Bio výrobky. Snažíme se jíst zdravěji

chechta
6. zář 2006

Ahojte holky, chtěla bych vědět jestli je tu někdo stejně ulítlej jak já. Poslední dobou se snažím kupovat bio výrobky, případně potraviny bez umělých konzervantů, barviv, glutamanu atd..
Snažím se jíst zdravěji - něříkám, že se mi to vždy daří, ale alespoň některé výrobky jako třeba bílou mouku jsem zcela vyměnila, za celozrnou a to stejně s cukrem ten mám jen přírodní s melasou nebo třtinový.
chtěla bych taky, aby mé děti neměli problém s obezitou a různými neduhy dnešní doby a chtěla bych jim už od mládí vštěpovat jak správně a hlavně zdravě jíst - jste na tom někdo jako já?? 🙂

chechta
autor
21. zář 2006

tp myslíš jako nějaké klíčky nebo tak něco?? Bohužel zkušenosti s tím nemám 😒

marci
21. zář 2006
yana
22. zář 2006

ahojky, tak tohle taky neznam... jediny, co znam je grünkern - zelena spalda, v DMku z toho maj chleba. je to vlastne nezrala psenice spalda sklizena za zelena a nechava se doschnout nekde pod strechou. myslim, ze grünkern se da koupit i jako zrni (jako treba normalni spalda, nebo treba zito). divala sem se na ten web a zatim sem to nikde nevidela. zrejme to bude nejaky potravinovy doplnek... a ty ja moc nemusim, snazim se jist tak, abych je nepotrebovala 😉, takze si spis udelam kroupovyho kubu, nebo hrach a kroupy 🙂, a kus rasy varim skoro vzdycky s ryzi nebo se spaldou. pozor by si mely davat kojici matky na jecmen naklicenej - zastavuje laktaci.

yana
23. zář 2006

ahojky, dneska sem zjistila, ze u nas v bille pribyl stojan s biozeleninou. neco sme narychlo kupovali, jen sem kolem toho prosvistela, ale zaregistrovala sem mrkev, brambory a rajcata a papriky (posledni dve ani nepotrebuju - nasi pestujou, ale na mrkev uz se chystam). snad se blyska na lepsi casy 😉 .

chechta
autor
25. zář 2006

Tý jo, že bych se zašla podívat i knám do billy jestli něco takového nemají 😕 Když jsem tam byla naposledy tak neměli

yana
26. zář 2006

ahoj chechto - u nas v bille to maj teprv od nedele, takze mozna teprv zacinaj...

chechta
autor
27. zář 2006

Holky dneska jsem se v apettitu dočetla, že by měli mít i biozeleninu v delvitě - teda konkrétně brambory a mrkev - byla jsem tam v pondělí a neviděla ji, ale snad už brzo bude i u nás.
Taky je v apettitu docela zajímavý článek o margarínech. Že né všechny margariny jsou dobrý ( záleží na jejich výrobních procesech) a jak poznat, že do sebe neládujeme škodlivé látky

vero
27. zář 2006

Chechti, tak já radši jak margaríny používám máslo a olej. Někde jsem slyšela, že margaríny jsou jen umělotiny. Nevím, kolik je na tom pravdy, ale pak jsem jejich používání snížila. A jak se teda pozná, který jsou dobrý a který ne? 😕

chechta
autor
27. zář 2006

Veru, ono je to podel výroby - jsou nějaký dvě technologie výroby, kdy se z tekutého rostliného oleje udělá "margarín" - jenže te´d si přesně nepamatuju ty krkolomné dva názvy - jestli si na to vpomenu tak je z Apettitu opíšu - paní tam psla, ale že teřba Rama, flora, bertoli, hera jsou vpořádku. Já raději moc máslo nepoužívám, protože je tam moc cholesterolu a pokud nemusím tak ho do sebe moc nervu, rptože mám sklony k tomu, abych ho měla zvýšený - takže musím omezovat i vajíčka i když je tak strašně miluju ☹ a díky tomu, že se fakt hlídám tak mám cholesterol v pořádku 😉

vero
27. zář 2006

Já teda zatím cholesterol neřeším. Občas si namažu čerstvý chleba trochou másla - to je snad nejlepší pochoutka. 😝 A na vaření většinou používám rostlinný olej.
Takže říkáš, že Rama je v poho. To jsem ráda. Kupuju totiž jedině tenhle margarín. 🙂

