Bio výrobky. Snažíme se jíst zdravěji

chechta
6. zář 2006

Ahojte holky, chtěla bych vědět jestli je tu někdo stejně ulítlej jak já. Poslední dobou se snažím kupovat bio výrobky, případně potraviny bez umělých konzervantů, barviv, glutamanu atd..
Snažím se jíst zdravěji - něříkám, že se mi to vždy daří, ale alespoň některé výrobky jako třeba bílou mouku jsem zcela vyměnila, za celozrnou a to stejně s cukrem ten mám jen přírodní s melasou nebo třtinový.
chtěla bych taky, aby mé děti neměli problém s obezitou a různými neduhy dnešní doby a chtěla bych jim už od mládí vštěpovat jak správně a hlavně zdravě jíst - jste na tom někdo jako já?? 🙂

susik77
21. lis 2007

Ahojte, uvazujem, zacat malu po 6.mesiaci prikrmovat biopotravinami. Neviete, kde v Prahe sa da nakupit bio ovocie a zelenina?

chechta
autor
21. lis 2007

susik - bioovoce a zeleninu nabízí velké hypermarkety jako je interspar, billa a prý ted i tesco a snad i hypernova, taky pak discont plus. Jináč v Praze nebudeš mít určitě problém i s maloprodejci 😉

Holky tak když se blíží ty vánoce a období mlsání tak zavedu téma na cukroví - pečete? Já jsem zvědavá jak to budu s prdousem stíhat. Ale těším se že něco upeču.

Dneska jsem byla v dm a koupila jsem si na mlsání spoustu dobrůtek od Alnaturu - nějak poslední dobou ujíždím na sladkým - hold potřebuju asi hodně energie protože i když jím sladký jak neuvázaná tak jsem všechno po porodu shodila a ještě 2 kg navíc 😀
A taky jsem v dm dneska objevila stojánek s bioproduktama od fair trade (doufám, že jsem to zas nezkomolila) - tak sem si hned musela koupit bio masalu - už se těším až si ji uvařím dneska večer 🙂

chechta
autor
22. lis 2007

holky tak jsem včera otevřela od alnaturu špaldové hvězdičky obalované v čokoládě s mandlemi a jsou naprosto božský - škoda, že jsem je dala ochutnat manželovi - než jsem uvařila večeřu nezbyla na mě ani jedna 😀 😀

chechta
autor
27. lis 2007

Holky vy už em snad ani nechodíte - tak já si tu povídám sama se sebou 😝

Koupila jsem si vánoční apettit a byla jsem nadšená - mají tam recepty na biocukroví 😀 😀

aknela75
27. lis 2007

Tak sem nějaký recept chechto dej, udělám manžovi. Nám dělám cukroví dle makrobiotiky, ale manžel má citlivý žaludek a břicho, tak může mít něco zdravějšího (ze zdravějších surovin). 😀

chechta
autor
28. lis 2007

aknelka jak bude častak určitě něco přihodím

aknela75
28. lis 2007

Díky Chcechto. Vím, že času je pomálu. 🙂

aponchie
28. lis 2007

ahojte,chtela jsem se jen zeptat na tema mleko,ale nenasla sem mistnost..:moje znama dava holcicce skoro2lete uz pul roku kozi mleko jen,nedava zadny cukr,zadne kakao,bezne pecivo,jen zitne,zadne sladkosti,maximalne med do caje nebo redeny dzus,proste vubec nic,chudak holka si rikam na jednu stranu pac kdyz ji vidim jak se nekde dorve k necemu rada by vse ochutnala ale nesmi,nemyslim si ze by mela jist cokolady atd ale ani tohle asi neni ok nebo jo?ona mala mela v roce ekzem na tele a tvari ale zadny extremni uz to ma zahojene a ma jen masticky jako linola fet olband atd zadne kortikoidy.je mozne ze po kozim mlece ji to muze taky nastat?rikala ze prave kozi je uzasne atd.neberu ji jeji zpusob vychovy ale opravdu nesmi skoro nic jist teda podle zname doktorka nic nezakazala,dokonce rikala ze uz ji dala mandarinku a pomeranc nedavno a nic se ji nestalo neprijde vam to uz moc omezujici?ta holka poznava takove veci celkem nedavno.normalni chlebik s maslem a sunkou nedostane ani rohlicek se syrem tavenym.nedejboze vyvar kde je spetna masoxu nebo podravky

ajkah
29. lis 2007

No mě se ta maminka zdá rozumná. Tavený sýr - tavící soli, Podravka - fujtajbl plný glutamanu a soli, masox - hnusný výtažek z kostí, tohle vše nejíme ani my s manželem, protože naše zdraví je nám přednější. Dítěti bych to taky nedala.

prodigy
29. lis 2007

Souhlasím s Ajkah, mamča se mi zdá rozumná. U nás je to podobné, jen mlíku bych se vyhnula i kozímu. My pro změnu pijeme mateřské a rýžové 😉 . Myslím, že holčička rozhodně chudák není. Mně, kdyby někdo od mala učila jíst nějak rozumně, tak mu dnes líbám ruce...

