Co všechno smí jíst 10ti měsíční kojenec?

apocalypsa
6. led 2011

Zdravím ve spolek! Synovi bude příští týden 10 měsíců a jeho strava už mi připadá moc fádní. Co dáváte svým prckům všechno k jídlu? U nás je menu následující: ráno kojení, mezi 9 a 10 hodinou sváča (1/2 bílého jogurtu + menší banán nebo jablko nebo 1/2 sklínky přesnídávky + několik sušenek sunarka), kolem 13. hodiny oběd (drůbeží maso nebo občas žloutek + těstoviny nebo rýže nebo brambor nebo jáhly + různé druhy zeleniny + zalité vývarem nebo rajskou omáčkou z nesolených konzervovaných rajčat - rajskou miluje 😀 ) a nebo když nestíhám tak hotový příkrm ve skleničce, odpoledne mezi 16 a 17 hodinou sváča (většinou stejné jako dopoledne) a večer kolem 19 hodiny instatní mléčné kaše (různé druhy - Hami, Sunarka atd., zkoušeli jsme i bebu na dobrou noc a do ní instantní rýžovou krupičku od nestlé). No a v noci kojení - bývalo to 1x za noc, ale nejprve mu rostly zoubky a pak celý prosinec měl rýmu a kašel, tak se v noci často budil a nějak mu to zůstalo 😠 ... mimo to mu občas přes den vrazím půlku rohlíku nebo mu místo odpolední sváči dám na pultík u židličky krajíc chleba bez kůrky a špalíček eidamu do ruky a třeba i kolečka salátovky a nechám ho, ať se "trápí" - ale baví ho to a hlasytě si pomlaskává 🙂 ... o lžičku zatím nejeví zájem, spíš jen jako hračku. Říkám si, co všechno mu už můžu dát dalšího? Co třeba klasické piškoty, jaké druhy zeleniny - třeba zelí? a co dál? Poraďte prosím. Děkuji předem všem 🙂

skajana
6. led 2011

Docela hezky to je zpracované na http://kojeni.net/prikrmy.php - druhá záložka v tabulkách je o potravinách vhodných podle věku. Ale já zatím jenom teoretizuju, konkrétnější tipy asi dostaneš od mamin, co už takhle starý děti mají 🙂

apocalypsa
autor
6. led 2011

@skajana díky za tip, jdu "študovat" ... 🙂

raaad
6. led 2011

ahojky
Naše malá měla 10 měsíců včera🙂
Taky ještě kojím, tak to máme celkem podobné. Nemyslím si, že by měl malý nějaký chabý jídelníček. vždyť on moc chutí zatím nezná, tak mu určitě přijdou dostačující.
Co se týká svačinky: tak to máme stejně. Elli miluje jogurt: dávám bílou Hollandiu (prý je nejlepší) a k tomu střídavě: nejraděj má banán, pak pár lžiček přesnídávky, nebo nastrohané jabko...... Piškotky jí tam taky občas šupnu. Dávala jsem jenom bezlepkové, ale proože už s kojením pomalu končím, tak jsem se dočetla, že je vhodné, aby přišla do styku s lepkem ještě v době kojení. Kdyby byla nějaká alergie, prý se líp při kojení zvládne. Takže včera jsem dala poprvé i lepkové- obyč. piškoty. A taky do ruky kus rohlíku (ale moc to nechce). Nejraděj na chrumkání má ty přírodní kukuřičné velké křupky (ze zdravé výživy). To teda miluje .... Jinak večer kaše odmítala jakékoliv. Jen pár dní si trošku dala. Zkoušeli jsme jakékoliv značky a příchutě...... Takže večeře byla většinou : celý banán s jogurtem (a tu kaši jsem tam malinko přisypala).... Taky jsem jí už dala nastrohanou syrovou mrkev s jablíčkem(a taky šmakovalo), pak vymačkanou mandarinku, rozmačkanou broskev....... K obědu střídám kupované příkrmy )které jí mmj. jedou víc jak domácí)....a doma vařím všehochuť: kupujuju většinou ten bio-tácek na polévku (mrkrv,petržel,cibule, celer,květák či brokolice,česnek..) a to všechno vařím s masem: kuřecím,krůtím či králičím a přihodím buď brambory, víc mrkve, nebo rýži......pro obměnu...... Přidávám kmín ( na trochu chuti a na prdíky)...jo a ten žloutek taky občas. A ještě než to umixuju, tak tam přidám krapet oliv.oleje a zasypu inst. krupičkou - rýž., aby to mělo lepší konzistenci......
Myslím, že jí to zatím plně stačí. Smetana a tvaroh se dávat vůbec nesmí (smetana je těžká na zažívací trakt a tvaroh obsahuje moc bílkovin a zatěžuje ledviny...takže taky ne.)

