Chteli jste někdy ublížit svému díteti?

tiao
12. črc 2009

Uz delsi dobu na tyto stranky chodim, ale jeste jsem nenasla odvahu zeptat se Vas na radu. Je jasne, ze me asi uz predem odsoudite, ale stejne..

Mam maleho syna ktery strasne moc place, malo spinka a ja to nezvladam ☹ Vubec jsem si nedokazala predstavit jak tezke muze byt starat se o dite!! Nevim zda to nezvladam jen ja nebo ma tuto zkusenost vic maminek... ale ja si pripadam hodne neschopna a moc se za to nenavidim.
Uz nekolikrat jsem na syna kricela a nebo ho "mrskla" na postel a nechala ho rvat ☹ Ale vcera se stalo neco co me opravdu vydesilo 😢 Vcera sem mu poprve ublizila. zatrasla jsem s nim 😢 Strasne me to hned mrzelo, okamzite sem ho vzala do naruci a utesovala ho, omlouvala jsem se mu... On totiz zacal uplne silene plakat, uplne se zalikal, asi se chudinka lekl ☹ Bylo mi ho tak silene lito!!!! A tak strasne moc sem si za to nadavala!!! Od te doby nemyslim na nic jineho a mam strach, ze se mu neco stalo ☹ Uz jen to ze na to maminka jen pomysli je myslim trestuhodne natoz kdyz svemu diteti ublizi!!!

Ja mam syna strasne moc rada, moc jsme s manzelem miminko chteli, dala bych za nej zivot... ale nekdy sem uz tak vyrizena ze mi asi v hlave neco preskoci a sem na nej oskliva 😢 ☹

Co mam delat? Poradte mi prosim ☹ Nechci synovi ublizit, to bych si nikdy neodputila ☹
Mate to nekdo taky tak? ☹

lu777
30. led 2012

@kveta naprostý souhlas, při spánkové deprivaci si to taky umím představit... (nestalo se mi to)...
ale byla jsem velice vyčerpaná z nespaní- musela jsem co 2 hodiny budit protože malý nepil a nebylo mlíko, mezitím odsávat, dělaly se mi opakovaně záněty, v horečkách jsem ty prsa masírovala, spala tak 3 h denně a to po kouskách, třeba po 5, 10 minutách, určo to maminky znáte....
a takhle x týdnů až mi jednou dětská dr. řekla že vypadám příšerně a abych se nesložila (no taky na fotkách z té doby se sama sebe lekám).... pár dní na to jsem byla s manželem a mimčem v kočárku na procházce a udělalo se mi zle, měla jsem strach, že zase zkolabuju (měla jsem únav. syndrom a u toho jsem opakovaně kolabovala, to bylo asi 10 let předtím než jsem měla děti)....
to byl moment kdy jsem bez rozmýšlení předala dítě manželovi a poraď si, nedalo se jinak už 😔
(do té doby pomáhal minimálně)

děti mám na prvním místě (až mi to muž častokrát vyčítá) ale zjistila jsem, že poznám, že jsem hodně vyčerpaná podle toho, že v tu chvíli jdou myšlenky na děti stranou, je to jako sos signál, kdy najednou něco přepne v hlavě a vím, že se musím postarat o sebe....
ale jako pokud někdo tuhle "kontrolku" nemá, tak věřím že mu pak může doslova přeskočit v hlavě... 😖 😖

jinak osobně nevěřím, že jsou maminy, které nikdy ani nepleskly přes ruku nebo nezakřičely na dítě... nebo neřekly že už nemůžou a mají toho dost 😉

alamo
30. led 2012

@hajanka Prijde mi, ze mas dost militantni nazory a nechapes podstatu diskuse. Ono je rozdil mezi tim mit chladnokrevny zamer ublizit svemu diteti a tim, kdyz je zena naprosto vycerpana a napadne ji, ze by to decko snad potrebovalo naplacat na zadek.

ema72
30. led 2012

@hajanka plne suhlasim, taka zena by mala vyhladat psychologa a hladat oporu v rodine. Ale samovychova a sebakontrola je tu naprosto na mieste. Tak ako sa kontroluje clovek v praci, spolocnosti, v rodine, musi sa samokontrolovat aj voci dietatu, pretoze ono sa nevie branit.

