Chození po špičce u jedné nohy. Je to normální?

leandre
6. lis 2008

Ahoj,
vyhledávání nějak nefunguje a ráda bych se dozvěděla, jestli je normální chození po špičkách. Tedy malý má skoro 14 měsíců, ještě sám nechodí. Chodí kolem nábytku nebo za chodítkem a všimla jsem si, že v poslední době po pravé chodí dost po celé noze, ale levá noha je pořád na špičce. I když stojí třeba na parapetu u okna, tak pravá je často na celé noze a levá je hodně jen na špičce. Je to normální nebo s ním mám raději jít k doktorce, ať se na to podívá? Moc díky.

radka.m.
6. lis 2008

leandre-nám bude 13měsíců,chodíme od 10měsíců a doted chodíme jenom po špičkách.pokud mu ale dáme boty,tak chodí normálně.takže se snažíme dávat mu boty co nejčastěji,ale ne zase furt,aby si jeho nožičky taky odpočaly.

majaaita
6. lis 2008

Leandre, raději to dr. ukaž, aby si chození po špičkách nezafixoval. A především jde o to, jestli to dělá prostě proto, že ho to baví - anebo proto, že má např. zkrácenou Achillovu šlachu.

Jinak nošení pevných kotníkových botiček pomáhá, viz Radka.m

kubaka
6. lis 2008

Já bych taký pílila k doktorce, protože když sám začně chodit po špičkách, je to známka nějaké neurologické odchylky. Přímo o tomto jsem kdysi četla od neurologa článek.
A hlavně bych mu sebrala chodítko - vše, co mu uměle pomáhá dělat to, co sám neumí. Co udělá sám od sebe je OK.
Ale prosím tě, nechci tě strašit - třeba si jen ulevuje a dělá si legraci 😉
Náš mrňous jednou začal celý den chodit s vyšpuleným bříškem a neohýbal kolena - a dělal si legraci, ukazoval, jak se poflakuje ledabyle po bytě. Byl mu asi 1 rok a dva měsíce. Filuta.

bubu.le
8. lis 2008

My zatím nechodíme, ale já bych už letěla k dr.

boban
8. lis 2008

ahoj no ja bych urcite doporucila pevnou kozenou obuv,to pomuze,myslim si ze se to spravi samo.....my jsme ted meli podezreni na krivici,ale nastesti se to nepotvrdilo,ale nesmime nosit latkove papuce ale kozene,a to porad,na doma nesmi byt bez boticek 😉 😉 😉

slunicko552
8. lis 2008

Tak malý má 15měs a taky někdy chodí po špičkách,ale strašně se tomu směje,takže si dělá legraci.Ale chození jen jednou nohou po špičce tak to bych šla taky k doktorce

leandre
autor
8. lis 2008

Díky za rady, on chodí někdy oběma nohama po špičkách a někdy už tu pravou nohu dává na celé chodidlo a levou moc ne. To jen výjimečně. A co myslíte, dávat botičky doma nebo ne? Pokaždé to píšou jinak, tak nevím. Já mu dávam doma bačkůrky občas. Koupila jsem mu, že mají gumovou podrážku a špička i pata je pevnější oproti klasičkým měkkým bačkůrkám. Když mu dávám boty na ven, pevné, kožené s pevnou patou, tak mám pocit, že s nimi má tendenci dávat nohy víc na celá chodidla, asi je to tím, že je ta noha celá zpěvněná a nutí ho to, tak šlapat.

leandre
autor
8. lis 2008

Ještě k tomu chodítku, chodítko má takové, že tlačí před sebou takovou desku se 4 kolečky, není to takové, kde je uvnitř a chodí. Tohle je spíš jako opora, že se nečeho drží a může pochodovat po místnosti, to chodí lépe, než když se mě drží, tady si rychlost a směr určuje on sám. A musí s tím pootočit, když narazí na překážku jako je nábytek nebo dveře.

tannawe
8. lis 2008

leander: opravdu si zajdi k pediatrovi, muze a nemusi se jedna o jedno z mnoha znamek autismu 😕 samozrejme zalezi na celkovem neuro vyvoji, ale i tak, odchylka od normalu to je

ronie
8. lis 2008

lea-určitě pevné kotníčkové kožené sandálky i na doma a spraví se to 🙂 žádné ,,bačkůrky,, měkké látkové 😉

sylvar
8. lis 2008

S taky někdy chodí po špičkách,ale je to zřejmě v rámci hry, když blbneme, atk pobíhá po špičkách 🙂

j.a.n.u.s.
8. lis 2008

Mala chodi po spickach...v botickach normalne. 😵

jinak souhlas s tannawe 😉

leandre
autor
9. lis 2008

tannawe: známka autismu? Chození po špičkách? No autismus to určitě nebude, děti autisté mimo jiné nemají rádi tělesný kontakt a to Filipek tedy rozhodně se rád chodí pomazlit. Ale jinak díky za odpovědi.