Takže zkouším dávat i UM...ale striktně odmítá. Tak to s tím kojením bude ještě boj:+) Zkoušela jsem Nutrilon, Sunar, Bebu......a nechce nic. Čajík docela musím nutit.

apocalypsa
autor
6. led 2011

@raaad díky za popis vašeho jídelníčku, v některých ohledech jsme na tom stejně (nechce pít, jen trochu čajiku po lžičkách, občas usrkne z nekapajících hrníčků a při přechodu na běžné hrníčky s hubičkou jsem úspěch větší taky nezaznamenala) a v jiných ohledech o poznání lépe (umělá mléka bez problémů).
Asi začnu dávát normální piškoty. Mezi nimi a těmi dětskými zas takový rozdíl nebude.
Jinak prckovi už jídlo nemixuji, začala jsem poměrně brzy jen drtit vidličkou, teď už jen najemno krájím - i těstoviny. Zeleninu tedy ještě mačkám vidličkou, hlavně tuhé kousky jako mrkev a hrášek, ale skutečně jen pro narušení struktury, žádné kašičky. Ze začátku se mu do toho moc nechtělo, ale teď už je to naprosto OK, za což jsem ráda 🙂
Taky vařím ve velkém, většinou si navařím X druhů zeleniny, každou zvlášť, pak v papiňáku větší množství masa a ještě přílohy a pak si naskládám na linku VIA kelímky a sklínky od přesnídávek a vrstvím masíčko, zeleninu a přílohu, zalejvám různými kombinacemi vývarů ze zeleniny a masa nebo zmiňovanou rajskou a teď jsem začala už i zaprašovat rtochou mouky ty vývary, aby to bylo hutnější. Ale díky za tip s instatní rýžovou krupičkou, zkusím to. Vůbec mne to nenapadlo a bude to rozhodně šetrnější než mouka, ikdyž jí dávám jen málo a ve finále do velkého množství potraviny. Takhle vařím zhruba jednou měsíčně a nadělám si zásobičku do mrazáku a jen ráno vyndám jednu sklínku. Většinou udělám 3-4 druhy skleniček, aby to nebylo monotónní a je to. Dříveš jsem vařila denně nebo ob den, ale je to pro mne zbytečný čas u sporáku, který jinak můžu věnovat prckovi 🙂
O tvarohu vím a smetana by mne ani nenapadla. V odkazu od skajana jsou šikovné tabulky, fakt praktické rady, doporučuji! 😉

helulela
6. led 2011

ahoj holky, mám taky 10měsíčního chlapečka, kojit jsem přestala v 8M, teď je na UM, má zatím nemléčnou dietu, takže jsme trochu omezený, ale jí zhruba tohle. K snídani UM + pečivo - rohlík ještě moc nezvládá, tak spíš chleba na kostičky - namažu tence Perlou, někdy dáváme marmeládu (dají se koupit různé, bez konzervantů, barviv, nedoslazované...), poohlížím se po nějaké šunce s co největším podílem masa a málo soli. Až bude mít mléčné výrobky, přidala bych Lučinu, žervé... z toho se pak dají dělat i různé pomazánky. Svačí ovoce, upravené jak kdy - postrouhané syrové, podušené, rozmačkaný banán, někdy přidám nadrobené kukuřičné křupky, burizony na zahuštění. Obědy máme v podstatě stejně jako vy. Odpoledne svačí mléko a večer jí kaše. V noci pak někdy ještě jednou UM.

