Co vám usnadnilo péči (nejen) po porodu?

nupta
16. únor 2019

Čekáme druhátko a já uvažuju, co si přichystat na "horší" časy. Mám namražené jídlo pro sebe i starší dítko, nažehlila jsem, co se vešlo do skříně. Co jste dělali vy?

vikinkav
16. únor 2019

@nupta me napada udelat si zasoby drogerie atd, at na to nemusim pak myslet - toaletak, zubni pasta, mydla, praci prasek, at nic nechybi/ nedojde v blbou dobu. Manzel by to samozrejme pripadne dokoupil, ale nechci se tim ani zabyvat. Mozna nakoupit i suche potraviny ktere pouzivate trochu do zasoby. Budu taky rada za dalsi napady 🙂 ceka me to za 3 mesice

voskovkyapastelky
16. únor 2019

ty jo, dobrá otázka. Já mám před sebou taky poslední 3 měsíce, přemýšlím nad tím, ale popravdě mě nic extra nenapadá. Jsme v blízkosti obchodů, takže něco zásobovat nemá moc cenu, mám domluvenou pomoc babiček, každá tu bude (snad) týden, takže mi pomůžou navařit/uklidit. Možná tak popřemýšlet a předem vymyslet co se starším dítkem - najít si výlety, nakoupit nějaké aktivity (plastelína, knížky, výroba slizu...) a tak. 🙂

jannym
16. únor 2019

Vybavila jsem špajzku trvanlivými věcmi (těstoviny, luštěniny, rýže, mléko), mražák masem, mraženou zeleninou atd., koupila drogérii, plínky, připravila si podle velikostí oblečky po starším, aby pak už jen stačilo vytáhnout, mimča strašně rychle rostou, zazásobila domácí lékarničku (mořskou vodu, odsávačku, rehydratační sáčky, pro větší léky, které bere pravidelně, svoje léky atd.), ale naštěstí jsem po druhém dítku byla "bojeschopnější" než po prvním takže to nebyla taková trága, na jakou jsem se připravovala a naplánovala kdo mě odveze do porodnice a kdo si vezme starší dítko k sobě

ariadna12
16. únor 2019

Pomoc partnera a hotova jidla

journals
16. únor 2019

Objednávání potravin z rohlik.cz - to se nám osvědčilo moc!

leilinka1234
16. únor 2019

Tak já nevím, mám dvouměsíční miminko (plus ani ne tříletou) a absolutně netuším, co by mi to usnadnilo... Max udělat trošku toho jídla... Obchody jsou otevřené furt a dělat si zásoby toaletního papíru mi přijde fakt vtipný 🙂 já nevím no, ale taky chodím občas ven, tak si s těma dětma do obchodu dojdu 🤷‍♀️

olga_
16. únor 2019

Řešila jsem loni - doma tehdy 3,5letý syn a na cestě dvojčata. Měla jsem v mražáku vývary a nějaká jídla. Standardně k nám chodí paní na úklid, takže to taky pomohlo. Plus pomoc partnera a rodiny. Ta je sice na opačné straně republiky, ale mamka třeba dojela na 14 dní, zbytek jsme pokryli otcovskou a normální dovolenou. Sama jsem byla se všemi dětmi poslední týden šestinedělí a zvládli jsme to v pohodě. Nákupy jedině na kosik.cz, to je úleva velká.
Obecně zajistit si prostě pomoc i okolí alespoň na to šestinedělí, ať se člověk může soustředit na sebe a miminka, plus na staršího.
Jo a zásoby drogerie, pracího prášku, kartáčků atd. Prostě všeho, co běžně nekupuju přes kosik.cz

olga_
16. únor 2019

@leilinka1234 Ne každý má obchod hned za rohem. U nás je předražená Žabka, mini Jednota, kde neprojedu s kočárem, a Vietnamci, kteří tam mají při vstupu několik schodů a taktéž neprojedu. V Žabce bych při nákupech nechala majlant a kolikrát tam nemají ani tu blbou mrkev...

ange_de_la_morte
16. únor 2019

Jídlo v mražku je super a taky jsem měla udělaný velký nákup - manžela posílám jen pro čerstvé potraviny. Synovi do skříně jsem udělala popisky s oblečením ( do školky, na zahradu apod.) Jinak jsem se nijak zvlášť nechystala, z porodnice nás pustili 3.den a od té doby doma plně funguji. Manžel si vzal na týden dovču a starší nechodil do školky takže jsme byli týden spolu doma, nicméně hned týden na to jel na cvičení ( je voják) takže jsme fungovali sami s 10-ti denním mimčem a předškolákem - teď mám 16 dní od porodu - jako zvládám to ale docela padám na hubu, takže pokud máš někoho kdo ti alespoň vezme na půl dne starší dítko, ber všemi deseti, já tu možnost nemám.

