Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

dandelion
6. pro 2012

Tak dneska se ráno čůralo do záchodu.. rozhodla jsem se že jí tam začnu po ránu nosit.. ať si to začne spojovat.. protože ty rána jsou spolehlivý 🙂 uvidíme jak nám to půjde přes den 🙂

katka_brno
6. pro 2012

@alenavy myslím že jsem i to psala, ale ještě jednou, začla jsem s bkm ve 3,5m a o týden později začla se znakováním záchodu, malá se chytla hned druhý den, ale je to individuální, třeba ostatní znakování až teď a velmi málo, teprve začínám

katka_brno
6. pro 2012

@ssassi Tak guru raď! Už zase se mi dneska posrala do plíny 🙄 Vyspala se od 8 do 9, pak plakala, tak šup nad nočník, super soustu vody a ani prd, opět jsem ji zabalila a nic, hraje si na dece směje se, válí si sudy po pokoji, já za ni dojdu, že už bude čas jít čůrat, že máchá ručkama jak letadlo, sáhnu jestli není pozdě a vytáhnnu prst od hoven.....vůbec to nechápu!

ssassi
6. pro 2012

@katka_brno haha. guru s tím asi nic nenadělá. viktor se pokakával, když měl vylézt zub. jednou byla pět dní za sebou nálož. chodil se vždycky schovat za vysavač a tam se pos.. jistě si dokážeš představit mé mentální rozpoložení druhý a třetí den, o pátém už se nebudu ani zmiňovat :o) za odměnu jsem ho drhla studenou vodou a tvářila velmi znechuceně. 😠 jediná rada asi zní: pevné nervy, ono to přejde 😎

dandelion
6. pro 2012

@katka_brno taky mám stále prsty od hoven :D 🙂) ale u nás stále zuby na pořadu dne.. takže se z toho nehroutim 🙂

alenavy
6. pro 2012

@ssassi Mý nervy, proč je ssassi ode mne tak daleko??????? Já bych tě chtěla domů 😝

alenavy
6. pro 2012

@katka_brno Katko (a guru a ostatní, hihi), to znakování mě zajímá, máte nějaký tip na literaturu? Nebo jakpak jste začínaly se znakováním? Vymýšlíte svoje znaky? A jakpak se s tím funguje? Že když se malá vyčurá, ukážu znak? Nebo předem? Nebo že při kojení ukážu znak? Před kojením? Po kojení?

Jo a dneska v noci bkm houby, vždycky jsem našla malou čerstvě počuranou. A i probuzení bylo pozdě. No a jak přítel odešel z bytu pryč, tak najednou bylo čururůůů do misky! Tak si fakt myslím, že jak je doma ještě on, tak moje pozornost klesá. Možná i v noci tvrději spím, když je on doma... A přes den, asi jak si malou bere, aby ji pohoupal, pohrál si s ní, pochoval a já si jdu vyřídit pár věcí, tak moje pozornost byla vypnutá a pak většinou už slyším, jak malá bečí a už je pozdě.

alenavy
6. pro 2012

Jinak musím říct, že jsem ráda, že jsem narazila na tuhle diskuzi a v ní zrovna na vás, holky...

ssassi
6. pro 2012

@alenavy nechtěla. vlastně jsem hrozně protivná, zvlášť když se nevyspím (což se nestalo už 16 měsíců) a všude ze mě padají dlouhý černý vlasy.

alenavy
6. pro 2012

@ssassi Tak to by bylo vražedný, uznávám... Mám totiž to samý, jak s nevyspáním, tak s vlasama. A ještě i s hladem...

vikusjk
6. pro 2012

@ssassi ďakujem za názor aj informácie 🙂 len trošku nerozumiem, prečo by klasické učenie na nočník malo byť o trestoch? 😕 Nikdy by ma nenapadlo moju malú potrestať, či učiť ju zadržiavať moč len preto, lebo práve nesedí na nočníku 😔 Možno je moja predstava o naučení sa na nočník iná, ako majú iné matky, ale myslím si, že tak, ako sme sa naučili nočníčkovať my, tak sa to prirodzene naučí aj moja malá. Najprv si musí zvyknúť vôbec na tom nočníku sedieť, pretože zatiaľ sa jej tam veľmi nepáči. Ale určite ju na ňom sedieť nenútim, ani by ma to nikdy nenapadlo! Nie som teraz vyslovene zameraná na to, že sa ideme zbaviť plienok a basta, uvedomujem si, že bola plienkovaná dosť dlho, ale tak, ako aj iné maminy, sa ideme postupne učiť na nočník a verím, že tak, ako aj u iných mamičiek s rovnako starými detičkami, sa aj nám začne postupne dariť 😉 Tie deti si ešte neuvedomujú, prečo na tom nočníku sedia, ale maminy, ktorým sa darí, vravia, že vždy do nočníčka niečo spravia (cikajú alebo kakajú) dokonca že sa im kaká lepšie, ako proti plienke (čo je logické) takže si myslím, že úplne postupne a prirodzene na to prejdeme aj my 😉 Ale práve kvôli tomu, že malú nemôžem stále sledovať, zrejme nevylúčime plienky hneď, to sa ani nedá, ale tak po napapaní napríklad, alebo keď vypije viac čaju, sa budeme pomaličky učiť sadať na nočník a raz to hádam príde, veď nikto učený z neba nespadol, a dnes všetci chodíme pekne na záchod 🙂

