Co říkáte na jména světová? Jaké se vám líbí?

stylly
23. črc 2010

Moc se mi líbí jiná jména,než jsou česká.Ovšem musí se hodit k příjmení...což u nás splňujeme,..tak přemýšlím jaké jméno do budoucna...popřípadě nemáte nějáký odkaz na jména cizí? 😉
Dále bych se chtěla zeptat těch co mají už starší děti jak to jejich vrstevníci berou,že to není Maruška,Janička,..a tak 😉

sturnus_vulgaris
23. črc 2010

Uprimne receno nevim, co berete za "svetove jmeno".... Pokusim se tedy svuj nazor napsat s ohledem na vsechny vyznamy, ktere me napadaji.
Mysli-li se svetovym jmenem jmeno mezinarodni, univerzalni... kam patri napr. David, Michael, Daniel, Alexander, Maxmilian, Oscar... proste jmeno, ktere se plus minus v tom tvaru (s drobnymi pravopisnymi nuancemi) vyskytuje ve vice zemich a je tam povazovano za bezne, pak s takovymi jmeny nemam problem. Velke rozpaky mam ale nad volbou ciziho tvaru jmena, pro nez lze nalezt cesky znejici ekvivalent, napriklad Charlotte, Angelique, Sarah, Michelle, ... atp., obzvlaste ve spojeni s typicky ceskym prijmenim. Zde je patrna snaha se za kazdou cenu tycit se z davu, kdyz nicim lepsim, tak alespon jmenem.
Dale si pod pojmem svetove jmeno mohu predstavit jmeno zcela cizi nebo prave jmeno ve vyrazne cizi podobe (viz vyse). Napr. Mohammed, Kevin, Akira... S tim taktez nemam problem, paklize je alespon jeden z rodicu spjat s narodem (zjednodusene receno), pro nehoz je to jmeno typicke.
Vubec se mi ale nelibi, kdyz naposledy uvedena jmena pouziva nekdo, kdo s tim danym narodem (opet zjednodusuji) nema spolecneho pranic. Osobne bych nedala jmena typu Gunter, Kevin (ani kdybych mela nahodou nemecky ci anglicky znejici prijmeni) a nebyla bych Nemka, nelibi se mi ani, kdyz lidi davaji napr. jmena vyrazne zidovska (tim myslim jmena typu Isaak, Aaron), muslimska (Aysha, Hasan,...), ... pokud nejsou ani Zide, ani Muslimove, ...

suzanna
23. črc 2010

@stylly
Ja jsem z Holland a tady mas odkaz na 100 modernich jmen 😉
http://babynamen.punt.nl/?id=398436&r=1

martina_z
23. črc 2010

Treba takovej Surio Mario Martinez Juarez y Ferdinando Voprsalek - to zni fakt dobre!

kristi
23. črc 2010

pokud máte cize znějící příjmení tak proč ne.

naše malá (3,5r) je Mia, kluk by byl Alex - další v pořadí je Timea, Lea, Evelyn a u kluka jedině Nathan

simonceli
23. črc 2010

Pokud se jméno hodí k příjmení tak proč dítě tak nepojmenovat ikdyž není ani jeden z rodičů jakkoliv spjat s národem, odkud jméno pochází. Spousta našich jmen je přejatá z ciziny. Pravá česká jména z většiny už zanikla. Jako je třeba Albepta, Adina atd. Takže s tím nemám problém. Ovšem záleží to na uvážení rodičů, aby se třeba jejich dcera nejmenovala Jacquelin Nováková atp.

jeudi
23. črc 2010

mě se líbí jméno chavier ,ale pokud májí rodiče typické české příjmení tak je to pak trošku hloupé.například Kevin Novák -chudák dítě.ale pokud mají příjmení cizí tak bych klidně jiné jméno dala

jakelina
23. črc 2010

Taky bych řekla, že hodně záleží na příjmení. 😉

collette
23. črc 2010

Souhlas s nutností souladu s příjmením. Může mě trefit šlak když slyším jména inspirovaná zejména telenovelami ☹ Esmeralda Kadrnožková a Armando Malý jsou asi největší perly, co jsem zatím slyšela. Navíc u holčiček je potřeba přemýšlet o tom, že se taky třeba jednou vdá za "Čecha jak poleno". Takže se z Kiery Reitmannové může stát Kiera Nováková. I když teda v porovnání s Esmeraldou a Armandem to až takový průšvih není...

