Co říkáte na jména světová? Jaké se vám líbí?

stylly
23. črc 2010

Moc se mi líbí jiná jména,než jsou česká.Ovšem musí se hodit k příjmení...což u nás splňujeme,..tak přemýšlím jaké jméno do budoucna...popřípadě nemáte nějáký odkaz na jména cizí? 😉
Dále bych se chtěla zeptat těch co mají už starší děti jak to jejich vrstevníci berou,že to není Maruška,Janička,..a tak 😉

brumdinka
24. črc 2010

no mě se cizí jména moc nelíbí, když už tak by měli lahodit s příjmením, jelikož fakt Kevin Novák, Noemi Vopršálková atpod. mi příde fakt ujetý 😀

jijitka - jo jo taky mi v porodnici říkali, že vidí konečně normální český jméno (Jiří) že už je těch Samuelů, Patriků, Sebastianů, Tadeášů atpod..... nějak moc, navíc pro dospělýho chlapa mi to taky příde divný 😖 - ted´jde v září Jiřík do první třídy tak sem zvědavá, jestli tam fakt nebude rarita se svým krásným českým jménem 😎

radkayeboah
24. črc 2010

Ahojte vsechny! 😀
Velice zajimava debata... Jelikoz ziji i s manzelem v Anglii a maznel je cizinec, chtely jsme jmeno ktere je vhodne vsude teda ve vsech trech zemi {Cesko, Anglie a Ghana} nemuseli jsme dlouho premyslet u holcicky jsme moc chtely Hannah jelikoz mojeho mamca se tak jmenuje a moje je jen Hana, ale i tak by to bylo to same. Taky se nam hodne libilo Anabella. Na kluka jsme se nakonec rozhodli pro Zachariase {Zechariah v anglictine} jmeno je biblicke a znamena buh si te pamatuje. To se moc libilo mojemu a ja jsem byla pro ze se to da vselijak zkratit a taky tim padem to udelat jednodusi pro moje rodice...Dalsi jmeno jsme meli Noe nebo Nigel..Tak mozna priste.
Tady v Anglii je nekdy az nemozne jake rodice davaji jmena svym detem...A ne jen anglicane taky nektere slavne americke osobnosti. Napr. Plum {svestka}, Summer, Monday, Princess, Apple, London, Paris...atd to jsou podle me hodne ujete jmena!
myslim si ze mate trochu pravdu kdyz ma clovek cizi prijmeni tak pak to jmeno neni tak ,,divne,, ale cert to vem. Pokud se vam libi cizi jmena jen je davejte {pokud to ceske zakony dovoli}. Ja jsem v zahranici 4 roky a porad maji lidi problem vyslovit me jmeno jedna spolupracovnice mi do ted rika RADYKA a to jsme ji to asi milionkrat vysvetlovala a ona ze je to jedno ze to zni stejne...A to neni zase tak tezke, ale jeden muj kolega byl taky z Ceska a jmenoval se Premek a nikdo ho tak nikdy nevolal...Proc asi!?!
Ja jen ze ted je doba jina a ze nikde neni dane ze vase deti jednou neodejdou do ciziny a nebo i zustanou doma. Cas se meni, ted je jedno jestli ma clovek ceske jmeno nebo cizi hlavni je aby ho to nejak v budoucnu neomezovala... 🙂

parisienne
24. črc 2010

asi se pridavam k vetsine, ze cizi jmeno klidne, ale musi to jit k prijmeni. Ale myslim, ze mnoho rodicu si neuvedomuje, ze jejich dite bude nosit jimi vybrane jmeno i v dospelosti a ja si napriklad nedokazu predstavit takove ctyricatniky Samuela, Tadease nebo Justynu. Ale tohle se tezko rozhoduje, protoze strasne zalezi, jak ten dany clovek pusobi a jak se chova - na milou a upravenou ctyricatnici se bude hodit kazde sebe-cizokrajnejsi jmeno, kdezto na protivnou zenskou s mastnyma vlasama to bude vypadat jako pest na oko.

