Co nejí maminka, nejí ani dítě. Je to tak u vás?

helcenka
24. lis 2009

Ahojky,
zrovna mě napadlo, že spousta mých kamarádek (a i podle toho, co čtu v některých diskuzích) nedává svému prckovi k jídlu to, co jí také nechutná - třeba ryby, maso, některou zeleninu...
Zajímalo by mě, jak na tom jste vy.
Prostě mě to jenom zajímá, tak jestli se vám bude chtít, tak přispějte.
Já začnu: prckovi jsem pomalu zkoušela dávat všechno, co si myslím, že je pro tělo a jeho vývoj dobré. I když sama některé věci vůbec nejím a nikdy bych je nepozřela (příklad je červená řepa, po kterou mi jako malé tak znechutili 😝 ) pokud malému chutnají, ráda mu je dám.
Moje nejlepší kamarádka např. nevaří klučíkům vůbec zelené fazolky, protože prostě ona ani její manžel je nejí - a dětem u mě tak chutnali. 🤐

vercak.
24. lis 2009

Ahojky, já teda nepozřu vůbec rajčata, přitom kečup a rajskou omáčku bych mohla na litry, ale rajčata mi smrděj a zvedá se mi z nich žaludek. Malýmu je dává ale tatínek, když je jí, stejně tak papriku 😉 Podle mě by měly děti ochutnat všechno a ne jen to, co jí rodiče. 🙂

kulimka
24. lis 2009

Ahoj, tak já dětem dávám vše. Dcera ta vše nejí, je jí 10 a dost frfňá. Ale malý ten sní vše. Já jím taky všechno, výjimkou je dýňový kompot, ale kdybych ho měla tak ho malému dám. My před ním moc jíst nemůžem nezdravé věci, protože on opravdu sní vše 😅 Dokonce jsme nedávno měli topinky on chtěl tak jsem mu dala kousnout s tím, že zjistí, že je to tvrdé a nebude to chtít, Ale on to s obtížema rozžužlal a otevřel pusu "ham!" 😀

sajmon113
24. lis 2009

Ahojky, tak náš malý je taková malá popelnice, sní naprosto všechno až se občas sama divím. Mám to stejné jako vercak., taky vůbec nejím rajčata, ale manžel je naopak miluje takže je taky papá s ním. Nebo mu je nakrájím na kostičky spolu s chlebem nebo rohlíkem, k tomu mu dám malou vidličku a papá si to sám 🙂 . Jí už více méně všechno s náma, ale když máme k obědu něco, co ještě nesmí, udělám mu pak zase to co nejíme my 😅 .

janulle22
24. lis 2009

tez nejim rajcata, papriku, jatra, ale malej ma rajce treba od babci nebo od tatu ale nechutna mu a ani paprika mu nechutna...nevidel, ze by jsem se nejak sklebila nebo rikala fuj to nejim...tak kdyz nekoho vidi jest zebra taky,ale v zaveru tu vyflusne a rekne neni doby 😀

megee
24. lis 2009

tak já jelikož nejím ty malý hnusný zelený fazolky a neumím je ani uvařit tak je nejí ani malej..já bych je ani vařit nemohla natož třeba ochutnat takže má bohužel Domík smůlu ☹

jjaanca
24. lis 2009

Já nejím jen pár věcí a nedávám to ani malé, protože se mi nechce pro ní dělat extra (třeba játra) když já si dám kuře.
Zelený fazolky sou výborný mňam 😀 , ale chápu, že maminka nekoupí pytel mražené zeleniny s fazolkama když to jí jen dítě a ona ne.
U babiček to ochutná a pak si to tam může i vyžádat příště 😀

megee
24. lis 2009

janca přesně tak souhlasím 😉

kaleilah
24. lis 2009

jjaanca, já ten pytel kupuju 😀 kupuju bonduell tyfazolky, mám je v mrazáku ačas od času hodim hrstku do nějaký poblívčičky 😀

Jinak dávám např. pangasiuse, toho moc nemusim, pro děti je super...dítě nemůže za to, že má rozmazlený rozmlsaný rodiče 😀 , tak proč ho bírat u důležitý potraviny 😉

meleri
24. lis 2009

jo! špenát!! 😅

kristi
24. lis 2009

no, ja se ji pokousim dat vzdy to same co jime my,a le bojkotuje mi spoustu veci. snad casem doroste

pangas mi jako ryba vubec nechutna, tak ani mala ho nema, to si radsi da lososa - nekdy

mally fazolky jsou k sezrani mnam

susik77
24. lis 2009

ja nemam rada zadne lusteniny, mleko, mlecne polevky ani spenat. tak jsme dohodnuti s mm ze tyhle jidla bude varit on pro sebe a pro deti, protoze mne bu bylo z toho spatne uz kdybych to mela varit a urcite by to ani moc nechutnalo 😖 😖

evicka7
24. lis 2009

my to naštěstí máme podobně jako susik, co nejím já, jí přítel, tak to i vaří a obráceně, takže malá se dostane ke všemu

eliotka
24. lis 2009

Tak já nedávám to, co sama nejím, protože to ani neumím uvařit. Ale třeba ryby ty nejím, neumím je připravit a štítím se jich, tak to nechám na manželovi.

