mala jeste v plenach kdyz se maly narodil, bylo ji 20 mesicu a kdyz jsem ho zacla davat na nocnik tak ji to naopak motivovalo, teda spis na nej chtela sama sedet kdyz videla ze ho chce pouzit Vinca, byl to prece JEJI nocnik.

@ssassi ty mas vychytane na 100% i curani? to mas muj obdiv. ja v noci neprebaluju, to uz nezvladam, teda on se budi na kojeni ale na nocnik nechce, to ho leda rozhodi. ani pres den to neni zadna slava, ale vzdat to nechci. a budicek mame taky v 6h 😝 ale s vekem se to urcite zlepsi!

ssassi
31. bře 2012

@dagmarkaaa na 100% mám kakání. ale čurání skoro 😀 průměr jsou dvě mokré plenky na den. někdy ve spaní, když se hodně napije, někdy to nechytnu.... ale myslím, že za chvíli bude průměr jen jedna. opravdu se nám teď daří. malý vydrží mnohem déle, navíc, jak už nepije tolik mlíka, nemá už asi takovou potřebu čurání

majka1981
31. bře 2012

@ssassi ja som momentalne tiez ako zombie... sice v noci uz spi ako tak dobre, kojim ho "len" 3-4x za noc, vlastne si len trochu cucne a spime dalej, ale aj tak od neakej tretej/stvrtej uz poriadne nespim - o piatej vstava mm do roboty, o siestej odchadza, takze aj syn tak vstava. proste on je od malicka ranostaj. aj cez vikend je o siestej budicek. ked bol mensi, tak väcsinou bol budicek o piatej. cez den spi celkom dobre hodinu/hodinu aj pol, a ja s nim 1-2x do tyzdna (3x do tyzdna aj tak pracujem, takze castejsie sa mi neda).

pavlisa
2. dub 2012

Ahoj holky bezplenkářky. Mám 4 měsíčního klučinu a teprve bez plenek začínáme (5den), já používám látkové plínky a vlastně jsem ho měla doma od porodnice pořád na přebalováku rozbaleného a čůrání jsem zachytávala tak nějak do plíny.
Pak mě po náhodném přečtení článku na netu napadlo, že bezplenkovka asi bude to pravé pro mě. Nachystala jsem kýbl a zkoušela to, musím říct, že mě to nadchlo.
Mám ale dotaz...co používáte za nádobu? Můj klučina mi čůrá vždycky hoodně obloukem a jen doprava, ehm, má prostě nakřivo pindíka 😀
A potom - po spánku se u toho hrozně vzteká, má totiž hlad a řve tak, že nevím, jestli ho mám "trápit" a přece jen mu raději nedat plínu a nakojit ho. Vždycky se pak ale nakonec vyčůrá a je klid.
No a kromě lehkého kňourání prostě nepoznám jeho signál k čůrání, když si hraje 😒
Dávám ho na kyblík přibližně každých dvacet minut a on se vždycky vyčůrá, ale zase..občas u toho hrozně hysterčí.
Nevím, jestli ho netrápím, chápete, je to jinak usměvavé miminko, bojím se, že ho zbytečně terorizuju.
Nebo si prostě zvykne?
Omlouvám se za román, jen asi potřebuju povzbudit..

ssassi
2. dub 2012

@pavlisa ahoj, vítej.
rozhodně malého do ničeho nenuť. to hladové řvaní přejde, za nějaký ten měsíc :o) mně to malej taky dělal. tak jsem mu strčila flašku, on si dvakrát lokl, vyplivl ji a chtěl dát vyčurat. vyčural se, vykadil a pak se v klidu najedl. dělal to hlavně ráno po probuzení :o) ale pokud mrčí nebo křičí nad umyvadlem a hlad nemá, prostě ho zas vezmi a chvilku si třeba pohrajte a za pár minut to zkus znova. chce to spoustu empatie a schopnost pozitivně ho naladit.
co se týká nádob - první týdny na přebalováku, od 4. týdne do umyvadla. jelikož má velký "dostřel", postavila jsem na umyvadlo sanytol (nebo cif nebo čím zrovna umyvadlo po potřebě myju) a trefovali jsme se do něj :o) teď už vesměs nočník, pokud předpokládám i kadění, pokud vím, že bude jen rychlo-čurání, opět umyvadlo. čínský nočník jsme nikdy moc nepoužívali, i když jsem krajně zručná 😀 , proud byl vždycky takový, že se to občas bez vystříknutí ven neobešlo. na cesty používám skládací silikonovou misku fusion od tescomy. teď, když už je teplo, čuráme na výletech nejraději venku. má rád rozhled:o))))