suik
26. črc 2010

Mě se taky líbí některá cizí jména, ale příjmení máme taky dost české. Vzhledem k tomu, ale že žijeme v zahraničí a nějakou dobu se tu budem pohybovat, tak jsem vybrala jména víceméně univerzální - David a Sofie.
Jinak teď docela hodně lidí cestuje, tak jsou pak za trest háčky ve jméně. Já svoje jméno můžu zuniverzálnit (Kateřina), ale manžel (Luděk) má někdy problém, někteří mají potíže jeho jméno vyslovit 😀
Takže jsme mysleli i na toto, a to jsme je měli vybraný dřív, než se o nějakém zahraničí uvažovalo.

siwama
27. črc 2010

Ahojky, tak já taky moc nejsem pro cizí jména, ale....
Manžel je Polák, tak naše dcera je Halina Marie. Musím říct, že v začátku jsem měla se jménem Halina problém, ale teď se mi moc líbí. Říkáme malé Halí, Halu, Halinko, ale i Máňo 😀 .

endlessblue
27. črc 2010

Zdravím.... musí to vždy ladit s příjmením. Ale spíš mám ráda klasiku 😉 Esmeraldy, Vanessy, Luisy či Melindy mi přijdou, jak kdyby maminka hoooodně sledovala seriály všeho druhu 😀

Dávám příklad jmen, která skutečně existují a jsou důkazem toho, že i dříve se lidi dokázali celkem vyřádit:

Jasmín Sprostý 😀 a vrcholem všeho je Apolena Kolenatá 😀 😀 😀

marselina
27. črc 2010

osobně se mi líbí cizí jména a některá dokonce víc než ty česká.z těch českých se mi nelíbí František,Josef,Antonín atd. a u těch holčičích je to stejné.
možná by mi ty jména vlastně ani tak nevadila,ale můj problém je v tom že ke každýmu jménu si přiřadím hned určitého člověka a bác problém je na světě.manžel chtěl třeba strašně Jirku,což pro mě byla hrůza to jméno vyslovit a nedej bože ještě pomyslet na jednoho tlouštíka co bydlí přes cestu přímo naproti nás,brrrr,hodně dlouho trvalo než mi manžel svolil Tobiáška,ten tady žádný není,tak se žádná noční můra nekonala.

sylvka
27. črc 2010

my máme příjmení votroubek 😀 a máme martina,protože co jiného,že?ale líbí se mi třeba sebastian,sofie,samanta,vanesa.ale jako vanesa votroubková...nevim.... 😀

vendulka
27. črc 2010

na holku se mi libi:Sara,Nella,Ella a na kluka:Theodor,Tobias,Daniel 🙂
prijmeni mame jedno z nejcastejsich a casto vyskytujici se jako priklad v ucenbicich 😀

baradisk
27. črc 2010

takze NOVAKOVCI!!!!!!!!!!!!!!!!! 😀 😀 😀 😀 😀 😀

peroli
27. črc 2010

Mě cizí jména nevadí, líbí se mi, ale i tady mám hranice... mám ráda když je to jméno moderní (ale zase ne moc), když je univerzální (ve světě), když se hodí k příjmení a když se hodí ke jménu sourozence... třeba Dominik a Fantišek, nebo Tonička a Nikola teda fakt ee 😝 Já mám Lindu a Filipa, což mi splňuje všechno - jsou moderní ale ne moc extravagntní, lidi jsou na tyhle jména už zvyklí a kdyby někdy šli moje děti do světa tak myslím že ani tam nebudou mít se svými jmény problémy... navíc mám v příjmení K, R a Ř takže ani tady není problém (jako že by to bylo spolu moc tvrdý), vybírám spíš měkčí a Linda navíc se mi hodí k jakýmukoliv příjmení... do třetice máme vymyšlenýho na chlapečka Lukáška a na holčičku... hmm, to ještě ani pořádně nevíme... tady mám trošku problém.. po Lindě se mi už žádný jiný jméno tak nelíbí 😅 ale tak nějak 😒 by celkem připadala v úvahu Laura, Nela nebo možná i Aneta (ale ta asi spíš ne...)
No je to fuška vymyslet nějaký pěkný jméno 😅 😀

