Brečí před spaním. Jak uspáváte své dítě?

pday
3. zář 2008

Ahoj holky, chtěla bych se vás zeptat a poprosit o radu, jak uspáváte svá miminka. Naše pětiměsíční ratolest pokaždé, když chce spát, tak brečí. Není schopna se sama uklidnit, řve jako když ji na nože berou a dudlík odmítá. Jedině jak usne je buď při jízdě v kočárku nebo u prsu při kojení. A i to ji dá mnohdy zabrat. Nevím, zda je ale správné každý večer nebo i přes den (pokud nezvládám jít ven) dítě uspávat u prsa. Co potom až nebudu kojit? A navíc se obávám, že si na to navykne a jinak mi už nebude chtít usínat. Pokud mimčo položím do postýlky a snažím se ji uklidnit, tak od breku úplně za chvíli chraptí, takže dlouho nevydřím, abych ji tam nechala. Budu moc vděčná za vaše zkušenosti a názory... Dekuji.

flor1
24. lis 2008

Ahojky, tak můj prcek první měcís usínal sám, pak přišla šílená kolika, takže se pořád nosil, houpal na balonu, bylo i období, kdy spal přes den na mě, měl tak šílené bolesti bříška, že mu pomohlo, když jsem ho držela a byl na mě celý pomačkaný..Teď se snažíme, aby spinkal sám..bohužel jsem si ho naučila nosit, že?! Což mi taky někdo vytknul, že si za to můžu sama..ale to jsem ho měla v kolikách nechat? No, kdo nezná nepochopí..Zkoušela jsem i metodu 5,10,15..nebo tak nějak, jednou a naposledy, řval jak tur, celý opocený a vůbec pak nechtěl položit, takže teď se snažím najít okamžit,kdy je hodně ospalý, pak ho ponosím a položím do postýlky, někdy se probere, tak uspávám nanovo a někdy tam i usne..Občas se mi už v noci stalo, po kojení, že se v postýlce probere..když vidí, že ležím vposteli, kt. je 2 m od postýlky, tak se zklidní..já hned dělám,že spím,on se tam chvíli vrtí a pak usne.. 😉 Takže vše budu dělat nenásilně a snad to časem půjde 🙂
Všem přeji,aby mrňousci krásně a sami spali..pa

sarunatko
21. lis 2011

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat vás, co vám děti usínali u prsu - jak se to odnaučili? Moje pětiměsíční dcerka usne doma jen u prsu (v kočárku usne krásně sama), nepomůže nic - zkoušela jsem pohladit, pochovat, zpívat, pouštěla jsem CD s dětskými uklidňujícími písničkami a nic. Pořád pláče, kope, vzteká se. Pak jí dám prso a do pěti minut spí. Mně to teda zatím nevadí, jen mám strach z toho, jak by to bylo, kdybych musela náhle z nějakého důvodu přestat kojit. Díky moc všem.

el267
21. lis 2011

@sarunatko ahoj , koukám, že jsi obnovila téma 🙂
Samotnou by mě odpověd na tvůj dotaz zajímá. Jsem na tom stejně. Naučila jsem si malou uspávat u prsa. A čím je starší, tak je to horší. V noci mě vzbudí i 4x. Přicucne si a spí dál. Postýlku bojkotuje. A když jí tam náhodou úspěšně dám, tak do 30min je vzhůru postaví se a řve.
V kočárku mi taky usne krásně.
Dudlíka nechce, flašku, hrníček na pití taky ne.
Zkoušela jsem i metodu vyplakání, ale nevyšlo to.
Tak čekám, až z toho vyroste a vysvětlím jí to.

Nedávno jsem dostala od manžela výlet do Paříže, ale odmítla jsem to právě z tohoto důvodu, že malá je naučená spát u prsa a vlastně i mamka mi nepřímo odmítla hlídat.

