Co dělat, když odmítá umělé m. z hrníčku i z flašky?

mallorry
12. kvě 2009

Ahojte holky,
prosim o radu, koncim s kojenim a mam problem, ze malej zatim odmita UM z hrnicku i z flasky. Bojim se, zda vubec bude chtit to mliko pit. Z hrnicku pije cajik po troskach behem dne...on z nej neumi naraz vypit vetsi mnozstvi 😒

Chci se proto zeptat, co delat v pripade, ze by UM uplne odmital? Lze nahradit UM napr. vetsim mnozstvim jogurtu a mlecne kase ve strave?

Je mu osm a pul mesice, diky moc

soanpe
12. kvě 2009

měň značky a zkoušej trpělivě
naše malá zhruba po 5ti týdnech začne odmítat a plivat UM a když změníme značku,tak zase pije.
Od narození máme vyzkoušený nutrilon, bebu,babylove a teď sunar 😀

petka80
13. kvě 2009

mallorry - to je bohužel dost obvyklé, že kojené děti odmítají UM 😔
Ono po roce už je to bez mlíka o.k., nahrazuje se právě mléčnými výrobky, ale do roka by bylo ještě dobrý, kdyby něco vypil. Ale někdy to holt nejde, tak se nedá nic dělat, např. malej od Sisstin pokud vím taky nechtěl UM takhle brzo. A přitom ho pil od narození. Tak jí zkus napsat.
A nešlo by to kojení ještě zkusit aspoň do toho roka? Nebo už to nejde?

eppik.m
13. kvě 2009

mallorry:
Mezi 6. – 12. měsícem se pozvolna zavádí příkrmy (v roce by jich mělo být celkově 5), ale MM je stále důležitým zdrojem živin i energetického příjmu dítěte. Mléko je v této době zcela nezbytnou součástí stravy a nemůže-li být dítě kojeno, tak je nutné podávat mléko umělé (UM).

Převedení dítěte na UM
Nejdříve je vhodné dítě navyknout na lahvičku či hrníček, z kterého má později dítě UM pít a nabídnout mu v něm nejdříve MM. Nejlépe je, když dítě krmí někdo jiný než matka, protože mnohé děti nedokáží pochopit, proč mu máma nutí lahev, když kousek vedle je mlíčko ve „výhodném prsním balení“. S lahvičkou či hrníčkem to chce mnohdy hodně trpělivosti, kojené děti někdy jiné způsoby krmení než prso tvrdošíjně odmítají. Je možné zkoušet různé typy dudlíků – některé děti potřebují více dírek, aby mlíčko teklo rychle, jiné se zase zakuckávají, když teče moc rychle.

Jakmile dítě akceptuje MM z lahve, tak už je jen krůček k tomu, aby přijmulo UM stejným způsobem. Ze začátku je možné UM ředit MM, až nakonec zůstane již jen UM. U dětí, které potřebují hypoalergenní UM, které je trochu hořké je možné ho pro začátek trošku osladit např. glukózou a postupně její množství snižovat.

Nicméně existují i děti, které UM naprosto kategoricky odmítají a zde je potřeba to řešit individuálně, hlavně u dětí do 6. měsíce věku. Mezi 6.-12. měsícem se tato situace řeší zvýšeným množstvím např. mléčné kaše, podáváním UM v ovocným i zeleninových příkrmech, aby dítě mělo dostatečnou mléčnou dávku. Po roce věku již není odmítání UM problém, výběr mléčných produktů je velký a i když ještě není vhodné podávat kravské mléko k přímému pití, je možné ho nahradit kysanými výrobky, podáním 1 jogurtu či tvarohu navíc atd.

petka80
13. kvě 2009

Jj, ještě bych možná doplnila, že jsem někde četla, že je dobré začít s UM pro novorozence ("jedničkou") i pro tyhle větší děti. Mělo by být nejpodobnější MM. A teprve časem přejít na ta pokračovací mléka.