hajanka
30. led 2012

@alamo chladnokrvne ublizit dietatu je strasne, ale vycerpana matka ublizuje svoju dietatku ako? nie tiez chladnokrvne? v tom momente? alebo to s laskou mu ublizuje? mas pravdu, nechapem to, ale vobec. Tu sa nehovori o par na zadok, tu sa pise o hadzani z okna, hadzani o postel, traseni, skrteni, chuti zabijat 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕

ema72
30. led 2012

@bobsent myslim, ze vyjadrenie "aj matka je len clovek" nie je ani vysvetlenie ani ospravedlnenie. Ked sa zena rozhodne byt matkou, musi prekonat hranice svojej trpezlivosti, musi sa nadalej sama vychovavat k pokore a objektivite. Nemyslim, ze existuje fenomen narocneho dietata - su len menej vychovne schopni rodicia a nevhodne vychovavane deti. Kazde dieta je ine a v kazdom veku na neho plati nieco ine. Babatko do 1. roka v podstate je dusevne nesvojpravne. A naprosto nechapem, ako moze jedna zena byt nervozna z placu maleho babatka. Moze byt unavena, ale to je tak vsetko. Musi pokojne znasat toto bremeno, lebo si ho sama vybrala a dieta sa na svet nepytalo. U vacsich deti, musi byt clovek objektivny a dieta s citom a rozumom vychovavat. A netreba zabudat, ze deti su castokrat nevedomym obrazom rodicov - nervozita, agresivita a podrazdenost rodicov sa velmi prenasa aj na dieta. Treba preskumat, ci tieto vplyvy su v danej rodine eliminovane. Tieto vlastnosti sa aj dobre dedia, takze mile mamicky ak mate nervaka, najprv sa treba popozerat okolo seba. Napr. ja mam agresivnu matku a jej agresivita sa na mna v detstve prenasala. Dnes, ked mam takmer 40 a 4 mesacne babo som trpezliva ovecka.

ema72
30. led 2012

Inac casto tu na koniku citam take prispevky ako - som matka troch deti, moj muz je debil a alkoholik, rodina na mna kasle, nemam z coho zit, nezvladam deti a neviem co s tym. Nuz a tu sa natiska otazka a kde si dala rozum, ze si sa dostala do tejto slamastiky ?

weri1
30. led 2012

@lu777 mě bylo řečeno, že vždy jsem na prvním místě já a pak dítě.....divila jsem se tomu, ale.....je to pravda. Když nebudu v pohodě já, nebudu se moct postarat o své dítě, takže radím všem....na prvním místě vždy vy jako matka a pak ostatní.... 🙂

libertine
31. led 2012

@ema72 nechapem, ako mozes povedat, ze neexistuje fenomen narocneho dietata. zjavne take dieta nemas. poznam rodicov, ktori maju narocne deticky, spravili by pre ne prve posledne, lubia ich, a napriek tomu je ich babatko uplakane, nespokojne... predsa novorodenec nemoze byt zle vychovany!!! clovek sa ma sice vediet ovladat, ale nervozita z babatka obcas pride, ak mu clovek nevie pomoct, matka nie je robot! samozrejme treba si vediet uvedomit, kedy to uz prekracuje hranice a vtedy vyhladat pomoc. mas velmi radikalne nazory, naozaj...

irriss
31. led 2012

@alamo
Ahoj!
Ctu Vas uz delsi dobu, ale potrebovala bych onjasnit situaci..nejak jsem mimo...nejak mi to hlava nebere..Asi se na to divam spatne ...hoooodne spatne..
Ppodle meho, pokud ma matka pocit, ze by MOHLA ublizit diteti zamerne (nechtene)..je lepsi se obratit na odbornika a zacit se lecit ... nez si lecit sve nervy na diteti... 😒

p.s. ale opakuju, je mozne, ze jsem NIC nepochopila, zrovna jako @hajanka 😉

nanulik
31. led 2012

myslím si že žiadna matka nemá nervy z ocele a každá raz za čas skôr či neskôr vybuchne. ja sa priznám že malý už párkrát aj po plienke dostal (viac bolela mna ruka ako by si on niečo uvedomil 😝 😀 ) ale ked mám nervy ozaj na pochodu dám ho do positelky a ja musím ísť do druhej izby. viem že z postielky nevylezie tak sa mu nemá čo vážne stať. chvílku si poplače ja sa ukludním a potom idem za ním a je dobre

