Chůva na plný úvazek. Jaký máte názor?

vakoema
16. srp 2011

Ahoj, mam 2,5 leteho syna a v listopadu cekam dalsi detatko. CHodim dalkove do skoly (5 dnu v mesici). K tomu vsemu dum se zahradou a manzel vecne v praci. Resim dilema. Vzit si chuvu z Filipin na plny uvazek? Pomoc s detmi, vareni, uklid atd. Jaky na to mate nazor? Mam trochu problem se s tim vyrovnat. Pripadam si pak jako neschopna matka... Ale vse najednou je na me samotnou doopravdy moc. Manzel je k dispozici pouze o vikendu a to si vetsinou preje odpocivat na zahrade...
Prosim o vase nazory.

deyana
16. srp 2011

Pokud si to můžete finančně dovolit, neváhej ! Lepší spokojená maminka s výpomocí, než vystresovaný uzlíček nervů bez pomoci. Určitě se ti uleví, a taková výpomoc není nic špatného, dřív pomáhaly babičky, dneska už to nejde, protože chodí do práce, tak nějak se to dělat musí. Určitě s výpomocí si tu mateřskou užiješ jak se patří a s manželem budete o víkendu společně odpočívat 🙂

ffiinnkkaa
16. srp 2011

Souhlas s deyanou 🙂

foaji
16. srp 2011

V Anglii to takhle běžně funguje, ale nevím, jestli bych svoje budoucí dítě dokázala svěřit někomu cizímu.. já asi ne .-)

verbatimka
16. srp 2011

@foaji Učitelku ve škole či školce bych také brala jako "někdo cizí" což neznamená, že je tam nikdy nedám

foaji
16. srp 2011

@verbatimka Nevím, to už jsou děti zase větší, ale mimčo bych teda nikomu cizímu nesvěřovala..

kuchy
16. srp 2011

No na 5 dnů v měsíci školy bych si chůvu nehledala, na to stačí hlídání babičky nebo člena rodiny a se skoro 3 letým dítětem se to dá určitě zvládnou i bez cizí pomoci, ale asi jak kdo. Já mám děti s malým rozestupem, první půlrok po porodu druhého syna jsem byla sama,manžel byl v Německu a jezdil jen jednou za pár týdnů na víkend a dalo se to. Pak jsem dělala i autoškolu,na jízdu mi na hodku děti někdo z rodiny pohlídal a hototvo. , Penízky jsem raději investovala jinam a aby se mi cizí paní motala do úklidu domu a vaření,to bych už vůbec nesnesla. Spíš jsem na sebe pyšná,že to v pohodě vše zvládnu.

🙂

kuchy
16. srp 2011

Ale nemyslím to zle, každý zvládá péči o děti jinak, mě stačilo více zapojit manžela, po té jeho půlroční dovolené 😀 Tím ,že více pomáhá si vybudoval krásný vztah k dětem a obdiv okolí 🙂 .

vakoema
autor
16. srp 2011

Ano, dovolit chuvu si muzeme. Normalne mam jednou tydne pani na uklid a pani na hlidani obcas, ale vzdy me stresuje, jestli ona bude moci pohlidat,kdy potrebuju nebo ne. Mama mi obcas pohlida,ale bydli moc daleko. Mame 3 patrovy dum a nekdy mi to prijde nad moje sily. Slecna z Filipin hlidala u jedne rodiny v USA 10 let. Normalne by s nama bydlela. Se starsim by chodila plavat, na prochazky atd. A mimcu bych se chtela co nejvic venovat ja sama - krome teda tech dnu, kdy budu ve skole. Diky za prispevky! Jsem z toho vseho trochu nervozni. 😅

vakoema
autor
16. srp 2011

Manze, bohuzel ze svych prac. povinnosti slevit nehodla. Ani mu to nijak nevycitam, zase se to pak odrazi financne. S malym je kazdy den tak 2 hodiny a naplno se mu venuje a o vikendu se taky hodne snazi ( chodi s nim na prochazky, pracujou na zahrade atd...).

