Bio výrobky. Snažíme se jíst zdravěji

chechta
6. zář 2006

Ahojte holky, chtěla bych vědět jestli je tu někdo stejně ulítlej jak já. Poslední dobou se snažím kupovat bio výrobky, případně potraviny bez umělých konzervantů, barviv, glutamanu atd..
Snažím se jíst zdravěji - něříkám, že se mi to vždy daří, ale alespoň některé výrobky jako třeba bílou mouku jsem zcela vyměnila, za celozrnou a to stejně s cukrem ten mám jen přírodní s melasou nebo třtinový.
chtěla bych taky, aby mé děti neměli problém s obezitou a různými neduhy dnešní doby a chtěla bych jim už od mládí vštěpovat jak správně a hlavně zdravě jíst - jste na tom někdo jako já?? 🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
chechta
autor
6. zář 2006

No glutaman je obzvášť svinstvo - je rakovinotvornej a různý umělý barviva taky. Až budu těhotná tak určitě budu dávat pozor největší, ale je blbý, že když člověk jí u našich nebo u tchánovců tak nevím co vlastně jím a nebo v jídelně - tu pak asi vynechám úplně

protea
6. zář 2006

Ahojky,
myslím že jsem toho snědla už za svých 25 hodně, takže mne to teď v těhotenství nezachrání.
Ale snažím se vyhýbat těm tzv.éčkům
Moc toho stejně teď nemůžu jíst, takže se cpu převážně jen ovocem a zeleninou
Naše maminy nic takového neřešily a taky jsme zdraví 🙂

vero
6. zář 2006

Jenže v době našich maminek podle mne tolik éček nebylo. ☹

chechta
autor
6. zář 2006

No to bych tak netvrdila - tolik alergií co je te´d nikdy nebylo, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a to už v docela mladém věku je právě následek toho, že to neřešili.
Dřív lidi neměli tolik blahobytu a spíš trpěli nedostatkem a boháči právě trpěli určitými neduhy (DNA atd...), ale jídlo neměli chemicky ošetřované a proto byli, když se nepřejídlai a pokud netrpěli nedostatkem některé živiny či vitamínu zdraví.
My máme tu možnost, aby jsme žili zdravě a byli zdraví, ale naopak v naší konzumní společnosti spíš podléháme trendům rychlého občerstvení, přejídání, umělých dochucovadel, hotovým jídlům, které jsou plné chemických látek.
A pokud se vyhýbáš tzv. éčkům je dobře, ale spíš by jsi měla upřesnit špatným éčkům - ono je to jen označení, které ti označuje třeba i obyčejnou sůl a pokud ti výrobce napíše místo éčka název tak stejně nevíš jestli tam nějaké éčko je - takže se spíš řídím tím co tam je a zjisťuju si co ty éčka znamenají
Veru máš pravdu - to je výdobytek dnešní doby, ale byli látky , které už se dnes nesmí používat - v americe jsou třeba pořád povolené je to děs běs
Takové medvídky Haribo obsahují 6 umělých barviv a z toho jsou 3 rakovinotvorné síla co ??

protea
6. zář 2006

Asi máš Vero pravdu, že v době našich maminek nebylo tolik éček, ale co ta chemie na polích.
Myslíš, že za komunismu se nehnojilo?
Asi víc než dnes, ne?
A co se týče biopotravin:Chechto myslím, že ti to stejně nepomůže
Oni ti tam totiž mohou napsat na obal co chtějí.
Dáš za ně o hodně víc peněz a nemusí být tzv.bio
Pokud bychom se bavili třeba konkrétně o biozelenině, tak kde by se asi musela pěstovat aba byla úplně "zdravá"?
Ikdyby se nehnojila, tak ovzduší je zkažené a v děšti nic dobrého asi taky není.
To bychom tu mohly ale debatit dlouho.
Myslím, že každý se zařídí podle sebe a snad budeme mít všechny zdravé děti.