jancip
31. led 2012

@ema72 Nevěříš ve fenomén náročného dítěte? A jak potom vysvětlíš, že rodiče říkají, že jedno z jejich dětí bylo náročnější než jiné? To se jejich rodičovská schopnost/neschopnost tak proměnila? Nechápš, jak někdo může být nervózní z pláče miminka? Znám dost skvělých matek a i ony přiznají, že už toho mají někdy dost, že jim to řvaní leze na nervy. Samozřejmě své dítě nezabijí, ale nemají potřebu se přetvařovat, že jsou super matky a vše zvládají hravě, obzvlášť, když ty děti opravdu nejsou k utišení a jen řvou a řvou. A že jsou některé děti plačtivější? Jsou a rozhodně to nezávisí na schopnostech rodičů.

irriss
31. led 2012

@jancip
a neni to tak, ze matka se zmenila? a proto je chovani kazdeho ditete jine?
Staci malo..bvetsi bolest zad..vek ...nepohoda v rodine...v praci...Podle meho to neni ditetem ale matkou a okolnim vlivem na ni..a pak uz jde jen o vlnu, ktera zahlti dite..bud negativne nebo pozitivne..
Podle meho, dite zavisi od matky-od jeji pohody se vytvari pohoda ditete.. ☹

irriss
31. led 2012

Ten, kdo vztahne ruku na dite je POTENCIALNI VRAH ....

s ublilzenim je casto spojene psychicke "omameni"..stres, vztek...matka, ktera vztahne ruku na dite uz v plenkach mi prijde rovnou na odvoz do nemocnice a odebrani ditete...(v zajmu zdravi ditete i matky)
(nemluvim o pohlavku odmlouvajiciho pubertalniho ditete-kteremu ani facka nedoletne, protoze uhne)..ale miminko v plenkach, pevne sevrene v rukach JEHO matky,v naruci bezpeci - garance, ktera neni...☹ nema kam utect..nema jinou sanci nez - jen se nechat mlatit...je ve veku, kdy jeste nema ani dar slova..je to muceni mladat..ztazeni kuze zaziva...sprostost...
I pres plenku hrozi nebezpeci - otresy...psychicke i fyzicke..

a kdyz Vam nahodou vypadne? Nestastne spadne na roh stolu? bude pred vami utikat a zakopne...co pak? Nestastna nahoda? Zaslouzil si to? NE-toto neni nahoda, toto je nemoc a nasledne zaslouzene vezeni..

lenka3007
31. led 2012

No baby, necitala som celu diskusiu , len prispevky od obnovenia diskusie... Asi viem, na ktory fotoblog naražate, ja som ho komentovala. Proste mi to nedalo. V živote! v živote nikdy som na mojho syna ked bol malinky nekricala, nebila ho a uz vobec by som s nim netriasla. A ked sa dusil, tak som ho na rukach otocila tvarou dole a pobuchala po chrbatiku, trasenie by mi asi nepomohlo 😖 . Nemozem si pomoct, niektore sa brania, ze stratili nervy. Tak prečo ked mam pocit, ze uz nevladzem, tak nepoprosim niekoho o pomoc. Ja som bola s malym sama, od prveho momentu, kedy prisiel na svet, v porodnici som mu slubila, ze ja sa on ho postaram, ze na neho budem davat pozor. Tiez som bola vycerpana, ale vzdy som myslela na to, co som mu slubila. Vzdy ked plakal, tak som si hovorila "ved to babo rozpravat nevie a ked place, tak ma na to dovod" Tam nie je priestor na nervacenie. Chcela som dieťa a so vsetkymi nie len radosťami ale aj starostami som sa dopredu zmierila.
Dnes ma moj syn 6 a pol roka, nikdy nedostal ani len po zadku, nikdy som nemusela hukat ako zmyslouzbavena (a pri tom je to šinter vymyselnik) jednoducho viem, ze ja som tu preto, aby som mu vysvetlila co je dobre a co zle, co ako funguje, co sa ako ma robit, nikto iny ho to nenauci...