kuchy
16. srp 2011

@vakoema : No 3 patrový dům,to musí být fůra práce,to bych musela začít uklid o moooc dříve než obvykle.
Stejně si to nakonec udělá každý po svém,pokud pomoc potřebuješ,vem si ji, budeš v klidu a bez zbytečných starostí. 🙂

vakoema
autor
16. srp 2011

No, prace je to hodne, hlavne, kdyz manzel vyzaduje vsude super poradek 😝

amallie
16. srp 2011

@vakoema ja jsem o tom taky hodne premyslela, ale rozhodla jsem, ze bych nemohla a to z nekolika duvodu:
1) vadila by mi neustala pritomnost cizi osoby v dome, ted mam dvakrat tydne pani na uklid a obcas me to proste omezuje, nebo jak to rict
2) chuva z filipin mluvi jakym jazykem? Pokud neumi cesky, coz nepredpokladam, tak jak se domluvi na plavani a tak? Nebo kdyby se neco stalo, tak s nekym na ulici atp???
3) nechtela bych, aby me deti vychoval nekdo jiny a zazival s nimi ty chvilky, co chci zazivat ja

Jsem pro najmout pani na uklid, objednavat si jidlo, nakupy, zehleni, udrzbu zahrady, proste tyhle nutnosti (ne, ze bych to delala, ale proc ne), ale nechtela bych se ochuzovat o cas s myma detma, to bych radsi resila skolkou, krouzkama..... A nejaky obcasny pohlidani kdyz clovek musi jednou za 6 mesicu k zubari bych stalou osobu domu nebrala

vakoema
autor
16. srp 2011

@amallie nojo, mluvi anglicky.. chodila by pouze na kurzy, kde by se s ni byli schopni domluvit
nechci se ochuzovat, proto radeji postavim k plotne ji a ja budu s detma anebo nebudu lezt po ctyrech a vytirat,ale pujdu na zahradu sankovat a tak..
ale musim se nekdy ucit, takze tak 3 dopoledne v tydnu bude urcite hlidat ona

amallie
16. srp 2011

@vakoema ja nevim no, na plavani je treba se bavit s instruktorkou a ostanimi detmi a tak, cesky nemluvici osoba by mi vadila, zase chapu, ze je to ohledne financi nebe a dudy, ze jo
Ja jsem z velkomesta, tudiz neni problem obstarat hlidani v detskych centrech, kde si deti vyhraji mezi sebou a tak
Male miminko bych ale nenechala hlidat cizi osobu, miminko ma byt u mamy

Dalsi vec je, ze se ted na to divam jinak, zlomila jsem si nohu a lezim uz tri tydny, tudiz jsem musela taky narychlo sehnat hlidani pro malou a to na cely dlouhy den a musi tu nekdo uvarit, uklidit, podat mi piti a vyprat a vsechno udelat
A musim rict, ze mam vsech uplne plne zuby a uz se tesim, az bude doma jen nase mala rodinka o trech osobach 😉

Rikam, vzala bych vypomoc, ale vyhradne na domaci prace a aby jen dochazela
A k diteti treba profesionalni chuvu, cesku
Proste, aby to nebyla devecka pro vsechno, ale chuva se vsim vsudy, tzn. patricnym vzdelanim, kvalifikaci, zkusenostmi s detmi a vlastnim domovem

amallie
16. srp 2011

@vakoema jeste me napada, mame kamarady Svycary a ty maji uz 14 let chuvu z Francie, ktera s nimi zije, jsou to tedy velice bohati lide, takze ona ma dokonce svuj trakt v jejich rezidenci, ale i presto je to proste persona navic, vzali ji jako clena rodiny, jinak to nejde

A pak dalsi pratele Francouzi maji hospodyni a zahradnika (manzelsky par), ty tedy maji uz dospele deti, takze ona vyhradne vari, pere, uklizi a on se stara o zahradu, maji u nich svuj byt, ale stejne je to divny, jak tam furt jsou, no

vakoema
autor
16. srp 2011

@amallie no, jsem sama zvedava, jak tohle vyresim... ja predpokladam,z e vecer, kdyz bych chuvu nepotrebovala, tak si zaleze do sve grasonky a bude klid...
manzel dokonce nechce, aby s nama snidala a vecerela, coz chapu a ona s tim souhlasi
a ja se prave bojim vic hlidani v detskych centrech nez od osoby kterou budu mit vicemene pod dohledem a mam na ni reference..
kadopadne diky za nazor