obla
23. črc 2010

Máme chlapečka, Ondřeje ... pokračovali jsme už 5tou generací (i když jsem moc nechtěla) .. Druhý chlapeček by byl Vilém .. a holčička Stella nebo Mia. Přijmení máme dost naprd .. Blaščák/ová

crca
23. črc 2010

Musím se přiklonit k názoru,že záleží hodně na příjmení 😉 Jsem Motyčková a děti mám Michaelu a Matěje i přes to,že se mě na kluka líbí třeba Alex,Sebastian,na holčičku jsem vždycky chtěla naštěstí Michaelu 😀 takže v mém případě by to znělo fakt divně,kdybych dala cizí jméno 😉 Ale jak já říkám,každého věc,jak pojmenuje své děti,ale občas by to chtělo trochu zapojit hlavičku a myslet do budoucna 😀

jjjb
23. črc 2010

Hrozně se mi líbí cizí jména. Bohužel k našemu typicky českému příjmení se vůbec nehodí. Myslím, že jméno a příjmení by se měli tak nějak navzájem doplňovat. A´t už krásné cizí jméno ve spojení s typicky českým příjmením budí spíše rozpaky a někdy mi přijde ten dotyčný(dítě) jako chudák, co se ni na něm rodiče pouze prosadili svou. Takže jsem pro cizí jména, ale buď ve spojení s cizím nebo nějak jinak zvučně zajímavým příjmením.
...a Andreas je moooc pěkné jméno 😵 jen by mě zajímalo tvoje příjmení 😀

zuzka72
23. črc 2010

@stylly no Veru, jak jinak, já tě zase zklamu ☹ já jsem čech, jako poleno, takže jedině česká jména u mě vítězí 😀 😝

romana29
23. črc 2010

Mě se moc líbí cizí jména, naší holčičce bych určitě nějaké vybrala, ale leda kdybych žila v zahraničí. Osobně si myslím, že je to divné, když se tady někdo na vesnici jmenuje Nancy nebo Vanessa.

mmmk
23. črc 2010

@stylly My jsme se spolu o klucicich jmenech uz bavily. Prislo mi vase teda originalnejsi ve tvaru Andrei nez Andreas, ale to je ted uz jedno. Osobne proti cizim jmenum nic nemam, ale nemelo se to tlouct s prijmenim jako treba Dolores Voralkova nebo Carmen Vyskocilova 😅 I kdyz na druhou stranu pripoustim, ze me dost nudi ruzne Anezky, Amalky, Elisky a Natalky. Jmeno cloveku muze hodne pomoct a i dost ublizit, proto by s nim meli byt rodice opatrni. Jine je to, kdyz se dite narodi rodicum nekde v Horni Dolni nebo v zahranici a je predpoklad, ze tam bude trvale zit. Tu je treba vybirat jmeno, jak psala Sturnus, univerzalni. Takze zrovna ja konkretne jsem se musela vzdat predstavy jmena Ondrej ve prospech jineho 🙂 Uz i tak to bude mit nas syn komplikovane s ceskym prijmenim.
Pro pripadneho dalsiho kluka asi Richard a pro holku Lilith nebo Evelina.

terak
23. črc 2010

Nedávno jsem četla zajímavou radu...vyberte jméno originální, ale ne příliš neobvyklé...vám se to může líbit, ale co pak chudák dítě 😠 A hlavně u miminka je to OK, ale zkuste si představit, že se tak jmenuje dospělý chlap

primarka
23. črc 2010

Já mám stejný názor -jméno nemusí být české ale pokud člověk nežije na vesnici ze které se nehodlá vystěhovat-tam bych volila jméno umírněnější neboť víme co dokáží nejen děti ale i dospěláci napáchat za zlo-tak se přikláním k tomu,že jméno musí ladit s přijmením.Když jsem čekala svoji druhou dceru tak v případě že by byla chlapeček ,jsem měla připraveného Sebastiana.Dodnes se mi to jméno strašně líbí a to je již dlouhých 12 let.Já začínala před xx lety se jmény jako je David a Lukáš.Ale jak říkám příjmení dobré takže vše ok.Na vítání občánků se mnou slavila i maminka Lukáše Zajíce a Lukáše Klacka ☹ tam už je to na zvážení,zda se jednou syn mamince pěkně nepoděkuje za takový dar který je na celý život.