vždycky musíš mít ze všeho, co s dítětem děláš, pozitivní pocit. a musíš vidět, že děcko je spokojené. žádná křeč, počítání mokrých plen, nucení kohokoli do čehokoli. prostě se naladit na sebe, dlabat na tchyni, sousedku a často i na chlapa a užívat si sebe s děckem navzájem. nosíš malého? spíš s ním? každá minuta s vlastním dítětem je dar. je to jako kouzlo. a matky, které nejsou obdarovány tím "poznáním", že nic lepšího jak čas trávený s dítětem neexistuje, jsou moc ochuzené a děti bohužel docela nespokojené :o(

hodně štěstí! 😎

majka1981
2. dub 2012

@pavlisa ahoj vitaj 🙂, uz Ti vela popisala @ssassi, velmi pekne to opisala, takze vela nemusim dodat:
ked Ti tak place a je hladny, tak jasna vec - nakrm ho a netrap ho. to je taka faza, to potom prestane alebo sa to aj vrati 🙂 . bezplienkovanie neznamena ze dieta musi byt stale bez plienok, kludne moze curat aj do plienky a Ty to sprevadzas a komunikujes s dietatkom. mozes mu dat aj uterak alebo len bavlnenu plienku medzi nohy a krmit tak, ked sa vycura das mokru handru prec a pokracujes v krmeni.
ked velmi protestuje, ked ho davas nad nocnik, skus mu trosku viacej doverovat a cakat na jeho signal (urcite ho spoznas, treba na to trpezlivost 😉 ). moj syn ostal vzdy taky nespokojny, zrazu nervozny bez dovodu.
to curanie na pravu stranu poznam 😀 , moj cura na lavu 😀 ale musim sa priznat, ze uz je to lepsie, asi sa to napravilo od kedy sa da predkozka stiahnut, nelam si tym hlavu, kalkuluj ten odstrel alebo nasmeruj pindura inak 😀

pavlisa
3. dub 2012

Jeje, asi ta moje zpráva vyzněla, že ho nutím před kojením půl hodinky čůrat..to ne, když vidím, že hlad je přednejší, dám mu plínku. Já když mám hlad, tak bych taky takhle křičela 🙂 dneska ráno mi zase přišlo, že na to čekal, vyndala jsem ho z postýlky, on se hrozně smál a tak jsem to zkusila no a i čůrání i kaďošení a pak se smál dál.
Jen jsem si říkala, jestli z toho nemám udělat rituál, prostě po spaní vždycky první čůrat a pak kojení.
Na noc má plínky, nakojím ho, on ani neotvírá oči a pak spí dál.
Navíc má krásné flísáčky s pejskama, to by mi bylo líto je nepoužívat 😵
Mě jen na té bezplenkovce zaujalo to, že prostě místo toho, aby byl jen tak rozbalený a já odchytávala do plíny, co pustí, tak ho dám nad kyblík a je to.
Vlastně jsem ho měla rozbaleného vždycky protože mi přišlo, že si krásně uvolní prdíky kopáním, než když je zabalený v plínkách.
Zkusím líp zachytávat a dám vědět, díky 😉

ssassi
3. dub 2012

@pavlisa rituály a řád jsou velmi důležité v životě dítěte. dětem dělá dobře ten pocit jistoty. ačkoli si to několik liberálních pitomců nemyslí. rituálem nic nezkazíš:o)

chomik
3. dub 2012

Ahojte, zaujala ma táto metóda, lebo malý je celkom šikovný a posledné 2-3 dni som ho skúšala daň na nočník a keď mu poviem ccc, tak sa zvyčajne aj pekne vyciká (tak 8 z 10 posadení)...ale normálne aj ciká do plienky, tak ma zaujíma, že ako často dávate svoje detičky cikať, lebo ja som zatiaľ žiaden signál nespozorovala, že by sa chystal cikať...keď ho dávam tak každých 30-40 minút, tak má plienku suchú, len neviem, či to nie je často...našťastie mi na nočníku pekne sedí a nevspiera sa...používame látkové plienky, pampersku len na noc...vďaka za radu

wilikiki
3. dub 2012

@chomik ahoj chomik, ja davam rano kazdu 3/4 hodinu a po prvom spanku okolo 11 tak kazdu hodinu a pol. A vecer po druhom spanku vzdy cika raz hned po spanku a druhy krat za 10 minut. Treba to vypozorovat a vychytat, kazde dieta je ine.

Inak Kristi sa vcera prvy krat postavila a odvtedy sa nam pokazilo cikanie. Akoby to mala uplne na haku.........len sa rozculuje, ze chce stat a stale skusa vstavat a nema cas na nejake cakanie, kedy ju dam cikat 😕 Nema niekto podobnu skusenost? Dneska mame asi 4 cikanice! A to uz bola na den bez plienky ☹

chomik
3. dub 2012

@wilikiki vďaka, asi treba len skúšať🙂 som rada, že ide leto, to mi bude môcť byť aj bez plienky, sa bude prádlo rýchlo schnúť a snáď budeme veľa aj vonku 😀