Bio výrobky. Snažíme se jíst zdravěji

chechta
6. zář 2006

Ahojte holky, chtěla bych vědět jestli je tu někdo stejně ulítlej jak já. Poslední dobou se snažím kupovat bio výrobky, případně potraviny bez umělých konzervantů, barviv, glutamanu atd..
Snažím se jíst zdravěji - něříkám, že se mi to vždy daří, ale alespoň některé výrobky jako třeba bílou mouku jsem zcela vyměnila, za celozrnou a to stejně s cukrem ten mám jen přírodní s melasou nebo třtinový.
chtěla bych taky, aby mé děti neměli problém s obezitou a různými neduhy dnešní doby a chtěla bych jim už od mládí vštěpovat jak správně a hlavně zdravě jíst - jste na tom někdo jako já?? 🙂

kristi
16. dub 2007

takt o asi budu muset zajet nakoupit, a pizza byla jaka???

noelka
16. dub 2007

Mně chutnala - ještě jsem si tam nakrájela jedno rajče na plátky a posypala to směsí s bio bylinkami - krásně to ovoněly 😉. Těsto je hodně tenké (to já ráda) a velikost tak akorát. V pizzerii vždycky dělají taková obrovská kola - to nedokážu sníst 😝 Ještě tam mají pizzu se špenátem, ale tu jsem ještě nezkoušela.

listicka77
16. dub 2007

Noelko, ty jsi z Ústí? Do té zdravé výživy chodím, ale maso tam nevedou, je to taková typická "vegetariánská" zdravá výživa (což mně osobně plně vyhovuje). Teď nově zavedli bio vejce, ale to je darda, skoro 10 kč za jedno. U Litoměřic je bio farma v Kopistech, je to camphill (žijí tam postižení se zdravými a tak), ale myslím, že se specializují jen na zeleninu a ne na zvířátka.
Holky ještě jednou moc prosím o recept na špaldovou bábovku. Děkuju moc. Špaldový koláč (teda spíš litá buchta) se docela povedl, dokonce i manžílek celkem ocenil.

nimmo
16. dub 2007

listicka77: ahoj recept ti bohužel neporadim, ale já používám hladkou špaldovou mouku namísto normální pšeničný hladký mouky - tzn. podle receptu jen vyměnim pšeničnou za špaldovou. A dělám z ní cokoliv - peču i vařim, klidně i bešamel, a neni to k rozeznání 😉

noelka
16. dub 2007

listicko, jj, jsem taky z ÚL 🙂 Bio vejce mají teď i v tom Plusu - vychází do 5,-/ks 😉
Jinak recept na špaldovou buchtu nemám - přidávám ji, když pečeme domácí chleba v pekárně. Jinak jsou docela zajímavé recepty na této adrese: http://www.recepty.atlas.cz/h_rozsirene.asp

listicka77
16. dub 2007

Noelko, tak dík za tipy, ten Plus zkusím. (Achjo, já ho tak nesnáším! ☹ Ty příšerné fronty! A těch důchodců tam, brrrrrrrrrr! No co se dá dělat.) A zkusím pro manžílka i ty biosalámy.
Jsem ráda, že je tu taky někdo z mého rodného hnízda... 😉

kitka123
16. dub 2007

holky co varite z cizrny? Muzete nektera dat nejaky receptik (vhodny i pro dite)?

noelka
16. dub 2007

listicko, já tam byla snad potřetí v životě - jenom kvůli těm bio výrobkům. Lidé jsou tam dost neurvalí a já se teď bojím, aby mi někdo nežďuchnul do pupíku 😲 😅 Jinak ty biosalámy - měli tam 2 druhy - jeden měkký (kdyby to byla šunka, tak ji hned vezmu - ale takovéhle my nejíme) a pak tvrdý - taková velká kola).
Hledala jsem na netu recepty na tu špaldovou bábovku, ale zatím bez úspěchu...
Taky jsem ráda 😉

noelka
16. dub 2007

kitko, z cizrny jsem dělala ten recept z biokuchařky - cizrna na paprice se smetanovou omáčkou.
listicko, teď jsem v té biokuchařce našla kukuřično-špaldovou bábovku s tvarohem - chceš ten recept?