amallie
16. srp 2011

@vakoema no, jenze prave to snidani a vecereni se dost tezko jako...... Proste v momente, kdy takova slecna bude s vami zit, tezko se to rika, ze jo
Ja treba nemam problem obedvat pred pani na uklid, ale kdyz mi rekne dobrou chut, nemam z toho nelepsi pocit 😖 a ted, kdyz tu byva nekdy cely den a ohriva mi jidlo, tak je mi blby ji nenabidnout, ze

evulinkab
16. srp 2011

Ahojky,
tak já bych taky žádnou takovou chuvu ke svým detem nechtela.Jak už tu bylo psano, jednou či dvakrát týdne na uklid, to jo.Ale hlidat deti takhle porad a jeste aby s námi bydlela, to ne.Max. bych snesla nejakou češku, která by mi hlidala v ty dny, kdy bych byla ve škole...ale jinak ne.Toť muj názor.A nebo bych radeji školu přerušila, než deti trošku odrostou..

bera28
16. srp 2011

Já jsem měla pro děti chůvu na plný úvazek od jejich 4 měsíců do roka a půl. Pak byla pauza (docházela k nám babička. No a teď jsme vybrali další chůvu na plný úvazek, protože jdu od září do práce. Takže já jsem jedině pro. Nevím, co je špatného na tom, svěřit děti někomu jinému. Pokud vybereš dobrou, spolehlivou paní, tak je to jedině plus. Akorát mě zarazilo, že si chceš vzít Filipínku. To ti nebude vadit, že se nebude mít s malým jak domluvit???

hehena
16. srp 2011

tak kdybych měla finance, tak si sem objednám paní na úklid, zahradníka a občasnou chůvu, neb pracuju od narození malýho. ale doma. což je někdy výhoda, většinou děs. když mám termíny a dítě tu mi tu křičí a leze po mě, jedna babička daleko, druhá nefunguje, jeden dědeček se nezajímá, druhej je tak na to, aby se s ním chvíli potěšil a to je tak všechno.... blízko tu vlastně bydlí jen jedna babi, ostatní jsou 160 km a přes 200... někdy jsem pološílená, jindy všechno ignoruju a je mi dobře, jenže za čas to maximálně vygraduje a jsem na odstřel a akorát se tu hádáme. je tu neustálej bordel, zahrada neposekaná, když už má muž čas, stejně ho nejradši tráví s náma, takže dostat ho k tomu nejde... a já to fakt nestíhám, nemám 10 rukou a potřebovala bych, aby den měl 48 hodin. pracuju samozřejmě často i po večerech.... jsme v nájmu, majitelka tu má na 800 m2 nejmenší sekačku, a když tráva jen trochu víc poporoste, tak to ta sekačka není schopná pobrat... chce se mi jí v tu chvíli rozkopat a odcházím, zahrada stále neposekaná 😀...
takže jestliže manžel není k dispozici, ale máš tu výhodu, že vás finančně zabezpečí až tak dobře, že si to můžete dovolit, neváhej! sežeň si paní na úklid, co vám i uvaří, zajdi do nějaký agentury, kde ti budou posílat chůvy dle potřeby, třeba se pak seznámíš se třema holčinama, co vám sednou a budou se u vás prostě jen střídat... nikoho doma, bych nesnesla...

madormi
16. srp 2011

já bych to nesnesla mít v domě furt cizí osobu a rozhodně by mi vadilo, kdyby mi většinu času vychovávala děti. Já byla rok au pair, u skvělé rodiny, vycházeli jsme spolu, ale já bych nikoho takto doma nechtěla. Navíc děti pak na mě byly fixované, časo šli radši za mnou než za rodiči a to já bych jako matka neskousla, spíš bych si víckrát týdně platila paní na úklid, abych vůbec uklízet nemusela, i třeba zahradníka nebo já nevím koho všeho, ale děti si chci vychovávat sama, případně občasné hlídání ale ne mít chůvu doma

elephant
16. srp 2011

@vakoema Zaujímavá téma, u nás nie sú pomocnice veľmi časté...
V prvom rade ťa obdivujem, že s dvomi drobcami ešte zvládaš študovať! 🙂 Starať sa o veľký dom musí byť tiež ťažké, ja mám zatiaľ nastarosti len malý byt, ale koľkokrát mám pocit, že na jednej strane upratujem, a deti z druhého konce zase rozhadzujú...
Chůva do rodiny - bude s vami pod jednou strechou, de facto to bude nový člen rodiny, na to sa priprav. Ja som kedysi bola ako au-pair v rodine, a hoci ma na dovolenky a výlety nebrali, a vzťahy sme nemali ktovieaké, jedávali sme spolu pri jednom stole. Ak bola dotyčná v americkej rodine, povedala by som, že je na určitú rodinnú atmosféru zvyknutá.

