Bio výrobky. Snažíme se jíst zdravěji

chechta
6. zář 2006

Ahojte holky, chtěla bych vědět jestli je tu někdo stejně ulítlej jak já. Poslední dobou se snažím kupovat bio výrobky, případně potraviny bez umělých konzervantů, barviv, glutamanu atd..
Snažím se jíst zdravěji - něříkám, že se mi to vždy daří, ale alespoň některé výrobky jako třeba bílou mouku jsem zcela vyměnila, za celozrnou a to stejně s cukrem ten mám jen přírodní s melasou nebo třtinový.
chtěla bych taky, aby mé děti neměli problém s obezitou a různými neduhy dnešní doby a chtěla bych jim už od mládí vštěpovat jak správně a hlavně zdravě jíst - jste na tom někdo jako já?? 🙂

yana
19. říj 2006

ahojky, dneska sem uvarila prejt z tofu a pohanky. hmm, ta vune - a chutna taky skvele 🙂
s klicenim ale neporadim, jeste sem to nezkousela - akorat si obcas koupim mungo, ale ty uz sou hotovy...

chechta
autor
20. říj 2006

noelka taky neporadim. Mungo jsem zkoušela a teda me to vůbec nechytlo - yana jak to jis dváš to do jídla nebo jen tak nebo do salátu?

chechta
autor
14. lis 2006

Ahojte tak zase otevírám diskuzi - nedávno jsem koupila v bio kvalitě kavu - od Fare Trade ( snad to píšu dobře) a čokoládu 85% a 99% kakao a teda holky jsem z toho úplně unešená - čokoládu jsem si úplně zamilovala - kafe nepiju, ale manžílek je z něho unešenej a má nádherný aroma a kakao jsem zatím zkoušela jen jednou, ale úžasně zabarvuje pokrmy už při malých dávkách a je strašně dobrý ňam ňam

alca008
16. lis 2006

Ahoj holky,já jsem taky "blázen" a kupuju biopotraviny. Mám 9-ti měsíčního syna a ten jesště nic "normálního" neochutnal. Bohužel jsem z Ostravska a abych nakoupila potraviny,tak musím oběhnout několik obchodů,protože všude mají od něčeho trošku. Zeleninu mi však musí vozit bratranec z Prahy, tady jsem žádnou prodejnu s takovou nabídkou neobjevila ☹
Ale jsem potěšena,že v DM drogerii začali prodávat kojeneckou výživu a některé další výrobky v kvalitě Demeter (to jsou produkty biologicky dynamického zemědělství - ještě kvalitnější než bio). Někdy si připadám opravdu jako nějaká extrémistka a maniak,když nabádám kamarádky,aby své děti krmili biopotravinami,neohřívali jídlo v mikrovlnce, atd..., že to skutečně smysl má. Někdy mě paličatost a nelogické argumenty některých z nich (to jsou většinou inteligentní,vysokoškolsky vzdělané mladé dámy) přivádějí do stavu ne vzdálenému zuřivosti. Např.stejně tady žijeme ve špatném životním prostředí,tak už je to jedno...Nebo: stejně se jednou k těm normálním potravinám dostane... Nechápu to... To to budeme v dětském organismu kumulovat uz od narozeni?? Když už dýchá špatný vzduch,tak už ho budeme i krmit chemií?? Aby to měl dříve "za sebou"????

chechta
autor
16. lis 2006

alca - nesnažs se nikoho přesvědčovat - to nemá cenu akorát dosáhneš opačného efektu. Taky svý mimi budu chtít krmit co nejvíc ekologicky. jenmy vysvětli tu mikrovlnku - to teda moc nechápu. 😒 Jinak úplně prťavejm dětičkám se stejně musí všechno dělat čerstvý

yana
16. lis 2006

ahojky, koukam, ze ste zase probudili tuhle diskusi 🙂.
chechto - to je super, zes to objevila. kafe i coko uz znam. coko znam od firmy rapunzel a delaj i ruzny prichute. taky je bio coko k piti,ale to nevim, co je za znacku. kafe taky znam - kupovali sme vzdycky bio fair trade v delvite, tam meli celkem vyber. byla to 100% arabica, nejak africka... moc dobra, ale az odejde delvita, tak nevim... docela se bojim toho, ze tu zustanou jen samy disconty jako lidl a penny. o to hur se bude shanet neco kvalitniho. tesco se mi zda, ze bio trochu sidi, o neco lepsi je mozna interspar. nam vyhovovala delvita - meli i bio masiko - a celkem se lepsi i billa.
jinak k tomu kafi - jestli ho nepijes, existuje super obilny kafe (neco jako Caro, ale kam to se hrabe). jmenuje se to Yannoh a dela to firma (tusim holandska, nebo belgicka)Lima. Mensi plechovka je kolem 200K. Super chut, skvely slozeni, jednoducha priprava (rozpustny) a hlavne "organic" 😉

yana
16. lis 2006

jinak dneska sem na zkousku koupila prvne celozitny kvaskovy chlebik bio, tak vam napisu, jak chutnal.
docela zacinam uvazovat i o vlastni vyrobe chleba. (cetla sem si clanek v poslednim d-testu, kterej sice nic neporovnaval, jenom konstatoval, ale i tak to byla docela sila a test chlebu v MF dnes me taky moc nepresvedcil...)
alca008 - s tou mikrovlnou mas pravdu, ja ji doma sice mam, ale je uz dost zaprasena... 🙂. jidlo pro deti bych tam teda nedavala...