Prodigy

kitka123
29. lis 2007

Ja myslim, ze ta maminka urcite vi proc to dela, akorat pokud bych se chtela zbavit ekzemu, tak bych radeji vyloucila i ty kozi produkty. Deti nevyzaduji potraviny ktere neznaji, takze je to o tom, jak si je od zacatku naucime. Horsi je, pokud se stravuji "normalne" a pak se jim strava zmeni ... potom se samozrejme budou dozadovat toho, na co byly zvykle.
Moje dcera napriklad muze mit pod nosem buchty nebo bombony a pokud to ja nejim, tak si toho ani nevsimne (zatim 😀 )

ajkah
30. lis 2007

Souhlasím s Prodigy, takhle já dnes "líbám ruce" mojí mamince, že už od mala mě učila zdravému stylu. Zpočátku (jako dítě) jsem neměla až tolik pochopení, když jsem přišla mezi jiné děti, které jedly jinak než já, tak jsem chtěla totéž (přeně to píše Kitka), ale postupem let to přineslo své ovoce... 🙂 když jsem si uměla dát dvě a dvě dohromady.
A k vyloučení kozích produktů se taky přidávám, i když mléko je kozí, pořád je to živočišná bílkovina.

chechta
autor
30. lis 2007

souhlasím s holkama tavenák není zrovna nic moc - tavící soli jsou pěkný svinstvo(i když se přiznám, že občas tavenák jím - teda jen smetanito - jiné minechutnají)
masox co to je?????????? to už sem nepoužívala 1000let a podravka - jsou mnohem zdravější alternativy.
No já mlíko piju a určitě ho bude pít i časem naše mimčo, ale až za dost dlouho - proti tomu já osobně nic nemám - i když exemy může někdy zhoršovat a taky zahlenuje - tak to samozřejmě podle situace 😉

ene
30. lis 2007

Kozi mleko docela chapu. Proti tomu, co tu pisete, se dokonce kozi syrovatka na ekzemy pouziva - jedna pani si na zdejsi kozi farmu chodi syrovatku kupovat pro sve dite, ktereho v ni koupe a po ekzemu diky tomu ani stopy. Samotne piti mleka pak treba muze proti ekzemum take pusobit, to uz ale nevim.

kitka123
30. lis 2007

Syrovatka do koupele je super, mezi vnejsim a vnitrnim pouzitim je fakt rozdil

herminka
30. lis 2007

Souhlasím s Chechtou a Prodigy - mně nesmí taveňák, podravka ani masox přes práh 😀 , takže je jednou neochutná ani naše dítě. Sestra nedávala sménu synkovi sladkosti cca do 2,5 let a nevidím na tom nic špatného, naopak by bylo fajn vydržet třeba do těch tří let 😉 a i teď mu dá jen občas kvalitní čokoládu nebo něco napečeného doma, ne oplatky apod.
Moc se mi nelíbí argumenty, že my jsme jedli to a to a jsme (relativně) zdraví, nijak nám to neuškodilo - myslím si, že je hodně důležité, jaký dá člověk dítěti základ.