Jinak si myslím, že proč by děcko mělo jíst to, co třeba nejíme ani já ani manžel? Prostě doma by se mělo jíst to, co jíme oba a všeobecně vaříme... 😕

shaula
24. lis 2009

Holky to tu vystihly - problém je podle mě v tom, že pokud něco nejím, tak to ani neumím vařit. U mě je příklad špenát - já ho nejím, takže při vaření klukům improvizuju a určitě ho dělám úplně blbě 😀 (např. nedávno jsem se tady dočetla, že se tam prý musí dávat mléko kvůli neutralizaci jakýchsi kyselin či čeho 😕 ). Snažím se vařit klukům i tom, co sama nejím, pokud vím, že je to zdravé a prospěšné. Ale napadá mě snad jen ten špenát - za prvé jím skoro všechno, za druhé vařím už pro všechny společně, a přece nebudu vařit nadvakrát 😕 Zvlášť vařím klukům jen někdy přes týden, protože já dojídám zbytky od víkendu 😀

vercak.
24. lis 2009

Padly tu názory, že když to nejíme my, tak to ani nebudeme dávat dětem. No když se třeba jedná jen o pár druhů potravin, tak to beru.

Jaký ale máte názor třeba na to, když jsou rodiče vegetariáni a vedou k tomu i svoje děti??? Přijde mi to trošku ujetý. Nechápu, jak můžou dětem třeba odepřít maso a jiné potraviny, vždyť každý by se měl sám rozhodnout, co bude a nebude jíst. Takových dětí mi je fakt líto, nepoznají, jak chutná kuře nebo takovej řízek ☹ ☹ ☹ Navíc si myslim, že maso je dost důležitý.

meleri
24. lis 2009

shaula,

jo špenát je fakt humus... 🤐 ale zase se podívej na Pepka námořníka, jaký to byl silák...
teda pomixovaný ho ještě snesu...ale ty listy! 😝

jjaanca
24. lis 2009

Špenát mňam mňam, zrovna zejtra se na něj chystám 😀 😀

Ale to vegetariánství, to je prostě styl života, jako třeba náboženství. Když tomu ta rodina věří že je to to nejlepší, tak to učí i děti. (Nejsem vegetarián, taky si myslim že maso je důležitý.)

jakoubka
24. lis 2009

náš malý rozhodně nikdy doma neuchutná vnitřnosti 😝 Jen cítím,tak WC mísa je moje 😅

jabber
24. lis 2009

Tak já třeba nejím králíka, takže ho nedělám, protože to by mě u toho asi ranila mrtvice, ale manžel i dcera ho mají rádi a tak ho jedí u tchýně 🙂 To samé jehněčí, telecí a játra 😅 😀

vercak.
24. lis 2009

Špenát taky můžu. No ale vlastně nemusim ani moc ryby, smrděj mi. Snim třeba rybí prsty a uzenou makrelu, ale kapra jsem vzala do pusy jen jednou a bylo mi z toho šoufl. 😝

aponchie
24. lis 2009

helcenka to teda vypada jak zlej sen..no jestli bych kvuli sve nechuti neco nedavala decku ..,ale verim,ze hodne maminek to ve jmenu lenosti udela pac co jineho to muze byt ?? 😒 me taky neco nechutna,ale u stolu to nikdy nereknu a pokud uz mam na krajicku manza na me mrkne a mala ji vesele kuzicky na kuratku coz ja bytostne nesnasim a repu kterou nenavidim a nechapu ,ze bych ji to nedelala teda ..doma varime vsecko ..co ji samotne nechutna je koprovka a to jsme oba dva kuchari a varime ji fakt dobre a stejne ji nechce pro tu vuni tak to ji nedavam a varim ji rajskou tu miluje

vnitrnosti ala zaludek plicka srdicko nedelame ikdyz chlap by to jedl jiste rad,ale drubezi jatra milujeme s ryzi