Viem si predstaviť, že by ti dokázala fakt pomôcť, dom, varenie, vodenie na krúžky, to tu už zaznelo. Ale mne sa celkom páči i to, že hovorí po anglicky, určite sa deti od nej niečo naučia, preto by som asi skúsila to, aby na deti hovorila výhradne anglicky.

Takže ak si to môžte finančne dovoliť, a nevadí ti nový člen rodiny, prečo nie. 🙂

evulinkab
16. srp 2011

Souhlasim s
@madormi , že bych mela i strach z toho, že deti budou brát radeji chuvu než mě..protože jestliže ta chuva s nimi bude trávit pomalu stejne času jako máma(ne-li vic)-a ted myslim toho aktivního casu, kdy si s nimi bude hrát, dovadet, chodit do cukrárny a já nevim co ješte, tak pak ty deti si k ni ten vztah vytvoří..Já jsem taky taková ta máma, která si chce sve ditko vychovávat sama ..a né nekdo cizí.Proto nechápu mámy, které porodí díte a okamžite jdou pracovat a díte sveřuji neustále nekomu jinému,misto aby si uživaly chvile s tim prckem.Ale je to vec názoru.

myscha
16. srp 2011

Jako neschopná matka bych si vůbec nepřipadala, já bych si to užila 🙂 Řekla bych, že toho máš dost a vzít si někoho na pomoc je dobrý nápad. Vykašlala bych se na takové ty zažité stereotypy, co v sobě máme od našich maminek a babiček jako že "ženská musí domácnost a děti zvládat sama" jinak je neschopná.....vem to i z pohledu dětí, užijí si tě i víc, pokud domácí práce udělá někdo jiný.

A jinak asi dost záleží, jak moc ti bude vadit narušení soukromí, mně osobně by to vadilo, takže pro mě by přicházela v úvahu pouze uklízečka, hlídačka a jiné pomocnice, které přijdou a odejdou. Sama jsem byla jako au-pair u anglické rodiny se 7 dětma a vím, že do soukromí a vztahů tam člověk nahlídne hodně, pokud tam bydlí. Ona měla lidi skoro na všechno, ještě Kolumbijku, co uklízela občas celý barák, někoho na sekání zahrady, mytí oken apod.
Jen jsem to úplně nepochopila, vy žijete v čechách, jste oba češi a filipínská chůva by mluvila pouze Anglicky? Nevím, jak by se pak se starším synem doumlouvala, pokud nejste anglicko-česká rodina. Zase na druhou stranu by vám do soukromí až tak neviděla, pokud by česky nerozuměla.

myscha
16. srp 2011

A ještě teda musím taky dodat jako holky výše, že pokud bude chůva trávit hodně času s dětma, tak se může stát, že obzvlášť to mladší dítko pak na ní bude hodně vázané, tak záleží na tobě, jak to budeš snášet. Já jsem měla v Anglii na starost nejmladší- cca roční a už po tak dvou měsících šla spíš ke mě, než k mámě, když se měla rozhodnout.

Viděla jsem na matce, že jí to vadí, ale víc času sní trávit nehodlala. Mně osobně jako mámě by to hodně vadilo, ale na druhou stranu, ty starší děti pak už dobře vědí, kdo je máma a pokud si na ně čas najdeš, tak to asi moc dramatické nebude .

alamo
16. srp 2011

Ja si to uz bez chuvy neumim predstavit - chodi k nam na par hodin tydne, kdyz pracuju z domu, jinak bych se nemohla soustredit. Asi bych si ji nechala, i kdybych s praci sekla - uz jsem si zvykla, mam k ni plnou duveru a mala ji ma taky moc rada. Akorat jsem moc velky introvert a porad doma bych ji nechtela - ale pokud mate velky dum a dokazali byste si osefovat soukromi, tak proc ne. Nemyslim si, ze by se Tve deti na ni moc uplnuly - pises, ze by hlavne pomahala v domacnosti a miminku by ses stejne venovala sama. Pokud si to muzete dovolit a hlavne pokud je to nekdo overeny, s dobrymi referencemi, tak nevahej.

