Co umí dítě v 19 měsících?

nikolanikol
14. srp 2017

Dobrý den, prosím co umí vaše děti v 19 měsicích? Já vím že se to nemá srovnávat, že každe dítě je jiné,ale už jsem dost nervozní, příjde mi že,dcera je dost pozadu. Neumí mluvit, řekne jen bába,máma a to jen občas, jinak ma tu svoji řeč. Když ji řeknu at mi ukaže jak je velika, tak prostě nechce, ani mi nechce ukazat kde má nos,nebo oči, nechce se to prostě naučit :( začne se rozčilovat. když jsme doma, a je bez plínky tak se umi jít vyčurat i vykakat. Nebo když jsme venku a je venku z kočáru, tak běhá od baraku k baraku a otvira kazdou branku a její otec(my spolu nežijem) mi řekl že to není normální, že má umět poslouchat. že ji mam za to vyliskat. Tak co si myslíte vy? děkuji

horsiee
14. srp 2017

@nikolanikol myslím že otevírat branky cizích lidí by skutečně neměla, krom toho, že je neslušné lézt někomu na pozemek tak na ní může jednou vyletět pes. Můj syn má také 19 měsíců a nemluví a oči, uši atd ho ani nikdo neučí. Přesto si perfektně rozumíme a vůbec si nemyslim, že je nějak pozadu. Jo a o nočníku si můžu nechat jen zdát. Takže rada zní - nehrotte to.🙂

ladybird77
14. srp 2017

🙂 Jak říkáte, každé dítě jiné. V 19ti měsících je brzo dělat nějaké závěry. Ono to za měsíc může být úplně jinak. Děti umí dělat během krátké doby velmi velké pokroky. Rozhodně se, ale musíte smířit s tím, že máte poněkud živější dítko a naučit se k tomu tak přistupovat. Chytnout za ruku, vysvětlit. Křicet nemá cenu, stejně neposlechne. To že má svou řeč a jinak moc nemluví je taky ten důvod, proč se ona sama rozčiluje. Neumí vám říct, co chce ona. Zkoušeli jste si na ukazování očí, uší a pod. vzít na pomoc oblíbenou panenku či medvídka? To, že neukáže neznamená, že neví 🙂 Můj syn měl svou řeč do 2,5 let a teď tu pusu nezavře, jak mu jede. S nočníkem to máte zase skvělé. Mé dceři 2,5 se do něj vůbec nechce. Kakat sice ano, ale s čůráním má problém. Běhá sice bez plíny, ale pokud ji na nočník nedotlačím, málo kdy jde sama a věčně má učůrnuto. Takže si s tím nelámejte hlavu, nedejte na jiné řeči, za pár měsíců to může být opravdu zase jinak 🙂

ladyhacek
14. srp 2017

mám syna staršího ale kolem roka u půl byl rozhodně s plínama - bez plen až teď 2r a 3m? v 18m uměl asi 10 slov? a teď umý asi 40 > také tedy ,,pozadu´´. Uměl se sám najíst, jak je veliký dělal asi v roce a pak nechtěl a dělá až teď ani v 18m nikomu nezamával vše až po tom 2r.
Také moc neposlouchal - musí se to naučit co se týká očí pusy ... nevím kdy začal ,a le určitě po 18-19m dřív ne. Měli jsem na to takovu básničku co se naučil na cvičení. Jinak určitě doporučuji chodit někam na cvičení s dětmi. Třeba při vaření jsem ho zabavovala právě ukazováním kde co je
,,posloucháme ušima, koukáme očima, čicháme nosem , papáme pusou .... vždy jsem ukazavala na sobě a za nějakou dobu se to naučil, ale kdy to už nevím
zkuste hrou vždy si dopoledne sedněte a říkejte básničky > http://www.rikankyprodeti.cz/casti-tela/

nikolanikol
autor
14. srp 2017

děkuji všem za názory a za rady,máte pravdu, nejspíš to chce čas, já ji do ničeho nenutím ani nechci, jen me štve, že se ostatní diví že ona to neumí.
Za ruku mi chodit vubec nechce , to ona se vyžkubne a chodí sama, když jede na motorce a řeknu na kraj tak občas tam zajede.