PS:co se týče alergií, tak myslím že žijeme v moc sterilním prostředí a tělo se pak neadekvátně brání

chechta
autor
7. zář 2006

No jistě dřív to bylo ještě horší s tím hnojením než je to teď na pesticidech a jinejch šmejdech se nešetřilo - to je asi lepší.
No bio má známku kvality - vím, že je tipické, že tomu lidi nevěří a jsou hodně skeptičtí - setkávám se s tím dnes a deně a dívají se na mě, že jsem blázen, že tomu věřím, ale jelikož se o to doopravdy zajímá tak vím, že se to opravdu hodně hlídá a při sebemenším náznaku, že by to tak nebylo se jím značka odebírá. Je mi jedno jestli tomu věříš nebo ne je to tvoje věc, ale já tomu věřím a hlavně poznám kvalitu - když si koupím stejnou věc v normální kvalitě a stejnou v bio je to trochu rozdíl - jsem asi staršná, ale já ty chemky prostě v jídle cejtím - samozřejmě jak v čem. Nejím výhradně bio, ale snažím se to nějak vhodně kombinovat a hlavně kupovat kvalitní potraviny i když nejsou bio.
A k těm alergiím je to všechno se vším, sterilní prostředí, znečištěné ovzduší, ozónavá díra, ale i ty chemky v potravinách - je to prostě dań za to jak žijeme a s tím se asi musíme smířit.
Chemie je všude kolem nás a nelze se jí ubránit.

No nic a te´d něco z jiného soudku - pořídila jsem si domů biokuchařku a je fakt super už jsem podle ní něco dělala a ňam ňam 😀

yana
7. zář 2006

chechto - koukam, ze sme asi stejna krevni skupina. biokucharku sem dostala ke svatbe a uz nejakej patek pecu spaldovou babovku 🙂. domacnost sem vybavila detergenty ecover - pro dobry svedomi 😉. sme doma tak napul vegetariani, masu se nebranime, ale nejak ho proste nepotrebujeme a je fakt, ze kure dneska nechutna tak, jako pred 20 lety, kdyz nam ho mamka pekla v nedeli 😉. bio me docela chytlo, dokonce sme s nima i ted soutezili, ale asi sme nic nevyhrali (jak se to vezme 😉 )

yana
7. zář 2006

jeste k vareni - ja ted hodne varim z apetitu a neni problem vymenit mouku za spaldovku, dat celozrnny testoviny nebo ryzi misto obyc., nebo dat hnedej cukr misto bilyho (obcas to dokonce pulim sladovitem 🙂 ).

chechta
autor
7. zář 2006

yana tak vegetarián teda nejsem, ale třeba vůbec moc nemusím vepřový a hovězí. No a s těma kuřatama máš pravdu. Manžílek jednou jel s nějakým pánem na stopu a ten se právě zabýval velkochovem drůbeže a říkal mu, že on by si nikdy kuře v obchodě nekoupil, že mu je chová doma maminka na dvorku a pak tomu věř. Taky nerada kupuju maso v obchodech, ale třeba koupíme celou krůtu od soukromníka a žijem z toho půl nebo 3/4 roku.
Jinak taky hodně vařím z apetitu a já už vůbec doma bílej cukr nepoužíváma bílou mouku taky ne. Natural rýži si občas udělám, ale je pravda, že rýži miluju bílou - takže té dávám přednost před čímkoliv. Těstoviny nejsou moje krevní skupina tak je ani moc teda skoro vůbec nejím. Co mě teď nadchlo je ale polenta ( taky apettit 😀 ) - samozřejmě v bio kvalitě.
Z biokuchařky jsem zatím zkoušela čokoládové sušenky a cizrnu na paprice - bylo to moc dobré, ale určitě se budu snažit dál. Kupuješ i zeleninu v biolvalitě?? U nás není k dostání tak to mám vyřešené 😀

macik
7. zář 2006

ahojky, chechto - plně s tebou sympatizuju, taky preferuju bio a lidi kolem to moc nechápou-většinou ovšem ti, kteří se obecně o zdravou výživu moc nezajímají...Já už delší dobu sháním nějakou farmu, kde pěstujou drůbež přirozeným způsobem. V obchodě bývá jen bio hovězí, někdy vepřové, ale ty já moc nemusím. Našla jsem seznam chovatelů bio masa, ale žádný kontakty, kde se to dá koupit....kdyby někdo věděl, nejlíp v okolí Brna, tak dejte vědět 🙂