tannawe
10. lis 2008

lea: u autismu je to casty projev, proto me to zarazilo, chozeni po spickach pokud to neni v ramci hry, tak i behani po spickach opravdu muze /a nemusi!!/ ukazovat na rozvijejici se autismus. Pak je spravna diagnoza velmi dulezita! A proto je lepsi konzultace neurologa, ktery dokaze posoudit celkovy stav rozvoje ditete i co se rozvoje reci tyce. Ono je to u deti hodne provazane 😉
Rozhondne nestresuj zbytecne, ale pravdou je, ze chozeni po spickach proste je jeden z mnoha projevu autismu.

kalu
10. lis 2008

Naše Luci taky chodila dost po špičkách a taky hodně dávala špičky k sobě . V létě jsme byli na ortopedii a Dr. říkala,že je to v normě, že je to známka nezralé chůze a mělo by se to samo lepšit.
Prý je ukazatelem to,jaestli dokáže být na celé ploše nožičky, když sedí na bobku. Luci na bobku byla na celých nožičkách,ale při chůzi někdy šla normálně a někdy celý den po špičkách.
Bylo nám doporučeno- nenechávat jí vůbec bosou- doma v kvalitních kožených sandálkách (jak píšou holky- žádné obyč.hadrové bačkůrky)- chodit na boso je prý zdravé jen po "nerovném povrchu-tráva,písek atd., ale rozhodně ne doma po tvrdé a rovné podlaze.
Musím uznat, že chůze po špičkách se tím hodně eliminovala,vlastně už si ani nevzpomínám,kdy jsem jí viděla na špičkách naposledy. A dost se zlepšila i ta chůze špičkami k sobě .
Ale určitě bych k doktorovi zašla, hlavně pro tvůj klid- já jsem z toho byla taky nervózní- hlavně mi na to každý upozorňoval, tak to člověku taky nepřidá.

tvarohacek
10. lis 2008

tak rozhodně se nemyslím, že by se jednalo o autismus, to by sis všimla dalších, výraznějších příznaků. Hodně dětí takto přechodně našlapuje na špičky, mě se sama od sebe na to ptala naše rhb, takže je to časté, ale pokud to přetrvává, řekla bych to pediatrovi. 😉

leandre
autor
11. lis 2008

Ahoj, tak dneska jsem byla u naši doktorky pediatričky. Říkala, že chození po špičkách není nic nenormálního, když ještě nechodí sám a že je to spší tím, že se učí chodit a zkouší to, že až bude chodit chvíli, tak by se to mělo spravit. Řekla mi, že když je mu 14 měsíců, má ještě právo takto chodit a že by to začala řešit, až kdyby na kontrole 18 měsících takto pořád chodil. Pak by nás poslala na ortopedii. Také se mě ptala, jestli při tom chození nevypadá, že by ho ta chůže bolela a to nebolí. Koukala ještě na vyšetření kyčlí, měli jsme na začátku širší balení, ale pak se mu nohy spravily a jádra dle výsledků má také dobrá, takže to doktorka říkala, že je všechno v pořádku a že měl výsledky krásné. Takže zde problém také nebude.
Jen mi doporučila, až bude chodit, tak mu domů pořídit sandálky s pevnou patou, teď, když ještě sám nechodí, ho mám ještě nechat běhat bosého.
Řekla bych, že bude mít doktorka pravdu, včera mi udělal malý jeden krok sám, pustil se skříňky a mám pocit, že začíná trošku více dávat chodidla na celou plochu, i když pořád většinu času je na špičkách.
Tak všem moc díky za pomoc a rady.

markeeta
13. lis 2008

leandre: to ti rekla doktorka zajimavou vec, ktera se rozchazi s tim, co me rekla nase pediatricka. Kdyz jsme byly na 10 mesicni kontrole, tak chtela videt, jak Natasa umi stat. Samozrejme sem ji nikdy nepostavovala, nechavala sem to na ni, takze stala na spickach a tak se u toho vyklala (drzela se zidle). Kdyz to doktorka videla, tak me informovala, ze kdyz se bude chtit postavovat, tak musim klast duraz na to, aby se stavela na celou plozku nohy a nikoliv na prsty. U deti do JEDNOHO roku je to v poradku, ale od 1 roku pry maji stat uz na celem chodidle.