anastazie
16. lis 2006

yani, taky doma oplakavame delvitu ☹ jsme se bali dlouho, ze odejde a je to tady, jsem zvedava, kam budeme chodit nakupovat 😠 ...jeste muze odejit dm..a teda nevim 😒 ...

yana
16. lis 2006

chechto - o mikrovlne mam schovanej jeden clanek, kde je to celkem srozumitelne popsany. jestli chces pisni mi, poslu ti naskenovanej 😉

yana
17. lis 2006

anastazie - ze dm odejde snad nehrozi - jidlo (nastesti)nemaj jako hlavni napln, to je mozna zachranuje 😉

yana
20. lis 2006

ahojky, dneska sem prolistovala prihlohu MF a je tam kupon na slevu biosyra od Intersparu... a navic tam pisou ze interspar je "prvni hypermarket se svou vlastni ucelenou radou biopotravin" 🙂 tak se snad za par let taky nesbali a neodejde 😉. spar u nas primo neni, ale mam to cestou z prace, tak to prozkoumam...

chechta
autor
21. lis 2006

yana - myslím, že mikrovlnku používat nepřestanu, ale poslat mi to můžeš na chechta@seznam.cz - myslím, že by to u nás doma neprošlo
Jinak ta firma Rapunzel je taky Fair Trade - ńam ňam moc dobrá čokoládka - já kupuju jen tu 85%, protože s příchutěma moc nemusím.
Holky a proč vlastně Delvita končí? Už jsem to slyšela, ale nevím z toho hlavu ani patu - je to docela škoda maj tam určitý věci, které člověk třeba u nás nikde jinde nesežene. Je pravda, že teď ty lepší hypermarkety začínají mít biokoutky, ale spíš v každém je něco - v Bile mi vyhovuje ta biozeleninka, ale i kaufland, hypernova, mají své bio koutky - alespoň že už se to lepší 😉

anastazie
21. lis 2006

chechta, shrbuto v jedne vete: protoze lidi v CR radsi uprednostnuji levne potraviny v discountech a hypermarketech a kvalitni, tudiz drazsi jidlo zajima minimum lidi...

http://www.novinky.cz/ekonomika/delvita-odchazi...

baruna
21. lis 2006

Mě je moc líto, že Delvita odchází. Jejich bio-jogurt s malinama je vynikající. No ale dokud budou lidi kupovat soju zabalenou ve špekáčku za 40 kg kilo, tak se nic nezmění.
Anastazie - opravdu se tak jmenuješ? Moc se mi to jméno líbí.

noelka
25. lis 2006

Ahoj holčiny,
měla jsem teď špatný přístup na net, tak jsem ani nemohla poreferovat, jak dopadnul můj pokus s cizrnou na paprice - moooc nám to chutnalo 🙂 Tak se těším na další experimenty - určitě vyzkouším něco ze špaldy a bulguru. Pak poreferuju. 😉

yana
28. lis 2006

ahoj holky.v bille sem objevila bio banany,pomerance a kiwi. ochutnali sme banany a pomerance a jsou vyborny!! banany ani nejsou tak drahy, ale pomerance stoji skoro 60K za 4. ale jsou stavnaty a sladoucky, nam! 🙂
chechto - posilam ti ten clanek 😉. tak nejak sem to naskenovala, tak to snad bude k precteni.

chechta
autor
30. lis 2006

yana díky - ještě jsem něměla čas si to přečíst, ale určitě na to juknu
jinak bio banány fakt nejsou vůbec drahý - pomeranče kupuju jen o vánocích tak jsem na to nekoukala není to mé oblíbené ovoce, ale už jsem tam neviděla rajčata asi už je po sezóně což je fakt škoda a v kauflandu chutnaj jak řepa a ani naše morčata je nechtějí jíst a to mají rajčata skoro nejraději 😀 😀
Z bio kuchařky jsem teď zkoušela cizrnovou pomazánku - a bábovku a moc se mi povedla a byla móc dobrá
Holky chtěla jsem se zeptat pečete vánoční cukroví? Loni jsem byla ještě měká a koupila jsem bílou moku, protože jsem neměla odvahu dělat klasické cukroví jako třeba linecké a rohlíčky ze špaldové, ale letos do toho jdu - nemáte někdo nějaký zkušenosti? Nebo třeba speciální recept(vyzkoušený) na vanilkové rohlíčky ze špaldové mouky? 😕

