Co říkáte na jména světová? Jaké se vám líbí?

stylly
23. črc 2010

Moc se mi líbí jiná jména,než jsou česká.Ovšem musí se hodit k příjmení...což u nás splňujeme,..tak přemýšlím jaké jméno do budoucna...popřípadě nemáte nějáký odkaz na jména cizí? 😉
Dále bych se chtěla zeptat těch co mají už starší děti jak to jejich vrstevníci berou,že to není Maruška,Janička,..a tak 😉

veruska007
19. črc 2011

Mne se libi, ale mame cesky znejici prijmeni (i kdyz pry pochazi z nemeckeho slova), a jakekoli jine jmeno nez typicky ceske k tomu zni strasne blbe.

Navic mam sestru, ktera ma originalni jmeno a doted to jmeno nenavidi, od malicka si nechavala rikat Katko, mozna ani vsichni spoluzaci nevedi, jak se jmenuje doopravdy. Nekolikrat si chtela nechat oficialne zmenit jmeno, ale je to problematicke, tak to vzdala... nicmene kdyz vzpomenu, jak z toho byla nestastna, tak bych to vlastnimu ditku neudelala.

verca182
19. črc 2011

Jak už bylo řečeno, světové jméno je celkem nespecifikovaný pojem 🙂 My máme Dominiku, další chceme Moniku (s těmito jmény by holky neměly problém ani kdyby zakotvily v cizině), kluka Štěpána. K našemu příjmení Pouček by jméno jako Armando nebo Lilly fakt nešlo 😀
Připadá mi trochu na hlavu dávat místo Ela- Ella, Sofie- Sophie, Matyáš- Mathias a podobně 🤐 Je tootázka nějakých módních trendů, ale dítě mám proto,že ho chci a chci se "chlubit" jeho krásou a šikovností a né "ultramoderním" jménem 😎

renat2
19. črc 2011

Mně osobně se česká jména líbí, světová vůbec a- aninějak nevidím důvod je dávat, aby bylo dítě originální??? To snad může být i bez svět. jména. Takže mně se líbí názor @verca182 a podobnými názory.
Máme Jakuba a bylo mi úplně jedno, že jich je hodně, prostě se nám líbí. pro potencionální druhé se mi líbí Jan - Honzík, pro holčičku Anežka, Anička, apod. prostě česká klasika.

kooblich
19. črc 2011

mě se cizí jména líbí, kluka máme Jkuba druhého by sme chtěli Šimona kdyby byl,ale holku sme nevěděli a nevíme kdyby jednou byla. Ale strašně sem se zailovala do jména Mia. Myslíte že by se hodilo Mia Petrovská?

apollo11
19. črc 2011

Mám radši některá česká, málo frekventovaná 😉 Ale cizí taky v poho, jen určitá jména slýchám až moc často, např. Sophie, jinak hezké jméno.. Nezáleží, jestli je cizí či české, ale líbí se mi jména s významem. Nechápu jména jako Arabela apod..

viveca
19. črc 2011

Nemám moc ráda cizí jména, zejména ne když má někdo typicky české příjmení, to křestní jméno pak podle mě působí hrozně nabubřele a lacině. A navíc si myslím, že originální a neohraný jméno se dá najít i v českém kalendáři. A mimochodem, pokud někdo touží po tom být originální, tak cizí jména jsou v poslední době docela v kurzu, takže by se to mohlo celkem minout účinkem (víte kolik jen po Čechách běhá třeba Kevinů, nebo Vanesek?) Samozřejmě nechci nikoho za cizí jméno odsuzovat, já osobně ale radši dám přednost jménu českému (a skromnému 😉 )

bielanevesta
19. črc 2011

Niektoré zahraničné sa mi páčia 🙂 Napr. Isabella, Sarah, Patrick...ale vzhľadom k našemu příjmení na také možeme zabudnúť ☹

andy80
19. črc 2011

Mě se líbí Česká jména. Ostatně moje děti se tak jmenují, Jiřík je po dědečkovi a Anežka po prababičce, tam jsem ani nepřemýšlela, jestli dát české či jiné jméno, ale volba byla jasná, děti jsou po někom z rodiny. Bohužel babička (moje mamka) měla smůlu, protože se jmenuje Drahomíra a to bych své dceři nemohla udělat, to se mi nelíbí, tak dostala jméno po mé babičce, kterou jsem moc milovala. Je fakt, že dřív jsem moc Anežek neznala a poslední dobou se s nimi roztrhl pytel. Ale pokud se někomu líbí cizí jména, tak proč ne, ale jak tu bylo psané, musí se to hodit k příjmení, taková Sarah Nováková zní fakt divně. Občas se taky podivuji nad tím, když někdo dává dvě jména, které k sobě naprosto nejdou, např. Sebastian František + příjmení.