Ségra má Yasmin (což je africká obdoba Jasmíny protože má taťku z Nigérie) a má tady v Praze jednu kamarádku která je černoška a má za manžela čecha a mají dva kluky, oba úplně černý a jeden se jmenuje František a druhej Josef... 😀 😀 😀 😀 to už je na mě přece jen trošku moc 😀 😅

lavazza
28. črc 2010

Ahoj, tak mi teda máme problém se jmény taky, nemůžeme se domluvit ☹ Já chci český jméno, protože máme typicky české příjmení Vaňousovi. Takže já bych chtěla pro holku Karolína, Nela nebo něco takového a pro kluka se mi líbí Matyáš, Dominik, Jakub, Tadeáš, Tobiáš nebo po manželovi Martin, což se mu nelíbí. A manžel by chtěl pro kluka Nathaniel, což uznejte se k našemu příjmení fakt nehodí. Pro holku už vybral sice jméno které se hodí, ale je zas moc tvrdé, líbí se mu Adriana. A to teda nevím jak by jsme jí zdrobněle říkali - Áďo? To už rovnou můžu dát Andreu nebo Adélku.
Sice je do porodu ještě daleko, ale pochybuju že se dohodneme.

handm
3. srp 2010

Ahoj, tak my máme vybráno pro holku, ale pro kluka je to peklo.. nemůžeme se dohodnout, protože spousta jmen je už v naší velké rodině "vybraná".... vcera jsme došli k Markovi, ale jak se mu bude říkat zdrobněle, jako malinkému.. jen Marečku.. a to mi prijde málo...
líbí se mi i Daniel, ale tchyně je Dana a to nechcem "po ní"... ale u daniela je právě super spousta těch zdrobnělin a zkratek.. danny, dannýsek, dan, danek, daneček... atd...

ratatooy
4. srp 2010

ahojky tak koukám že vybrat jméno pro kluka je pro všechny obtíž,u nás to bylo tak že já chtěla něco jako matouš,matyáš,tobiáš a manžel by zase nějaké víc české jako třeba karel,no dovedete si představit miminko karel??já ne,ale nakonec to dopadlo tak že už od začátku jsem chtěla šimona,ale manžel furt nevěděl jestli se mu to líbí a až to jméno začal všem říkat a zjistil že se všem líbí tak teda uznal že jsem to vybrala dobře.na holku to bylo vybráno hned ale ta se nekoná jinak by to byla karolína ted dost oblíbené jméno.

kikita.nikita
4. srp 2010

...mě se líbí skoro všechny jména jak cizí, tak český...jen u kluků nevim. Máme dvouletou holku, jmenuje se Zoja (ne Zoe) ale opravdu krásně poruštěná Zoja. Moc se mi to jméno pořád líbí, teď se nám má narodit kluk a jsem v háji. K českému příjmení Mikeš je fakt těžký něco vymyslet..Zatím vede Daniel, ale doufám, že do 4 týdnů vymyslíme něco jinýho☹(

brusinka.pusinka
4. srp 2010

kikita.nikita o je mnoho krásných českých jmen i cizích a Příjmení Mikeš není jěště tak hrozné, co třeba Tomáš,Jonáš,Adrián,Josef,Karel, Jiří,Simon ,Ladislav, Dominik, Dorjan,Denis ,Aleš,Christián,Alexandr,Martin,Matěj,Mikuláš 😉

marooshka
4. srp 2010

moje švagrová se vdala do Holandska a má kluky Rona (u nás se dává psům 😀 ) a Edwina. Když byli kluci ještě malí, přestěhovali se do čech a ve škole žádnej problém. Aspoň si je každej zapamatoval. Ale maj taky cizí příjmení..
jinak jedna moje kamarádka má známou číňanku a ta se jmenuje Inan a to se mi třeba líbí.