apocalypsa
autor
6. led 2011

@helulela tak to je mi líto s tím kojením, já si neumím zatím představit, až prcka odstavím, že se budu v noci ploužit do kuchyně připravovat UM ....takhle teď jen prcka čapnu v postýlce, kterou mám vedle postele a šup k prsu ... ačkoli bych chtěla ještě kojit, někdy kolem 1. narozenin ho začnu v noci odstavovat a zachovám kojení jen ráno a pak večer před spaním. Musím podotknout, že nedokojuji po jídle, protože prcek hodně ublinkával - tedy on ublinkává i bez dokojování. Asi si ty první noci bez kojení řádně s manželem "užijeme" díky silnému hlasu našeho mrněte, ale nedá se nic dělat. O mlíčko ho nechci ještě nějakou dobu připravit, ale chci mu zavést nějaký režim. Známá má skoro 3letého chlapečka a v noci stále připravuje mléko - někdy i 2x - a to mne děsí! Kamarádka někde vyčetla názor - a nebím zda je to pravdivé či nikoli - že od 6 měsíců kojenci nepotřebují noční kojení .... na základě této rady prostě malému utla noční kojení a fakt to funguje, jenže ho dokojuje absolutně po každém jídle a to je mu 15 měsíců a běžného jídla sní sotva polovinu, co náš 10měsíční drobek. Když se v noci vzbudí, jde ho jen pohladit, přikrýt a malej spí vesele dál ... původně jsem to chtěla taky tak, ale dětská mudra mi řekla, že ho mám nechat aspoň do 8-10 měsíců ... hm, pak rostly zuby ... pak byl kašlíček ... a teď kojím i 4x za noc ... někdy se nechá udyndat, že ho jen položím (zásadně si s rozlepením očí ihned stoupá) a přikryji a během chvilky spí. Kde jsou doby, kdy pil jen 1x ... Jen má nešvar, který se pokusím odstranit následně po nočním kojení a to je dumlání palce - cucá ho když je unavený a když usíná. Mudra mi řekla, že do roka nemám mít strach, ale už má 6 zubů a nerada bych, aby je měl křivé ...

takyja
6. led 2011

Ahoj, já se přidám - ale jak to čtu jsme nějací zaostalí ☹, snídaně UM, svačina ovocná přesnídávka (buď 100% ovoce hami / hipp nebo mixovaný banán či jablko s jogurtem), sem tam piškot / sušenka / křupka. Na oběd masozeleninové příkrmy. Malá mi ale nechce jíst domácí stravu, a to ani když jí do kupovaného příkrmu namíchám brambor, červenou čočku, cuketu, brokolici, atd. Prostě nejí, zejména poslední dobou. No a odpolední svačina UM a večer také UM, protože kaše mi zatvrzele odmítá (jakékoliv, do mléka či do vody, rýžovou, obilnou, ovocné...).UM pije vždy 250 ml. MUDRa je s tím ale spokojená.
Stále mixuji na nejmenší, protože nemá zatím zoubky, občas dám žužlat rohlík, kousek chleba s Florou...

Chci se zeptat - kde kupujete maso? Koupit v Praze nějaké slušné pro kojence mi přijde skoro nemožné... Díky 🙂

helulela
6. led 2011

@apocalypsa Vítek se v těch 8M v podstatě odstavil sám, nejdřív mě to mrzelo, ale teď už ne, taky to má své výhody a vyhli jsme se případnému "násilnému" odstavování. V noci pije jen někdy, vždycky k ránu, když vstává manžel do práce, UM mu umíchá a já mu ho dám, takže si nemám na co stěžovat 😉
@takyja mně váš jídelníček nijak zaostalý nepřipadá, my až na tu kaši a jogurt jsme na tom v podstatě stejně 🙂 těch kousků se neboj. Víťovi jsem objevila první zub dneska (že už bylo načase 🙂 ), ale kousky zvládá dobře. Zeleninu šťouchám takovým tím šťouchadlem na bramborovou kaši, těstoviny a maso jen pokrájím, s rýží nedělám nic, chleba krájím na kostičky...

