Co dělat, když vylézá z postele a nechce spát?

astra11
12. srp 2016
Ahoj,
mám takový problém. Klučíček 2 roky nechce večer kdy ho dávám spát kolem 8. hodiny, zůstat v postýlce - vylézá ven a vydrží mu to bohužel třeba až do půl desáté.
Vím, že je to hodně o režimu a únavě a snažím se přes den mu toto poskytnout, ale máme s tím prostě problém.
Nevím už jak na něj - při ukládání máme rituálek čtení a prohlížení knížky, zpívání - což bojkotuje - prostě už chce ven a řiká ať už jdu jinam aby mohl vylézt 😞
Nevím jak ho tam udržet a je to na hlavu, protože se večer kdy mi zbývá jedině čas na něco, v tomto případě na učení se a studium a přípravu do práce - zase se mi to prostě nedaří naplnit a je to pro mě hrozně stresující.
Vidím jako možnost dát ho do ohrady aby si ještě chvíli hrál a pak tam třeba usnul, ale i z té už se dostal. A být tam třeba s ním v té místnosti kde je ta ohrada,a by na mě viděl....JInak ale nevím
Máte nějaké nápady prosím? Děkuji Ast.
evulina77
12. srp 2016
já uspávám v manželské posteli, ležíme spolu, zpívám písničky, teda ještě kojím, ale myslím,že uspávání není špatné. Někdy teda uspím i sebe, ale je to bez vztekání a nerování. Do půl hoďky je hotovo...
astra11
autor
12. srp 2016
To on nevydrží, jen tak ležet, musí hned něco dělat a lítat po posteli a to že bysme leželi jvedle sebe a on by poslouchal to je nemožné 😞
patrusa
12. srp 2016
obe nase deti maji v posteli nebo u postele hracky, vecerni ritual knizka... atd, pak odchazim. Jde mi jen o to, aby nevylezaly z pokoje. Syn si hraje a pak nekdy usne. Vim, ze v pokoji neni nic, cim by si mohl ublizit. Nekdy usnou v 8 nekdy syn 3,5 roku usne treba az v pul 10.

Kdyz zacal vylezat z postylky, tak jsme mu ji otevreli, aby si neublizil pri prelezani. Podle me nema smysl se s tim nejak stresovat. Dulezite je dodrzovat vecerni ritualy a oni uz vedi, ze se ma jit spat. Vam se take nechce spat pokazde ve stejnou dobu, ne?
astra11
autor
12. srp 2016
Hm to ne , ale problém je, že syn tam pak kramaří a já bych musela - už po několikáté - stěhovat věci z pokoje,a by nevytáhával věci co jsou v ložnici uložené (oblečení, ložniny, nějaké věci co se jinam nehodí atd.....to mi vadí, protože jednak těch úprav v bytě bylo už mnoho kvůli němu - je dost hyperaktivní a všechno vezme a bohužel často zničí ... a jednak kam bych si lehla pokud by celá postel byla zaházená věcma - uklízet v 11 večer to není fajn představa.....
kure87
12. srp 2016
Já mám chlapečka necelá dvaroky.A hcodí spát ve 21h.
Neuspáváme ale máme zlozvyk mlíčko v lahvi.Tak uložíme dáme mlíčko a odcházim.
Pokud přijde (a stává se to) tak ho odnesu nebo odvedu zpátky.Uložím a opakuji dokud chodí.Po pár pokusech ho to přestane bavit.Akorát člověk nesmí polevit a ustoupit.
Funguje to dobře.
astra11
autor
12. srp 2016
@patrusa : problém je, že on si totiž nehraje s normálníma hračkama, on kramaří to co nemá....
astra11
autor
12. srp 2016
@kure87 : Jo to asi by mohlo fungovat. A vzteká se u toho ? Můj je hrozný vztekloun a hrozně u navrácení do postele což taky dělám, řve a hned a hned a zase leze ven....Je to fyzicky dost náročné a já mám problém, že večer musím pracovat......