ssassi
6. pro 2012

@vikusjk přečti si tu knížku. je hodně inspirativní a řadu věcí vysvětluje

trest nemusí být jen dát děcku na zadek. i když i to se jistě někde děje. já už viděla věcí 😠
v čr panuje mylná domněnka, že dítě je schopno vnímat svěrače od 18 měsíců. takhle velké dítě je už rozumné, chápe řadu věcí.... tak například, když se dítěti, které bylo 18 měsíců ponecháno, aby konalo potřebu do plen, nepovede na povel vykonat potřebu do nočníku a následně se počurá do plenky, cítí, že je to špatně. je NUCENO zadržovat, myslet na to, furt se někdo ptá, jestli náhodou nechce.... a většinou, když už chce, tak se počurá, protože už dýl nevydrží. zklamaný výraz matky a pocit, že jsem to já ošklivé dítě zase nezvládlo, je tím trestem, který mám já na mysli.
z čurání se může stát nepříjemnost a zdroj velmi nelibých pocitů. neubráníš se tomu, abys neřekla: zase ses počurala.

ssassi
6. pro 2012

@vikusjk a řada z nás nechodí pěkně na záchod. jsou lidi, kteří se nevyčurají na společné latríně, muži, kteří musí do kabinky, protože u pisoáru je na ně vidět. nemluvě o vnímání sama sebe, o tom, co je přirozené a normální. nahota, sexualita. řada chlapců si do dvou let nesáhla na pindíka, protože byl stále v plence. tím pádem promeškají důležitá "seznamovací" období. a korunu všemu nasadí maminka holčičky, která po rozbalení plné plenky prohlásí "fuj". no co si pak má ona holčička o svých partiích myslet, když kdykoli je její matka vidí, ošklíbá se.

ssassi
6. pro 2012

a naprosto mimo téma: co cukroví a předvánoční úklid? 😀

katka_brno
6. pro 2012

@ssassi 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 coto toto???fuj takový věci psát na veřejnosti, prej úúúúúkl....ani to nedokážu říct veřejně

ssassi
6. pro 2012

@katka_brno takže chápu dobře, že se s žádným nehodláš obtěžovat? to se mi ulevilo 😀

katschka
6. pro 2012

@vikusjk Teda si myslím, že když se s tím nočníkem děcko seznamuje postupně a nic se nedělá nuceně, tak to prostě přijde jednoho dne samo. Moji kluci byli oba na plínkách až do dvou let, páč jsem je chtěla učit na nočník na léto. A všechno proběhlo v pohodě. Když jsem viděla, že už ví, na co ten nočník je a několikrát se do něj úspěšně vyčůrali, odbourala jsem plíny a jeli jsme jen na nočník nebo čůrání venku. Pravda, první týden bylo dost praní, ale šlo to a nikdo nebyl ve stresu a nikdo nebyl nějak duševně trýzněn. 🙂
Dokonce si za ty dva roky v plínce sáhli i na pindika. 😀 @ssassi Přijde mi, že jsi dost radikální. Všechno není jen černé nebo bílé. To, že maminy nebezplenkují není nic špatnýho. Určitě na to mají své důvody a když řeknou nad rozbaleným pokaděným dítětem fůůj, tak to dítě není tupé, aby si nedomyslelo, že je to na bobek. Nehledě na to, že pak v 99% přijde komentář typu: "to je teda bobek!". Nevím, tohle mi přijde jako brané už do hodně absurdna. Stejně jako že si děti v plence nesáhnou na přirození do doby, než se plenky zbaví. To je prostě hloupost. Neříkám, bezplenkovka je rozhodně ve většině případech lepší. Ale daleko větší prohřešek než používání plen je třeba brzké posazování dětí a spěchání na jejich vývoj, atd.