aponchie
30. lis 2007

no me by jeste zajimalo jak se to bude jako delat kdyz ta mala pujde pristi rok do skolky a tam ji nikdo nebude vozit specialni jidlo,kdyz koukam na ty jidelnicky je nekdy zvlastne i me,treba nedavno meli deti na obed rumunsku gulas koukala sem na to jako blazen bo sem sama kuchar nakonec to byl normalni gulas jen s paprikou,ja treba chapu vegetu a masox to se da v DM drogerii koupit normalne bio ale treba kdyz je neco koreneneho tak to preci nevadi ne?myslim treba koreni jako sul,pepr,majoranka kmin takove jemnejsi ne ostre.jinak treba kdyz mi nekdo argumentuje ze nemuze zahustene polevky pac je tam mouka a sul atd ale da diteti rohlik to me prijde skoro stejne ne?je v nem mouka sul atd.nicmene neodsuzuju zdravejsi stravu ale neprehanim to doma nijak,ono jak se to dite bude moc lisit ve skolce a jinde taky podle me bude trosku trpet,malou sem kojila skoro2roky a treba taveny syr ji dam ale kupuju detsky,jinak me slo spis o to sladke treba,a kozi mleko ona nakonec muze vzniknout rezistence i proti kozimu mleku kdyz ho bude porad pit a pak az se dorve k necemu kravskemu a ta maminka to neuhlida tak nevim co bude delat jestli trhat decku od ust nebo cekat co bude,ja davam male treba kur.vyvar s kulickou pepre a n.koreni a cibule a mrkev a nemyslim ze je to spatne,ale klidne ji dam pokud hezky papa i sldkost ale snazim se dat cerelani musli tycinky nebo cheerios jako zakusek atd.mimochodem kozi mleko ani jine omezeni te holcicce zatim nepomohlo ekzem ma porad🙂podle me je lepsi zajit za lekarem nejdriv na testy nez zacnu samolecbu a omezovani jidel kdyz nevim z ceho ekzem ma ten totiz podle prick testu na koznim muze bejt z cehokoliv napr.prach,roztoci atd

chechta
autor
1. pro 2007

aponchie - tak jestli dítě nesmí zahuštěnou polívku a pak dostane rohlík je trochu zvláštní - já teda používám zásadně celozrnou mouku, třtinový cukr, případně jiné sladidla jako je hroznový cukr, sladěnka ječmene, javorový siruzp apod.... Jasně bujony bez glutamanu s mořskou solí jsou podle mě ok, ale do tři let by se to se solí u dětí nemělo přehánět opravdu. My s manželem solíme fakt málo - takže když pak jíme u rodičů tak se nám to zdá všechno strašně slaný 😀 A glutaman by dítě do 3 let nemělo vůbec - proto je i na všech brambůrkách a pytlíkových polívkách a různých věcech, že děti do 3 let ne a to si myslím, že by měli dodržovat i maminy, který na zdravou stravu příliš nedbají - i když skutečnost je jiná, že?
Jinak bylinky typu kmín, bazalka, oregáno apod... si taky myslím, že jsou oki - ted kotány začali dělat bio bylinky tak je to i líp dostupný - dřív u nás byl jediný obchůdek který prodával biobylinky a na to sem přišla stejně až nedávno, že to tam prodávají.

aponchie
1. pro 2007

chechta:no prave,me prijde ze ta mamca to bere trosku jak se podari a jak se zrovna hodi ale to je jeji vec,me proste zase nikdo neudola argumenty ala ona nesmi zahust.polivku a pritom zvejka rohlajz ale pal to cert at si vychovavaji jak chteji ja jen ze kdyz tu malou vidim jak by hrozne rada chtela veci vyzkouset ochutnat byt nezdrave a nesmi i pred detma je jak odstrkovanek tak je mi ji lito chapes..nase mala zkusila spoustu veci a uprimne kdyz se zeptala co jsou hranolky(doma smazene)tak sem ji nechala ochutnat uz nikdy je nejedla a to sem je mela pred ni treba,nicmene davam ji vse ale taky se snazim treba to koreni kupovat bez glutamatu a hlavne davam zmrzle cerstve bylinky ze zahradky jako bazalka petrzel atd coz je podl me v pohod.pac kdyz jde do skolky tak dostane buhvi co zase.ja mam strasne rada ostre pikantni a silne jidla a mam pocit ze mala to bude mit i po me trosku sem se tim ladovala v tehotenstvi a i to ma vliv prej ale nemohu si pomoci takovy madras nebo tikka masala je uuuuzasneee..nedavno sem male koupila ve zdrave vyzive nejake sladkosti nic ji nechutnalo ani me teda🙂jen hrozinky a susene brusinky tak dobry mame nahradu sladkosti zatim.jinak ma terka jedla hoodne dlouho varene kureci maso zelenina brambor bez soli ale ted uz ji obcas vejce cca2x mesicne,2xmes hovezi varene,jinak kure a vepr.ma radsi omacky a testoviny ani knedlik nesni sotva ryzi,.