tmt
10. srp 2010

Ahojda, na holčičku vybíráme ze jmen: Viktorie (Viktorka, viky, vika), Veronika (Verunka, Verča, Nika) a Michaela (Míša, Michalka, Ela) u kluka je to trošku problém, od manžela v rodině se už po 3 generace nenarodila žádná holčička, takže jsou všechna jména vybraná, ale přemýšlíme nad Filípkem. Manžel je Marek, tak jestli nakonec nedám po něm i když on nechce, ale Mareček, Marinek, Maroušek se mi celkem líbí.

nunacek
15. srp 2010

@stylly Myslím, že slušná inspirace na jména je tady: http://www.behindthename.com/
Mně osobně je jedno, jestli je jméno vyloženě české, vyloženě cizí nebo mezinárodní. Prostě se mi to jméno musí líbit, na původu mi nezáleží. Jen bych ráda v budoucnu pro své dítě/děti vybrala jméno, které nenosí v ČR hodně lidí.

elvira
16. srp 2010

Známí chtěli být originální, tak pojmenovali holčičku Anna Ella - a co z toho udělalo okolí?
Mezi sebou jí říkají "anála"....
Z okolí znám Vanessu Kaňákovou, jinak většina dává jména poměrně běžná. 🙂
Sama jsem zastáncem obvyklých jmen, originalita se sice cení, ale jestli by potom mělo dítko proklínat rodiče celý život... 😎
No, nakonec je to každého věc, že? 😉

andelka
16. srp 2010

Tak my máme Daniela - dlouho jsme nemohli na žádné jméno přijít, protože hodně jmen už je v rodině vybraných a dost jiných se nehodí k příjmení (nesmí končit na D, těj a těch). Nakonec manžel otevřel Bibli a zrovna na knize Daniel 🙂 Tak máme Danyho, Danečka, Danýska, Daňulínka, až bude starší tak bude asi Dan nebo Daniel. V rodině to jméno nikdy nebylo, a je docela světově univerzální.
Pro holčičku jsme měli jméno Anežka, to mám vybrané už roky a doufám, že jednou bude. Je to moje srdeční záležitost, takže i když to kosmopolitní jméno není (muselo by se jí říkat Agnes), tak by holčička Anežka byla. Další holčičí jméno jsme měli vybranou Stelu.
Když by druhé mimčo bylo zase kluk, tak už bysme byli asi v koncích. Nesmí to být úplně "obyč", aby se to hodilo k Danielovi.
Mně se líbí i klasická stará česká jména jako Prokop, Jeremiáš, Jeroným, Jáchym, ale to by mi neprošlo.
Cizí jméno k celkem normálnímu příjmení dávat nechci, to je parketa našich spoluobčanů. Na příjmení by hlavně u kluka hodně záleželo.
Ad miminko Karel - znám a nepřišlo mi to divné, prostě je to Kája. Taky znám miminko Cyrila, Antonína nebo Hynka a no problem. Znám i miminko Andělu 😵 Když si ke jménu přiřadíte konkrétní osobu, tak je to úplně jiné. Jen nesmí být divná samotná kombinace jméno a příjmení. Nebo když dají vyloženě cizí jméno rodiče, kteří v životě z ČR nevytáhli paty - to mi přijde jako že chtějí být světoví za každou cenu ale na špatném místě.

misulee
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sariss
21. zář 2010

Ahoj vsichni,
zajimave tema... 🙂 cekam mimi (uz brzy) a s pritelem jsme meli nekolikamesicnni neuspesne debaty o jmenu. Zijeme v Belgii, on je Nemec...nemozne najit mezinarodni jmeno bez 'r' co by se nam libilo. Ja chtela Elenu, on ne ze je to moc "vychodnarske" pak jsem prisla s Luisou to se mu taky moc nelibilo...on chtel Alenu, hannu coz jsou pro me naprosto fadni jmena...nebo ho napadaly exotiky typu Nagiza-japonske...coz je sice pekne ale s Japonskem nemame nic spolecneho takze jsme to zamitla. Nkonec jsme po malu na konci 8meho mesice vybrali, jseno mezinarodni ktere se da zkracovat na x zpusobu...v ceskem kontextu spie vzacne davane ale ne nezname, uf oddechla jsem si...bohuzel zatim neprozradim, az po porodu ale byl to fuska.

