Chápe vaše mimi, že něco nesmí? Jak jste to udělaly?

barushka
7. srp 2009

Ahoj, zajímalo by mě, jestli vaše mimča chápou, že něco nesmí, kdy to začala chápat a jak jste to udělaly? 🙂 Např. malý se snaží neustále dokola něco shodit a já pořád dokola na něj tytyty, nesmíš a lehce ho plácnu přes ručičku, ale pro něho je to strašná sranda. I když už se tvářím fakt strašně, je mu to k smíchu. Kdy to tak dítě začne aspon trochu chápat "nesmíš"? Přijde mi, že má už 8 měsíců, tak že by mohl ☹

shaula
7. srp 2009

Naši mají rok a smějí se mi pořád 😀 Musím fakt zařvat, aby se zarazili ☹ Nejradši otrhávají fíkus, mlátí hračkami do televize a přelézají sedačku přes opěradlo...

sluninka
7. srp 2009

barush..teda nám je teprve 6,5měsíce..taky na malou zkouším Tytyty, hrooozně se tomu směje 😀
netrápila bych se tim, že už mu je tolik a tolik..jednou na to přijde že to nesmí dělat..ale ono to potrvá, nejdřív bude stejně dělat naschvály jako většina dětí, prostě nás zkouší😉

barushka
autor
7. srp 2009

beru to z toho pohledu, že když chápe, že je něco dobré, pamatuje si a pozná, tak by mohl chápat i nesmíš 🙂 a vždycky když se mi řehtá, tak právě uvažuju, jestli to zkouší, dělá schválně a nebo to fakt vůbec nechápe 😀

shaula
7. srp 2009

U našich mám pocit, že už to dělají schválně... Že mě prostě zkouší.

sluninka
7. srp 2009

shaula..tak tohle dělá můj synovec, tomu budou ale 2roky, na kytku teda uš nesáhne, to dostal na zadek i od táty a toho už asi vážně bral, ale házet balonky do TV nebo přelejzat sedačku, to je jeho 😀

ale v jakým věku ty děti opravdu začnou vnímat že nesmí, to netušim...ale v těch chytrých časopisech píšou, že by si ty děti měly na tohle zvykat od malička, a hlavně my nesmíme nikdy povolit

andy80
7. srp 2009

Tak malé je 15 měsíců a velmi dobře chápe, když něco nesmí, ale tím víc to co nesmí dělá a ještě se mi směje, když se na ní zlobím. Ale to je asi normální. Ona je u toho tak sladká. Jinak teda neposlouchá ani můj čtyřletý syn, od té doby co chodí do školky, tak jsem z něj na prášky. Ale to k tomu přeci patří a mě to nechává chladnou. Taky jsem nebyla žádný slušňák a naše jsem měla tak nějak na háku, tak nemůžu chtít po svých dětech, aby šlapaly jak hodinky ne? Vždyť jsou to moje lásky a lecos jíim odpustím. Ale taky dokážu být přísná, zase aby mi nepřerostly přes hlavu koťátka moje.

barushka, myslím, že v osmi měsících mimčo ještě nechápe, že něco nesmí. Malá začala chápat až tak po roce.

soanpe
7. srp 2009

holky,
¨problém je v tom,že děti nechápou předponu NE.pro ně je to něco abstraktního a nerozumí tpomu, takže se nemá říkat třeba NEŠLÁPNI DO LOUŽE , ale OBEJDI TU LOUŽI.
To je pro ně jasný a konkrétní povel. Stejně jako se dětem nemá říkat uklid si hračky, ale uklid kostky do krabice, plyšáka dej na poličku atd. Děti nemají ani šajnu o tom , co je pořádek 😉

shaula
7. srp 2009

Andy - máš pravdu, kluci jsou taky sladcí, když se na mě culí a přitom dělají, co nesmí... Kolikrát mám co dělat, abych sama udržela vážný obličej a nerozesmála se taky 🙂

andy80
7. srp 2009

shaula, přesně, kolikrát musím jít vedle a tam se směju 😅

soanpe
7. srp 2009

tím,že děti na vše sahají atd.se učí a poznávají svět.
zkouší naše reakce atd.takže fakt to nemá smysl.
Sofí si olíbila můj mobil a když jí říkám,že se papá rohlíček a telefonem se děla halo halo,tak se směje a když zvýším hlas a říkám Sofííííí,tak se řeže smíchy a mobil si dává k puse a zase o odtáhne a zkouší moje reakce 😠

sluninka
7. srp 2009

soan 😀 😀 teda teď si mě rozesmála

soanpe
7. srp 2009

sluni
rozesmála jsem tě teorií o předponě NE nebo Sofinčina zkouška mých nervů 😀 😀 😀