katschka
6. pro 2012

@katka_brno Je úžasný, že se malá chytla se znakováním hned... já se o to snažila a nic.. teď to nechávám na ní, co si vybere, ale nějako si nic nevybírá... 😅 A jako že miminka znakují nejvíce... buď jsem uplně slepá nebo prostě neznakovala.. ale to se poddá... 🙂

ssassi
6. pro 2012

@katschka radikální možná, ale dost ne:o) jen tak trošku. šoková terapie má totiž bezvadný výsledky 😎
a nenapsala jsem nic ošklivýho proti nikomu. jenom fakta. který jsem si bohužel nevymyslela.
a nejhorší věc: vartala jsou mimo dutinu břišní proto, že potřebují o něco málo nižší teplotu. jak se jim asi líbí v teploučké vlhké plence? proto třeba bezplenkuju já. protože mám syna a chci, aby byl zdravý, silný a plodný. neříkám, že děti v plenkách budou všechny neplodný. ale riziko tady prostě je. jo, riziko taky je, že na něho spadne meteorit, ale s tím už já nic neudělám 😀

katyxq
6. pro 2012

@alenavy Já mám tuhle útlou knížku http://www.grada.cz/jak-se-domluvit-s-kojencem-... ... Ale momentálně spíš plenkujem než bezplenkujem, spolehlivý je zo akorát po probuzení a po vyndání ze šátku, teda když jsem dostatečně rychlá 😀. Mám tu Bez plenky, musím si to přečíst, spíš než že Šárka nehlásí, jsem já nějaká na ni nevyladěná, tak snad mi to pomůže 😉 (když už jsem se začala vylaďovat, tak zase kontrola u pediatry a jsem rozhozená 😠, tady se schyluje ke změně - jenže kam jít, aby to nebylo z bláta do louže?).
@ssassi Studená voda mě pobavila, přiznávám se dobrovolně a bez mučení, že to taky aplikuju - ale nějak podvědomě, já ji tu studenou vodu na prcinu nedávám naschvál 😀.

katyxq
6. pro 2012

@ssassi Úklid, cukroví - to jsou nějaká sprostá slova nebo co 😀. Úklid bude strandartní - pod heslem bordel v bytě, šťastné dítě 🙂, akorát tady bude nějaký svícen s roštím (asi, až ho koupím), pak přibude stromeček a hotovo. Cukroví možná něco bude, ale vzhledem k bezmléčné dietě nějaký experiment, protože to tradiční je z rostlinných tuků hnus (jó máslo je máslo, a než to vanilkové rohlíčky z Hery nebo něčeho takového, to radši nic).

katschka
6. pro 2012

@ssassi Neříkám, že si vymýšlíš.. Jen jsi na můj vkus zkrátka dost radikální. A taky všechno, co jsi napsala, není uplně stoprocentní pravda. A já nejsem proti BKM. Jen je podle mě hloupost řídit se tím, co se někde píše.. kde je pravda o tom, že špenát má nejvíc železa?

dandelion
6. pro 2012

@katyxq jako já dělala linecký ze stelly a tak hrozný to nebylo :D 🙂

dandelion
6. pro 2012

@katschka ano špenát má nejvíc železa a v kravském mléce je vápník :D

zlilly
6. pro 2012

@katyxq hm. a co sádlo. babicky ho do pečení dávaly..... a nebo ty biotuky ze zdarvých výživ?taky sou tak hnusný?

ssassi
6. pro 2012

@katschka ech. nešířím kachny. pouze pravdivé info. neříkám, že se to děje všude a že to dělají všechny matky. jen říkám, co se NĚKDE děje a co se MŮŽE stát. já neposunuju desetinnou čárku u špenátu:o)
nechci se hádat 😖

katyxq
6. pro 2012

@zlilly Rostlinný tuky ze zdravých výźiv jsou taky hnusný, jen míň. Sádlo už mě takx napadlo, jen se bojím, že rohlíčky by byly moc křehký - takže asi koupím ve zdravé výživě Alsan a budou experimenty - třeba makové rohlíčky (poměr surovin a postup stejnym jako u vanilkových, akorát místo oříšků se dá mletý mák), tam mi jiná než máslová chuť nebude vadit, protože nebudu mít s čím porovnávat 😀 😉, čili rostlinné tuky nejsou vlastně ani tak hnusné, ale v porovnání s máslem to není ono - @dandelion 😉. Jdu páchat další experiment - napařovaný bezlepkový "chlebíček".
A jelikož se k tomu asi jinak nedokopu, tak vám tu slibuju, že jestě dneska začnu číst Bez plenky, už mě to nesouznění a taky počůraný plíny štvou. A z nejbližšího rodičáku koupím http://www.dumknihy.cz/jak-pecovat-o-zdravi-dit... 🙂.

katka_brno
6. pro 2012

@ssassi nehodlám se obtěžovat ani trochu 😀

ssassi
6. pro 2012

@katyxq pak dej vědět, jestli je ta knížka dobrá

já budu nějak výrazně péct až příští rok, až z toho bude viktor něco mít. teď by se mi akorát pletl pod nohy a byl naštvaný, že si nehrajem. příští rok může vykrajovat atd
ale o víkendu u našich mě asi ty vanilkový rohlíčky neminou:o)

katka_brno
6. pro 2012

@katyxq teda my nikdy cukroví z másl nepekly a vlastně si to ani neumím představit, já nepoužívám máslo ani sádlo na nic a dělala jsem ted kuře a místo másla použila \Ramu máslovou a jak to bylo dobré 😵 😀