Jinak kombinace typu Jessica Novakova mi prijdou trapne...ale holt kazdy podle vseho vkusu. Musim ale rict ze se jmenem Šárka v cizine to neni lehke...nikdo to samozrejme neumi vyslovit...na hacek muzu zapomenout na vzdycky a uz me to kolokrat tak stvalo ze jsem i rekla ze se jmenuju Sara (lidem na party nebo tak, abych se vyhla otazkam a priblblemu small talku ktery je pokazde stejny) Nebo to vsichni pisou Sharka a pak hahaha ze to je jako shark=zralok...takze ja chci pro svou holcicku neco jinciho, prestoze treba miluju jmeno Eliška ale proste to nejde.
Taky nemam rada takova ty modni jmena...jakoz eted ma kazdy Emmu nebo Natalku, Adamka nebo Kubika apak jich bude od kazdeho jmena 5 ve tride...
Hodne stesti vsem pi vyberu!!

ekarkulka
12. čer 2011

Mně osobně se zahraniční jména ať už pro holčičku nebo chlapečka líbí.... Mně se líbí pro holčičku jméno Melissa a pro chlapečka Marco... 🙂

anieanne
12. čer 2011

Je rozdíl, zda má dítko například kořeny v cizině, nebo jen chtějí rodiče "trumfnout sousedy". Také musí být vhodné příjmení, ne ke všemu jde všechno. Osobně mi nevadí jména jako Vanesa, Ema, Samuel... Nechápu rodiče, co dají Jesicca, Amanda, Justin..., jen proto, aby měli něco extra...

januzza80
14. čer 2011

Ahojky holky,ja rozhodne kdybych mela ceske prijmeni tak bych moc nedavala cizi jmeno,jedine pokud by se to hodilo,ale jsou i pekna ceska jmena.My mame prijmeni Mermina a mame pro deti jedno italske,ceske a anglicke jmeno a hodi se to k prijmeni.Sice nekdo rika,proc nemaji deti jen italske nebo anglicke jmena,ale proc kdyz se nam to libilo tak proc ne.

moncicak.as
14. čer 2011

Taky přemýšlíme nad jmény, mám ráda, když neni na pískovišti 10 dětí stejného jména. Jsme Trousil/Trousilová.
Hledáme něco neobyklého, ale pěkně znějícího s příjmením. Prvního klučíka máme Tadeáška (Tedíka). Manžovi se líbí u druhého dítka Benjamin, jenže mě přijde, že je to krásný jméno, ale k příjmení to moc nejde. Hoďte please inspiraci pro kluka i holčičku. Děkuji moc! 😀 🙂

vorllinka
14. čer 2011

@moncicak.as Za mě tedy rozhodně Benjamin Trousil nééééé, to zní fakt hrozně.. K vašemu příjmení klidně Matyáš, Daniel, Tomáš, ale i Eliáš Trousil 😉

bublinka1980
19. črc 2011

Moc se nám s manželem líbí Adrian a Elen 🙂

mili84
19. črc 2011

Ahoj, mě se mezinárodní jména líbí, ale jak už tady řečeno asi 1000x - musí ladit s příjmením... U nás na vesnici se teď narodila holčička...rodina bydlí v polorozbořeném statku, takoví špinďoušové...příjmení typicky české a ještě nelibozvučné a dali malé jmeno Céline........ 😕 😕 😕 😅 chudák holka. Jinak náš krásně český Antonín byl v porodnici jediný a sestřičky říkaly, že už tam Toníka neměly asi půl roku. Vedle mě to byla samá terezka a Natálka a z klučičích Vojta a Jakub. My jsme chtěli jméno české, ale přitom originální a to se mylsím povedlo 😉