yana
3. pro 2006

ahojky - muzu ti poradit akorat s pernickama, ty mam odzkouseny z lonska. najdes je ve vanocnim receptari na probio.cz. ja mam recept na letacku z obchodu, ale na webu to maj taky. pernicky sou super(zvlast s cokopolevou) - ze zitny mouky, slazeny jen medem, je tam jen pet deka tuku (dala sem sadlo, nejsme prisni vegetariani 😉 ). jinak v biokucharce je taky recept na uni-testo, ale teprv se na to chystam. zkusila sem ale upect pracny s palmovym tukem a to urcite nedoporucuju - sou straaasne krehoucky. takze palmovej super na smazeni a na polevy, ale do testa nee.
pak sem si jeste koupila sesitek z rady "pavla vari a pece zdrave" od P. Momcilovy (vychazi jich cela rada). jmenuje se to celozrnne vanocni a slavnostni pecivo. tak se teprv chystam experimentovat. koupila sem pomazanku "carobella" na slepovani kakaovych dorticku - a malem sem ji uz snedla 🙂, je vybornaaa!
az neco dalsiho upecu, tak dam vedet. ale jinak si myslim, ze proste staci misto obyc mouky dat spaldovku, prip. to dat pul na pul a zadny dalsi upravy se delat nemusi

chechta
autor
4. pro 2006

yana díky, právě tak to chci vyzkoušet, prostě nahradit klasickou mouku - jenže má to svá ale, přeci jen každá mouka má své charakteristické vlastnostri a v podsatatě stačí když si koupíš i jen bílou mouku od jiný firmy a už se to nemusí povést a vzhledem k tomu, že už jsem zkoušela u různých receptů mouku vyměnit tak vím, že u těch tužších těst je to právě docela problém, ale i tak budu experimentovat - nějak to dopadne. Já budu dělat určitě z biokuchařky ty čokoládové cookies a i to uni- testo - nejvíc se fakt děsím těch vanilkových rohlíčků - ty mám moc ráda a hlabně mám ráda ten recept, který mám doma. Pak dám vědět jestli to bylo fiasko 😉
A palmový jsi používala jaký? Já mám doma alnasan Bio, ale ještě nevím jestli ho použiju - dobré je klasické máslo, ale třeba nikde jsem ho neviděla v biokvalitě, ale většinou na buchty i cukroví používám Stellu nebo Heru no uvidím. Ten alnasan totiž stojí 250g 50kč a to už je na takové množství co člověk peče docela síla. Perníčky teda nepeču, ale budu péct medovník - ten už jsem zkoušela z celozrný špaldový mouky a byl ňam ňam - dělala jsem ho podle receptu z apettitu a na to probi.cz se jdu hned podívat 🙂

anastazie
4. pro 2006

holky, jste sikulky...ja nepecu, ale kdyz chcem mit doma trochu cukrovi, tak je kupuju v Govinde, udelaji je i na objednavku, kolik chcete, ale nam staci jen tak par, co pred vanoci prodavaji, protoze tady stejne na svatky nikdy nezustavame...tak pro ty, ktere jsou v praze, doporucuju..

yana
4. pro 2006

ahojky, chechto - nevim nazev toho tuku, ale byl v takovy pruhledny krabicce, tusim od firmy natural. bio tuk ale asi vzdam - vezmu heru, ta snad je takova jeste "nejprirodnejsi". chtela sem se totiz vyhnout tem hydrogenovanejm tukum, ale v tomhle snad tolik tech jedu nebude a vanoce sou jednou v roce tak to myslim prezijem 😉. bio margarin setrim na mazani na chleba. dneska sem mela cukani to prece jen zkusit, v obchudku dostali pulkilovej provamel, ale stal skoro 80, a to mi prislo do cukrovi skoda... jinak v ty knizecce, co sem si koupila sou asi 3 zdravi variace na klasiku vanilkovy rohlicky, tak ti je kdyztak pisnu do IP.
jinak, jak rika anastazie, je mozny cukrovi i koupit. v plzni ho na objednavku pecou ve vegetce (vlastni) nebo ti objednaj nejaky hotovy, ale nevim presne firmu - asi z dobrusky, ale fakt presne nevim.., ale vim, ze maj prave i vanilkovy rohlicky 🙂
jo a jeste sem vcera vyzkousela bio rostlinnou slehacku ke slehani - a je to fakt vybornyyy! snad jeste lepsi nez klas. slehacka 😉