@leilinka1234 : možná ti to přijde vtipné dělat zásobu toaleťáku - jako můžu si poslat manžela ... ale třeba my bydlíme na malinké vesnici, takže pokud chci nakoupit musím sednout do auta a dojed do města 🙂 na procházky samozdřejmě chodíme ale u nás nic není

nupta
autor
16. únor 2019

@voskovkyapastelky No jo plastelína, to pořád zapomínám koupit-dík. Koupila jsem několik knížek- syn je knihomol a chci je vytasit postupně, až bude nejhůř. 😉

nupta
autor
16. únor 2019

@journals Rohlík k nám nejezdí, ale objednáváme z tesca-to je neskutečná pomoc, že?

nupta
autor
16. únor 2019

@olga_ O paní na úklid uvažuju, ale říkám si, že to nejhorší-utírání prachu-je stejně na mně...

olga_
16. únor 2019

@nupta Záleží, jak se s ní domluvíš. Mně příležitostně projede ta nejhorší místa tak nějak automaticky.

nupta
autor
16. únor 2019

@ange_de_la_morte Tak to jsi teda měla mazec. Manžel plánuje dovolenou a doufám, že třeba jednou týdně přijedou babičky. Drž se.

barumat
16. únor 2019

Nakoupit domů základní a trvanlivé potraviny (testoviny, rýže, mouku, olej, maso, mléko, nějaké přesnídávky třeba, sušenky, pár hotových omáček na těstoviny třeba a tak), aby šlo vždycky něco uklohnit nebo co sezobnout, navařit do mrazáku nějaké polévky a omáčky, šoupnout do mrazáku napytlíkovanou už připravenou zeleninu na polévku (třeba jen očištěnou na vývar, pokrájenou na kostičky na bramboračku, atd.). Udržovat si doma tak nějak poklizeno a vypráno, aby porod nepřišel zrovna když je totálně plný koš a manžel nemá jediné ponožky a dcera na sobě poslední čisté kalhotky 😀 Jinak mě nic nenapadá.

barumat
17. únor 2019

Ještě mě napadlo, s dostatečným předstihem se pokusit odbourat co nejvíc zvyků a zlozvyků staršího dítěte, které vám budou u miminka komplikovat život nebo budou obtížně proveditelné. Tzn. třeba pokud to jde tak pleny, noční vstávaní, spaní dítěte s vámi, uspávání, vození v kočárku, nošení, krmení, oblékání... Ne všechno samozřejmě jde, je to individuální podle věku, ale čím víc se vám toho podaří, tím jednodušší to potom bude. Ideální pak je, odbourat to co nejdřív, aby si to starší dítě stihlo dostatečně zažít, nespadlo s miminem do regrese a nemělo dojem, že "co se tu objevil ten skřet, skončily mi všechny výhody".

nupta
autor
17. únor 2019

@barumat Děkuju za tipy, i na staršího jsme mysleli, s tím oblékáním je to ale někdy boj - teď v zimě. A bude hůř 😒, i když s oteplováním by mu to mohlo jít snadněji.

barumat
17. únor 2019

@nupta My zmákly noční dospávání u nás v posteli, a jak se zdá, svezlo se s tím snad i noční buzení a vstávaní úplně, jestli jo, tak je to fakt pecka. Teď máme na seznamu krmení, dneska jsme začly termixem a večer kaše a zatím super. Dceři jsou v dubnu tři, doteď jsem na to prostě prděla a ona ani nechtěla jíst sama, ale teď už musím. Další na seznamu bude stěhování z postýlky do velké postele, ale to tak za měsíc, dva. Oblékání nějak musíme dopilovat, boty naštěstí už tak rok zvládá úplně sama, teda ne tkaničky, samozřejmě, ale obuje si všechno a sama zírám, vždycky správně. Do září to všechno určitě zvládneme i zažít 👍

eviicka
17. únor 2019

Kromě jídla, tak si hlavně pohlídat, aby byly v pořádku veškeré doklady - pojistky, účty apod. Pak doporučuji mít v pořádku (jestli na tom člověku tedy záleží) všechny fotky - třeba hotová fotoalba, či roztříděné fotky staršího dítěte atd. A co se mi osvědčilo - mít nakoupené a vymyšlené dárky pro blízké třeba na tři měsíce dopředu - narozeniny a tak (zase pokud to tak člověk je zvyklý dělat a mít).

nupta
autor
19. únor 2019

@eviicka Na to album pro statšího pokulhávám, měla bych s tím něco udělat. Díky! Snad to ještě stihnu, mám to za pár.

eviicka
19. únor 2019

@nupta no já jsem poučená, když jsem při prvním těhotenství nedotáhla do konce svatební fotky 🙂. Přitom čas byl, pak už to šlo hůř.

nupta
autor
22. únor 2019

@eviicka Včera jsem udělala jedno album 😃, doufám, že ještě protřídím fotky v PC.