hansed
19. črc 2011

Tak podle mého je důležité, aby ladilo jméno s příjmením a potom je fuk, jaké jméno dítě dostane 😉
U nás v rodině se teď rozmohlo dávat psům lidská jména...takže máme Rózu, Terku a Nelu... a pak vybírejte jména pro holku 😖 kluk je jasnej, ale holka.... manžel chce Klárku, ale já si hned představím holčičku, co v 10-ti vážila 3krát tolik co já... hrozná asociace.... a vždycky, když se řeklo "Klárka", tak to bylo s despektem, že je tlustá..... 😖

petkave
20. črc 2011

My sme v tehotenstve s priateľom uzavreli dohodu. Pre dievča som vyberala meno ja, pre chlapca priateľ. Už dávno sa mi páčilo meno Ela, je v našom kalendári, pripadalo mi nevšedné. Ale postupom času sa s Elami a Ellami roztrhlo vrece a ja som chcela niečo iné... K priateľovmu dlhému priezvisku som teda našla meno Lea. Nakoniec máme synčeka, volá sa Vincent Leon. Vincent je už 4-tý v poradí... Tak veľmi som nechcela meno po priateľovi, ale vydupal si svoje... Takže malý sa volá Vincko. A Leona mám ako odškodné... keďže nie je dievčatko Lea, mám chlapčeka s menom Leon. Ale je pravda, že ho voláme iba Vincko. A hoci to nie je moderné meno, určite je svetové (vyskytuje sa v mnohých jazykoch) a synček je aspoň originálny a podľa mena ľahko zapamätateľný.

doldol
20. črc 2011

Tak my máme malého Mohamedka, ale jak už někdo zmiňoval, musí se to hodit k příjmení, což u nás se hodí. Aby z toho pak nevznikl takový Onur Lakatoš, co už mají divácí Tisíce a jedné noci na Slovensku 😀 😀

zdezli
21. črc 2011

Ja jsem provdana v Nemecku - a protoze mam uzasne ceske jmeno Zdenka (s hackem - nemam tu ceskou klavesnici) a vim, jake to tady zpusobuje komplikace, tak jsem chtela pro sve deti mezinarodni jmeno se snadnou vyslovnosti, jak v Nemecku, tak v Cechach. Dcerka se tedy jmenuje Natalie /vysl. Natalí/ a synek Michael. Cela rodina i pratele jsou s nasi volbou spokojeni. Navic obe jmena jsou v Nemecku spise neobvykla, ne exoticka, ale v zadnem pripade nejsou prave IN 😉

fangi
21. črc 2011

@zdezli A jaká jména jsou v Německu nyní oblíbená? Protože v Čechách Natálka a Michael je hodně oblíbené, opravdu hodně...Jsou to hezká jména, tak to máte fajn, že v Německu jsou ještě navíc i docela neobvyklá, ideální volba 😉

alexandra
21. črc 2011

Chcela som medzinarodne meno zname aj na Slovensku, takze syn je prave Michael, a dcera Daniela 🙂

ket31
25. srp 2011

no ja nevi jmena pro kluky sou tezsi jak pro holky my daly jmena2 jmenuje se Samuel Gabriel Gulyas mame jistotu ze tohle dohromady nikdo neda 😀 druzhy syn se jmenuje Daniel 😀 a to treti samy nevime dosla jmena 😒

jankadudova
26. srp 2011

My mame Maxmiliana, Maxe, Maxika a pro babicky Maxinka🙂 nic proti "neceskym" jmenum.

sawmy
26. srp 2011

ahoj my mame Liamka,Limoska,Limonka proste LIAM RAO SAWMY 😵

mochenkaa
16. zář 2011

my jednou budeme vybírat z mezinárodních jmen. Aby se jméno běžně vyskytovalo v zahraničí a zároveň bylo v našem kalendáři. Takže kluk: Adam, David, Richard, Robert, Robin, Martin, Albert,... a holčičí: Edita, Andrea, Liliana, Stela, Elena, Gabriela, Sara, Izabela/Isabela, Adriana, Ema, Laura, Patricie, Anna, Sandra, Linda, Eva... a musí se hodit ke slovenskému příjmení 🙂

get0zitka
3. pro 2011

Ahojky, naše příjmení Weissovi...holčičku jsme vždycky chtěla Lauru a pro kluka mám vybráno Nikolas. Co Vy na to? Myslím, že k tomu příjmění to jde 🙂