kacerka
23. črc 2010

Souhlasím s předchozími odpověďmi, v zásadě zastávám podobný názor - prostě ať se jméno hodí k příjmení - u holčiček je to složitější, páč ve většině případů později přijmou jiné příjmení. Cizí jména jako taková se mi líbí - snad jen těm ryze americkým jsem na chuť nepřišla 😕 A jak píše Terak, zkouším si představit to jméno pro dospělého jedince - proto pro mě jsou pasé všichni Matějové, Tadeášové, Matyášové, Amálie, Rozálie a spol. - já bych se tak jako dospělý chlap jmenovat nechtěla 😉 My máme pro druhé dítě vybrané tyto varianty - Richard - Ella/ Klára - máme hezké české příjmení 😉

lenkabu
23. črc 2010

Cizí jméno klidně pokud se hodí k příjmení a u holek teda bacha když si pak vezmou pana Vopičku 😉 My máme příjmení české takže cizí jméno nehrozí,ale líbí se mi jednoduchá tvrdá jména která příp. vysloví i v cizině 😉

alienka24
23. črc 2010

já souhlasím taky vesměs se všemi názory, vždy se to musí brát s příjmením jako celek aby to k sobě pasovalo a neznělo to i divně nebo se to pak i špatně vyslovovalo, a potom mám ráda aby se dalo to jméno v klidu převést do jiného jazyka, jelikož naše děti budou ten kontakt s cizinou mít mnohem větší, takže třeba u mě by neprošla vyloženě staročeská jména typu Doubravka, Pravoslav, Jáchym, Hynek....
ale naopak kombinace třeba jenifer kopáčková mi přijde trošku mimo 😅

malovani
23. črc 2010

Nic proti umírněným cizím jménům (to umírněné je důležité, jména z telenovel vzbuzují hrůzu...), jen pozor na příjmení... Já nevybírala jméno podle toho jestli je cizí nebo ne, to mi bylo celkem jedno, chtěla jsem jméno krátké, bez "R", takové, aby ho neměl každý a aby šlo jednoduše vyslovit v jakékoliv cizí řeči.

evita_ij
23. črc 2010

Mně se líbí cizí jména a každému je po tom prd, jak si pojmenuju dítě, ať už to jméno je jakéhokoliv původu. Samozřejmě nemyslím extrémy jako Bouřka, nebo Hussain 😉 😠
Ale i když máme spíše české příjmení, proč bych si nedala jakékoli jméno, které se mi líbí. Trošku to k tomu musí jít, ale myslím, že Češi jsou v tomto (a v mnoha jiných věcech) bohužel pořád tak strašně pozadu a taky paličatí (hlavně ty starší ročníky) a zbytečně to zveličují a dělají z toho problém. 😝 😝 😝

vercak.
23. črc 2010

my jsme chtěli, aby kluk měl jméno na R a holka na V. Já jsem Veronika a přítel Radek, takže tak.
Taky jsem nechtěla, aby jméno bylo v kalendáři blízko narozenin. A aby nebylo moc obvyklé 😉
takže jsme vzali kalendář, vypsali si možnosti a nakonec se rozhodli pro jména Robin a Valerie 😉

Jinak teda souhlasím s ostatními, že to nesmí být prostě jak nebe a dudy.

dont_speak
23. črc 2010

Mě se neobvyklá jména líbí, ale protože máme již exotické příjmení, žijeme v ČR a plno lidí zkomolí, co se dá 😖 .. vybrali jsme dětem s MM jména, která jsou jednoduchá a přitom i mezinárodní - David a Michael.

romcovaklarka
23. črc 2010

Cizí nebo neobvyklá jména se mi líbí, klidně bych je dala. Stejně je to nakonec věc zvyku, i u sebeneobvyklejších jmen. Znám nebo jsem znala Norberta, Valerii, Charlottu nebo třeba Leopoldinu (vše Češi). V první chvíli při seznámení jsem si pomyslela "Cože???", ale jakmile člověk někoho pozná, už mu na jeho jménu nepřijde nic zvláštního.