Tak snad se dočkáme nějakých rad a zkušeností 😉

sarunatko
21. lis 2011

@el267 A kolik jí je?

el267
21. lis 2011

Dnes 10 měsíců 🙂

el267
21. lis 2011

@sarunatko ale na druhou stranu nevím co je horší. Moje první dcera zase usínala u flašky.
Každopádně je to únavný. A někdy si říkám, co jsem to za mámu,když neumím uspat ani jedno dítě 😀
Ta starší se to naučila kolem 2.roku. Do tý doby jsem jí uspávala, že jsem s ní ležela a čekala až usne.

lukinka26
21. lis 2011

Ak mozem sa pripojim. Nam budu za tyzden 2.roky a mali sme presne taky isty problem. Len nasa mala sa odnaucila sama, proste uz to nepotrebovala, bola mi pricucana len par sekund, bolo skor od zvyku ako hladu, skusila som jej 2.dni pred 1.rockom ponuknut flasku a ona prijala.Od vtedy pijeme pred spanim mliecko, je to taky ritual a som stastna, ze lubi uz obyc. mliecko.Inak mi zaspavala s mojou ruckou, ma drzala a kludne zaspinkala raz-dva. Aj teraz niekedy ked je nekludna tak zaspava, a je to uzasny pocit, take prepojenie s mojou bambulkou. Tak snad som Vam trosku pomohla, myslim ze u vacsiny deticiek sa to vyriesi samo, nebudu mat potrebu.

akdar1
21. lis 2011

@el267 Tak to jsme na tom stejně... ☹ Malá byla zvyklá se uklidnit jedině u prsa. Už jsem z toho byla vyřízená, neboť já potřebuji být v noci "rozvalená" na břiše a ležet na boku a kojit!?!? Věčně mě bolela záda a ráno jsem se probouzela jako bych v noci ani nespala... U nás metoda "uřvání" občas zabírá - tedy trvalo nám to dlouho, ale teď jí vykoupu, dám do postýlky, ona si povříská (přijde nám, že to má místo uspávací melodie nějaké hračky!?! 🙂 ), otočí se na bok, hlavu zaryje do mantinelu a usne... Několikrát se vyplakala i v noci a už se mi daří jí dávat cucnout tak jednou až dvakrát za noc!!! Je to sice drsné, ale když už dochází síly, i psychika se dá udolat 😉

@sarunatko Mě to také do jisté chvíle nevadilo - dělala jsem to tak hlavně kvůli manželovi, aby se vyspal na další prac. den... Pak jsem ale zjišťovala, že je to jen její zvyk a že jej stále navyšuje (odrthnout se nenechala - buď to bylo na chvíli, než jí docvaklo, že cumel v podobě prsu vypadl, nebo příšerný řev) a že na mě čeká neudělaná domácí práce a moje minimální chvilky pro sebe také nikde, já jsem vyřízená a rozlámaná a protivná... Vydržela jsem to cca do 8. měsíce a začalo se zkoušet...byl to boj, kdo s koho, ale nějak to ustáváme obě!?!

el267
21. lis 2011

@lukinka26 ahoj
taky si myslím, že u nás to zrušíme až v pozdějším věku.Někdy mě to zlobí a někdy si říkám, že je to krásný a mám to naposledy, tak si to užiju 🙂
Ale když jí uspím a za večer tam chodím 4-6 x v intervalech v rozpětí 10-30min, tak mi to leze na bednu 😝 . Protože za :
a) neudělám žádnou práci
b) nemám ani večer klid 😖
Já zkoušela i držení za ručičku, hlazení, zpívání a u nás teda nefunguje snad nic
😝

el267
21. lis 2011

@akdar1 jééééé to je jako, když píšeš o mě 😀
Já taky neustále beru ohledy, aby nebyl řev v baráku. Starší holka se vyspala a manžel, aby se vyspal a neměl blbí kecy, že řve dítě 😠
U nás ta metoda s vyplakáním trochu zabírala, ale nevydržela jsem to já. Kvůli manželovi. Bylo to ještě v období, kdy malá ležela, ale pak přišel zlom ona se postavila v postýlce a byl konec metody.
Jinak se malá budí jen ze zvyku. Někdy dokonce ani nepije. Jen si dudlá a ujištuje se, že jsem u ní.