bolk
4. kvě 2009

Ahoj, obnovuji toto téma. Četla jsem předchozí příspěvky, ale stejně mám dotaz. Malá se neustále přitahuje za ruce a stojí pak na špičkách? Je jí 8 měsíců a v podstatě tak polovinu pohybu je právě stoj. Hrozně jí to baví,ale já mám pocit, že na těch špičkách by to nemělo být nebo to přehání? Mám to nějak řešit nebo se to spraví. Mám jí dávat botičky? Díky

ronie
4. kvě 2009

bolk a malá ještě nechodí že? Jen se přitahuje do stoje? Tak se snaž jí v tom zabránít-nenechávat jí se přitahovat, protože to je špatná technika-musí si nakročit jednou nožičkou, na chůzi je u ní ještě moc brzy-take volný prostor, aby jí to nutilo lézt a to rozhodně bez bot, boty až v případě, že začně víc chodit, tak potom pevné kotníčkové boty i na doma 😉 To je stojí na špičkách je způsobeno tím, že ještě nemá zralé nervové dráhy a prostě si s tim neumí poradit, problém je, že stojem na špičkách se zkracuje ta achylovka a začíná bludný kruh, protože pak už to jinak než na špičkách ani nejde a musí se cvičit 😒

bolk
4. kvě 2009

Díky za radu Tak to je problém. My máme jen 1 pokoj, takže hodně nábytku a ona se opravdu staví pořád. Je hodně akční. Zkusím to, ale nevím nevím. V postýlce taky pořád stojí. To bych si nemohla dojít asi ani na záchod☹. Tchýně mi včera říkala, že manžel dokonce běhal po špičkách, ale to asi není dobře co?

zuzik.3
4. kvě 2009

Moje dcera když se začínala stavět tak taky jenom po špičkách, když to trvalo dýl a začínala tak i s oporou chodit. Tak jsem se radila s dr., ta byla uplně v klidu, že to tak dělá hodně dětí a že ji to přestane časem bavit 😕 Abych pravdu řekla moc mě neuklidnila ale vypustila jsem to z hlavy. A ani nevim kdy a jak ale při prvních samostatných krůčcích ve 13. měsíci už chodila normálně 😉

mkr
4. kvě 2009

bolk my stály od 8 měsíce, ale jak začala chodit bylo vše ok pak už dáš i boty a ty jim moc nedovolí stát na špičkách, moc bych se tím neznepokojovala 🙂

bolk
4. kvě 2009

Díky moc za rady, asi tomu nechám volnější průběh, ted se tady zrovna u mě staví a má z toho hroznou legraci, když jí dám na zem tak je za sekundu zase nahoře🙂.
Tak snad to bude v pořádku.

haninka
12. kvě 2009

Ahojte, včera jsme byli na kontrole v 7,5m a doktor se zeptal jestli T. stojí. Ať ji podržim v podpaždí a dám nožkama na zem, jestli se udrží. Že prý 7m dítě by se mělo unést..jenže já jsem Terez nikdy nepostavovala, stejně jako ji neposazuju..takže se jen dotýkala. Máme cvičit ji postavovat, zkoušet jakoby hopsat a v 9m na kontrolu..stejně se mi to nezdá, taky jste takhle postavovaly?

popelka.miri
12. kvě 2009

Haninka, odkdy se doporučuje takhle malé dítě postavovat a posazovat? 😨 Kterej doktor ti tohle poradil? 😨 Naopak, nesmí se pospíchat a záměrně dítě posazovat nebo stavět či dávat do chodítka, jenom mu tím můžeš uškodit!! Můj kluk chodil po špičkách ale ještě předtím jsme museli chodit na cvičení, protože měl trochu nakřivo záda a tam mi řekli, že nesmím posazovat dokud se sám nenaučí a ani ho vodit. Prý bych mu tím tu páteř ještě lvíc zhoršila. A byl ten dr. při smyslech, když se ptal, jestli stojí 7měslíční mimino? 😀

haninka
13. kvě 2009

popelko, taky se mi to nezdá..ale že prý by se 7m mimi mělo unést..vždycky zkouší takový ty "reflexy" co má jak starý dítě umět a nidky mě ničim nepřekvapil, ale tohle se mi zdá divný..Zas na 2. stranu někde jsem četla, že se má doopravdy dítě chytit pod packama a zvednout a zkoušet jakoby hopsání..tak teď nevim co dělat..kdo by mi fakt poradil..

popelka.miri
13. kvě 2009

Haninka, mně teda nikdy žádný dr. u žadného z mých dětí neřekl, abych zkoušela stavět. Jenom ho sám zkusil procvičit- reflexy a tak. Ale to se cvičit podle mě nemusí, to má mimi v sobě. A to jsem chodila i na naurologii s klukem a tam mi dr. řekla, že hlavně neposazovat ani stoupat dokud sám nezačne! Tyhle reflexy zkouší každý dr. při vyšetření, ale to neznamená, že to musíš zkoušet i ty 😒

haninka
13. kvě 2009

Hmm, tak mě řekl cvičit..rači nebudu, protože mám strach abych ji spíš neublížila..díky! 🙂

mjanca
13. kvě 2009

haninka: souhlasim s holkama, dite by nemelo delat to, co neudela samo. Ja osobne bych dr. neposlechla a necvicila bych.
Lucka chodila v roce po spickach kolem nabytku, tak jsem se ji snazila nalakat nekam jinam, spis aby lezla. Ted je ji 15 mesicu a chodi normalka 🙂