chechta
autor
27. zář 2006

Mě to taky uklidnilo, protože ji kupuju taky a teď jsem vyzkoušela nějaký tuk v bio kvalitě, přesně nevím jak se jmenuje, ale vím, že začíná na A a ten je v poho a je moc dobrej - je to jak kostka másla
Jinak na vaření používám také rostliné oleje za studena lisované - slunečnice, olivový, sezamový 😉 a teda ještě ramu kulines to když děklám něco co se má dělt na másle tak tam použiju toto a nebo na vymazávání plechů to je úplně nejlepší 😉

anastazie
27. zář 2006

vero, chechto IP 🙂

yana
27. zář 2006

ahojky - novej apetit jeste nemam, ale koukam, ze me bude zajimat (jako zatim kazdej 😉 ). maslo doma moc nepouzivam, ani ne kvuli cholesterolu, ale snazim se nejist mlecny vyrobky a mliko vubec. takze na peceni vetsinou kupuju heru, ale jak je to tam s chemii, to nevim... urcite tam neco bude. v jednom bioobchudku sem zahlidla palmovy tuk - prave na tepelny zpracovani a mozna ho zkusim. jako margarin mazaci se snazim kupovat ty bio. vetsinou maji takovej francouzskej slunecnicovej, nebo pak sojovej od provamelu (pouzivam jejich rostlinou smetanu misto obyc. a neni poznat rozdil 🙂. moc nevim o tom jak se dosahne toho, ze z vody a oleju vznikne smes k natirani na chleba... nejakym chemickym cinidlem si asi pomoct musi (mam dojem, ze jsou to ty emulgatory - aby vznikla nejaka emulze). poucim se v apetitu 🙂. kdyz se ale kouknu na slozeni ramy, tak se bez chem. konzervantu neobejde.

yana
27. zář 2006

zkusim v bille tu bio mrkev a vyzkousim z ni pickles podle biokucharky. mozna k tomu pridam jeste nejakou zeleninu 😉

noelka
27. zář 2006

Ahoj,
předminulý pátek vyšlo v MF Dnes srovnání margarínů. Psali tam, že se situace dost zlepšila - oproti výsledkům, které se zjistily před třemi lety. Téměř u všech margarínů se snížil podíl transkyselin (doufám, že si to pamatuji správně)-to jsou právě ty látky, které velmi škodí a v některých margarínech se objevují. Nejlépe dopadla Flora (ta žlutá), na Ramu si bohužel nepamatuji - zkuste ale zapátrat v archivu MF Dnes - určitě to tam bude (páteční příloha Test).
Mimochodem minulý týden se zaměřili na šunky - výsledky byly také zajímavé...

yana
27. zář 2006

ahoj - tak sem zjistila, co si to kupujem za bio margarin, kdyby to nekoho zajimalo. jmenuje se Vitarine Bio (kulata 250g krabka za 35Kc) a je to "slunecnicovy margarin bio - vyrobek z nehydrogenovanych oleju, bez konzervantu, umelych barviv a aroma". skoda, ze ho netestovali v MF - moc by me zajimalo, jak by dopad 😉

anastazie
28. zář 2006

jani, dik za tip 🙂 az pujdem nakupovat, tak se na nej zamerim...
jinak temhle testum neverim...takze bud rada, ze tvuj bio margarin tam nebyl 😀

herminka
28. zář 2006

Holky, ten archiv testů MF Dnes najdete zde:
http://ekonomika.idnes.cz/test.asp
Když sjedete trochu níž, v článku "Tuky: které jsou dobré a které špatné" je odkaz na grafické výsledky testů 🙂 Anastázie, proč jim nevěříš? Myslíš si, že to zaplatil třeba některý výrobce, aby jeho tuk dopadl nejlépe? Nevím, ale testy MFD bývají deklarovány jako nezávislé...
Jinak já margaríny a spol. nepoužívám - na chleba nemažu nic nebo Lučinu či cottage a na vaření používám slunečnicový nebo olivový olej.