apocalypsa
autor
6. led 2011

@takyja každé dítě je jiné .... prostě tomu mému vyhovují kousky a domácí strava ... ačkoli bylo období, kdy jsem mu třeba dva tři dny dala za sebou kupované a to pak nad domácím ohrnoval nos. Hlavně díky tomu, že já mu domácí už tolik necupovala na kousky a kupované bylo prakticky ještě ve formě pyré. Jak jsem přešla na vaření ve velkém, kupvané dávám vážně výjimečně, třeba když někam jedem nebo zapomenu vyndat mražené domácí. Jo a občas taky pro zpestření, aby měl i jiné výraznější chutě. To kupané mi totiž přijde více ochucené. Ale možná je to jen dojem.
A jinak to máte podobné jako my. Dříve jsem dávala dopoledne přesnídávku nebo ovoce a odpoledne jogurt, teď to dělám taky tak, ale míchám to půl na půl a přidávám ty sušenky, většinou jednou denně. Zase tolik sladkého nepotřebuje, si myslím. Dnes jsem zkusila obyč piškoty a mlaskal jak čuník 🙂 Ale nemíním je dávat denně, spíš jen tak občas pro zpestření. Pár dní pozoruji, že mu sklínka od přesnídávky, které plním příkrmy, nestačí. Asi zkusím dát 1,5 skleničky. Ono je to u syna jednoduché. Otvírá pusinku, dokud cítí hlad. Jakmile je najedený, sevře rty a odvrací hlavičku, tak se nebojím, že bych ho třeba překrmovala. To mi tvrdila známá kvůli tomu, že hodně ublinkává. Jak jste na tom vy? Je fakt, že v okolí nikdo takhle starého prcka, který ublinkává, nemá ... 😖 Chci se na to teď zeptat na 10 měs. prohlídce ...

apocalypsa
autor
6. led 2011

@helulela tak mít takového manžela, tak taky nenadávám 😉

takyja
6. led 2011

@apocalypsa Tak dcera neublinkává už tak od půl roku. S jedinou výjimkou, kdy se přecpala (rohlík a pak ještě mléko). S jídlem to máme podobně, buď otvírá pusu nebo máchá ručičkama před obličejem, že už ne. 😎

Co to maso, holky? Dnes jsem koupila pidi biokuře, tak ho zítra upeču, ale stejně si tím moc jistá nejsem..

apocalypsa
autor
6. led 2011

@takyja tak já to mám s masem jednoduché a praktické. Vepřové maso a mlaďounké slepice dostávám od rodičů, občas na přilepšenou i zvěřinu. Takže já maso kupuji zřídka. Většinou si jen jednou za čas koupíme pěkné hovězí nebo krůtí prsa nebo stehna. Na obojí máme ve městě masnu, která mi vyhovuje. Po pravdě se po původu raději nepídím ... někdy je to lepší. Ale jsou to ověření obchodníci a tím se nechávám ukolébat 😀 Jo a já nejsem pražská, takže s Prahou ti neporadím.
Co se zkusit podívat na netu po nějakém farmáři a jednou za čas nakoupit ve velkém třeba půlku prasete a pár vykuchaných slípek? Nebo splašit nějakého dobrého známého, který zvířata chová a vše je ověřené, domácí ... samozřejmě to předpokládá objemnější mrazák 😉

jasekd
6. led 2011

@takyja malemu je 9 mesicu a kousek a mame to stejne jako vy 😉 Maso jsem zacla resit tak, jak jsem videla u kamaradky, tzn. koupila jsem v DM ty sklenicky hotoveho. Protoze nemam absolutne moznost koupit nejake bio maso, zadne chovatele nemame v rodine, a s tim masem jsem mela akorat praci a jeste jsem si rikala, odkud to asi je. Takhle to mam vyreseny, z te sklenicky to rozdelim do jednotlivych porci a je to,v tak malem mnozstvi to ani neni drahy.
@apocalypsa Nam zvraci vydatne a porad i ted, ale ma potvrzeny GER, takze mne je jasne, z ceho to ma. Rozhodne se neprejida, sni ovocnou presnidavku nebo mensi jogurt, UM cca 220 ml a masozel. prikrm varim a zamrazuju v tech mensich sklenickach od presnidavek, obsah ted nevim. Ta velka je 190 g, tak ta mensi nizka.