chechta
autor
8. zář 2006

No to já právě taky vůbec nevím kde by se to dalo sehnat, ale když jsme loni koupili celou krůtu od soukromníka tak byla fakt dobrá - mnohem lepší než to co člověk běžně koupí. vepřové a hovězí také nemusím jak už jsem psla.
Jo a lidi fakt moc nechápu ( řekla bych že nejvíc ti kteří by se o zdravou výživu zajímat měli. No a taky mě v poslední době připadá, že i mé kamarádky už si myslí, že jsem divná, že si kupuju tak drahé výrobky, ale prostě se jen snažím dávat přednost před kvalitou.
Macik ty jsi přímo z Brna?? Já jsem se koukala ve Vaňkovce v tom bio obchodu, ale ten mi fakt příjde kapku předraženej - srovnávala jsem ceny věcí co kupuju v Třebíči ve zdravé výživě a tam a maj to tam dražší ☹

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
chechta
autor
8. zář 2006

gedren máš pravdu určité věci přeci jen neovlivníš - zeleninu taky kupuju nebio, ale co se dá se snažím.
No polívky z pytlíku nemusím, ale už taky magi dělá bez glutamanu a zkoušela jem to a je prava, že je fakt dobrá.
A taky nechci dítě vychovávat ve sterilním prostředí - jen mu chvi dát do života základ zdravé výživy, aby pak zbytečně v dospělosti nemuselo bojovat s obezitou, vysokým TK, cholesterolem atd... jsem tím trochu postižená, protože dělám na ambulanci a dnes a denně vidím lidi jak s tím bojujou a nebo je to nechává lhostejnými a raději než aby se stím smířili si říkají, že se jich infarkty a mrtvice netýkají, ale bohužel to není pravda. Ono pokud jste celý život naučené tak a tak tak pak je strašně těžký třeba ve 30,40,50 najednou změnit své návyky a vidím to i na sobě kolikrát se musím hodně ovládat, abych udusala to své staré žravé já 😀

macik
8. zář 2006

chechta: jsem z Brna, ale ve Vaňkovce jsem zatím byla jen dvakrát...zdravé věci jsem nakupovala u školy, jenže teď už tam nejezdím tak je to horší...jedna prodejna byla skoro rok přímo u nás na sídlišti, bohužel zkrachovali ☹
Takže teď je to těžší, ale koukala jsem, že začínají bio zboží nabízet už i v Albertu-sice malý výběr, ale roste to...
gedren: no jo, když ani ta hlína už není, co bývala 😉 ještě tak u nás na chaloupce, tam jakž takž, ale doma na sídlišti...však to znáte...
Kdybych měla na výběr, tak si ale radši koupím bio brambory, protože sice vím, že určitým vlivům se nevyhnu, ale nemusím do sebe ládovat ještě nějaký hnojivo....
Svojí mamince jednou snadno vysvětlím, co dítěti nechci dávat, už teď nakupuje pro synovce ve zdravé výživě (pod mým vlivem 🙂 ), ale s tchýní to bude boj..u nich je to jenom maso, maso, maso....
Já třeba kuřecí ráda, ale to, co dneska koupíme v obchodě mi nějak nejede-prostě z toho cítím, že to je "chemický"

vero
8. zář 2006

Maciku, nezkoušela jsi to bio kuře z obchoďáku. Někdy jsem ho viděla v Hypernově. Je krásně žlutý oproti normálním kuřatům. Ještě jsem ho nekoupila, ale prý má úplně jinou chuť než klasický kuře.

macik
8. zář 2006

vero-dík za tip, musím to při nejbližší příležitosti omrknout 🙂

chechta
autor
8. zář 2006

vero super, tak to tam zajedu se kouknout. V kauflandu taky začínají s nějakýma bio výrobkama a v delvitě maj taky něco

yana
11. zář 2006

chechto - vegetariani nejsme, jen tak "napul", asi jako vy 🙂.s bio zeleninou je to tezky, blbe se shani,ale treba v bille maj mrazenou (videla sem smes a brokolici),ale baleni stoji cca 60K.jinak bio maso se da ted docela dobre koupit v delvite (i biovejce).vajicka mame obcas od znamyho,co ma slepice doma a nic spatnyho jim nedava.je fakt, ze bio obcas leze do penez,ale na druhou stranu je to dost dulezity,kdyz jis kazdej den.
gedren - hlinu bych schvalila taky - tam tech ecek urcite tolik nebude 😉 ... a kysely deste sice jsou, ale kytky mi to zatim nesezralo a destovou vodu nepiju a pres jatra a ledviny mi nejde. chapu ze nase prostredi je chemii ovlivneny, ale ve svym tele prece jedy koncentrovat nemusim.