loprajska
12. srp 2016
Dobrý večer, přidávám se do diskuze....mám obdobný problém jako zakladatelka. Máme holčičku (20 měsíců) a bojujeme s uspáváním. Jediné, co opravdu pomůže, je utahat přes den. Pokud není dostatečně utahaná a vyřáděná, trvá třeba i dvě hodiny, než se jí podaří uspat (střídá se vztek, hraní, smích, bouchání do šprušlí a vše). A to chodí spát kolem osmé a vstává mezi pátou a šestou ranní. Je to živel, nevydrží ani deset vteřin na místě, takže uspávání u nás v posteli bohužel nepřipadá v úvahu. Máme rituály - dáme mlíčko, dudlík, pusinku, přečtu pohádku, ale jakmile není utahaná, stojí, vzpouzí se, přelézá postýlku. Kolikrát jsme z toho na nervy, po celém dni 🙂 . Astra11, jaký máte režim přes den? Spinká malý po obídku nebo jak? Bohužel začínám mít pocit, že jediné, co fakt pomůže, je nechat takové dítko ještě vyřádit, protože se zlou člověk ničeho nedocílí a nebo upravit režim tak, aby spinkalo po obědě třeba jen hodinku, ale to je asi těžké...Jsem taky bezradná |-|
kamimnichov
12. srp 2016
nenapada mne, co poradit...ale prihaknu se, protoze mne to tema zajima
astra11
autor
12. srp 2016
@loprajska : No, snažím se aby měl režim pořád stejný, tj. dopoledne hra nebo chození venku ale to bych neuvařila takže jsme spíš bohužel doma což je na tak aktivní dítě asi málo (i když minule jsem ho tahala ven ještě v 10 večer a stejně pak hned neusnul po návratu.....A po obědě trvám na spánku. Jenomže když mu nejde přes hodinu usnout, usne třena až v půl třetí odpoledne a to je už na nic...pak spí do 16 hodin a to je špatný....A večer dávám spát k 8. hodině.....Jinak úplně stejné chování má i můj synek jak popisujete....
anulis
12. srp 2016
@astra11 a neni to prave tim, ze jeste chodi po obede spat? Jal bych ho uz nedavala...a to stopro do 8 usne...dcera nespi po obede uz od roku a pul, a kdyz jednou za cas dospava, tak ji do postele driv nez v devet nedostanu. Proste uz je velky a kdyz je po obede spat, nabere sily a nema potrebu jit spat hned v osm. Takze navrhuji zmenu rezimu...bud po obede nespat nebo se smirit s pozdejsim usinanim
loprajska
12. srp 2016
Autorko, tak to máme hodně podobné, přesně vím, o čem píšeš. Akorát my spinkáme dvakrát denně, dopoledne (když vstáváme tak brzo, jde už okolo deváté - je z rána nedotažená) a pak po obídku slabou hodku. Máme to stejně s tím uspáváním i přes den, někdy hodina než usne a to je fakt ospalá. Po spaní ven a prostě utahat. A čím je starší, tím se doma samozřejmě víc nudí (doufám, že je to jen období 🙂) Věřím, že pokud k tomu ještě studuješ nebo pracuješ tak to musí být celkem náročné. Třeba někdo s podobným problémem poradí 🙂
loprajska
12. srp 2016
@anulis Myslím, že to by mohlo pomoct, ale nestávalo se, že by malá usnula zase moc brzy (okolo šesté) a ráno vstávala třeba ve čtyři?
astra11
autor
12. srp 2016
@anulis : Já právě myslím, že takové emočně přemrštěné dítě spánek po obědě potřebuje, aby se právě nepřetáhl příliš ještě víc....Aspoň to tak vždycky pomáhalo dokud byl menší. Nevím , možná se mění - samozřejmě že se mění - ale myslím, že obecně ten spánek po poledni je důležitý, i u dospělých je to příznivé na psychiku, celkové zklidnění.....A krom toho když i po obědě nespí což se stává když např. cestujeme (i když se snažím i v tomto případě cestovat po spánku odpoledne ), nemá to výraznější vliv na to, že by usínal dobře večer....I tak je dost aktivní až třeba do 22. hodiny....
lucykal
12. srp 2016
Také si myslím, že dítě spánek po obědě ještě potřebuje. Vždy i ve školce děti ještě po obědě spí.