chechta
autor
1. pro 2007

aponchie ty už máš velkou slečnu 😀
No já třeba omáčky miluju, ale naučila jsem se ted zahuštovat kukuřičným škrobem a nebo tam dám hodně zeleniny, aby se to už zahuštovat nemuselo - tak dělám třeba svíčkovou - dám maso spoluz se zeleninou(které dám hodně) uvařit do papináku a pak akorát rozmixuju a dám tam smetanu - ted hlavně kupuju rostliné smetany. Takže žádné zahuštování a tam dělám i spoustu jiných zeleninových omáček. Jinak knedle moc nejíme a když už tak je fakt dělám z celozrný mouky a né kynutý(dělám hrnečkový a tam se dává pouze vyšlehaný bílek) - možná ještě prášek do pečivca ten používám z dm z vinného kamene - bez fosfátů. Já třeba vařím vše možný, ale snažím se dávat kvalitní potraviny. Co určitě budu malýmu kupovat az začnu s příkrmy tak bio mrkev, biobrambory apod... at nezatěžuju jeho organizmus hned chemkama. Jinak pro nás s toubiozelenonou je to horší je to fakt dost drahý a když jsem nedávno koupila biomrkev a manžel s tím nakrmil morčata tak sem myslela, že ho zabiju 😀

noelka
1. pro 2007

Chechto 😲 😝 😅 😀 tak to měla morčata hostinu 😀
Taky vyzkouším recepty na bio cukroví z posledního Apetitu. Moc se na to těším. 😵 Jsem moc ráda, že tam dali Hance Zemanové prostor. Člověk se tam dozví dost zajímavých informací a tipů 😉
Obdobu knedlíků jsme zkoušeli i z polenty (samozřejmě v bio kvalitě). Náhodou jsem se teď probírala starým Apetitem a narazila tam na zajímavé recepty s polentou. Určitě je vyzkouším, a pak poreferuju.
Dřív to u nás bylo s bio zeleninou taky bída, ale teď se sortiment o dost zlepšil díky Hypernově. Ještě by to chtělo víc penízků, abychom si ji mohli dopřávat častěji.

chechta
autor
2. pro 2007

noela to jo to měli 😀 😀 😀 😀
Jo to je pravda, že se tam člověk dozví hodně info. Polentu mám taky moc ráda - já ji vždycky rozetřu na plech na plát a pak z toho nakrájím čtverce. Na vyvalování knedle jsem asi moc lenošná 😀 😀 😀 😀

lidkaa
29. pro 2007

Ahoj holky,
tak vás zase všechny po dlouhé chvilce zdravím.Chci jenom přidat svoji zkušenost k tomu tématu té maminky co nedává dítěti sladkosti atd.Já jsem se taky snažila moji dceru stravovat trochu zdravěji , ale když začal chodit do školky tak se naší maolé objevily zdravotní problémy a můsely jsme apsolutně vyloučit cukr, mléko, ořechy,citrusové plody a hlavně sladkosti.Nemůžu říct, že by sladkosti nejedla prootože bydlíme společně s babičkou tak to bylo opravdu strašný vysvětlit jí at dceri nic nedává ona to s tchánem vždy okomentovala, že všechny děcka jedly hodně kokin.Bylo to někdy opravdu nad moje síly, ale k tématu.Musela jsem začít do školky nosit svoje jídlo, aby je dceři dávali.Můžu vám říct, že malá tím docela začala trpět, protože děti měli jahodové mlíčko a ona měla neslazený čaj, ony měli kynuté knedlíky ona je měla taky ale bez cukru tvarohy a z jiné mouky takže děti si toho brzo všimly a naše malá mi přestala chodit do školky začla plakat , že proč musí mít něco jiného než děti.Doma jsem ji to vysvětlila nebo ji vařila to co nám, ale ve skolce s tím nastal problém.A ještě ¨děti dostávájí tak 2x denně kokyna jen tak třeba za odměnu.To když jsem zjistila tak jsem uplně šílela.Naše malá je taky nedostala, ale pořád jsem ji to musela vysvětlovat.A opravdu to pro ti bylo dost těžké.
Tak jen chci říct, že je to boj na dlouho trat, protože by se muselo změnit stravování ve školství.
Děti například na svačinu dostávají rohlík s máslem a vysočinou.No a co na to chcete říct, když 70% rodičů je pro
aby děti tohle jedli a hlavně hodně masa.Myslím, že kdyby jim tam uvařily jahly s ovocem nebo třeba poletnu ze zeleninou tak by to děti vůbec nejedli, prootže jim to doma nikdo neuvaří.Ještě hodně přetrvává , že děti musí jíst hlavně maso.Tak jsem jen napsala svoji zkušenost.Mějte se moc hezky a hazký Nový rok.

chechta
autor
1. led 2008

Lidka jo to máš pravdu stravování ve školství by se muselo změnit a zrovna v těch školkách kdy se to děti učí. Jako s tou vysočinou to myslíš vážně? No kdyby jim tam dali šunku tak budiž, ale........ 😲 No s tím vysvětlováním toho sladkýho to bude taky boj a tak všeobecně - zdravějších pokrmů.

