Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

katka_brno
17. led 2013

@ssassi to je divný, zkus přes mojí kz nebo v souhrnu skupin, už jsou tam nějaký ženský

zlilly
17. led 2013

máme bojkot. mimino už pár dní odmítá "posedět" na misce. a dneska se během pul hodiny počural dvakrát tak strašlivě, žeměl mokry obelčení, všechno. pustily i vlňáky. a já magor sem skoro všechny plínky odstěhovala do novýho baráku, že to taky těch pár dní doklepeme, že nám to jde. hm. tak je v maličkejch flskách a já lanolínuju jedny vlňáky posledním zbytkem lanolínu, vyškrábnutým ze dna kelímku. schválnosti......

zlilly
17. led 2013

a vůůůůůůůbec sem neměla tušení, že čurá! ale ani náznak.

alenavy
17. led 2013

@ssassi Já náhodou Brno ráda 🙂 Byla jsem tam 2x na týden pracovně na Regiontouru a miluju dovolený na Moravě (tedy byly to vždycky jen víkendy 😒 ) a to jsme jednou přespávali u brněnského kamaráda mé druhé polovičky. To jsem tam už tenkrát slintala, jak se mi tam líbilo. A teď je to asi ještě mekka bezplenkovky, no tedy...

Jo a nestraš, drahou polovičku asi na jaře vyšlou na třítýdenní kurz do Brna, frfňá, že to bez nás nevydrží (beze mne by stopro vydržel, ale malá mu bude chybět). Takže abych náhodou třeba nenašla nějaký ubytování a nevyrazila tam třeba za ním🙂

@katka_brno Taky se tam nedostanu. Ne, že bych si myslela, že zrovna já něco poradím, ale byla jsem zvědavá, že se něco dozvím 😅

alenavy
17. led 2013

@katka_brno Jé, s jiným PC jsem se tam dostala!

ssassi
17. led 2013

@alenavy přijeď, soused má pension, zamluvím ti pokoj s výhledem na naši krásnou čtyřproudou silnici :o))) DMko 50 metrů, co víc si přát :o))))
a když budeš moc hodná, přespat se dá i u nás. s výhledem do nebe :o))))

janakkk
17. led 2013

@ssassi povolení ke zvěřejnění fotek uděleno 😉
@alenavy jo, mám pocit, že tady v Brně je nošení, látkový plínky, bezplenkovka a podobný věci celkem běžný, nikdy se mi nestalo, jak psaly jiný holky, že bych si připadala divně nebo na mě někdo nějak blbě koukal..... 😉

ssassi
17. led 2013

tak jo, vkládám fotku ze včerejšího bobování. modří kluci z modrýho koníka 😀

alenavy
17. led 2013

@ssassi Hihi, to je tedy lákavá nabídka🙂
@janakkk V Plzni mi to připadá pořád jako podivínství, není to na ulici moc vidět.

janinek
17. led 2013

@alenavy Tak ja na verejnosti take pliny nevystavuji, ale v prebalovacich mistostech tasim misku i plinky. Zatim teda latku jsme potkala jednou snad.

alibeli
17. led 2013

@alenavy Myslím že na poponášení je Manduka snad lepší než tento vak. Zvykne si. My takhle měli Ergo.
(teďka zas bojuju se šátkem pro malou, a to mám pružný. Verlikálně jí mám zatím obavy dávat, ale musím to zkusit. Do Erga mám novorozeneckou vložku, ale hrozně ji klimbá hlava)

ssassi
17. led 2013

@alibeli jestli ještě nedrží hlavu, bude nejlepší na vertikální existenci pevný šátek. taky jsem vázala. kolíbku bojkotoval, kočár mi přišel hrozně "daleko"... a jak se mu v šátku líbilo!!! doktorka sice měla menší záchvat, když to viděla. ale bohužel to přežila 😀 😀 😀

katka_brno
18. led 2013

@alibeli já nosila taky od měsíce vertikálně a pohoda, kříž s kapsou uvnitř, pokud nechceš babušit pásama hlavu, lze ji vypodležit za krkem a kusem hůavičky žínkou takto

Jo daří nedaří se nám, jak kdy, ale víceméně peru 2x týdně (po a čt) kolem 27plen. Jenom pocitově, malá neukazuje pokud je na zemi, jen ke mě občas doletze a začne lézt na mě, nic víc, navíc měním i učůrnutí před záchodem. Ale na to, že je nastydlá, asi ji lezou zuby a já v noci většinou zaspím 😀 to jde.