ofelieee
21. lis 2011

@sarunatko @el267 my to měli podobně v létě - Kuba usínal leda u prsa (teda přes den, večer je to fajn, má svůj rituál někdy od 3. týdne a fakt to funguje jak magie), což mi zas tak nevadilo, než někdy okolo 5. měsíce začal odmítat mě pustit - hned se budil a brek a mě to šíleně rozčilovalo. V tu dobu jsem mu začala systematicky cpát dudlík, kterej do tý doby neměl, a to začalo fungovat. A dala jsem si takovou metu, bylo mu necelejch sedum, že "až se vrátíme z plavání, naučím ho na postýlku" - vytvořila jsem novej rituál, a klape to. Myslím, že je nastavenej na to opakování činností, po kterym ví, co přijde, a taky že trochu dozrál. Myslim, že když to člověk zkusí, a nejde to, tak nemá cenu to lámat, ale počkat třeba pár týdnů a zas...

llluckaaa
21. lis 2011

@el267 Jestli tě vzbudí v noci jen 4 krát, tak to jsi na tom mnohem líp než já. Sice nevyžaduje prso, ale prostě se hrozně často budí. Už nevím, co s tím, a v podstatě jen čekám, až z toho vyroste. A taky je jí teď 10 měsíců.

el267
21. lis 2011

@ofelieee taj my máme rituál od malička. Vykoupeme nakrmíme a usíná. Ale pak se pořád budí a chce prso a mě a pořád dokola.
Přes den je to dobrý , to usíná celkem dobře. Buď u kojení, nebo v kočárku.
@llluckaaa jo asi máš pravdu, že jsou některé mamči na tom hůř 😔 Ta první mi vyloženě v noci řvala a nešla i hodinu uklidnit. To jsem byla fakt zoufalá 😝 A pak to časem a věkem odeznělo 🙂

lukinka26
21. lis 2011

@el267 No u mna to bolo podobne, na zaciatku sme aj 2 hodiny bojovali o spanok vecer, kym este dudu nechcela, potom som s placom raz vecer volala dr., ze co mam robit, ze nic nepomaha a ona ze nech ju naucim na cumlik, a za takych 10. minut uz manzel ju mal na rukach len pchal a pchal a ona nakoniec povolila nechala si ho a doteraz ho mame na spanie. inak sme mali koliku a reflux a tie place boli hrozne.Trvalo to 4.mesiace a potom akoby seklo.Drzim palceky, my zienky sme silne vsetko zvladneme🙂

el267
21. lis 2011

@lukinka26 tak u nás dudlík nemá šanci. Od malička jsem jí ho nabízela. Vyzkoušela jsem snad všechny typy.
Maximálně ještě přes den, to si ho občas pocumlá A to až ted poslední dobou. Ale když jí ho dávam na spaní, nebo místo prsa, tak dostane hysterák 😀
Na jednu stranu jsem ráda, že ho nechce. Ta starší byla na něj závislák a bylo to těžký ho na něj odnaučit. Takže si nevyberu 🙂

el267
21. lis 2011

@lukinka26 naštěstí u nás žádný koliky nebyly.Tak to věřím, že jste si užily s malinkou 😔

anneli
21. lis 2011

u nás pomohlo, že jsem se na pár dní odstěhovala na noc do obýváku a uspával manžel, první noc dvě se sice nevyspal, ale pak se to začlo zlepšovat..

sarunatko
22. lis 2011

ahoj holky. u nás je to taky spíš o zvyku, ona pak už nepije, jen se prostě chytí prsu a spí. do půlky pátého měsíce spala krásně celou noc, od osmi do šesti do rána, ale teď se budí i v noci, ale to si myslím, že fakt hladem, napije se a spí dál. to už ale se mnou v posteli, nepředělávám ji zpět do postýlky, protože se bojím, že se vzbudí a pak už ji neuspím. jak jsem psala - já mám akorát strach, že kdybych náhodou musela přestat kojit, tak že ji neuspím.

sarunatko
22. lis 2011

@lukinka26
@el267 u nás dudlík taky bez šance. jakmile ji chci "ošidit" a vezmu jí prso a dám dudlík, tak i když už je třeba v polospánku, tak to pozná, dudlík okamžitě vyplivne a začne se vztekat.

sarunatko
22. lis 2011

@akdar1 já to taky dělám hlavně kvůli manželovi, aby měl klid a vyspal se. ale i tak, já bych to nevydržela nechat ji vyřvat, mně je jí líto.