Jinak co se týče přístupu dětí k tomo jídlu tvé malé si myslím, že spíž záleží na pedagogách - pokud to dětem správně nevysvětli nebo prostě řeknou na to jídlo něco hanlivýho a tak - tak děti se toho rády chytají. Ono taky, kdyby měli třeba na výběr z více možností tak by pak jeden chudák co musí jíst něco jiného nevybočoval.

lidkaa
2. led 2008

Chechto s tou vysočinou to fak myslím vážně.Viděla jsem to osobně, prootže když si malou beru po obědě tak dostávají sváču sebou a byla to půlka žemličky s máslem a vysočinou.Psala jsem to nakonec roku do dotazníku s tím jídlem, přijdemi že i hodně solí, občas když jsme se nestihly odhlásit tak jsem dostali oběd domů, ale to je možná tím, že doma solíme hodně málo.
Ale musím napsat, že mě potěšilo, že jpaní učitelky tento rok začaly dávat dětem sušené ovoce místo těch kokyn.Tak možná nás bylo víc co to do toho dotazníku napsalalo tak aspon něco.Ale jinak je toho všeho žalostně málo.
A o tom přístupu pedagogu je fakt , že na tom záleží hodně.Sice mi vyšli hodně vstříct nedali malé opravdu nic z toho co nesměla, ale nevím jak to komentovali když se děti ptaly.Ted mám malou už 4 měsíce doma a mám klid.Vím co jí atd.Ale stejně už nás ta školka zase brzo čeká.
Tak jsem si dnes četla nějakej článek o ečkách v potravinách a bylo mi z toho blbě.Když vidím krabivový mlíko tak mám alergii, ale nevím jestli už to není psychický.A taky mě hrozně štve , že to bio je tak děsně drahý.Koukala jsem na kuřecí maso a ryby no a na to nám tedy náš rodinny rozpočet bohužel nestačí.Tak snad se to časem zlepší a budeme si moc dopřát bio všichni v hojné míře.
Mějte se hezky.Lidkaa

kay
3. led 2008

holky možná vás bude zajímat tohle,ikdyž je to v Brně.. http://www.branakdetem.cz/

lidkaa
3. led 2008

Ahoj holky,
chtěla jsem se vás zeptat na ten časopis apetit to se dá normálně koupit ve stánku?A ještě v čem peret e máte nějakej osvěčenej ekologickéj prášek?
Jo dneska jsem ochutnala rýžoví mlíko a moc mi chutnalo, tak to nachvilku vyměním za kozí.pa

chechta
autor
9. led 2008

lidko apetit se dá koupit už skoro všude
s tím jídlem - ono si to ani ten učitel třeba neuvědomí(i když by měl)- řekne třeba někomu - no to já bych vživotě nejedl, nebo chuák dítě a pod... a když to třeba dítě slyší tak jak pak má mít na to chut že?

no éčka jsou kapitola sama o sobě - měla jsem pučenou knížku o éčkách a tam to bylo dost podrobný, ale oni néé všechny éčka jsou špatný třeba ečkový označení má i kys. askorbová(vit.C), lecitin, sůl a pod. v tý knížce bylo napsaný i éčka, který jsou u nás zakázaný a kde dál je to zakázaný a kde povolený a bylo dostr drsný, že většina u nás zakázaných éček je třeba v USA povolených 😲 - no co mě upřímě zděsilo tak byli barviva - to jsou největší šmejdy a takový gum. medvídci haribo mají asi 3 barviva, které jsou rakovinotvorný a přitom jsou drahý jak čert a jí to hlavně děti i když ná na gumítkách taky ulítávám, ale já si kupuju bez. konzervačních látek a barviv 🙂

listicka77
9. led 2008

Teda já si nejsem stopro jistá, poněvadž gumídky nekupuju, ale kdysi jsem to zkoumala a mám pocit, že právě haribo jsou barveny extrakty z rostlin a ne umělými barvivy. To se teda při nejbližší příležitosti v krámě podívám!

aknela75
9. led 2008

Bez umělých barviv a konzervačních látek jsou gumové bonbony Katjes a některé dokonce bez želatiny. Je to vlastně pektin z ovoce, ale některé želatinové jsou.