listicka77
16. dub 2007

Noelka: Jo!!!! To bude ono! Psalo se tu o tom právě v souvislosti s tou biokuchařkou! Díky moc! A prosím tě, to je ta kuchařka, co se dá koupit třeba v countrylifu? Taková A5 formát s kroužkovou vazbou? Že bych si ji nakonec taky pořídila?
Na salámy mrknu. Měkké ten můj taky moc nejí, ale třeba mu zachutná. Já bych teda radši, kdyby mu zachutnaly saláty... Zeleninu sní, jenom když mu ji naservíruju až pod nos (rajčátka na "lodičky", okurka na kolečka) k těm jeho mrtvolkám.

noelka
16. dub 2007

pár receptů na jídla z cizrny (nekontrolovala jsem, jestli jsou vhodná pro děti):
http://www.recepty.atlas.cz/recept.asp?id_recep...
http://www.recepty.atlas.cz/recept.asp?id_recep...
http://www.recepty.atlas.cz/recept.asp?id_recep...
http://www.recepty.atlas.cz/recept.asp?id_recep...
http://www.recepty.atlas.cz/recept.asp?id_recep...

Musí se to samozřejmě upravit na zdravější varianty - ale aspoň pro inspiraci 🙂

noelka
16. dub 2007

Listicko, ne - tento recept je z Biokuchařky Hanky Zemanové (http://www.patro.cz/p/objects/1074556331.html)

noelka
16. dub 2007

Tak ten recept:
KUKUŘIČNO-ŠPALDOVÁ BÁBOVKA S TVAROHEM
1 bábovka nebo 2 koláčové korpusy

150g rostl. tuku v biokvalitě (např. Alsan bio)
15 lžic (200g) rýžového nebo pšeničného sirupu
250g tvarohu
2 domácí vejce nebo vejce v biokvalitě
150g kukuřičné hladké mouky
75g špaldové hladké celozrnné mouky
100g rozinek
3 lžíce (30g) kukuřičného škrobu (neběleného v biokvalitě)
1 lžíce (20g) vinného kamene

1. Změklý tuk vyšlehejte se sirupem ručním šlehačem. Přidejte tvaroh a 2 celá vejce a smíchejte s vyšlehaným tukem.
2. Odděleně smíchejte suché části (mouku kuk. i špal., roz., maizenu, vinný kámen).
3. Do vyšlehané hmoty zamíchejte suchou směs a nalijte do vymazané bábovkové formy. Pečte ve vyhřáté troubě na 170-180C (v horkovzdušné 150-160C) asi jednu hodinu.

Tip: Ze stejného těsta zkuste skvělý ovocný koláč. Z množství uvedeného v receptu udělejte dva nižší koláčové korpusy, na které poskládejte např. čerstvé meruňky a pečte kratší dobu - cca 35-40 min.

listicka77
16. dub 2007

Díky moc. Já ji někdy zkusím. Koukám, že je tam víc té kukuřice než špaldy, tak to jsem teda zvědavá.

chechta
autor
17. dub 2007

Ahojky ahojky,
tak té biokuchařce - jeslti si ji budeš objednávat raději doporučuju objednávat přímo z Grady ( od vydavatele) , když jsme ji objednávali z internetového obchodu tak vůbec nedorazila a pak jsem ji objednala přímo z Grady a dorazila asi za 3 dny.

Na cizrnovou pomazánku, která je tedy také v této biokuchařce jsem dávala recept do tématu luštěniny nebo tak nějak se to tu jmenovalo tak tam jukni. A Cizrna na paprice je moóc dobrá a k tomu polenta ňam ňam asi si ji zase budu muset brzy udělat 😀

JInak v té kuchařce jsou i různé odkazy na různé netové stránky s podobnou tématikou a na některé té stránce jsem narazila na seznam biofarem a čím se zabývají atd - byli tam kontakty - tak by pak stačilo zavolat.

S těma kuřatama naprosto souhlasím a co to může být za kvalitu, když kilo kuřete stojí 39kč - taky to maso je hnusný - cejtím z toho takovej divnej čmuch amá to divnou chuť není nad domácí kuře a nebo asi z biofarmy, ale bohužel bio kuře jsem ještě neměla - u nás v obchodech taky biomaso nemají

listicka77
17. dub 2007

Tak jsem dnes hnedka běžela do toho Plusu a sortiment je docela široký a ceny mírné. Právě chroustám biomrkev. Manžel dostal k večeři biosalám a chutnal mu. Ale že je bio, se prý poznat nedalo 😀 😀 😀 . Co mě ale mrzí je to, že to jsou samozřejmě všechno německé výrobky. A to zas nezapadá do mé snahy podporovat domácí produkci ☹ . A pak taky radši podporuju drobné krámky se zdravou výživou než řetězce (a už vůbec ne diskonty). Ale pokud mám koupit české vejce za 10,- nebo německé za 5,-, tak si to asi hodně rozmyslím (mimochodem ale ta česká vajíčka vypadají mnohem víc jako domácí!). Jogurty a mléko vyrábí i Olma Olomouc, ale nedá se to koupit všude. No jo, člověk nemůže mít všechno, ale zaplať pámbu za to, že se ta nabídka biopotravin rozšiřuje.