chechta
autor
11. zář 2006

Holky našla jsem seznam ekofarem - myslím, že tam se dá koupit maso přímo

chechta
autor
11. zář 2006
haninkal
11. zář 2006

Ahojky,
chtěla bych se zeptat, když pečete z té eko mouky např. špaldové nebo jaké jsou druhy. Pry neexistuje hladká, hrubá, polohrubá...To se všechno peče z jednoho druhu??..Je chut moučníku odlišná??
Koupila jsem pro zkoušku Eko čaj, bohužel nebyl vůbec dobrý.. 😒

chechta
autor
11. zář 2006

hani, ty celozrné bio mouky jsou různé. Máš na výběr, špaldovou, pšeničnou, žitnou, ječnou atd. Špaldová je hladká a hrubá, ale není to klasicky hrůbá jak hrubá bílá mouka. je i špaldová krupice. Stačí zajít do nějaké zdravé výživy a nebo je mají i v Kauflandu. Ve zdravé výživě by ti ale měli i poradit. V buchtě chuť k horšímu určitě nepozoruju - jediné co je blbé, když třeba dělám nějakou bílou omáčku nebo polévku a zahušťuju jí celozrnou moukou, že není bílá.
Zkoušela jsem dokonce dělat bramborové knedlíky,ale moc se mi nepovedly budu muset ještě vychytat 😉

yana
12. zář 2006

ahojky, hani - ja pecu prevazne ze spaldovy, a ta je hladka a hruba a kdyz potrebuju polohrubou, tak je smicham napul. myslim, ze chut to neovlivnuje, my uz sme treba zvykli,ma to trochu jinou barvu, takze treba muj tatka (naprostej bioingorant🙂) to odhali, ale stejne to sni 🙂 . jinak sem na vanoce pekla zitny pernicky a byly uuuzasny (myslim, ze recept byl z probio.cz). letos zkusim i spalodovou vanocku 🙂. zrovna vcera sem pekla houbovy kolac z apetitu a testo sem delala ze spaldovky a je to namka 🙂.
chechto - ja omacku zahustuju kukur.skrobem a pak zustane bila 😉

peta.cz
12. zář 2006

K bio potravinám - v dmku budou mít teď v termínu od 15.9-17.9. slevu 20% na veškeré bio potraviny 😉Chystám se tam na zeleninové bujony bez glutamatů 😉

chechta
autor
12. zář 2006

peta díky za tip - do dm chodím často, ale těch bujónu jsem si nevšimla, ale maj tam ńam ňam kečup.

yana no vidíš to mě tak nějak vůbec nenapadlo - zajetej stereotyp 😅 - mě teda nevadí, že to má jinou barvu, ale určitě škrob vyzkouším - nejsem na něj zvyklá tak jsem zvědavá jak to bude vypadat 😀 😀

vero
12. zář 2006

Chechti, ten kečup je zdravější než obyč? Není v něm tolik cukru? Jinak jsem doma zjistila, že hořčice má v sobě rakovinotvorná éčka. ☹ A já ji mám tak ráda. 😢 😢

yana
12. zář 2006

peta - taky diky, v dm nakupujem uz spouuustu veci (testoviny,polentu,kecup,protlak... vyborny sou i ty dzusiky 🙂). tak to tam urcite zajdu. mam vylepenou karticku - myslis, ze to pujde kombinovat?

chechta
autor
13. zář 2006

Veru ☹
kečup nemá žádné konzervanty a hlavně ta chuť 😎 nedá se to vůbec srovnávat s kečupem co koupíš běžně

yana mě chybí v kartičce poslední kolečko - nevím jeslti to le kombinovat, ale mělo by to být 20% na celý nákup tak byc v tom neměl být žádný problém.

vero
13. zář 2006

Tak ten kečup běžím dneska koupit. Ode dneška mají ty slevy, viď? 😉