helulela
7. led 2011

@apocalypsa Vítek blinkal do 8M, četla jsem, že do roka z toho vyroste naprostá většina dětí, neřeší se to, pokud prospívají a nemají komplikace. S přejídáním to podle mě nesouvisí, protože takhle malé dítě se prostě nepřejí, když se to do něj necpe násilím.
@takyja já maso kuřecí a krůtí kupuju, po bio moc nepátrám, kupuju chlazené a aby vypadalo dobře, Vodňanské kuře, Kuře ze dvora apod., králíka máme od babičky a hovězí kupuju taky ve skleničkách - Hipp, Babylove

takyja
7. led 2011

No já se po tom mase pídím proto, že malé chutnají kousky masa (v restauraci, atd). To je taková výjimka, tak bych toho ráda využila. No nic budu pátrat. 🙂

apocalypsa
autor
7. led 2011

tak to jste mne uklidnili, že do jednoho roku je normální, že děti ublinkávají. Jsou dny, kdy nic a pak den, kdy si ublinkne po všem. Tak snad se to tedy spraví, má na to ještě 2 měsíce 😀 Nepříjemné to je hlavně v tom, že je strašně aktivní a pořád by se pohyboval, takže ho po jídle musím trápit co nejdéle v židličce, protože jak ho položím do cestovní postýlky - supluje nám ohrádku - tak si stoupá a hopsá nebo na zem, kde leze a různě se válí, tak okamžitě ublinkává.
Musím se přiznat, že po bio výrobcích cíleně neslídím. Zeleninu si pěstujeme vlastní, takže mám zásobu ve sklepě a na mrazáku (tedy tu kořenovou) a pak kupuji spíše mraženou zeleninu a ovoce kupuji podle vzhledu. Nablýskaným obřím jablkům nebo bledým rajčatům se spíš vyhýbám, ale teď chci třeba zkusit dát malýmu zelí, podusím ho asi a přidám brambory a masíčko a to musím kupovat, mám doma jen sterilované nebo sudové a to asi pro prcka ještě nebude. Taky jsem vyčetla že smí kukuřici - leda tedy mraženou a ještě si neumím představit formu podávání, asi bych ji musela taky nějak rozmačkat, nemám z toho nějak dobrý pocit, jsou na ní šlupičky ... co myslíte?

helulela
10. led 2011

@apocalypsa kupuju mraženou kukuřici a dávám ji do špenátu nebo brokolice - se mi to barevně líbilo 😉 nejdřív jsem to všechno mixovala, teď rozmačkávám a je fakt, že ta kukuřice kolikrát z Víti vyjde v téměř nezměněné formě. Potíže mu ale nedělá, tak to chce spíš čas.

takyja
10. led 2011

Dámy, a v jakém poměru dáváte maso, zeleninu a přílohu k obědu? Tj. kolik gramů čeho??? Díky. 😉

helulela
11. led 2011

@takyja u nás od oka, co jsem začala vařit ve velkém a mrazit, už nevážím ani náhodou - když budu hodně odhadovat, tak sní kelímek 240 ml, kde je cca příloha : zelenina - 2:1, maso mám zvlášť, tak vrchovatou polévkovou lžíci na porci.
Já teď dumám, co bych vařila za jídla, abych mohla praktikovat takové to "dát Víťovi stranou, než se to osolí a okoření". Mám pocit, že už bych mu to mohla posunout zas kousek dál. Dneska jdem do rizota.

takyja
11. led 2011

@helulela Tak to řešíme stejný problém, zatím teda u nás bez úspěchu, ale to rizoto vypadá jako dobrý nápad!!! 😉

apocalypsa
autor
11. led 2011

@helulela tak při příštím vyvařování taky zkusím zařadit kukuřici, aspoň pozná nové chutě, díky za tip! 😉
Tak rizoto mne nenapadlo, to je fakt dobrý nápad. Ale když ho neudělám jako pro nás, bude dost sypké, aby se mi tím nezačal dusit ...
@takyja co se množství týká, tak prcek v právě zítra ukončených 10 měsícíh dlabe cca 200 ml k obědu (když mu hooodně chutná, tak i více), ale i 250 ml k večeři - to má jen mléčné kaše, klasické instantní, třeba sunarka atd. Na sváči je taky schopný vyzobnout 250 ml, ale většinou méně. Poměr surovin jsem řešila zkraje, teď už taky od oka. Vařeného masa cca hodně mrchovanou lžíci a s přílohou a zeleninou stejně jako @helulela

