Cesta z porodnice. Jak se dostat domů?

vivian
3. zář 2007

Tak mě holky, dneska napadlo, jak my vlastně pojedeme s miminem z porodnice, když nemáme auto 😕... Existuje vůbec možnost požádat o sanitku? Já kdesi četla, že na přepravu sanitkou má nárok jen nemocný... Jet s novorozenětem přes půl Prahy tramvají a autobusem se mi teda vůbec nechce, zvlášť na podzim, kdy každej prská kolem sebe všelijaký svinstva... Myslíte, že se dá třeba objednat taxík s dětskou autosedačkou, nebo to je nesmysl? Nejlepší by asi bylo poprosit někoho, kdo má auto a v něm autosedačku pro mimi, ale my tady snad ani nikoho takovýho neznáme... 😕
Řešil jste někdo tenhle problém?

majka07
5. zář 2007

tak to trošku nechápu 😒 Viv v jedné diskusi jsi napsala, cituji

"Přídavky taky neřeším, máme docela slušné příjmy, takže nějaká pětistovka (nebo kolik to je) mi za to papírování nestojí..."

takže nechápu, že autosedačka je problem, kord když je to pro bezpečí dítěte 😒 Jak psala chechta, dá se sehnat levně

claire
5. zář 2007

Ahoj holky, nechci, aby to vyznělo, že vaši situaci zlehčuju. Ale myslím si, že je správný, že nemá maminka s miminkem na převoz domů sanitkou nárok. Je to z toho důvodu, že je ta sanitka zkrátka 99% času potřeba na stavy akutní, záchranné akce a převozy opravdu nemohoucích. Ani maminka po císaři, co nemá přítele (jak tady byla uvedená jako příklad) nebude mít prioritu před někým, koho vezou se zlámanýma nohama a rukama. Takže často ani nejde tolik o to, kdo to platí (rodička nebo pojišťovna), ale prostě proto, že sanitek není nikdy dost.

Už jsem tady v jiném tématu psala, že taxíky mají výjimku a autosedačku mít nemusí. Na druhou stranu, jak psala i Zuzka - stačí prudší zabrždění a miminko v náručí se v tu ránu promění ve váš airbag :( Jde zavolat dopředu na taxislužbu a optat se, jestli mají k dispozici autosedačky. V Praze je mají - dokonce se někdy sami zeptají (když to maminka neřekne), na jak staré dítě. Na taxík se pak čeká dýl než standardních deset patnáct minut, ale hádám, že mezi oznámením, že jdete domů a samotným odjezdem budeme mít čas to zařídit.

To půjčení auta mi taky přijde celkem racionální řešení. A poptat se na případný odvoz mezi známými, kolegy z práce, sousedy...

Hodně štěstí a ať jste brzo doma s miminkama.

claire
5. zář 2007

A ještě jedna poznámka - každý den odchází z porodnice spoooousty maminek s malými miminky a není v silách porodnice, aby každé zajistila sanitku na odvoz domů a ani aby zkoumala automobilové/autosedačkové poměry v jejím okolí.

Je ale možný, že v malinkých nemocnicích třeba nějaké bezprizorní sanitky budou ;)

evi3
5. zář 2007

K autosedackam, v Prahe sa daju aj pozicat, kazde rano chodim okolo obchodu aj bazaru - je to Praha5 - Radlicka - www.detskyruzek.cz, ale urcite sa daju pozicat aj na inzch miestach

vivian
autor
5. zář 2007

majka07: no příjmy máme poměrně slušné, ale na utrácení za zbytečnosti není žádný příjem dost slušný 🙂 A kupovat autosedačku, když nemáme auto, JE pro mě zbytečnost. Proto se snažím zjistit, jaké jsou možnosti. Jestli mají pražské taxislužby k dispozici autosedačky, jak píše claire, bylo by to asi nejlepší.

claire: já s tebou v podstatě souhlasím. Ale někdo tu zase psal, že pokud nemám odvoz, tak by mě domů nepustili a tu sanitku by mi zavolali 😕... Ale ony ty informace jsou různé, takže mi asi přece jen nezbyde než se zeptat ve svojí porodnici, jak to praktikují. ÚPMD bohužel není žádná malinká nemocnice 😀 Ale zase si myslím, že není moc rodiček, co nemají auto.

majka07
6. zář 2007

viv a vy vůbec např neplánujete s někým někam jet? Já tedy nemít auto, tak autosedačku si pořídím a nebo třeba půjčím od známých. Víš, nedokážu si představit jezdit jen s kočárem, i kdybych bydlela v Praze. Třeba bych vyrazila na návštěvu někam nebo když je třeba někam jet... Zase někomu to tak vyhovuje. Ale určitě by se někdo našel z okruhu rodiny, přátel či známých kdo by tě z porodnice odvezl a půjčil i autosedačku. Nejjednodušší by byla sanitka, tak třeba to vyjde, držím palce 😉

vivian
autor
6. zář 2007

majka07: zatím nic takového neplánujeme... myslím, že s novorozenětem nejspíš nikde cestovat nebudeme, to si vůbec neumím představit, a až trochu odroste, tak snad nebude problém vzít ho třeba do babyvaku a jet vlakem, pokud budeme chtít jet třeba k našim... Nevím, zatím takhle daleko neuvažuju, to budu zase řešit pak, co jde a co ne 😀 My s manželem na to cestování stejně moc nejsme 😎