ladyhacek
14. srp 2017

@nikolanikol syn je naučený pozor auto a s toho má respekt a vždy přiběhne a vezme mě za ruku jinak nechvám ,,na volno´´. Na otorce mi kolikrát ujel ale dohodla jsem se s ním už doma. Můžeš si vzít motorku ale maminka má o tebe velký strach nesíš mi ujíždět a když pojede auto zastavíš. Docela to zabralo . Jiank jsem motorku sebrala a třeba dva dny byl bez. ale v těch skoro 2,5 letech je s ním větší domluva 🙂
Co zabírá je určit si slovo místo NE a to používat ve ,,vážných´´ situacích aby věděla, že to už ,,fakt ne´´ my máme DOST nebo STAČÍ. Se synyme jsem třeba vždy dopoledne (nebo 3 v týdnu) si sedla na zem a říkali jsem si básničky i s,,posunky´´ paci paci a pod, kutálí se brambora (vše najde na netu či YouTube) ze začátku nedával pozor a dělal si svoje, ale pak začal sledovat a vnímat a napodobovat mě. Chce to trpělivost.

ladyhacek
14. srp 2017

@nikolanikol ještě k mluvení 🙂 hodně zabírá opakovat často třeba důležitá slova. ve větě to říct 2x za sebou . baf baf ; kuk kuk; dej dej ; ham ham ;
>prosím dej mi tu hračku, dej

verunka11221
14. srp 2017

Mladej je taky dost zivej. Zatim vubec nemluvi. Na nocnik si nerekne a cura vsude. Ale chape co se na nocniku dela. Kdyz ho posadim tak se vycura. Paci paci,jak je velkej atd umi ale musi mit naladu. Casti tela neukazuje ale kdy mu reknu at mi da nozicky ze mu obuju boty tak je zvedne a ceka na ne. Kazde dite je jine a evidentne mala je dost akcni a rozlitana tak to neres. Jen teda to otvirani to bych zarazila. Mladej zas chce na prochazce otvirat auta. Prvne mu durazne reknu ne ty ty a ze pujde do kocarku.kdyz to nepomuze ani na podruhe jde do kocarku a musim rict ze to pomaha. A jak uz tu bylo napsano,ze neco nedela neznamena ze to nechape. Cloveku to neprijde ale jsou vnimavejsi nez si myslime.

nafuka
14. srp 2017

vylískat otce. mě malá taky nijak extra nemluví, oči a tak neukazuje. Jak je velká jo. má plíny.

babanci
15. srp 2017

Nepotřeboval by jednu taťka náhodou? Mám tři děti a dvě vnučky, takže už jsem něco s děckama zažila a Vaše holčička mi přijde úplně normální dítě. Na nočník chodí, to je šikovná a že ještě moc nemluví, to se může rychle změnit. Pokud otevírá lidem branky, vysvětlujte, že se to nedělá a na ne začne za chvilku dobře reagovat. Zrovna včera jsem hlídala 16 měsíční vnučku a ještě nedávno mi běhala pořád do silnice, asi 100 x jsem zopakovala, že se tam nesmí, jezdí tam auta a včera stačilo říct důrazné ne a vrátila se. Hodně si s ní povídejte, až se rozmluví, ještě Vám bude v hlavě hučet. 😀

lcn162
15. srp 2017

Vyliskat tatínka 🙂 Malé se snažit vysvětlit, že se to nedělá. Učit se hrou - třeba písnička Hlava, ramena, kolena, palce.. naše malá pak začala opakovat. Nebo ukazovat na panence, v knížce. Jednou to přijde. Manžel byl taky nervózní, že dcera nemluví a během měsíce se rozmluvila tak, že si přeje, ať je chvíli v klidu. Zopakuje a okomentuje naprosto vše.