apocalypsa
autor
11. led 2011

ještě mne napadlo, přidáváte do domácích masozel. příkrmů olej nebo jiný tuk?
A co žervé a lučina ... dáváte? A co sýry? Já zatím dávám občas jen tvrdý eidam 30%, mazací nedávám a dlouho nemíním, mají hodně solí. Říkám si, jak ozvláštnit svačiny. Nějaké pomazánky nebo "něco" ... poraďte ... Jogurt s ovocem a sušenkami nebo piškoty 2x denně už asi nebudou to pravé. Jaké pečivo dáváte - chleba nebo rohlíky? A jaké množství. Obávám se, že když zdlábne ke sváče kelímek 250 ml, tak mu jeden krajíc stačit nebude. A jak podávat? Třeba piškot, sušenku nebo kousek jablka čapne do ručky dobře a ukouše to co je mimo prstíky, ale s tím, co je uvnitř ručky má problém. Většinou to z prstů nakonec vyžmoulá a taky zbaští, ale zatím si neumím představit kostičky chleba, že by dlabal sám ... nebo to je lepší podávat na kousky, že se alespoň naučí jíst sám, co myslíte?

apocalypsa
autor
11. led 2011

ps: k tomu pečivu ... nedávno proběhla televizí reportáž, že již jedním rohlíkem napumpujete dítěti (mluvili o kojencích a batolatech) do těla větší dávku soli, než je schopno využít a že se tím zatěžují orgány, hlavně ledviny ... proto tak blbá otázka ohledně pečiva ...

naty
12. led 2011

@apocalypsa pokud to není vyloženě potřeba, tak bych s pečivem ještě počkala...je to opravdu přesolené, respektive přesolené pro mimi, však on se bez toho obejde... 😉

marhulinka
12. led 2011

@apocalypsa ahojky já dávám malému občas chlebík,pokrájený na kousky a mažu dětským máslíčkem 😉 Rohlík občas kousek venku do ruky dám,jinak doma dávám kůrku chlebíku,ať si žužlá 🙂 Prý je to lepší.
Do masozel.příkrmů dávám olivový olej.

apocalypsa
autor
12. led 2011

aha, tak koukám, že opravdu každá to děláme jinak - já víceméně vycházela z doporučení dětské dr., ale pečivo a chléb dávám jen občas. Myslela jsem přidat ho častěji pro zpestření jídelníčku, ale asi opravdu není kam spěchat 🙂

apocalypsa
autor
12. led 2011

@marhulinka a prosím, dáváš ho tam při vaření nebo až při podávání. Já mám rozpor v tom, že si příkrmy mrazím do zásoby a nějak se mi hatí, že bych to mrazila i s tím tukem ... nejsem odborník na výživu, ale mám takový dojem, že to pak asi nebude to pravé ořechové ...

helulela
12. led 2011

já pečivo taky dávám, i když vím, že to asi nebude nic extra. Ale co je? Tak se myslím držím středu, vlastní rohlíky zatím nepeču 😉 Víťa ho teď jí spíš doplňkově k snídani - chleba na kostičky nebo rohlík na kolečka s Perlou, někdy s marmeládou, mléčné výrobky zatím nemáme zavedené. Moc toho nesní, dopije se UM.
@apocalypsa taky mrazím, olej přidávám až do ohřáté porce

takyja
13. led 2011

@apocalypsa Já dávám kostičky chleba či rohlíku jako zpestření v podvečer, aby se naučila jíst rukama, vždycky hrozně výská radostí, že může jíst sama. 😀 Je od toho ale strašně zmazaná (dávám Floru, dnes poprvé trošku žervé - bojím se bílkovin).

Mně malá ty masozeleniny začíná tvrdě bojkotovat, sní tak 100gramů na oběd, to i přijde málo. :-/

apocalypsa
autor
13. led 2011

@helulela já mám doma olivový olej, ale když ho dám do ohřáté porce, přijde mi, že to "smrdí" po tom oleji. Podotýkám, že nekupuji žádné šmejdy, ale kvalitní za studena lisované oleje. I tak mi prostě ten odér oleje vadí. Možná zkusím změnit značku ...
Mám domácí marmošky, tak asi taky zkusíme zavést 🙂
A z těch mléčných výrobků dávám jen bílé jogurty. Jiné by se prý do roka neměly ...