Tady v Praze auto vůbec nepotřebujeme, všechno máme při ruce a dá se dojít pěšky (obchody, doktoři atd.) nebo se dá dojet MHD, a pokud se budeme někdy v budoucnu stěhovat mimo Prahu (jakože možná příští rok), tak si pořídíme auto a samozřejmě i sedačku pro mrně, ale teď by se nám nevyplatila... Kvalitní vyjde tuším na několik tisíc a to je přece jen dost velká investice na to, abychom ji pak použili možná jednou nebo dvakrát a zbytek času se na ni prášilo v komoře, dítě by z ní vyrostlo a my bychom ji pak za pár stovek prodávali 😔
Takže spoléhám na to, že bude možnost objednat si taxík s autosedačkou, chystám se to zjišťovat 🙂
Každopádně tobě i ostatním holkám moc děkuju za tuhle diskusi, pomáhá mi to orientovat se v možnostech 🙂

majka07
6. zář 2007

viv, díky za vysvětlenou 😉

maree
18. říj 2007

Pochopila jsem dobře, že když máme vlastní autosedačku, můžeme taxík na cestu z porodnice použít? S naším autem to bude tou dobou asi trochu komplikovanější... Na začátku diskuse byl totiž jeden názor, že vás z porodnice taxíkem ani MHD ze zákona nepustí.

mobina
18. říj 2007

Viv v půjčovně by ti autosedačku k zapůjčení vozidla určitě sehnali 😉 Do auta bych dítě bez sedačky nevzala ani náhodou. Přijde mi to dost nezodpovědné a vůbec nechápu, jak to tady může někdo napsat 😒 . To bych si snad raději vzala klokánka nebo šátek a dítě dovezla MHDéčkem. Jinak pokud si obvoláš taxi služby, tak by podle mě se sedačkou taky problém být neměl.

suik
8. srp 2010

@vivian: ahoj, diskuze je už trochu starší, ale zeptám se, jak to nakonec dopadlo?

My řešíme podobný problém, pravděpodobně nás nikdo nebude moct odvézt, žijeme v zahraničí a nikoho s autem tu neznáme. Možná to stihne někdo od nás (ségra, táta), ale nedá se na to spolehnout.....

Taxikem se mi ale taky úplně nechce, i když tak budu muset jet i do porodnice 😒 ....sedačku máme z druhé ruky, starší typ, ale od známé zadarmo, tak by měla být v pořádku, jinak bych z druhé ruky nepořizovala. Taky nás moc jízd nečeká.

Ještě jsem zvažovala kočár a MHD, tady to není tak nebušené jako v Praze a je to pár stanic.

janicka006
8. srp 2010

@suik přijde mi to na hlavu postavené...proč pojedeš do porodnice taxíkem???vždyť to máš názor na sanitku!!!(ale odveze tě do nejbližší porodnice....) A teprve až pojedete domů z porodnice,tak pak bych využila ten taxík.....
A ještě jedna věc...přijde mi opravdu hodně divné,že v osobním autě musíte mít autosedajdu a v taxíku ne.....Vždyť to postrádá smysl....přeci jsou to obojí osobní vozidla,a nehoda se nedej Bože může stát v jakémkoli....Bez autosedajdy bych neudělala ani ránu...

kopa
8. srp 2010

My bydlíme v Praze a auto nemáme,páč mi to příjde zbytečný když tady doprava funguje.No a když někam jedeme tak vláčkem.Do porodnice pojedu určitě sanitkou a z porodnice taxíkem(máme to cca 20 minut cesty) Autosedačku mám vlastní.Cca před rokem byla v Černých ovcích na Čt 1,reportáž o taxíkách a autosedačkách 😨 Skoro žádný taxík nemá autosedačku a s tím poutáním,slyšela jsem dost názorů,že není třeba poutat se v taxíku a autosedačku páč oni jezdí 50km/h,ale já se teda poutám a život mimi bych fakt neriskovala..

collette
10. srp 2010

Dámy, vy, které zvažujete jak se dopravit do nemocnice (píši o Čechách, nevím jak jinde):

pokud přijedete do porodnice sanitkou a porod není urgentntí a porodnice má plno (a je jedno, že jste tam registrovaná), musí vás zase sanitkou poslat do jiné porodnice. Pokud přijedete po vlastní ose (auto, taxi), pojedete do další stejným způsobem. Takže bych raději teda doporučovala tu sanitku.

Jinak pokud máte registraci v určité porodnici a porod opět není akutní, tak co mám informace od kamarádek, tak je tam dovezli a dokonce vzali i tatínky. Ovšem pokud je porod akutní, tak se frčí do té nejbližší.

Co se týče cesty z porodnice, nejsem si úplně jistá, zda bych riskovala vzít čerstvé mimi do MHD 😅 Pokud už si budete sedačku půjčovat, tak od někoho, koho znáte. Taxislužby jsou schopné sedačky zajistit, ale jste si jisté, že chcete dítě posadit do něčeho, o čem nevíte, v jakém je to stavu a kdo v tom co vozil? Tuhle jsem u benzínky viděla taxík se sedačkou a v něm bylo dřevěné uhlí na grilování 🙄

A pokud opravdu nemáte nikoho, kdo by vás odvezl, myslím, že se dá zařídit sanitka...