mallorry
autor
13. kvě 2009

ahoj holky, diky za rady, budu zkouset vice dudliku a vice druhu UM...
mlika uz mam prave malo, takze i kdyz sem ho kojila, tak urcite nevypil tolik, kolik je v tomto veku potreba....i se u toho kolikrat kroutil, protoze neteklo...ale jeste ho kojim jednou a to v 5 rano, to tam asi neco mam, protoze pije a je spokojenej...ale kolik toho vypije to netusim...ale nevim, zda tim, ze mu v pet davam prso, ho prave odrazuje od hrnicku nebo lahvicky...

petka80
14. kvě 2009

mallorry, ahoj, jestli chceš přestat kojit, že máš málo mlíka, tak bych to spíš ještě zkusila nějak zvládnout to kojení. Ušetříš si nervy ohledně pití UM a po tom roce už by bylo v pohodě, kdyby UM nepil.
Ono když už děti jedí hodně příkrmů, tak se ti to možná jen zdá, že pije málo, ono se to těžko odhaduje. Mně se taky zdá, že malá už jen tak trochu cucá a nic nevypije, ale není to pravda, to vidím až teď, když pomalu odstavuju. A kdyby měl málo, tak by si podle mě to UM vzal.
Kdybys kojila ještě ráno a večer, tak bys nemusela UM vůbec řešit, kojení by mu bohatě stačilo. Plus samozřejmě mléčné výrobky. Tak bych to být tebou ještě zvážila 😉

keba
14. kvě 2009

mallory:my sise neodstavovaly od kojení ale malá mě v 8měs.přestala úplně pít UM.prostě ze dne na den to nechtěla!!!Vyzkoušely jsme nezpočet značek a druhů,ale bez úspěchu...vždy jsem po nějaké době skusila mlíčko zase nabídnout z láhve i hrníčku ale nic...tak jsem se snažila co nejvíce mléko nahradit mleč.výrobky.Bílé jogurtíky,na noc kaši,ovoc.přesnidávky se smet.nebo tvaroh.Také jsem přidávala UM.do zeleninových pokrmů...
Ted máme rok a zkoušela jsem i krav.mléko ale bez úspěchů,prostě to nechce..ale zase baští třeba podink,pápá lučiny tak si myslím že vápníků má dostatek...nic jiného asi neporadím než to zkošet a podávat mléč.výrobky.... 😉

shaula
14. kvě 2009

Ale tvaroh tak brzy ještě ne, zatěžuje ledviny.

mallorry
autor
14. kvě 2009

petka no mozna by se to mliko jeste nejak rozjelo, ale prijde mi, ze se u toho uz krouti, hlavne vecer pred spanim, to ma vylozene jen na "ududani"....znama v jine diskuzi si taky myslela, jak mala pije a jak je spokojena a ona ji ted zhubla o pul kila a kdyz ji vazila po kazdem kojeni a pred, tak zjistila, ze si vytahne treba jen 70 ml 😖 a to si myslela, kolik ma mlika...tak si rikam, zda radsi nedavat vic tech ml. vyrobku, at mam jistotu no...ze ma dost vapniku...
jinak na druhou stranu, uz bych ho i rada odstavila, vecer u toho i pobrekava, asi tam fakt mliko nemam, ale rano v tech pet je to ok...

keba to mim rikala i doktorka, davat co nejvic ml. vyrobku, a tu UM do zeleniny si davala denne? a kolik? nebylo to pak moc tekute?

jinak sem zkousela dneska delat puding z UM a byl to hnus 😖 udelala jsem to z vody a pak UM primichala a malymu to vubec nejelo, jak to neni vubec sladky, takovy bez chuti...

keba a jak ovoc. presn. se smetanou? to prodavaji? tvaroh chci davat az po roce no...