edicen
5. črc 2012

ahoj 🙂 mě se tedy moc líbí světová jména,která nejsou vyloženě česká.ČXekáme dvojčátka a pro holčičky máme vybráno Ellen a Mia a pro chlapečka zatím jen jedno a to Viliam.Další mě zatím nenapadá 😅 těch chlapeckých jmen je málo hezkých,dle mého názoru..Jména jako je-Jan,Jiří,Vojtěch,Ondřej bych nikdy nedala-nelíb se mi.A pro holčičky třeba Anna,Eva,Marie,Vlasta apod..Snad tím nikoho neurazím 😨 každý má jiný vkus na jména..|Doma už máme dvě holčičky jmény Gabriela a Adriana

rychetkami
5. črc 2012

já mám světové jméno, tedy jméno zdomácnělé v euroamerické civilizaci s mírnými nuancemi...jsem Kamila, a toto jméno jedno z nejfrekventovanější ve Francii, Španělsku, dávané v severských zemích, Anglii, Americe a tak 😀 A jsem moc spokojená. Další jména tohoto typu- Jana (Jane, Jeanne, Juana), Marie, Lucie, Laura, Linda,Anna,Sofie, Vik(c)torie, E(m)ma, Eva... takže vlastně světová )jméná jsou i u nás z těch frekventovaných a Janička s Maruškou patrří mezi ně 😉

danielita7
5. črc 2012

Tak já jsem toho názoru, at si každý své dítě pojmenuje jak chce, předci je to jeho věc. Nejsem zástancem klasických českým jmen ( Jana, Dana, Lenka a podobně ) Ale ani přehnaně světových jmen.
Ano je to to i obdobím, někdy je v kurzu jméno Laura, Matias, a poslední dobou mi přijde jméno Sofie hodně aktuální. Osobně znám 8 malých Sofinek...Když jdu na hřiště a maminka zavolá Sofinka tak se otočí 5 detí...To se mne osobně také moc nelíbí.
A nepřemýšlela jsem u dcerky ( mám Sarah a jméno mi nepřijde nějak zvášt cizí, ale ani české, takovej střed bych řekla. Proste jméno Sára se nám nelíbilo ale Sarah nám přišlo krásné ) o tom, že se jednou vdá a může si vzít za muže třeba Vopičku 🙂 Já jsem si nechala obě příjmení a bude jen na dceři jestli se nechá své, nebo nové nebo obě.

acornika
5. črc 2012

Já si myslím že v Česku se to strašně řeší, když jsem čekala malou jednoznačně jsme věděli že to bude Jasmínka, psáno česky. A několik lidí nám říkalo že jsme se zbláznili, že bude chudák atd....No a teď když Jájinka řekne že se jmenuje Jasmínka Čechová tak se každému to jméno strašně líbí. Na Jasmínku se hodí, dokonce jsem zjistila že pro Vodnáře je pravá vůně Jasmín 🙂 Nikdo jí mezi dětmi neřekl že má divné jméno, v dnešní době jsou děti na světová jména zvyklá. Ve školce máme Aničku, Kačenku, Vojtíka ale i Vanesku, Noeminu atd..... Myslím že to jméno by mělo ladit k příjmení zvukově a také se mi nelíbí spojení typu Esmeralda Žabičková. Vzhledem k tomu že se budeme stěhovat do Německa jsem teď ráda že dcera se jmenuje Jasmína a ne třeba Anežka ( jméno které si mi také líbilo ). Teď znovu vybíráme jméno a musíme koukat na ty která nemají v sobě háček a znělo i dobře česky. Takže zatím u nás vítězí Victoria a Gabriel. Krásná jména jsou česká i světová, každý ať si najde dle své chuti 🙂

katyajen
16. dub 2014

Já vybírám s českého i slovenského kalendáře. Sama jsem narozená na Slovensku se slovensky znějícím jménem " Katarína". Rodiče jsou oba moraváci ale v době mého a bráchova narození žili a pracovali v "Československém" Slovensku. Bylo fakt divné po rozpadu že mi přišel papír že se můžu přejmenovat na Kateřinu nebo si nechat obě jména a být Katarína Kateřina mi přišlo fakt "piclé". Ve škole to nikdo neřešil byla jsem jediná Katka na ZŠ, na učňáku jsem už byla 1 Katarína a 3 Kateřiny a na nástavbě 3 Katarína a 3 Kateřiny ve třídě.
Žila jsem i v zahraničí a musím říct že jsem byla ráda za slovenskou variantu jména páč Ř by neřekl ani ŘEK. Byla jsem v Rakousku a Dánsku a nikdo mi neřekl jinak než Katarino, nebo Katy. Díky moc mým rodičům, že si to nenechali od babiček vymluvit. A teď sama maminka mám doma malou ZOE a na druhou holčinu vymýšlíme jméno teď a doufám že to bude opět víc kosmopolitní ...cestu do světa má přece tákkkkk otevřenou, tak a´t jí to jméno nekomplikuje. I když Anežka se mi moc líbí 😉.