vakoema
autor
16. srp 2011

ja to jako moc veliky zasah do soukromi neberu. manzel rano odjizdi 7 a vraci se kolem 8-9 vecer, takze jsem tady stejne porad sama. Do prace se nechystam, chci normalne 3 letou materskou. Synovi jsem se venovala myslim na 100%, obcas tady nejaka pani na hldiani byla. Prala bych si, aby stejny komfort melo i druhe dite.
Ani jeden nemame matersky jazyk anglictinu. Manzel zil 15 let v USA a UK a v praci taky mluvi prevazne anglicky. DOma ne. Ja to beru tak,z e by se deti casem naucily anglictinu. Vzdyt preci matky ted normalne deti cpou do anglickych skolek a dulezite je pro ne, aby tam byla rodila mluvci, tak proc nemit takovou doma?
To, ze se na chuvu upnou z toho mam hruzu, ale myslim, ze zalezi hlavne na me, jestli ji k tomu dam sanci anebo porad tu lasku budou dostavat ode me...
Je to fakt tezky rozhodovani i kdyz se to nezda...

kuchy
17. srp 2011

U nás máme jasno,ne ne ne , u mě i ten úklid je zásah do soukromí,raději bych uklízela patra na etapy, plavat chodíme o víkendu , s oběma ,jeden plave s tatínkem a po nich druhý se mnou,je to rodinná akce, je fakt,že se musím dost otáčet a nemám tak velký dům....nedovedu si představit,že by cizí osoba byla s mými dětmi,první rok pomalu nepůjčím kluky ani tchýni,a to je opravdu moc pěčlivá a starostlivá, prostě jsou malí a máma se o ně postará nejlíp,nanejvíš táta. manžel taky hodně pracuje a to by mi mohl zkusit říct,že mi nepomůže a bude na nás koukat a odpočívat, to bych ho hnala 😀 U nás bude až maximálně školka,aby byli kluci v kolektivu,ale taky nechci,aby si místo maminky zvykli na někoho cizího,ty chvilky s dětmi,co tak rychle utíkají bych nikomu a ještě k tomu za peníze , nedala.
Ještě ,že to nemusím řešit....opravdu nezávidím.
Ale chápu,že někdo chce a nebo musí....

baraz
17. srp 2011

ahoj, zajímavé téma .. myslím, že mi bude brzo blízké .. protože vydělávám víc peněz než přítel, ale ne zase tolik aby mohl on zůstat doma (náklady na domek - hypo, pojištění, benzín-bydlíme na vesnici) jsou vysoké .. tak že u nás to bude tak, že 2-3 dny v týdnu na 8 hodin bude chůva s dítětem u nás doma. zbylé 2-3 dny v týdnu s ním budu já, víkend přítel + někdy já .. takže já jsem pro chůvu ... dle mého je to fajn - aspon bude zvyklá i na cizí a nemyslím si, že je na tom něco špatného - to jen my v ČR jsem zvláštní ..

dandiela
17. srp 2011

Ahoj, já na chůvě nevidím vůbec nic špatného. Já sama mám 2x do týdne paní na úklid baráčku. Protože vracet se večer domů z práce a ještě se zabývat tím, že musím uklízet mě opravdu nebaví. Vím, že češky jsou takový spíš hospodyňky a rády si všechno dělají samy,ale když mám tu možnost trošku víc si z toho života ukousnout a netrávit hromadu času úklidem ,ale místo toho jít s pejskem, uvařit si nějakou ňamku, zkouknout filmík, užít si manžela, tak proč bych to nevyužila? Máme 3 patrový domek, 2 psy a 2 kočky, všude plovoucí podlahy....a to taková legrace není. A dát 100Kč na hodinu mi nic neudělá.... A až se narodí prcek, tak se raději budu věnovat jemu , než neustálýmu úklidu (můj muž je velký puntičkář a pedant na úklid). A ten samí názor mám s výpomocí s hlídáním. Paní nepíše, že by děti odevzdala chůvě a šla si po svým, ale že se chce plně věnovat mladšímu aby nebyl ochuzenej na úkor většího. Co by mě možná trápilo by bylo aby se velký necítil ostrčený, tím že on bude s chůvou a malej s maminkou... ale věřím, že mu to bude kompenzováno např. o víkendu atd...