astra11
autor
12. srp 2016
Někomu to ale může fungovat bez toho odpoledního spánku, není to pravidlo.....
yelowangel
12. srp 2016
Prostě přes den nespat. Já jsem byla to samý, naši měli problém mě po 7 po večerníčku dostat do postele a to jsem vstávala sama s taťkou kolem půl 6 i dřív a chodila jsem k nim do postele v noci tak mě nenechali spát po obědě a srovnalo se to. Pak přišla školka a povinný spaní po obědě a já jsem se mohla ukousat nudou protože spánek přes noc mě prostě stačil dřív než jsem do ní nastoupila. A kor když nechce spát a uspáváš hodinu na to se vykašli a radši se mu věnuj ať máš večer klid. Jo bude ztahanej, protivnej, první dny budou peklo večer nakrmit a vykoupat, vím o čem mluvím taky jsem už takhle zkracovala a to to naše šídlo má jenom rok - usíná max. kolem 3 odpoledne jinak je problem ho večer uspat, ve vaně řval, mazání po koupání řval, při večeři řval a šudlil si obličej takže kaše všude, ale za pár dní se to upravilo a byl pokoj. A počítej s tím že se tím pádem posune i vstávání, malej mě teď místo o půl 6 vstává o půl 8 a vydrží až do těch 2 - 3 odpoledne a spí hodinu, někdy hodinu a půl, když je nedospalej usne už kolem 11 na 20 minut a tím se zkrátí spánek odpoledne.
astra11
autor
12. srp 2016
Napadá mě už jen nastěhovat si ty moje studijní věci do ložnice, nystěhovat tam ten pracovní stolek a studovat tam kde má spát, kde má usnout....třeba by mu bylo příjemné tlumené osvětlení s lampičkou...hudba potichu ....a já....haha, nevím jestli si nefandím, protože na druhou stranu on nikdy neusnul v mé přítomnosti, potřeboval se mnou pořád nějak komunikovat a nakonec ho to rušilo....Ale už jsem nějak z těch stěhovacích úprav utahaná....Kolik jich už bylo....ale to se týkalo kramaření a ničení věcí....tohle je asi trochu jiná věc....
indi001
12. srp 2016
nevim jak poradit ale mam neco podobneho a strasne me to trapi.male mu je rok a pul nastesti s postelky nevylejza ale ma hysteraky a strasne se vzteka,jsem na nej sama pres tyden ,chlap se mi vraci jen na vikendy domu a je teda zastancem ze po obede musi spat.ale tim co naspi po obede tim je malej o to dele vzhuru.nevim si rady
astra11
autor
12. srp 2016
@indi001 : Dovedu si představit. Já sice nejsem přes týden sama na děti, ale chlap příliš neparticipuje na tom, co bych potřebovala aby zastal v takové kvalitě jako zastávám já...Někde jsem poblíž četla o sirupu Pediakid na uklidnění (bylinkový sirup s uklidnujícími bylinami Meduňka, chmel, atd..., a pak homeo sirup Sedalia. Co to vyzkoušet? Já to zkusím s tím mým větrným dítětem....
patrusa
12. srp 2016
@astra11 to z nejakeho zahadneho duvodu nase deti nedelaji.
astra11
autor
12. srp 2016
@patrusa : Tak to buď(te) ráda 🙂
mikilenka
12. srp 2016
Ahoj, já mám dva dvouleté chlapce. S dvojčaty je to jednodušší, že spí spolu a nemají pocit samoty. U nás od miminka platilo položit do postýlky s lahví, dát dobrou noc a zavřít dveře. Někdy si tam povídají, ale většinou do 2 minut usnou. Základem je být celý den venku, což si všechny maminky nemohou dovolit. Napadá mě, že u nás hraje roli také zapadání slunce. Dokud není tma, tak kluci nemohou usnout. Někdy uděláme i to, že čekáme na tmu, všude zhasneme a ukládáme kluky potmě. Oni to respektují.
Taky čteme pohádky ještě v obýváku, do pokoje si jdou už jen lehnout. Ani mě tam nechtějí, jinak by plakali a chtěli by si zase hrát.