lenka3007
31. led 2012

@irriss pekne si to napisala, ja by som este dodala, ze ked niekto chce biť male dieťa, ktore nema kam ujst, ako si napisala, tak nech si predstavi, ze by niekto takto bil jeho. Nech si predstavi, ci by sa aj tomu dospelemu pacilo, keby ho niekto napriklad v praci za nejaky prehresok fackal, alebo na neho vrieskal... 😒

irriss
31. led 2012

@lenka3007
to je tim, ze v nekterych zemich je dite "PODCLOVEK" 😠 😠 😠 😠 😢 😢 😢 😢

Naruc matky= BEZPECI

jancip
31. led 2012

@irriss To je pěkně naivní představa, že pokud je matka v pohodě, bude v klidu i mrně. Některé děti prostě plačtivější a neklidnější jsou, i kdyby se celé okolí rozkrájelo.

Teď tomu nerozumím. Ty si myslíš, že se nemůže stát, že miminko spadne, vypadne... z nešťastné náhody? Pokud ano, tak pak takovým matkám nepřeji, aby v soudnictví byli lidi jako Ty. Protože někdy i přes veškerou péči si dítě ublíží a hnát matku, která je z toho sama nešťastná, do vězení, mi přijde naprosto ujeté.

jancip
31. led 2012

@irriss A v některých zase nadčlověk...a ani jedna varianta není správná.

irriss
31. led 2012

@jancip
ne z nestastne nahody, ale protoze jsi ho neudrzela, kdyz jsi ho mlatila...priklad..
netoc to...

irriss
31. led 2012

@jancip
ja mam 4 deti a jak je mozne, ze jsou vsechny 4 klidne???
nahoda? neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
je to tim, ze jsem klidna ja...a pokud jsem neklidna...resim to jinak..ale ne tim, ze se vybiju na bezbrannem tele..
je to spproste, ze se jeste obhajujete..prijde mi, ze se skoro chlubite.. 😖 a predhanite..

irriss
31. led 2012

@jancip
Co je to "NADCLOVEK"??????????????????????????????????????

ty mu dokonce zavidis, ze je miminko, ze muze spinkat, nemusi chodit do prace, uklizet...prat a myt nadobi?

co je to nadclovek..ze se ma lip nez Ty..???
co neni spravedlive?
neni spravedlive, ze se deti rodoi do rukou takovych matek,,to neni spravedlive

renesmee2
31. led 2012

Baby čítala som si celú diskusiu a príde mi že niektoré reagujete prehnane, kto tu napríklad písal že by mlátil svoje dieťa ked má nervy? Pokiaľ viem tak nikto, pár matiek tu napísalo že deti dostali občas na zadok ale to predsa nie je týranie preboha, tak o čom tu @irriss a spol. melete? 😕

Ja som si tiež prešla kadejakým obdobím ked som aj na malú nakričala lebo mi ušli nervy, aj som sa za to nenávidela že som zlá matka a podobne ale preto by mi ešte nemali úrady brať dieťa do decáku alebo mňa zavrieť na psychiatriu. Malou som nikdy netriasla lebo viem že je to nebezpečne ale myšlienky som občas mala hrozné, nikdy by som jej neublížila ani ju nechcela zabiť. Ale po tom čo som zažila tak dokážem pochopiť ak sú matky so svojich detí totálne zničené a už ani nevedia čo robia.

jancip
31. led 2012

@irriss Ano, je to svým způsobem náhoda a spíše štěstí....protože vesměs všechny, co znám, a sama to i vidím, tak ty děti jsou různé (plačtivější, klidnější, divočejší) a to od jedněch rodičů. A rozhodně se nijak extra oni ani jejich situace nezměnila.