kitka123
17. dub 2007

holky, zlaty Cechy! Tady na Slovensku jsou ty biopotraviny jeste min dostupny a extremne predrazeny, takze si vetsinou aj tak vozim zasoby z Cech. Taky me tady vetsina lidi povazuje s moji zdravou stravou za exota ... treba kdyz navstevy vidi u nas doma elektricky mlynek na obili, na kterem si melu cerstvou mouku na chleba a kasicky atd. Nebo treba moje tchyne napriklad vubec netusi o existenci chemickych latek v potravinach a porad se me pta, kdy uz Adelka bude moct jist "normalne" 😢 ach jo.

tu kucharku Hanky Zemanovy si urcite koupim, diky za typ.

noelka
17. dub 2007

Kitko, není zač 🙂 S lidmi okolo je to občas těžké.
My nejíme čistě jenom bio potraviny - postupně je ale zařazuji do jídelníčku čím dál tím víc (aby si manža zvyknul 😎) - a když občas říkám, co jsem mu uvařila, tak se na mě okolí kouká jako bych ho chtěla otrávit 😅.
listicko, taky bych byla radši, kdyby to byly výrobky z ČR, ale jsem ráda, že se dají aspoň někde koupit (a za dost rozumné ceny - v Hypernově také mají nějaké bio věci, ale jsou nehorázně předražené 😠 😖) Tu mrkev tam minulý týden neměli - budu se tam muset zase mrknout - moc mi chutnalo to bio mléko.

listicka77
17. dub 2007

No té mrkve měli poslední pytlík. Pak měli brambory a citróny. Na cedulkách ještě koktejl. rajčata a banány, ale v reálu nějak nee. Mlíko já vůbec nepiju, nikdy mi nechutnalo. Ale manžel si občas kupuje to v pet láhvi a nedávno jsem právě někde zahlídla to bio (Olma Olomouc), tak jsem mu pěkně to obyč. z vozíku vyhodila a šup tam bio. Ale bylo mu to celkem putna. Nestihla jsem ani prohlídnout všechno, co tam měli z těch "suchých" věcí, protože jsem spěchala.
Co se týče bio X nebio, tak mám dávno vyzkoušené, že naprosto nesrovnatelné co do kvality jsou ovesné vločky, které si občas máčím přes noc a jím je k snídani. Ty obyčejné jsou dost často hnusné a většinou se mi do nich pustí nějaký hmyz (ty zárodky tam musejí být už v době koupení), ty bio chutnají úplně jinak! Třeba ty vločky, ty už jiné než bio nekupuju.
V Litoměřicích ve zdravé výživě jsem minulý týden koupila žitný celozrný bio chleba a to byla teda lahůdka. Teda asi by to nechutnalo každému, ale já mám tyhle věci ráda. Sice stál 50,-, ale stálo to zato! A čerstvý, žádné takové ty balené.

noelka
18. dub 2007

My teď mám docela dost velkou spotřebu mléka - mímo si ho asi žádá víc 😅 Navíc ho každý den potřebuju na tu houbu (cca. 4dl), která jej přemění na kefír. A pak si ho ještě přidávám do melty.
Chlebíky si teď většinou pečeme doma v domácí pekárně - nemají chybu - a hlavně vím, co jím. Nakoupíme různé bio mouky a semínka a pak baštíme 😵

chechta
autor
18. dub 2007

ty biomléčný výrobky od olmy jsou ňamka, ale člověk u toho mlíka musí dávat trochu pozo, protožr je bohužel plnotučné - tudíž je tam 3,5% tuku - ale taky ho většinou kupuju - když ho mají. Od olmy mlíko mají ve Sparu a v Delvitě a jogurty jsem viděla i v Kauflandu. Plus u nás nemáme tak se tam asi nevypravím, ale já diskontní prodejny k smrti nesnáším takže tam ani moc nechodím - hlavně Penny market. Lidl atd... se mi to úplně hnusí a ani nevím proč.