Když jsme měli nějaký problém, tak jsem to s nimi v klidu během dne řešila. Ptala se, co jim vadí, proč ještě potřebují spát apod. Hodně lidí je toho názoru, že tak malé děti tomu přece nemohou rozumnět. U nás to vždy pomohlo. Říci třeba pokud budeš potřebovat, zavolej maminku a přijdu, ale jinak už spinkej, maminka je unavená, ještě musí uklízet, ráno si pak budeme spolu hrát.
Pomáhá nám taky rozloučit se se všemi, dát dobrou noc i hračkám, zvířatům...často s klukama mluvím o snech, co se jim zdá. Někdy mi to už i řeknou. Já jim povídám, o čem se zdálo mě, o čem tatínkovi. Večer si pak povídáme, co by se nám zase mohlo zdát a oni se potom těší, že zavřou oči a myslí si na tu věc a bude se jim o tom zdát. Je to zajímavé, když vám ráno malí kluci řeknou, že se jim zdálo, že točili volantem v traktoře, že byli v zoo apod.
Je to hodně náročné. Nikdo neusne na povel, nejsme stroje. Některé děti už odpolední spánek nepotřebují, stačí jim zalézt si chvilku na gauč a být chvíli v klidu. Podle mě jde o to neudělat si z usínání strašáka, nepříjemnou povinnost...ale naopak něco pozitivního a zajímavého. Hodně o tom mluvit, co je nám příjemné, se kterou hračkou bychom chtěli spinkat, jestli zatemnit okno. Taky dětem říkat proč se musí spát. Vysvětlit, že nohy jsou unavené, ruce, oči...když nebudeme odpočinutí, můžeme spadnout, uklouznout, nevyjedeme kopec na kole...když se dobře vyspíme, oči jsou odpočinuté, více se smějeme, zase se těšíme na hračky, venku hezky běháme...
Držím palce, ať se problém vyřeší.
astra11
autor
12. srp 2016
@mikilenka : To je podnětné, je to dobře že to takhle máte...hezké....Ale zeptám se - jak chlapečci umí mluvit? Jistě už rozumějí všemu co se jim řiká, ale jak se vyjadřují oni?
terinda
12. srp 2016
Já se nedivím, že nechce v osm spát, když odpo klidně spí do čtyř :-N
Můj syn většinou spí cca od 11.do 13.h. a pak až večer kolem osmé usne jak špalek.
Když náhodou spí i odpoledne, večer usíná až kolem desáté. Nenutím, dávám spát, až když je opravdu unavený.
lennus
12. srp 2016
@astra11 Spí ještě přes den? Náš malý blbne, když je málo unavený. Taky doporučuju omezit sladké, aby nebyl moc naspídovaný. Možná je to i jen období, které přejde, taky to u nás tak bylo. Jak to fungovalo dřív?
astra11
autor
12. srp 2016
@terinda To že spí do čtyř je zaviněno pozdním usnutím ačkoli je dán spát po 12. hod. Usne třeba až v půl 2. Je to dáno jeho velice aktivní povahou a řekla bych v současné době něčím, co nedokážu úplně dobře najít, něčím co proběhlo bez možnosti to ovlivnit.
astra11
autor
12. srp 2016
@lennus Přes den spí protože jak jsem tady už psala, myslím, že je důležité odpolední spánek dodržovat.
terinda
12. srp 2016
Tak ho vzbuď dřív, když trváš na odpoledním spánku.

Já trvala na režimu u prvního dítěte, uspávala jsem jak divá, 2 hod apod., pak mě to přešlo a je klid a děti jsou v pohodě.
lennus
12. srp 2016
@astra11 Nečetla jsem předchozí konverzace. Já právě měla před časem už pocit, že malý možná spánek nepotřebuje, když nechce večer spát a je fakt, že když výjimečně přes den nespí, usne jak špalek, ale na druhou stranu mi v podvečer už přijde přetažený a už se i stalo, že usnul v kočárku třeba až kolem 17. A co ho dávat po obědě spávat dřív, aby měl do večera dost času se unavit nebo ho nechat spát míň?
Já si myslím, že je to fakt tím, že prostě není dost unavený.

Sem začni psát odpověď...

Odešli