Chce jíst jen sama a nejde jí to. Máte takový problém?

kalu
26. srp 2008

Ahoj vespolek, obracím se na vás s prosbou o radu, nebo možná se jen trochu potřebuju vypovídat- už jsem úplně na nervy !
Naše malá (17 měsíců) nikdy nebyla žádný velký jedlík, byla plně kojená do 7 měsíců (kojíme stále), příkrmy nejdříve odmítala, potom časem a velkou trpělivostí začala jakž takž baštit, poslední dobou mi dělala velkou radost, protože baštila krásně, krmila jsem jí lžičkou (obědy,jogurt,kaše) a ostatní (chleba,sůši,ovoce atd. )papala sama rukama- paráda
A teď k problému- před týdnem jsme se vrátily z dovolené,kde jsme mimo jiné byly i s 2-letým chlapečkem ,s kterým si Luci hrozně rozuměla. Neustále byli spolu,drželi se za ruce,pořád si hráli a tak.Kubík ale už jedl sám a Luci to snad od něj okoukala či co - na dovolené byla v pohodě,jedla jak byla zvyklá,ale po příjezdu domů vůbec nechce krmit ode mě ale chce jíst jen sama. Problém je v tom ,že to neumí a vždycky si nabere jídlo na lžičku a než to donese do pusy,tak už na té lžičce nic nemá,protže jí několikrát cestou přetočí vzhůru nohama a šavluje s ní- no hrůza-všechno jídlo je na ní,na zemi na židličce i na zdech.Když jí chci pomoct (vést ručičku,aby věděla jak to dát do pusinky), tak řve NÉE a brečí a ode mne si to nevezme.
Zkrátka,jakmile do toho jakkoliv zasáhnu (zkoušela jsem i jednu lžičku má ona a druhou já), tak řve jako když jí beru na nože a nejí. Když pominu to, že ji po každém jídle musím komplet převléct a udělat úklid v okolí židličky, tak nejhorší je,že ona prostě vůbec nic nesní !!! Olizuje jen prázdnou lžíci a o to víc pak chce kojit a jíst chleby a sušenka a cokoliv do ruky ke sváče. Ale "pořádné jídlo bohužel končí na podlaze a hadrech.
Prosím,ozvěte se , máte nebo měla jste některá z vás taky takový problém ? Jsem zoufalá,malá už se týden nenaobědvala a nenavečeřela. Je navíc štíhlounká a nechci,aby mi ještě zhubla.

kristi
26. srp 2008

ahoj kalu, ja bych to az za tak velkej problem nevidela, je ji 17 m, to uz se Mia taky snazila najist sama. Zkus ji treba spis dat vidlicku a pokud kouse bez problemu, tak ji dej vetsi kousky brambor - to ji snad z vidlicky nespadne a treba neco sni...nebo pokud to neni kasovita strava, tak at ji rukama. Vsak uz je veku, kdy by se to mela ucit.

neboj, u nas je taky pulka jidla na zemi, ale potrebuji se to naucit a nic se nestane, pokud snedi vic chleba 🙂

luckaa
26. srp 2008

Ahoj přidávám se ´k názoru Kristi,mám holčičku necelých 14 měsíců a chce jíst taky sama,problémy máme taky s tím,že ze lžičky vše spadne,tak vše pícháme na vidiličku z které to tolik nepadá.

kalu
autor
26. srp 2008

Ahoj Kristi, dík za radu, kousání nám problémy nedělá, takže možná vyzkouším jí dát tu vidličku a nebo ať si to bere rukama. Včera takto večer jedla polívku- měla opravdu hlad, tak se rukama ráchala v té polívce a lovila si zeleninu a brambory- něco málo tedy zbaštila.
Polívky a jogurty má ráda moc,takže ty asi budou nejhorší, ostatní se dá jíst více méně i rukama- kdyby alespoň nebyla tak hrozně paličatá a nechala si to aspoň ukázat !!!
Jo, a až pojedu do města ,tak se chystam koupit nějakou misku s přísavkou na stůl a nějaký pořádný bryndák-prý je nějaký oblékací i s rukama-ten by byl asi nejideálnější 😝

kristi
26. srp 2008

ja jsem Mie dneska dala jogurt a taky toho snedla max 1/3, ale proste musime vydrzet. Kousky brambor,zeleniny apod jsou super, vidlickou to fakt pujde, neboj.