Nikdo zde neschvavule to, že se má někdo vybíjet na dítěti. A že se tím chlubí? Pokud jsem sama dobře četla, tak zakladatelka toho tématu z toho byla sama nešťastná a cítila jsem od ní spíše volání o pomoc než nějaké chlubení.

bobsent
31. led 2012

@hajanka , @lenka3007 ,
@irriss , dievčatá znova opakujem že táto téma nie je o ospravedlňovaní násilia na deťoch vyčerpaním matky alebo ich náročnosťou ale o prevencii násilia...žiadna tu dieťa netýra,to by bola iná káva.
všetky tu píšu že vyhľadali pomoc...žiadna sa k tomu nestavia že hurá, napadajú ma takéto veci. alebo že no a čo potrasiem si dieťaťom. neohovoriac o tom že sa bavíme nie o situácii že dieťa plače pri bežnej kolike 2-3 hodiny alebo sa budí každé tri hodiny...ale o ozaj extrémoch, nebudem rozpisovať. mnoho týchto detí nie je len náročných ale majú aj nejakú poruchu, psychickú, genetickú, ADHD, zvýšenú agresivitu atď.
naozaj vám nikdy nenapadla nejaká myšlienka(nielen o dieťati, napr. o manželovi) že ste sa zhrozili že preboha čo ma to napadlo?
ten príspevok čo písala baba ako ju napadlo že by malé najradšej zadusila pokračuje tým že hneď sa zdesila čo jej to chodí po rozume.je preto vrah?
@jancip plne súhlasím , aj som tu mala takú tému ale mi zmenili názov, nielen dieťa môže byť nervózne z matky ale ale aj matka z neho...
na náročné deti som neverila pokiaľ som ho neporodila...
@lenka3007
@ema72 ako som písala vyššie.hovorím o ozaj iných deťoch a iných situáciách.tým nemyslím že matka má dieťa mlátiť. ale že viac vyčerpaná mama ako je bežné(kt. nie je) má viac tendenciu k takýmto myšlienkam.
inak som šokovaná radikálnosťou, patetickosťou až fanatizmom a tvrdosťou niektorých príspevkov(nemyslím práve tie čo im odpovedám)...skôr tie dámy by mali ísť psychologičke... 😉takéto čiernobiele videnie sveta..
ja som bola a rozhodne nemala na takéto moje myšlienky reakciu zdesenia, hrôzy, tvrdého odsúdenia-ani ľutovania. tento jav je vraj pomerne častý tak 50:50 dá sa to zvládnuť akurát je to silné tabu.
kristepane dievčatá bavíme sa o tom čo mi preletí hlavou nie o tom ako kto mláti deti.

jancip
31. led 2012

@irriss Ty píšeš úplně zcestně.
Nadčlověk je opak podčlověka...sama si dosaď. Ten druhý pojem jsi použila Ty.
Znáš mě? Neznáš? Tak jak můžeš takto soudit? Protože nepozorně čteč a nechápeš smysl mých příspěvků?
To, že závidím miminku? A na to jsi přišla jak?

lenka3007
31. led 2012

Vacsie dieta tak isto, ako babatko vnima stres a nervozitu okolo neho...

irriss
31. led 2012

@renesmee2
napriklad zde..:a koncim... 😠nebudu tu delat vyhledavace krutych zprav... 😉

Citace:
...clovek sa ma sice vediet ovladat, ale nervozita z babatka obcas pride, ak mu clovek nevie pomoct, matka nie je robot!

Citace:
myslím si že žiadna matka nemá nervy z ocele a každá raz za čas skôr či neskôr vybuchne. ja sa priznám že malý už párkrát aj po plienke dostal

jancip
31. led 2012

@irriss A ještě něco, jak mi můžeš podsouvat že jsem mlátila dítě? To asi těžko, když žádné nemám...Trochu by jsi měla přibrzdit a opravdu začít číst pozorně.

bobsent
31. led 2012

nedá mi ešte poznamenať-neuveriteľné preháňanie a občas aj heroizácia materstva 😕 to by som pochopila ale ten jed a zlosť čo tu občas srší...
zvláštne že tie čo tu píšu že mali takéto pocity k dieťaťu sa vyjadrujú zmierlivo a uvážene a niektoré čo nemali tieto pocity agresívne a hádavo 😕

renesmee2
31. led 2012

@irriss - nerozumiem a čo akože z tých citácii vychádza? Tu druhú by som ešte chápala ale na tej prvej nič zlé nevidiím. A k tej druhej no plienky deti nosia dokedy? Niektoré aj 3 roky tak ked dám dieťatu po zadku tak aj po plienke nie? Ak tá dotyčná mala namysli že bije novorodenca alebo kojenca po plienke tak sorry potom som zle pochopila lebo takto to je len vytrhnuté z kontextu a ja neviem o aké malé dieťa sa jedná.