A u dětí už teprve - nemají ještě tolik zkušeností, aby rozlišili například ve školce, kdo se jmenuje "normálně" a kdo "divně". A jak si na spolužáky zvyknou, nic už je na tom nezaráží. Přítel má 6letou dceru a ta má ve školce taky pár dětí se zvláštními jmény a mluví o nich úplně normálně, nikdy jsem ji neslyšela se divit tomu, jak se někdo jmenuje.

Sama chci kluka Samuela a pro holku mám jmen víc - Sára, Noemi, Elen a pár dalších. Příjmení máme neutrální.

kaleilah
23. črc 2010

Pokud z toho nevznikne Nathan Pytel, tak proč ne 🙂

hanulinecka
23. črc 2010

ahojky tak nějak je to i u mě nechci klasické české jméno,kterých na písku potkávám mraky jako líbi se mě,ale nedala bych je sice kluka máme Marečka po tátovi tam to bylo jasný ani se mě žádné jiné nelíbí a k našemu přijmení dokonalě Marek Matys 😵
u holčičky jsme se ted zamilovala do jména Izabella pak se mě líbí Berenika a Justýnka to jsou moji favoriti,ale jedno vím jistě jak se bude moje dítě jmenovat budou vědět všichni až se narodí nebudu poslouchat a to nedávejte a to taky ne dejte terezku atd atd..
štastný výběr jména........

lelou
23. črc 2010

tak my mame SAru, Laru a Ellen, prijmeni Landsmannova, takze jsme chteli neco kratkeho, ikdyz u Ellenky jsme se trosku umyslne vyradili , bude hlasit 2 ll a 2n 😀 . Odmalicka jim tlucem do hlavy, ze si musi nechat svoje prijmeni 😀 , Sara to uz bere jako hotovou vec 😀 , tak snad to klapne a nebude treba Hatlapatkova
mala perlicka znam Katerinu Hatlapatkovou, je to ceske jmeno i prijmeni, ale Katka Hatlapatka, taky dobry. Takze ne jen cizi jmeno dokaze udelat paseku 😉

carys
23. črc 2010

lelou a moje kámoška chtěla mít syna s krásným českým jménem Petr,ovšem příjmení mají Klíč / ová takže by kluk byl PETR KLÍČ 😀 a cizí jména se mi líbí víc než česká,každý druhý má totiž Aničku,Anežku,Terezku a co se mi vyloženě nelíbí jsou klučičí jména Franta,Pepa.Taky Honzíků je jako máku.No a z pohledu matky pubertáka vím,že dítě s atraktivním jménem dost boduje mezi spolužáky.A holčička s cizím jménem i když se vdá,může si nechat své příjmení a například Kevin se mi jako jméno hodně líbí..Moje nejmladší má jméno po své prababičce Sofie Luisa a vyloženě to k ní jde. 🙂 🙂 🙂 🙂

jijitka
24. črc 2010

Mě by cizí jméno i líbilo, ale všechny možnosti, které mě napadaly, zněly ve spojení s příjmením směšně nebo to vyloženě rvalo uši 😀
Takže u nás rozhodovalo: 1. aby jméno ladilo s příjmením a celé spojení se dobře vyslovovalo, 2. možnosti zdrobnělin atd., 3. "důstojně" znějící jméno pro dospělého člověka. Což si myslím, že Václav dostatečně splňuje.

Je samozřejmě každého věc, jak si dítě pojmenuje, ale něco už je fakt úlet 😝 A další argument, kdy rodiče chtějí pro dítě netypické jméno a pak ho pojmenují Nikolas nebo Tadeáš - jen za mého pobytu v porodnici se narodili 3 Nikolasové 🙂, takže mi až tak netradiční nepřijde. A mě sestřičky v porodnici říkaly, že Vašíka už dlouho neměly. Takže nakonec se ve škole v jedné třídě sejde spousta stejných "netradičních jmen" a typicky české bude spíš rarita.
Znám např. dospělého Sebastiana - nikdy jsem neslyšela nikoho oslovit ho celým jménem a zkráceně mu všichni říkají Sebane, což se mi nelíbí ani trochu, ale vlastně mě ani nenapadá jiné oslovení ani hezká zdrobnělina pro prcka.

sarkaa
24. črc 2010

Pokud je hezky zkombinované tak proč ne ale někteří rodiče jsou bohužel bez vkusu a myslí si, že když dají svému miminku jméno Kevin Novák tak jsou světový, že 😀