sluninka
7. srp 2009

soan..o tý zkoušce nervů 😀 teda ta musí bejt u toho roztomilá 😀

vercak.
7. srp 2009

Ahojky, tak malýmu je 11 měsíců a řekla bych, že už začíná chápat smysl slova NE. Když sahá třeba na počítač nebo DVD, tak mu neříkám nesahej na to, ale jen řeknu NE!!! Někdy to musim říct i dvakrát nebo třikrát, ale pochopí a jde od toho pryč a ještě tak rozumně opakuje NE NE NE. Akorát se to naučil říkat a říká to často. Tuhle jsme byli nakupovat, stáli jsme u pokladny ve frontě a Robíček na celej obchodit spustil NE NE NE a opakoval to pěkně dlouho. Lidi na mě docela blbě koukali, ale naštěstí se usmívali 😀
Každopádně když se dítě okřikne, tak bysme neměli povolit, i když se třeba rozbrečí a hlavně se nesmát. Já vím, že to někdy nejde, ale musíme to vydržet.
Malej teď začal mít takový období, že mě mlátí, když se mu něco nelíbí. Dneska už jsem se neudržela a plácla ho lehce přes ručičku taky a řekla mu rázný NE. To jste měli vidět, jak se díval na mě a na ručičku. Ale dal mi pokoj a zase si hrál, ale nemlátil. 😉

aponchie
7. srp 2009

a neboji nebo nelekne se dite spis toho razu v tom hlase namisto toho povelu NE?jako ,z enechape ne,ale vi,ze se zvysil hlas a neco je spatne?nevim jen ma domenka

soanpe
7. srp 2009

apon, je to možný
já na sofí někdy taky spustím ,hej,hej,hej! Co to je?
a ona hodí zpátečku 😀

vercak.
8. srp 2009

Apon - já si nemyslim, že by se leknul až toho zvýšeného hlasu. někdy totiž to NE řeknu opravdu v klidu a malej už se klidí pryč a opakuje po mě NE. Podle mě záleží taky na jeho náladě, když je rozdováděnej, tak pak prostě zlobí a musim ho okřiknout, ale když je v klidu, tak ho stačí jen upozornit. Já si myslim, že už chápe, ale je to samozřejmě jen můj názor 😉

barushka
autor
8. srp 2009

Aponchie: tak u nás se určitě nelekne...jak jsem psala, má z toho strašnou srandu...

kaleilah
8. srp 2009

Tak Daniel rozumí že něco nesmí-např. vytahovat šuplíky a skřípat si do nich prsty 😝 😀 tak stojí u šuplíky, kroutí hlavou a říká nenene..sice to za dvě minuty udělá, ale ví že nesmí, a to je hlavní, ne? Takže na itázku jestli naše mimi CHÁPE že něco nesmí je: ano, chápe, ale neposlechne 😀 😀

ducky
8. srp 2009

Tak moje Bětule taky moc dobře ví. Také říkám ne, ne, ne, nezvyšuju hlas, říkám to klidně. Trvám na tom a ona přestane v započaté činnosti. Sice se na místo činu třeba za 10 minut obloukem vrátí, ale opakuje se ne, ne, ne a zase jde jinam 😉 Když zvýším hlas, nastane to samé, co u ostatních, chechtá se mi do obličeje 😀 Takže se spíš snažím říkat věci klidně, ale trvám na tom a zatím to docela funguje. 😉
A jinak se to taky naučila a předvedla to na autobusové zastávce 😀 Jsem se musela smát, když spustila na celé kolo ne ne ne 😀

jiskrina
8. srp 2009

Náš od 8.5 měs začal chápat slovo ne, nesmíš. Začalo to an chalupě, kdy pochopil, že ensmí ke kamnům. Vždy se před nimi zarazí a udělá hlavou nene 🙂

barusha: házení věcí na zem je nová dovednost, děti zkouší, co se stane s hračkou, když ji hodí na zem. je to období, které trvá někdy i do roka. dětem by se to nemělo zakazovat. je to jako bys zakazovala obracení na bříško. Patří to k vývoji.

vercak.
8. srp 2009

Jiskrina - tak Robin taky hází věci věci na zem a má strašnou srandu z toho, když to udělá nějakej rámus. Vždycky přijde ke stolku a co je na něm, to letí na zem 😀 😀 😀 Takže ho máme aspoň pořád uklizenej 😉 Ale už se taky naučil, že si něco donese, dá to na stolek a hraje si s tím na stole a když mu to spadne, tak to zvedne a takhle pořád dokolečka.

mikulka
8. srp 2009

No... teoreticky v roce děti rozumí většině z toho, co jim řekneme.
V 10., 11. měs. chápou, že něco nesmějí.
Ale je to jako s lezením, nědko dříve, někdo později. 😉

vercak: můj malý atky hází vše na zem, někdy s ním tu "hru" hraju a zvedám a směju se, někdy ne.
To je šikulka, že to i sám zvedne. 🙂