Nejhorsi je ryze, to fakt jeste nedaj 😉

miquel
26. srp 2008

kalu, to máš šikulu 😀

nám se při učení se lžičkou nejvíc osvědčila bramborová kaše, ta se na lžici jakoby nalepí ať dítě obrací jak chce a do pusy nakonec něco doputuje, chce to jen vystihnout tu spávnou konsistenci, do kaše jsem malýmu zamíchala i kousky masa a zeleninu a bylo, sice to nevypadalo moc vábně a malýmu to nevadilo
pokud chtěl jíst rukama tak jsem ho taky nechala ono se to fakt časem zlepší 😉

jo ještě my jíme jen v plínce a omyvatelným brindáku 😅 tu chvíli to vydrží vždyť doma je teplo a po jídle ho prostě omyju a ustrojím , nemusím se stresovat že je pořád jako prasátko 😉

slevik
27. srp 2008

Kalu - jako bys psala o naší Verunce 😀 . Ta se teda začala sama krmit lžičkou už v roce (o to je to horší 😅 ), ale je to přesně stejný jako u vás...kromě toho, že jí to jde teda naštěstí docela dobře, ztráty nejsou veliký 😀 , ale ten vztek. Můžu popravdě říct, že vím o čem mluvíš, začátky byly opravdu těžký 😝 . Jakákoliv moje pomoc znamenala vztek z její strany a lítání jídla 😠 😀 .
A doteď ji nemůžu na lžičku ani šáhnout, ani pomoct, poradit 😠 . Nejdřív jsem to řešila tak, že nedostávala řídká jídla (kaši jsem hodně zahustila, polívku taky apod.), ale pak už jsem dávala i polívku apod., i když samozřejmě pomoc odmítala 😅 . Ale vždycky si s tím nějak poradila a najedla se 😎 .
Někdy pomůže nechat se dítě krmit jednou lžičkou a vzít si druhou a zároveň krmit 😉. A pokud ani to, ani vidlička, jak tu holky radily, nezabere, tak bych ji prostě nechala, ať se s tím popere sama 😉. Ona si na to časem přijde a buď se nají a nebo ti tu lžičku s chutí odevzdá 😎 . Teda aspoň Verunka to tak dělá, když třeba už má skoro dojedeno a jde o vyškrabání misky, tak mi lžičku odevzdá, já ji to nahrnu ke straně nebo naberu a odevzdám lžičku zpět 😀 . Nebo teď dokonce začala odevzdávat lžičku (samo jen na chvilku, hned se po ní zase sápe 😀 ) při polívce, abych ji nabrala tu šťávu.
A pořádnej bryndák určo kup, já taky hned letěla do krámu 😀
Tak ať se daří 😉 !

kalu
autor
27. srp 2008

Ahoj všichni, moc vám děkuju za cenné rady a za zjištění, že je nás na tom podobně víc.
Já určitě vyzkouším tu vidličku,větší kousky u nás nejsou naštěstí problém,dokonce už mi snědla jednou i granule pro psy, které se jí podařily nepozorovaně ukořistit, když jsme spolu krmily psy. Ty granule jsou opravdu velké (chováme velké psy) a tvrdé a jak je krásně rozkousala !!!
Jinak včera večeře katastrofa. Nesnědla skoro nic,no klasika.... V noci se pak hladová vzbudila asi třikrát na kojení a dneska už zřejmě vyhládlá se po pár marných pokusech milostivě nechala nakrmit od maminky.Nedala jsem jí totiž nic ke sváče do ruky,aby byla opravdu vyhládlá a snědla mi oběd,což se nakonec podařilo,i když po celou dobu oběda jsme musely rozebírat a skládat dálk.ovládání k TV, ale co by jsme neudělaly,aby se nám naši mazlíčkové najedli,že ?
Už teď se hrozím večeře !
Taky bych chtěla vyzkoušet tu zahnutou lžičku, to vypadá jako dobrý nápad.
Zatím pa a pište holky jakékoliv další zkušenosti a "zlepšováky " a úspěchy !!! Dík moc

slevik
27. srp 2008

Kalu - zkus ty dvě lžičky 😉

krista
17. črc 2009

beruska1979 • 1d • Dnes v 09:10
Ahoj holky,

Moje dcerka je ve věku (1.5 roku), kdy chce všechno dělat sama. S jídlem je to teď horor, když jí chci nakrmit, tak se vzteká a nechce. Musím jí dát vidličku do ruky, aby se aspoň trochu najedla, ale tu pak zahodí a jí rukama. Pak jídlo háže pod sebe, nabírá si plné hrstě a šíleně se u toho baví... Když jí okřiknu a jchci jí krmit já, tak chce od stolu. Takže v závěru se moc nenají a všechno je spíš na zemi. Chtěla bych jí naučit jíst žičkou nebo vidličkou, ale nevím jak na to, aby se nesekla a nebojkotovala🙂 Taky si teď vzpomněla chodit s jídlem po pokoji a jíst ho za "pochodu", ve stoličce delší dobu nevydrží a neustále si stoupá... Mám z jídla vždycky strach, i když by to měl být takový ten příjemný rodinný odpočinek🙂
Máte nějaké tipy?
díky

tomasek06 • 1d • Dnes v 10:57
Taky jsem se snažila. Jak měl malý rok a půl tak jsem mu natáhla pod jídelní stoličku igelit a jedl pěkně sám. A teď nechce dělat sám nic a musím ho znova i krmit. A to jde v září do školky

anatanka
17. črc 2009

To je asi klasika, Miri chce jist sama od nejakeho desateho mesice, tak uz mam trenink a nenervuju se uklidem. Je mi to jedno. Kdyz vysype nebo vyleje vetsinu, tak ji talir doplnim a je klid. Rozciluje me jen tim, ze chce jist vidlickou a ne lzici a zachazi s ni strasne nemotorne a me hrozne irituje, jak napichuje minikousek deset minut. Vzdycky se vzteka, jeci, ale pomoct nechce.

