Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mochenkaa
2. čer 2012

@rozarka65 2kk, ložnice je plná (v jednom rohu malého koutek - postýlka, komody) pak naše postel, noční stolek - u toho bývá sušák na prádlo a hned okno. Na další straně přes celé skříně. V obýváku bych mohla sušit tak nad jídelním stolem 😀 Teď jsem byla ještě za M, že když už ho to tak zaujalo, tak jestli by ten sušák nešel nějak nacpat do koupelny třeba na strop. Tak teď bude přemýšlet nad tím, jestli by náš sádrošový strop unes sušák a jestli by ho tam byl ochotný nějak upevnit 🙂
To je tak, když se konečně zamyslel nad fungováním BKM 😵 Dospěl totiž k logice, že s látkovkama je to snažší, protože dítěti vadí to mokro a řekne si snáz, než v jendorázovce, která je prostě suchá.

rebelie
2. čer 2012

@mochenkaa Ze začátku je těch látkovek fakt hodně, kdybych po narození měnila tak, jako teď (tj. po každém učůrnutí), tak klidně i 15 na den, ale pak se to dost srovná a když se trochu daří s BKM, tak to rázem může být 0-6 plenek za den (bez noční). Plus teda nějaký čč na blinkání, ale já jsem teda čuně a rozhodně je nehážu do špíny po jednom ublinknutí... Kombinovat to určitě jde, nějaký ty vkládačky by měly výhodu, že zaberou na sušáku míň místa, čtverovky sice bezkonkurenčně rychle schnou, ale místa na šňůře zaberou dost.
@sussanah Tak já nemám s fleesem moc dobrou zkušenost, ale jedeme ve vlně, ta je podle mě ještě lepší než flees. A ty odklápěčky budu cvičně dělat fleesové (mám tu nějaký zbytek, náklady 00-nic, tak se nemusím bát to skazit), a pak bych chtěla vlněné.

rebelie
2. čer 2012

@mochenkaa Mimčo si říká předem, ten pocit mokra je podle mě rozhodující spíš při klasickém učení na nočník ve 2, 3 letech. Ale látka prostě vyjde výrazně levněji (přeci jen, bude se Ti chtít vyhazovat jednorázovku za 3-10Kč, když je v ní jen ucvrknuto?). A sušák na strop existuje - třeba tento http://www.benco.cz/11082-vytahovaci-ideal-5tyc... - jen to chce dobře odvětranou koupelnu... A taky se dobře suší na dětské postýlce, když dáte mimčo do svojí postele, rázem máte další místo k sušení 😉

mochenkaa
2. čer 2012

@rebelie já se o výbavu na látkování ani nezajímala. Po tom, co jsem nebyla schopná to tu sama vymyslet a M mi řekl, že sušák mi do panelu přidělávat nebude. Jsem se rozhodla kombinovat BKM s jednorázovkama. Až teď přišel s tím, že ty látkovky mají něco do sebe, takže bude koumat ten sušák 😵
Tý jo, 15 na den je kotel 😕

mochenkaa
2. čer 2012

@rebelie mamka má super sušák na strop, ale to je tak bytelné, že se na to klidně můžu pověsit, což by náš strop asi nedal 😀
Já zatím nejsem nakloněna spaní s malým v posteli. Uvidím co budu říkat po porodu, ale zatím jsem proti tomu 🙂
No, musím to látkování promyslet. Mám radost, že nad tím aspoň začal přemýšlet

katyxq
2. čer 2012

@mochenkaa Moje malá byla už od porodu cíťa na vlhko, v porodnici a prvních pár dní doma jsme měli papírovky (eko - Attitude, 10Kč/kus) a tak 15 denně jich padlo. Zlatý látkovky 🙂, když nám BKM jde líp (tedy chytnem tak půlku čůrání), tak máme tak 6-8 látkovek na den, ale teď malé rostou zuby a je to tak 10 kousků.