alenavy
18. led 2013

@alibeli
@ssassi
@katka_brno
Tedy já snad vytáhnu ještě i ten šátek a budu zkoušet 🙂 V Plzni se asi chystá i kurz vázání šátků, že bych zašla... Katko, ta fotka je tak kráááááásná! Holky, a vám ti mrňouskové v tom byli hned spokojení nebo jste to testovaly po chvilkách a ty chvíle se natahovaly? Mně totiž přijde, že v manduce začíná být v klidu delší dobu, ale mám pocit, že 5 min to nepřesáhne. Tak jsem si říkala, že chce čurat, což chtěla, tak jsem ji dala, pak znovu do manducy a to už bečela hned 😒 A ještě jí tam nechává novorozeneckou vložku, kdypak jste ji daly pryč? Neb s tou novorozeneckou vložkou to jsem schopná navléct jen v sedě. Což ve sklepě u kočáru možnost nemám 😖 Jsem si myslela, že do toho vaku bych ji tam dala snáz. Jo a já si pořád nejsem jistá s nožičkama v manduce. Prdku měla hezky podsazenou, ale přišlo mi, že nožičky do žabáka jí nešly, to právě se u toho vztekala. Takže je měla tak, že jako by mi stála na tom bederním pásu. Já to asi blbě popisuju:( Měl by být ten žabák, že jo? Nebo na něj byla ještě malá? Předevčírem mi to už připadalo, že se žabák začíná rýsovat, že už to takové to písmeno M docela bylo.

Jo a jsem tu sama, tak se musím svěřit vám🙂 Ráno otevřu oči, malá spinkala vedle, ona hlavičku ke mně, taky otevřela oči dokořán, hodila úsměv... No já se z toho málem po... dojetím. Protože pravidelně se budí s pláčem, že asi volá, kde se ta máma courá, ať už přijde.

katka_brno
18. led 2013

@alenavy děkuju, já teda malou měla v šátku spokojenou, teda pokaždé pobrekávala aso 2-5min alepak byla ok a spokojenost, v létě se nosit nechtěla, bylo jí vedro ...nemáš ji moc navlečenou? nemá žízeň?

alenavy
18. led 2013

@katka_brno Možná spíš cítí, že jsem nervní a jak to nemám najetý... A že pak vyměknu a dám ji hned pryč. Doma ji mám v tričku s dlouhým rukávem a v polodupačkách. Mám nastaveno topení na 21,5 stupňů, ale bývá tu tak skoro 23, pokud venku nejsou nějaký velký mrazy. A ty vážeš tu kapsu dovnitř nebo ven? Ona ta jedna je snad, že se nemusí ten šátek sundávat, ne? To by možná bylo lepší vzhledem k nočníku a mým schopnostem. Ale on se to asi člověk pak naučí rychleji.. Člověk jo, ale jenom jestli i já 😀

A nemohla jsem třeba prošvihnout začátek? Že když jí jsou 3 měsíce, tak už tam nechce...? To by mě mrzelo.

katka_brno
18. led 2013

@alenavy to ne stěma měsícema, možná že chce být vc na zemi, ale s věkem to podle mého nesouvisí, já vázala kapsu dovnitř, vlastně vážu pořád, zkus ji na doma do šátku dát krátký rujáv a třeba jen štrupny, roztáhni ji ty pásy jak na fotce, nech ji jenom tu kapsu, záleží jak máš teplý šátek, v manduce ti možná pláče i proto že nevidí ven

ssassi
18. led 2013

@alenavy na manducu musí dítě dospět. jako novorozeneckou vložku jsem zkusila jednou a dítě mi málem ukouslo hlavu. ale on byl velký, hlavu držel, takže od 3. měsíce byl normálka "jako velkej" v manduce. u takhle malýho dítěte bych nedoporučovala kříž s kapsou ven, páč to nikdy nedotáhneš tak jak s kapsou uvnitř. na kurz si zajdi, dobrý videa má na youtube vonzino

https://www.youtube.com/watch?v=3McvFdSySJ4

mně se dítě nikdy nefstekalo v šátku. ale je to prostě zas něco jiného a jako na všechno, tak i na šátek, si děcko musí zvyknout. poradím ti, abys tam děcko strčila přiměřeně najezené, vykaděné, vyčurané a tehdy, když víš, že se mu chce spát. a prostě choď semo tamo po bytě. rázně, sem tam, jestli máš malý byt, vyraz na chodbu - tam bude i chladněji a nebude vám horko. jen jí asi dej ještě nějaké teplejší fusky. řekla bych, že za rychlé chůze to bude hezky houpat, bude koukat kolem a zapomene na šátek. a ještě ji hezky uspíš:o))) nám to teda fungovalo, když byl protivný :o))

karkuliak
18. led 2013

@alenavy ahoj alenavy. moja mala ma 3 mes a vzdy sa nosi len v satke. na zaciatku plakala asi 15 sekund kym zistila, ze sa jej to paci. inac place len ked jej treba cikat, je hladna/smadna alebo je uz veeeeelmi unavena, tak to chvilku place predtym ako odpadne do bezvedomia. rada sa vela a na vsetko pozera. tiez nema rada, ked sedime alebo dlho stojime na jednom mieste. skus sa s malou zacat prechadzat. s mandukou nemam skusenosti.
pouzivam 2 satky, elasticku i pevnu. v elastickej sa mi velmi osvedcil kriz s kapsou vonku a na pevnej kriz s kapsou vnutri. skusala som i viazanie do kolisky, no to mala vrestala ako utrhnuta. takze ja nosim v krizi malu od tyzdna jej veku. dufam ze ti to pomoze. viazanie je inac velmi jednoduche. staci to raz pochopit, parkrat vyskusas a uz viazes i opolnoci pospiacky ;) 😎