helcenka
autor
24. lis 2009

Rozhodně jsem nechtěla rozpoutat nějaké rozepře. Jen jsem chtěla znát váš názor.
Já třeba taky nejím králíka, vadí mi ten typický smrad. Ale manžel ho jí a když ho dostaneme, tak se přemůžu a udělám svíčkovou... Ještě že je to tak dvakrát za rok A 🤐. Co se týká fazolek - koupím pytlík a za dva týdny je zblajznutej - sní ho celý náš brouček.
Každý chce pro svoje dítě to nej, jen mě trochu zarazilo, že spousta mých kamarádek opravdu nedává dětem to, co jim nechutná. Ale to mi nepřijde fér, protože každý jsme jiný a dítě si samo může vybrat, co bude jíst. Třeba našim dětičkám nechutná zrovna to, co jíme my a maminy jim to nutí. Já kdybych měla pozřít řepu, tak jdu... To jim pak znechutí, že se toho dítě v životě nedotkne. Co se týká stylu života, jsem zastáncem rozumné zdravé stravy a spousty pohybu, což ale neznamená, že třeba neupeču bublaninu nebo neudělám palačinky. Jenom svému dítěti nechám volbu, jestli si to vezme za vlastní. Už teď mu vysvětlím, proč tohle jíme nebo děláme, ale ne každý to tak má, to i vidí u kamarádek a babičky.
Nepozastavuju se nad tím, že třeba se nejí jeden druh masa nebo zeleniny (králík, ryby - i když ty bych dětem zrovna neupírala), ale to, že se nejí maso nebo spousta zeleniny, mléčné výrobky, to mě fakt zaráží.
Já dávám prckovi všechno, co si myslím, že je pro jeho vývoj důležité. Pokud něco nechce, tak mu to nedávám - teda např. nejí okurku, nejedl ani jablíčka, tak jsem mu je nazkoušku nabídla každý měsíc, jednou ho snědl a teď se ho pořád dožaduje.
Pokud jde o to, když neumím něco udělat, tak se zeptám, jak ho dělá mamka nebo kámošky a vyzkouším... Ne vždycky je výsledek OK, ale snahu vždycky mám... 😀

aponchie
24. lis 2009

kralik se da udelat na smetane a kapce vina tak ,ze neucitis,ze jis kralika ,ale spis kureci masicko a pro deti je tento druh masa suprovni

aponchie
24. lis 2009

pokud ovsem neni made in china 😖

jabber
24. lis 2009

Tak mně na králíkovi nevadí smrad, protože jsem ho v životě nevařila, tak ani nevím, že smrdí, ale vadí mi, že je to prostě králík - pro mě spíš zvíře na mazlení, něco jako morče 🙂 Ale dceři ho upírat nebudu 😉

aponchie
24. lis 2009

u nas maji v akci krecky za 20kc 😀 veeelikananska tabule pred zookoutkem s napisem ..dnes v akci krecci 😅

eps
24. lis 2009

Já spoustu věcí nejím, nechutná mi to, ale manžel sní vše (až na rýžový nákyp-který zas mám ráda já a křenovku taktéž jím já, ale Madla to ještě neměla), takže co nejím já, ochutná od něj (sýry, některý salámy, pomazánkový máslo...). Já třeba nejím ani jogurty! Mlíko piju minimálně... Kdyby měla jíst jen co máma, tak toho moc nebude... 😅 (ale zase co jím, tak ve velkém 😀 )

makelka
24. lis 2009

Mě příjde divný nedávat dítěti něco, co sama nejím 😕 😕 Nemám ráda třeba hrášek, ale malej ho miluje, tak proč bych mu ho protivila? 😕 😕 😕 On naopak nemusí borůvky a já je miluju 😉

Lidi vegeteriáni, či jiní jim podobní, tak bych brala, kdyby svým dětem neupírala možnost vybrat si 😉 Sami se přeci můžou v dospělosti rozhodnout, zda budou nebo nebudou vegetariáni 😉

sisi.v
24. lis 2009

já jím téměř všechno až na sladká jídla typu rýžový nákyp, buchtičky se šódo...atd., to bych radši nejedla 😉 a nevařím je. kromě kvalitní hořké čokošky (občas) nejím kupované cukrovinky a sladkosti (v rodině máme v předchozích generacích diabetiky, takže prevence a tam tedy malá doma na výběr nemá (když jí chce dát lízátko babi, je mi to jedno, ale ona není na sladké zvyklé, tak si dá stejně radši rajče), uzeniny a vnitřnosti a v těchto kategoriích má také smolíka 😉.
ale jinak jí téměř všechno, vařím jí i jídla, která sama nejím (např. rajskou) a protože je zvyklá od mala, může se utlouct po ovoci, zelenině a luštěninách, ale kromě jedné výjimky - nesnáší květák v jakékoli podobě, a přitom ho doma jíme.

janica..
24. lis 2009

No já nejím maso a nenapadlo by mě nedávat ho malýmu, on maso miluje.......