klaarka
16. dub 2014

My jsme dali jména JANA a ALFRED. Oboje se hodí k našemu českému příjmení 🙂

corrie
21. srp 2014

Co říkáte na jméno Vincent? K českému příjmení mi to až tak hrozné nepřijde, ale co vám evokuje, jak vám zní? 🙂

takarazestinusakur
23. srp 2014

Nejdříve jsem uvažovala o českém jménu, ale ne každé se hodí k japonskému příjmení navíc je problém se zápisem v kanji, takže jsem se rozhodla jít cestou japonských jmen: pro kluka máme Ayato a pro holku Miyo...

kammka
23. srp 2014

to záleží, kde rodina žije, jestli je jeden z rodičů cizinec, jaké je příjmení.. já mám ráda jména, která jsou česká, ale snadno je přeložím do jakéhokoli jazyka... takže moje děti se jmenují Františka a Antonín..ale když vidím někde Antonio Novák, to promiňte, to se směju.. proč??????nebo Claire, Monica, Sarah.... a k tomu české příjmení.. proč to?? proč ne Klára, Monika a Sára?? občas žasnu nad cizím jménem za každou cenu..

veronikec
8. pro 2014

My jsme s manželem měli ve jménech jasno hned po roce vztahu a vydrželo nám to celou dobu. On přišel s holčičím, které se mi nějak zvlášť nezamlouvalo a já zas vymyslela klučičí, které se nelíbilo jemu. Takže jsme každý udělali ústupek a máme to vyřešeno - holčička bude Jasmin a kluk Oliver. Proč? Já jsem Češka, manžel z Bosny a Hercegoviny a žijeme v Německu.. 😉 vždycky jsem lobovala za mezinárodní jména, protože jeden nikdy neví, kam ho osud zavane, takže to bude jednodušší s neutrálními jmény 🙂 jinak já jsem Veronika a manžel má docela unikátní jméno: Elvis 🙂 příjmení máme cizí, já bez -ová, v ČR nám ho rádi komolí a začíná na "A", tak proto je i Jasmin bez "a" na konci, aby se áčka nebila jako u mě 🙂 Problém nastane, pokud se nám v budoucnu nenarodí páreček.. nevím, jak se shodnem na dalších jménech 😀

verunnies
20. čer 2016

Když jsem otěhotněla a na velkém UTZ potvrdili jasnou holčičku, tak jsem odhodila kalendář se slovy, že se mi tam žádné jméno nelíbí a že nechci žádnou "Terezku" (měla jsem od mala panenku s kudrnatými vlasy a strejda mi znechutil tohle jméno - Jedna deska, dvě desky nebojte se Terezky)...
Ovšem pátrat po netradičních jménech v polovině těhotenství, kdy se pomalinku blížil termín porodu a sestra v té době měla už 4letou holčičku Miu a já toužila dát taky něco EXTRA, že dost bylo Elišek, Haniček, Aniček/ Jakubů, Honzíků, Tomášků a spoustu dalších jmen na předních místech každoročních žebříčků... Knihou Jak se bude vaše dítě jmenovat? jsem listovala od Abigail po Žofii 😀 a jednoho dne, kdy jsem už chtěla mít něco vybráno jsem narazila na jméno Anabela, spíš se mi zalíbila španělská verze tohoto jména ♥ANABEL♥ a tohle jméno jsem 23.8.2014 dala své dceři...dá se jí říkat různě například: Any, Beli, Belinko (tak jsem jí říkala od 6měsíce mého těhotenství, kdy jsem objevila tohle jméno), Belo, Belčo, Beluš...je to krásné, netradiční jméno a myslím si, že je i mezinárodní 🙂 A opravdu jsem dodnes neřešila a ani jednou mě v těhotenství nenapadlo, co mi jednou na tohle jméno řekne, proč se jmenuje zrovna takhle???
Myslím si, že je spousty krásných jmen, včetně českých, ale když si jednoduše "vygooglíte" jak jej volat a neřešíte význam toho jména, překvapíte své početné příbuzenstvo i blízké okolí...STOJÍ TO ZA TO!!!
Pokud se nám jednou podaří druhé miminko, již teď mám vybráno na chlapečka ♥DAMIÁN♥ a na holčičku ♥BIBIANA♥