klara.jas
2. čer 2012

Ahojte mamky, mate nektera vlastni zkusenost nebo aspon z doslechu, v jakem veku jsou miminka trenovana BKM opravdu definitivne bez plen? S vetsimi ci mensimi uspechy bezplenkujeme od navratu z porodnice, ale nevypada to, ze spejeme ke konci. Cura min, jak je teplo, ale rika si taky min. Odplinkuje se vubec pozvolna nebo je to najednou a hotovo? Uz se mi nechce prat 😀

rebelie
2. čer 2012

@mochenkaa Tak jestli už je manžel nalomenej a přemýšlí o tom, tak to aspoň částečný látkování vymyslíte 😉. A 15ks na den se neděs, budete zkoušet BKM, tak se to zredukuje rychle... Případně nebudeš přebalovat tak často (malej pořád spal a budit jsem ho nechtěla). Add spaní v posteli - je to samozřejmně každého věc, ale já vidím jen pozitiva - třeba že nevrávorám rozespalá s dítětem v náručí po místnosti - prostě jen vystrčím prso, malej se napije, otočí a chrní dál (a já někdy usnu ještě dřív než on). Ale pravda, ze začátku mi kojení v leže moc nešlo, takže jsme se posazovali, a to už asi bylo jedno, jestli ho odněkud přinesu, nebo ne... A taky si v posteli podvědomě dohlídnu na to, že není odkopanej, zatímco v postýlce se odkope raz dva a já o tom vůbec nevím. Nebo když třeba chtěl jen dudlíka, tak kvůli tomu by se mi z postele fakt lézt nechtělo...

rebelie
2. čer 2012

@klara.jas Z doslechu je to od půl roku do dvou, dvou a půl let... neplatí 100%, že BKM dítě se odplenkuje dřív... A odplenkovává se většinou na ráz na den, a na druhý ráz na noc (nebo u někoho i naopak). Čtu, že malé je rok, neobjevuje teď chození? Třeba to bude jen dočasné zhoršení...

sussanah
2. čer 2012

@rebelie ja se zase porad nejak nemuzu popasovat s vlnou 🙂 I do flisu se mi moc nechtelo, ale jak jsem ho objevila, tak uz mi PUL prijde jako igelit. Sice porad nejake PULky pouzivam, ale pokud to jen trochu jde, tak jeden ve flisu

sussanah
2. čer 2012

@mochenkaa tyjo, 15x za den, k tomu u nas nikdy nedoslo 😀 My jsme zacinali asi po 2 tydnech, ale s tim, jak mimco spi stejne tolikrat neprebalujes. A teda u nas to slo hodne rychle, behem tydne pochopil a byli jsme na tom lepe. Ono je spis vice plinek pozdeji po 5mesici, to uz mimca tak hezky nebezplenkujou. Je uz vice zajimavosti kolem, takze i ty potom musis vice sledovat, jestli hlasi a tak.
Co se tyce latkovek, tak jednoznacne je vyhoda v tom, ze vidis presne, kolik toho vycura, takze vis, jeslti je to davka nebo si jen ucurnul a vis, jeslti muzes cekat nejaky vytvor do nocniku. O financni strance ani nemluvim. Ctvercovky vyjdou cenove nejlip (zcela necekane 😀 ), ale zase toho moc nepojmou. JA mam ucurane kluky, takze u nas ctvercovky jsou jen na blinkani, ale nekdo je pouziva jako minimalni plenu.
Pocit vlhka urcite dela svoje, ale az tak od toho pul roku, kdy si to uz dite trochu uvedomuje. Ale na noc treba davat poradnou separacku, at je v suchu. Ale stejne se budi a chce prebalit do sucha 🙂

sussanah
2. čer 2012

@klara.jas nas mlady byl bez plen na den v roce a na noc asi v 16-17m (uz si to nepamatuju). U nas hodne pomohlo to, ze jsem mu ty plinky proste vzala a ridila se heslem "3x a dost". Tj rano do teplaku a az se 3x pocural, tak dostal plinku. Takhle to slo nekolik dnu a pak zacalo nehod ubyvat a najednou to preslo. Hodne nam v tom pomohlo znakovani, zacal si "rikat" ze chce curat. On totiz dlooooooouho nemluvil, ale znak pochopil okamzite a zacal ho pouzivat.