shaula
14. kvě 2009

mallory - tu přesnídávku s mlékem dělá určitě Nestlé a možná i další firmy. Je to v malých kelímcích á 100 g baleno po 4 ks, koupíš to všude, kde prodávají přesnídávky - větší drogerie, hypermarkety atd.

petka80
14. kvě 2009

mallorry - ale pokud už jinak normálně jí, tak nezhubne kvůli tomu, že by pil málo MM, to neměj strach. I těch 70 ml je fajn, mléko už je jen takový doplněk ke stravě. Tak večer dej jen kaši, nebo co dáváš, když mu to stačí. Třeba by si vzal MM někdy přes den, třeba před odpoledním spaním, to jsi nezkoušela? Nebo už prostě fakt nechce? Tak koj jen ráno a dávej dost ml. výrobků a je to taky o.k. - mléčné kaše, jogurty, už můžete i sýry (lučina, žervé), UM do jídla, jak píšou holky (bramborová kaše, nějaká polívka s UM), třeba i takové ty jogurtíky od Nestlé (banánové a jahodové) a pod.

mallorry
autor
14. kvě 2009

petko asi budu kojit jen rano a zbytek doplnim, uprimne, pres den se mi uz kojit nechce 😕 prijde mi, ze je uz velky a jsem rada, ze pres den prso uz nevyzaduje, vim, ze to mozna neni spravne, ale ja bych ho pomalu chtela od prsa odnaucovat, takze jsem rada, ze pres den kojit nemusim
ty syry vim, ze muze ale s cim? nema zuby, tak chleba by neukousl a bojim se, ze by mu zaskocilo treba... 😕
diky za recepty 😵

petka80
14. kvě 2009

mallorry - jasně 😉
aha, tak to sýry asi ještě ne 😀
A ještě mě napadla taková ta kašička od Nestlé v krabiččce, už hotová, třeba by tohle mělo u vás úspěch.

mallorry
autor
14. kvě 2009

petka dnes se kouknu v kramku a koupim kasicky hotove i ty mlicka a vyzkousim, snad to bude mit uspech a bude mu to ranni kojeni plus vsechno mlecne pres den stacit...obavam se, ze mi UM nebude pit nikdy...ono to ani neni moc dobre... 😝

petka80
14. kvě 2009

mallorry - tak hodně štěstí 😉

andykov
14. kvě 2009

holky, myslíte, že když změním značku UM, že se mi malá třeba rozpije? já teda krmím ještě MM, to taky moc nedá. na měsíční holčičku teda 60-70ml 6-7xdenně ja fakt málo 😒 dávám nutrilon comfort. existuje něco podobnýho na zažívání, jiné značky a chutnější?

veruska007
14. kvě 2009

Nebo zkus podavat UM injekcni strikackou, napred strikat do pusinky, potom mimco casem prijde na to, ze to jde i vycucnout, a pak to jde rychleji. No, a pak muzete nasadit savicku a je to 😵

keba
14. kvě 2009

malory:tu lučinu můžeš dát s chlebíkem klidně i když nemá zuby...naše malá neměla do nedávna...dávala jsem jí jen tu třídečku,tu jsem lámala na malý kousky a natírala lučinou,ona to prostě v pusince žmoulala o dásínka až se jí to úplně rozmočilo a pak to spolkla....sní cca půlku chlebíku a půl lučiny.. 😉
Jinak ty zeleninku jsem s mlíkem denně nedělalla tak na střídačku...

mallorry
autor
15. kvě 2009

keba ja mam strach, ze mu ten chleba zaskoci...no muzu to zkusit...
jinak ja mu davam dopolko jogurtovou svacinku od hami cca 150 ml , po obede jeste jednou trosku 100ml, na svacinu 200 ml jogurtu s presnidavkou, a vecer 200 ml kase..., takze toho ma snad dost 😀
nekdy davam dopolko ovoce s par lzickama jogurtu...aby nemel furt to samy 🙂