shaula
24. srp 2009

Holky, tak jsem tu znovu - už začínám být zoufalá, klukům je 13 měsíců a naprosto ignorují moje důrazné "NE" - podívají se na mě, uculí se a pokračují v zakázané činnosti. Lehké plácnutí přes ručičku nebo zadeček berou jako hru a nahlas se smějí. Když je plácnu trochu více, tak si uraženě pobrečí, ale za pár minut to dělají znovu... Když je od objektu odnesu, praští sebou na zem, kopou nožičkami a hystericky ječí 🙄 Když se je snažím zabavit nějakou hračkou, tak ji vezmou do ruky a odhodí co nejdál, asi aby mi trvalo dlouho, než s ní dojdu zase otravovat 😀 Navíc přestali poslouchat, co se týká dávání věcí - když jsem dříve řekla "dej to mamince", tak mi věc podali (samozřejmě jsem je za to vždycky mooooc pochválila 🙂 ). Dneska věc chytnou ještě pevněji, otočí se a zdrhají. Ach jo, už nevím, co s nimi, nemáte nějakou radu? Zlomí se to? ☹

berenika39
24. srp 2009

ahoj, no skoro bych řekla, že pomáhá pokud možno moc nereagovat, zkus dělat, že je ti to jedno, když se čertí.(blbá rada, viď 😉 ), protože oni rádi dělají cokoliv, na co je odezva. a určitě je to jen období, vydrž a trpělivost, se dvěma tedy fakt máš "dovolenou", klobouk dooolu.... 😀 😀

fim
24. srp 2009

Jéééé holky, to je témátko... akorát na moje pochyby. Já jsem totiž toho zastání, že když dítko dovede reagovat na to, že jdeme papat, tak pojď nebo udělej pápá, tak musí "chápat" i NE. Teda jak to psala (myslím) Soanpe, tak to se mi líbí - tomu bych i věřila, vidím v tom logiku. 🙂
Ale třeba jak tu někdo psal, že někdy se s malým směje tomu, jak hází hračky na zem a jindy za to hubuje, tak to si myslím, že není dobře..... Pak v tom má to malý čurbes a neví, co se teda po něm chce.
Shaula, já bych řekla taky zkus něco ignorovat. Myslím s tím čertěním a vztekáním. A pak mi vytanulo na mysli, jak mi kdysi kamarádka říkala, že se máme s dětma mazlit, když jsou hodné a ne proto že pláčou, řvou, vztekají se apod. Aby si zafixovaly, že mazlení je pro "hodné" děti. Teď to vyznívá určitě děsně, ale tak nějak plus minus to snad pochopíte. 😅

usounek25
24. srp 2009

Ahoj, super téma. Docela často nad tímhle začínám taky přemýšlet. Malej sice zatím ještě neleze apod., ale až začne, tak určo bude lézt tam kam nemá, vytahovat zásuvky, skříňky apod. Jak se k tomu postavit, když třeba vyhraboší ponožky z šuplíku - nechat ho a brát to tak, že prostě má objevitelský období anebo mu to zakazovat nebo snad plácnout třeba přes ruku?? Nejsem zastáncem fyzických trestů, jasně někdy to bez toho nejde, takže prostě to děcko dostane na zadek, ale mám kamošku, která svoji 2,5 letou holčičku bije skoro za vše - myslím tím, že jí dá na zadek, né že by ji mlátila nějak surově to ne 😉 a mám pocit, že ona už si z toho nic nedělá a stejně tu určitou věc dělá dál. Takže jak to děláte vy??

shaula
24. srp 2009

Díky za rady, ale to ignorování v našem případě moc nepůjde - mají totiž zakázané jen fakt nebezpečné věci a je to ho jen troška: netrhat fíkusu listy (které pak následně totiž baští), nemlátit hračkou do TV a prosklené vitríny (to by mohli rozbít) a nelézt přes opěradlo gauče (to jsem tenhle víkend neuhlídali a byl z toho děsivý držkopád, myslela jsem, že najdu za gaučem děcko se zlomeným vazem. Naštěstí OK.) U toho se snažím být důsledná, aby pochopili, že to nesmí nikdy, a nezkoušeli, jestli teď ano nebo ne... Ostatní věci máme buď zabezpečené tak, aby se k nim nedostali, nebo neřeším (např. že mi vezmou ovladač a přepínají programy nebo občas rozkramaří cédéčka, případně ráno vytahají ponožky ze šuplíku 🙂 ). Ale zkouším ignorovat to jejich vztekání, snad je to přejde. Jinak mazlím se s nimi i když jsou hodní, i když pláčou, řekla bych, že je to tak půl napůl.

fim
24. srp 2009

Shaula, však já taky myslela ignorovat to vztekání. Ty nebezpečné věci ignorovat nejdou!!! 😲
Usounek, určitě bych nedělala vědu z vyházených ponožek. To bude totiž tolik nežádoucích věcí, že tohle vyjde jako naprostá prkotina. A věřím, že když se na něco nebude zbytečně upozorňovat hudrováním, tak se to brzy zapomene. 🙂

vendulka
24. srp 2009

ahojky, ja se snazim taky trosku delat ty ty ty, kdyz me treba taha za vlasy a nebo neco dela, co by nemela,ale jelikoz je nam jen 5m, tak to moc vyznam nema i kdyz mi kolikrat prijde, ze mi rozumi,ale stejnak si bude delat co chce 😀