klara.jas
2. čer 2012

@rebelie Děkuju 🙂 Tajně jsem doufala, že s BKM zabalím pleny dřív, ale ono to stojí za to aj tak. Každopádně - zajímavé. Ona teď objevuje úplně všechno, mění se jí aj denní spánkový režim, takže to tomu taky přičítám, minimálně stejně, jako své nedůslednosti. A že to jde nárazově, to mě těší, zůstává naděje, že "třeba už příští měsíc" 😀

rozarka65
2. čer 2012

@mochenkaa tak to máte menší byt, my máme 2+1...V koupelně si myslím,že by to schlo špatně,nevím...jinak čč věším na polovinu a taky to dobře schne...🙂

klara.jas
2. čer 2012

@sussanah to zni dobre! A ty teplaky jsi mu mezitim asi menila ze? Nebo zustal v mokrych? Vierka je na znaky trochu lina, ale na curani jsem ho vlastne jeste ani nezkousela... ja bych ji nechala aj s holou prckou, jak jsou ted tepla, obcas to uz delam...ale ona nevypada, ze by ji vadilo se pocurat - fakt je, ze kdyz to spusti, tak se vzdycky tvari, ze "co ted?" ale jak uz je hotovo, jde to zkoumat prstem.

sussanah
2. čer 2012

@klara.jas jo, menila, v mokrych bych ho fakt nenechala 😀 Ja jsem mu teda dala do slipu takovou mini vkladacku, abych nemusela vytirat (proste lina matka..), ale mel mokre cele teplaky. Na holo jsem ho nikdy nenechavala, to mi potom prislo, ze se vycural, kde ho napadlo a zadna krec. Jen at pekne citi, jak to dopadne, kdyz to pusti, ze budou mokre teplaky.
Ona si to uvedomi. Dulezite je, ze hlasi po curani, to uz je jen krok k tomu, hlasit predem 😉

dandelion
2. čer 2012

@mochenkaa taky jsem neplanovala ze stepi bude spat s nami a ejhle 😀 a ted uz to nechci jinak 😉

sussanah
2. čer 2012

@mochenkaa no o spani v posteli si jeste povime, ja byla zasadne proti tomu jeste po porodu, ale v 6m mladeho se to zmenilo, nastehoval se k nam do postele a vystehoval se asi v 14m. No a maly ma postylku jen na usnuti, jakmile prijdem do postele, uz jde k nam 🙂 A je to uzasne, uz i takove 2,5lete dite se v posteli tak netuli jako to malinke miminko. Je treba si to uzit, dokud to jde 😉

rozarka65
2. čer 2012

@sussanah taky mi to tak přijde,když ji nechám nahatou...😀

janakkk
3. čer 2012

@mochenkaa nooo, já měla první 2 měsíce spotřebu plínek kolem 20 na den...z malýho teklo kadění prakticky nonstop.....prostě než jsem stihla zavázat plínku už v ní zas byla dávka....pak se to ze dne na den zlomilo.... 🙂

zlilly
3. čer 2012

@klara.jas náš malej byl právě kolem toho roku úžasnej. pak přišla zima (a mý těhotenství,nachlazeni, odstavení atd.) takže šla BKM tak na 3m úplně do háje. Pak se to hodně zlepšilo, kolem toho 16m, ale byla pořád zima, takže plínku měl. teď v květnu jsem ji sebrala, asi týden se počurával všude možně, ale teď je spolehlivě bez plen přes den a na denní spaní. v noci je furt má, ale obvykle suchý. chystám se, že mu je taky seberu a do postele dám nepročuratelnou podložku. jenže nevím, do které postele bych ji tak měla dát. spí dost dynamicky.
takže u nás řekněme 18-20m. uvidíme, jak se to změní, až se narodí brácha.