karkuliak
18. led 2013

@alenavy jaj a este som zabudla. mne mala nikdy nedavala nozicky na zabku. ked som jej ich uviazala do M tak sa jej to nelubilo, asi ju to tlacilo, takze my viazeme tak, ze ma mala nohy okolo mna ako by sedela na koni a su vlozene v kapse. ma ich v teplucku ked sme vonku a vyzera ze sa jej to lubi zatial najviac. aj zadocek ma vdaka tomu krasne podsadeny a gulaty chrbatik ked spinka.

katka_brno
18. led 2013

@karkuliak můžeš mi prosím poslat odkaz nebo říct název toho úvazu? díky

alenavy
18. led 2013

@karkuliak A nemáš náhodou fotku, jak to vypadá? My dneska učinily pokrok, v manduce vydržela asi 15 minut, byla jsem s ní takhle vyzvednout zásilku, kterou přivezlo PPL. A doma jsem pak asi málo chodila 😀 Pořád bych se stejně k té manduce chtěla naučit ten šátek, bych se s ním možná mohla vejít do bundy, to by bylo fajn! Chybí mi tak centimetr k zapnutí s manducou.

ela9
18. led 2013

ahoj ja mam taky satek a pouzivam od narozeni a jsme spokojeny nosim ji v tom cely den. Ja bych manducu zkousela az tak od pul roku, takhle jsem to delala is predeslymi mimi a byli jsme spokojeni. Vazani satku je navod na internetu.

karkuliak
18. led 2013

@katka_brno @alenavy
no na elasticku satku pouzivam kriz s vonkajsou kapsou, dobre sa s elatikou viaze a malej sa to tiez lubi. treba to na prvykrat dost pevne zaviazat a az potom do toho supnem malu. vyhoda je ze satku nemusim stale rozvazovat a malu vyberiem a zasa vlozim spat.
na pevnu satku pouzivam kriz s vnutornou kapsou. tu musim vzdy rozviazat ako malu vyberam, no dlho vydrzi uvaz bez povolenia.
ako to vyzera, ked ma mala nozicky hore, foto nemam, no nasla som podobnu fotku http://dm1files.storage.live.com/y1pq6xN748JZzo... tak ked si na nej predstavite ze tie nozicky su vlastne v satke v tej casti co ide okolo pasa. mala je este malicka, tak jej nozky nepretrcaju , su mi akurat na bokoch. a tym ze cele nozky ma vyssie ako zadocek, tak je vlastne cela zohnuta viac do oblucika a ma taky obly chrbatik ako na tej foto.

karkuliak
18. led 2013
karkuliak
18. led 2013

navod ako do uvazu vlozit nozicky asi nie je. pri uvaze s kapsou vo vnutri ti to viem popisat len tak, ze nozicky strcis do tej istej vnutornej kapsy ako je zadok a nohy su vystrete akoby dieta sedelo na zadku s nohami vystretymi pred sebou a ty si medzi jeho nohami. nohy strkam hore po vlozeni baby a potom dotahujem. 😀

karkuliak
18. led 2013

ale nasla som ako to vyzera ked su nozicky hore 😉 tak pridavam trochu inspiracie. 😀 😀

alenavy
18. led 2013

@karkuliak Jé, tam je video s elastickým, kříž s kapsou uvnitř a jsou tam vidět i ty nožičky, děkuju za tip, zítra zkusím. A pak mne to navedlo i na tu kapsu venku. Já to asi i moc řeším, chci to hned umět perfektně a když vím, že to tak neumím, tak to radši nedělám 😒 Ale já se to naučím!

karkuliak
18. led 2013

@alenavy chi chi 😀
no sak parkrat poviaz a bude to perfektne.
odporucaju si to parkrat uviazat pred zrkadlom, kvoli kontrole, ale ja som doma ani take zrkadlo nemala. takze pocitovo sa to tiez da a mala ti bude frflat ak uviazes zle 😵

ssassi
19. led 2013

holky, dovolím si zlehka mimo téma. před nějakým tím měsícem jsem se zmiňovala o ženském kruhu... jestli máte někdo pocit, že dětičky odrostly a vy jste natolik otrlé, že byste synky a dcerky hodily na krk chlapovi, další kruh se bude konat 22.2. večer. ten včerejší byl velmi inspirující a udělal mi moc dobře 😉 ten další se bude věnovat víc meditaci a mandalám. více info u já 😎

a k tématu: od čtvrtečního rána bylo u nás sucho. pokud nepočítám tradiční litr v plínce při odpoledním spaní. no, ale dneska je doma tatínek.... takže se nám dítě už v 8 stihlo počurat 😀