astrane
17. črc 2009

náš malej jí sám taky cca od 10 měsíců...ale mě to nevytáčí-něco vždycky snědl,hodně si pomáhal rukama vidlička taky dost pomůže u některých jídel 😉 Podlahu pak jen setřu,protože co tam spadne,to sní náš ekologický lux-jeden nebo druhej,oba psi na takové chvíle netrpělivě čekají,takže pak už toho k uklízení moc nezbyde,jen dítě bylo vždycky od hlavy až k patě jako prase 😀 teď u jí pěkně a kolikrát nemá kolem sebe vůbec nastláno....však oni se to naučí 😉 🙂

hancas
17. črc 2009

ahojky,naši malí taky chcou vše sami,už tak přes 2 měsíce,prostě jak nemají svou lžíčku u jídla tak řvou ,když jim ju dám jsou ok a cpo se sami,sice je vše na zemi..ale už jsem se poučila že je nechávám papat jen v plínce,protože to kolikrát nejde ani vyprat.takže sice papáme přes půl hodky,ale zato jsou spokojení a stejně se to musí naučit jak každej tak jim to musíme dopřát ne??

kacka79
18. črc 2009

Tak my máme teda lenoha, který se rád nechá i ve 2 letech nakrmit, ale když jsme chtěli aby jedl sám a vydržel sedět v židličce, pomohlo když jsme jedli všichni, on to u nás viděl a pak vydrží sedět.. Jinak u nás taky vede vidlička, i když poslední dobou už sní i polévku.

A bryndák máme takový ten plastový s "korýtkem" - ten se super myje a hlavně zachytí, co dítěti upadne. A nebo se osvědšil ikea bryndák s rukávky

mkr
18. črc 2009

ahoj, tak malé je rok a půl a snaží se jíst sama, třeba ovoce jí nakrájím na kousky a jí rukama v tom problém nevidím 🙂 jinak když se chce krmit sama třeba kaši, tak má svoji lžičku já taky, a když si chce dát do pusy tak jí tam rychle šoupnu tu svojí 🙂 jinak my třeba pribiňák jíme rovnou pusou z misky to je něco 🙂

gabinaf
19. črc 2009

sice jsem nečetla celou diskuzi, ale něco podobného jsem měla s malým kolem 14ti měsíců. Nechala jsem ho, dělala jsem jídla, která nepadají ze lžičky nebo se dají do ruky (těstoviny s málo omáčkou, aby neteklo, kuřecí řízky na proužky, masové kuličky s bramborem). Malej jedl rukou, měl tam lžičku a vidličku. Když jsem se konečně dostala do fáze "dělej si co chceš, jen už neřvi, že se tě snažím nakrmit" a začal od židličky odcházet a dělat něco např. v kuchyni, tak jsem zjistila, že malej sedí, baští a sám se učí, jak na to příborem. Trvalo to chvíli a dneska není ani bordel ani hladový dítě. Nají se sám jak lžičkou tak vidličkou a to i tekuté věci (už si lžičku nepřetáčí). Za ten bordel mi to tu chvíli stálo 😀

domina
23. črc 2009

Nejhorší období snad pro mě.naštěstí se to už docela naučila, někdy už jsem měla trauma z oběda,večeře, nebo svačiny.brindák,plínu nechtěla, chtěla jíst sama a ještě ke všemu jedla jak "dobytek"tedy spíš pak tak vypadala.Nejenže celé její oblečení skončilo v pračce, ona ve sprše - měla to i ve vlasech,v očích všude, celá jídelní židlička šla do sprcháče a na zemi podestlýlka a na zdi-židličku měla u zdi, mastné otisky rukou a cákance.Jakmile jsem jí chtěla nakrmit, řev, vztekání, že nešla uklidnit skoro, pokud k tomu ještě byla unavená, tak jsem si ani netroufla jí na lžičku sáhnout.Fakt to takhle bylo, nepřeháním.Já už jen pak seděla a chtělo se mi brečet.Už mě ani nebavilo jí dávat oběd, že stejně nic nesnědla a to čištění po ní mi zabralo hodně času.Tak jsem si postěžovala a zas jdu 😀

U nás to byly stejné metody, jako tady u ostatních.Akorát tedy někdy už mi ruply nervy a šprajcla jsem se já, že malé prostě lžičku do ruky nesvěřím, když jsem zrovna nepotřebovala, aby dcera byla jak čuník, takže jsem si stála za svým, i když byla skoro v amoku a rázně jsem jí řekla, že bud jí nakrmím já, nebo to jídlo odnesu a ona se nakrmit nechala.Radím tedy, se jimi nenechat manipulova