zlilly
3. čer 2012

@mochenkaa a není třeba v domě sušárna? vím, není to ono, ale lepší než nic.
a s tím spaním v posteli...... no uvidíš 😀

mochenkaa
3. čer 2012

@katyxq @rebelie @sussanah @janakkk @zlilly @rozarka65 @dandelion Holky to je sranda jak máte každá jinou zkušenost s množstvím plenek, ale na jednom se shodnete - spaní v posteli 😀
Budu pořádně pracovat na tom, aby si M uvědomil výhody BKM s látkovkama a snad se dopracujeme ke zdárnému konci 🙂 Už se těším až BKM začneme s malým zkoušet, snad pochopí pointu a půjde nám to.
Co se týče postýlky, zatím jsem ve stavu "ani za nic", já totiž nejsem schopná usnout pokud se ke mě někdo tulí 😅 ale je mi jasné, že člověk míní..... 😀 No, uvidím kde bude malý nakonec spát, i když doufám že v postýlce (By mě trefilo, učíme kočky, že do postýlky nesmí, že tam bude miminko a ono by tam nespalo? 😀 )

@zlilly sušárka tu je, jenže se do ní dostanu tak jednou za 2 týdny, jinak je dost vytížená. A 2 týdny fakt plenky skladovat nebudu 😀

janakkk
3. čer 2012

@mochenkaa no, náš malej teda spí většinou ve vlastní postýlce, to období spaní s náma trvalo tak 2-3 měsíce...dokud byl úplně malinkej, tak jsem se bála, že ho zalehnu,pak bylo to období, kdy usnul ve svojí postýlce, ale tak od 3 v noci už jsem neměla sílu k němu pořád vstávat, tak jsem si ho vzala na kojení k sobě a zůstali jsme oba v jedné posteli až do rána, teď už je zase až do rána ve svojí....takže mění se to 🙂 ještě mě napadlo...kamarádka suší prádlo na schodišti v mezipatře.....nad nima už ale nikdo nebydlí, takže jim kolem toho nikdo necourá...

mochenkaa
3. čer 2012

@janakkk toto je pro mě asi nejpřijatelnější verze spaní v posteli 😉
My jsme v přízemí 😀

janakkk
3. čer 2012

@mochenkaa tak si postav sušák před okno ven 😀

dandelion
3. čer 2012

@mochenkaa no my teda zvolili variantu, že jsme odstranili špricle od postýlky z jedné strany a přirazili jsme jí k naší posteli, takže když se chci roztahovat a vyspat, tak tam tvrdě spící štěpuli přendám.. 🙂 ale já si to strašně užívám, to že se chce tulit.. 🙂) prostě se k ní přitisknu a ona je tak spokojená.. a taky jsem říkala ani za nic.. a odkyvovala s vážností tchýni, že jí nechci zvykat na naší postel :D a teď to fakt už nechci jinak.. 🙂) potřebujem ten kontakt obě dvě 🙂

mochenkaa
3. čer 2012

@janakkk 😀 😀 jo, když bude fakt hezky, tak můžu ven, ale co budu dělat v tom přechodném období než se začne topit??? Při zapnutém topení to nacpu tam, kde to je a uschne to rychle (to je super), když bude fakt sluníčko, tak to dám ven, ale kam to dám v době mezi tím jsem ještě nevymyslela 🙂
@dandelion No jsem zvědavá jak nakonec budeme spát my. Zatím doufám, že každý ve svém. Já mám totiž nervy, že bych ho zalehla (to mám i u koček, které se samy zvednou a odejdou, natož u malého). Dokonce neusnu přitulená ani u partnera, který je o cca 40kg těžší než já 😀 Nechám se překvapit jak to dopadne 🙂

sussanah
3. čer 2012

@mochenkaa jo s tulenim, to me se taky blbe spi, takze ja jsem matka tyren, ja se ponuhnam, nakojim a kdyz chci spat, tak se k nemu otocim zady a basta 😀
Maly spal se mnou v posteli hnedka od porodu, protoze nam asi tyden trvalo, nez jsme slozili postylku. A i tak tam ze zacatu moc nespal, vic tam spi ted, hlavne na usnuti, at mi nelozi po posteli, protoze to uz mi teda jednou spadl..

mochenkaa
3. čer 2012

@sussanah a malý leží mezi vámi nebo na kraji? Asi na kraji, že? Já bych se právě bála, že když ho nezalehnu, tak spadne 😅 A postýlku už složenou mám 😀 (aktuálně jsou v ní naskládané věci do tašky do porodnice)