anastazie
28. zář 2006

hermi, uz z principu 😉 hmmmm, jak to vysvelit...pac vim, jak to chodi 😒 takze zadnemu "nezavislemu" ani jinemu testu verit nehodlam...napisu ti IP 😉

chechta
autor
29. zář 2006

Jj tak přesně o tom psali v apettitu o transmastných kyselinách, které vznikají při hydrogenaci. Další způsob je interesterifikace, při které by transmastné ksyseliny neměli prakticky vznikat.
Anastazie já také spoutě věcí nevěřím, ale něčemu přeci jen člověk věřit musí - to záleží na každém, ale je fakt, že když jsem zjistlila, že mám hraniční cholesterol, tak jsem živočišné tuky, vajíčka, tučné máso, uzeniny atd... vyškrtla téměř z jídelníčku cholesterol se rapidně snížil. Používám hodně sezamový olej, který právě zvyšuje hladinu HDL("hodný cholesterol") cholesterolu a snižuje celkový cholesterol vůbec - kupuju ho samozřejmě v bio kvalitě. Nyní jsem si v bio kvalitě koupila místo ramy alsan a je moc dobrý tak doufám, že ten transmastné kyseliny neobsahje 😉
Jinač teď doopravdy rozšířili bio nabídku v bile o zeleninu 😉

noelka
29. zář 2006

Ahoj, právě jsem přišla z Billy - i u nás mají bio zeleninu (mrkev, rajčata, brambory, papriky) - takže už svítá na lepší časy 😉 Taky jsem si dnes koupila biokuchařku - tak se těším na experimentování 🙂

chechta
autor
1. říj 2006

Noelaka dnes se tam jdu taky podívat a nakoupit si biozeleninku. Holky byla jsem fakt v šoku - v pátek jsem byla ve Vaňkovce a blíže jsem se zaměřila na bioobchod a hlavně na zeleninu. Tak zkušte hádat za kolik tam mají kilo cibule - 154kč a to byla jsetě úplně malá a hnusná - napůl prohnila - jen jsem zalapala po dechu. V letáku Bily jsem teda u biocibule viděla mírnější cenu - tuším, že to sice byl asi dvojnásobek oproti normální cibuli, ale pořád únosné 😕 😨

noelka
1. říj 2006

Teda, chechto, to už je vyděračství 😠 V Bille se to pohybovalo ještě v únosné míře - nejdražší byla rajčata - půl kila za 29 Kč...
Jinak já s bio teprve začínám, takže jsem ráda za jakýkoliv tip od Vás 😉

chechta
autor
2. říj 2006

noelka - koukal jsem, že jsi si koupila biokuchařku - výborná je cizrna na paprice - to doporučuju

noelka
2. říj 2006

Díky - právě včera jsem na ní koukala. Cizrnu už mám doma, ale pořád jsem nevěděla, jak ji chutně upravit 🙂

yana
2. říj 2006

ahojky, pridavam doporuceni na cizrnu na paprice. fakt stoji za to. nam! 🙂

chechta
autor
17. říj 2006

Ahoj holky tak co jak se vede nějak nám tohle téma utichlo
noelko zkoušela jsi tu cizrnu na paprice?

rova
17. říj 2006

Uživit rodinu z mateřský a jednoho platu a kupovat bio potraviny? Tak na to fakt nemám! 😒
Nám tak maximálně děda pro malou pěstuje rajčátka na balkóně! (A jak jsou slaďoučký!!) Škoda, že už babička nemá domek - pěstovala snad všechno, co se u nás dá 😀

chechta
autor
17. říj 2006

Rova ono nejde jen o bio potraviny - amozřejmě, že jsou doopravdy hodně drahý a né všichni na to doopravdy mají. Ale spíš jde o to, aby si člověk kontroloval co jí. Třeba včera jsem jen tak vzala do ruky "konzervu" - vlastně to byla sklenice s vepřovým masem a jen jsem zalapala po dechu napočítala jsem tam 14 éček - z toho jich mohlo být 5 neškodných, ale těch dalších 9 byly fakt hrůzy. Já taky nekupuju všechno v biokvalitě i když se to hodně snažím, ale hlavně se dívám co jím.

noelka
19. říj 2006

Ahoj,
na tu cizrnu se chystám teď o víkendu 🙂 Taky budu zkoušet polentu, tak doufám, že si pochutnáme 😉 Jinak teď popíjím pohankový bio čaj s pomerančem - a příjemně mě překvapil.
Nemáte náhodou někdo zkušenost s klíčící soupravou?