chechta
autor
5. pro 2006

jj vím, že se dá koupit na objednávku dokonce mám i jednu adresu firmy teda teď nevím jak se jemnuje, ale byla v brně na bio jarmarku amá to moc dobrý, ale já si to musím upéct sama, protože to prostě není ono - pro mě jsou vánoce když se peče cukroví doma a pak se můžu chlubit svými výtvory, kdybych někomu dávala koupené vanilkové rohlíčky asi by to mé ego neuneslo 😀 😀 😀
anastazie - každý na to pečení není, kdyby mě to nebavilo tak se mnou nic nehne, ale mě to strašně bavííí
ynai můžeš mi poslat ty recepty do IP, nebo klidně na email chechta@seznam.cz co pro tebe bude jednodušší díky
Tak já měla právě ten tuk alnasan je to normálně kostka jak máslo v takovým oranžovým oblau se zeleným nápisem a moc dobrý, ale jak už jsem psala 250g 50kč to je fakt do cukroví škoda a taky budu šahat po heře případně po klasickém másle 1x ročně to člověk může udělat máš recht 😉

chechta
autor
10. pro 2006

omlouvám se není to alnasan ale alsan bio 😉

yana
11. pro 2006

ahojky chechto - mas receptiky v IP. tak hodne stesti pri experimentech 🙂

chechta
autor
12. pro 2006

yana díky moc, zkoušela jsem slepovaný z biokouchařky a asi budu muset udělat ještě jednu várku, protože mi to nějak mizí - jak se to rozleželo tak na to furt někdo chodí a do vánoc mi tam určitě nic nezbyde 😀

yana
12. pro 2006

ja sem taky zkousela - ale neslepovany. udelala sem variantu s kandovanou citronovou kurou. je to fakt namka, musela sem je schovat. jeste predtim sem udelala i variantu "pracny" - pridala sem to koreni a kakao, ale nenapadlo me to vic prisladit, takze to tak rychle asi nezmizi... budu to asi muset vic nacukrovat - i kdyz je to nezdravy 😉 a taky je to krehky diky tomu tuku palmovymu... ale aspon vim, ze to z nej nemam delat. nakonec vsechno ostatni delam z hery. a sladilas to normalnim cukrem nebo tim sirupem? ja koupila ten ryzovy sirup, co uvadi v receptu a sladi fakt dobre.

chechta
autor
19. pro 2006

Já dělal slepovaný, s kandovaným ovocem, ale do korpusu jsem přidala ořechy a pak i ty bábovičky - sladila jsem to rýžovým syrupem a je to ňamka to máš pravdu - na jedno těsto jsem použila heru, ale na jedno klasický máslo pro vůni atd.

yana
20. pro 2006

ahojky, tak ja jeste musim pro velky uspech dodelavat tmavy kakaovy slepovany dorticky podle ty knizky zdrave vanocni peceni. jeste sem musela dokoupit dalsi karobelu, protoze sme ji proste vymlsali a na slepovani uz nezbylo. polevu se delala z cokolady z dm a s palmovym tukem to nema chybu. takze na polevy se fakt hodi 😉

chechta
autor
24. led 2007

Zdar holky, tak je to úplně v háji - od té doby co jsem těhotná si mé tělo dělá co chce a hlavně co se jídla týče. Slovo zelenina u mě vyvolává pocit zvracení. Bio jogurty co mi předtím tak strašně moc chutnaly tak k nim nemůžu ani čuchnout a jediné jogurty které teď můžu jsou extra tučné. Bohužel jsem se musela vrátit i k normálním rohlíkům i když se snažím omezeně, peorožew celozrné pečivo je stejné asi jak ta zelenina. Začala jsem mít chuť na párky atd... prostě samé nezdravé věci - miminko si teda pěkně vymýšlí a já s tím bohužel nic nenadělám. Snažím se jíst co nejvíc to jde zdravě, ale teď, když bych měla nejvíc to prostě nejde - no tak ještě nějakejch 7 měsíců a pak se snad srovnám 😝

noelka
24. led 2007

Ahoj chechto,
gratuluju k prckovi 🙂
S těmi chutěmi si moc velkou hlavu nedělej - já to měla podobně. Jen tě můžu utěšit, že se to pořád mění. Ze začátku jsem mohla jenom ovoce - v malém množství. Pak byla etapa piškotů a suchých rohlíků - nic jiného jsem nesnesla. Některá dříve oblíbená jídla se dostala na index (nechtěla jsem se tolik kamarádit s WC 😕 😅 ) - např. moje milovaná brokolice nebo kapusta. S mléčnými výrobky je to bída i dnes - jogurty mi skoro nikdy nejedou - teď ani sýry, takže vápník doháním podmáslím - to jediné vzal žbrundík po dlouhé době na milost 😅 . Nevzdávej to a zkoušej.
Ono se to poddá.