anneli
22. lis 2011

@sarunatko zkus kdyžtak ještě uspávat u nějakého zvuku, písničky, relaxační hudba, šumění... syn odmalička usnul sám od sebe, když jsem luxovala, fénovala si vlasy a tak... takže teď mu před spaním pouštím CD se šuměním (zkus třeba tady http://www.simplynoise.com/) a starší, která na to zvyklá nebyla už to chce taky na usnutí pouštět 😉
jinak mi taky usínal u prsu a spal se mnou v posteli, dcerka se naučila usínat v postýlce sama, když ji byl asi rok a čtvrt, tak teď, když byl stejně starý, jsem začla uspávat taky v postýlce, nejdřív jsem ležela v postýlce s ním, pak vedle něj na posteli a držela za ruku, teď ležím vedle na posteli a už ho za ruku nedržím, a pomalu se chci stěhovat z místnosti ven (zatím takhle ponovu uspávám asi třetí týden). První noc plakal, to bylo těžký, ale bylo vidět, že se jen vzteká, měl mě u sebe, takže jsem ho nenechala samotného, akorát se mě snažil posadit, jako že se nebude spát (zvedal mi hlavu, tahal mě za ruce a tak), druhý den už jen poplakával, teď už se jen občas vzteká, když se mu ještě nechce spát.. zkoušela jsem různý věci, aby šel bez breku do postýlky, zabralo, že mu na chvilku zpívám písničky a z plyšákáma, co má na spaní, přitom "tancuju" po zábradlí od postýlky - to se mu líbí, takže teď když řeknu, jdeme do postýlky dělat "lálá", běží s radostí napřed 😉

sarunatko
22. lis 2011

@anneli jojo, zkoušela jsem uspávat u CD s dětskými písničkami a taky nic. Ale zkusím to ještě, protože když třeba někdy v kočárku řve, tak jí tam pustím z mobilu Mňágu, a to se jí líbí a usne u toho 🙂 Jinak fénu se strašně bojí, když si fénuju vlasy, tak strašně brečí a úplně se klepe.

ciernavila
22. lis 2011

ja moc neporadim lebo kazde mimco je ine, ja som nechala par dni 15 minut poplakat a zhruba od mesiaca ci dvoch spi sam, len ulozim do postielky, dam boztek, dobru noc a odidem. Ak nie je unaveny tak si este rozprava a zaspi. Ziadne uspavanie na prse. Ale kazde dieta je ine, mne keby neprestal po par dnoch plakat tiez by som ho asi nenechala, a ani by som nevydrzala keby plakal dlhsie ako 15 minut. Niektore deti vydrzia aj hodinu vraj, ale to je moc podla mna. Sme mali stastie ze u nas stacilo par dni a teraz zaspava krasne. Ale v noci sa aj 7 mesacny napije este od hladu ale pri tom spi, lebo ma zavrete oci.

akdar1
22. lis 2011

@sarunatko S prvním dítkem mi to také rvalo srdce - manžela jsem proklínala, když zavelel dost...ale pomohlo to. S dcerou je to náročnější, chtěla jsem být milá maminka, ale když už pak cítíš, že to nejde a trpí tvojí vyčerpaností i to druhé, překonáš i svůj mateřský pud!!! 🙂

milly.333
25. říj 2014

Prosím o radu, zda jste se s tím také někdo setkal, mám roční dvojčata, celý rok uspávání v pohodě, dala se každá do své postýlky a sami usínali, u jednoho to tak pokračuje nadále, ale druhé před spaním strašně až hystericky křicí, nechci jej naučit spát u mě v posteli, proto ji jen hladím v postýlce a tak usne do 10 min! A druhý problém, je vstávání tento stejný raubíř totiž ať jde spát v 7 nebo v deset posledních 14 dní začal vstávat v 5 hod, kdy začne budit druhého, křičet, ani hrát si v postýlce nechce, musím vstát a jít si s ním hrát .....máte někdo s tímto zkušenosti a co s tím???děkuji za rady

debbi
10. čer 2016

@anke Ahoj,vim že je to diskuze stará mnoho let ale zajímalo by mě jak to dopadlo? Jak pokračovalo usínání? Naučilo se tvé děťátko usínat samo v postylce aniž by plakalo? Diky za odpověď 😉