Noelka o té domácí pekárně už jsem slyšela, ale zatím jsem o tom neuvažovala.

Holky s tím nepochopením od různejch lidí se setkávám celkem často - nejčastější argumetn je - no jo je to akorát předražený a stejně to hnojijou a rvou do zvířat hormony to by jinak nešlo - no já už na to nic neříkám - vždycky se jen usmívám a říkám si, že je to jeich věc ať si myslí co chcou - zjistila jsem že někomu se snažit jen vysvětlit můj postoj nemá ani cenu, protože tě prostě považují za blázna,a le když u nás někdo něco jí tak si všichni pochutnávaj a už jim najednou vůbec nepříjde divný že jí bio 😀
Někd ymě skoro příjde když řeknu slovo cizrna, že mluvím sprostě, ale že je to jen další luštěnina to už jim nedojde. Manžílek mě v tom naštěstípodporuje - on sám od sebe sice bio nekoupí, ale rozhodně mě v tom podporuje

kitka123
18. dub 2007

chechta, proc "bohuzel plnotucne"? ty prave byvaji nejkvalitnejsi.
Jinak Vysocina se nezapre (hnojijou, chcou ...), ja mam rodinu v Jihlave a hned by byl ten tvuj dialekt nejak povedomy.

listicka, znas elektricky mlynek na obili? Kdyz mluvis o tech vlockach, tak musim rict, ze ty co si namelu doma cerstve jsou jeste nesrovnatelne lepsi nez bio. A navic i ty bio musi byt nejak upravovane, protoze kdyz si je namelu doma a nespotrebuju, tak do druheho dne uz zezluknou.

chechta
autor
18. dub 2007

kvalita tam bezesporu je, ale i ten tuk. Já celkem musím hlídat co jím a když vypiju půl litru plnotučného mléka tak na přibírání je to jak dělaný,a le teď jsem těhu tak to moc neřeším 😀

slunicko27
18. dub 2007

Já se ještě vrátím k receptům z cizrny, já dělám polívku a zatím si nikdo nestěžoval. Cizrnu nechám přes noc nabobtnat, vodu sleju, dám novou a chvíli vařím s bobkovým listem. Poté přidám nakrájenou zeleninu, co zrovna je: cibule, mrkev, petržel, celer, brambory nebo i červenou čočku. Prostě všechno a nechám uvařit. Nakonec ochutím a přidám pár kapek olivového oleje. Mňam!!
Myslíte si, že se těm bio výrobkům v Plusu dá věřit? Jako, že jsou opravdu bio se vším všudy?

klayman
18. dub 2007

Chci se zeptat, proč je zavřené fórum: "Hlavně nevařit"?

listicka77
18. dub 2007

Sluníčko: No já si taky nebyla úplně jistá. Ale mají českou značku bio i tu německou (takový ten šestiúhelník s nápisem bio). Akorát že třeba u těch salámů: je to sice z biomasa, ale jinak normálka salám, konzervant dusitan sodný a tak..). Prostě i z kvalitních surovin se dá udělat "nezdravý" výrobek.
Kitko, mlýnek nemám, já bych ho asi moc neužila. Když mi bylo tak 17-20, tak jsem poměrně dost pekla z celozrné mouky, protože mě to moc bavilo. Pekla jsem i chleba. Ani tehdy jsem ale o mlýnku moc neuvažovala, vždycky to na mě bylo moc drahé. A teď na to pečení nějak nemám čas. A nevím, jestli se to někdy do budoucna změní. To, že jsem dostala "záchvat" a zkusila špaldovou mouku, byla spíš výjimka.

listicka77
18. dub 2007

klayman: Asi někomu vadila... Ale na to se ptej jinde, než v tomhle tématu...

kitka123
18. dub 2007

Listicko, to je fakt, sama bych ten mlyn taky moc neuzila, ja jsem si ho porizovala az tehotna a pouzivam ho hlavne na kasicky pro malou

listicka77
18. dub 2007

Kitko, a ten mlýn umí dělat vločky? To mě nikdy nenapadlo. Já myslela, že jen mele různě hrubou či hladkou mouku...

ikarkulka
18. dub 2007

ahoj holky, taky jsem si ze začátku připadala, jako bych dělala něco sprostýho nebo zakázanýho (když jsem nakupovala bio). ale vytrvala jsem, protože kvalita bio a "normálních" výrobků se mnohdy nedá vůbec srovnávat. a teď poslední dobou mám pocit, že se z bio stal módní trend a křičí to na nás ze všech stran.