Co všechno smí jíst 10ti měsíční kojenec?

apocalypsa
6. led 2011

Zdravím ve spolek! Synovi bude příští týden 10 měsíců a jeho strava už mi připadá moc fádní. Co dáváte svým prckům všechno k jídlu? U nás je menu následující: ráno kojení, mezi 9 a 10 hodinou sváča (1/2 bílého jogurtu + menší banán nebo jablko nebo 1/2 sklínky přesnídávky + několik sušenek sunarka), kolem 13. hodiny oběd (drůbeží maso nebo občas žloutek + těstoviny nebo rýže nebo brambor nebo jáhly + různé druhy zeleniny + zalité vývarem nebo rajskou omáčkou z nesolených konzervovaných rajčat - rajskou miluje 😀 ) a nebo když nestíhám tak hotový příkrm ve skleničce, odpoledne mezi 16 a 17 hodinou sváča (většinou stejné jako dopoledne) a večer kolem 19 hodiny instatní mléčné kaše (různé druhy - Hami, Sunarka atd., zkoušeli jsme i bebu na dobrou noc a do ní instantní rýžovou krupičku od nestlé). No a v noci kojení - bývalo to 1x za noc, ale nejprve mu rostly zoubky a pak celý prosinec měl rýmu a kašel, tak se v noci často budil a nějak mu to zůstalo 😠 ... mimo to mu občas přes den vrazím půlku rohlíku nebo mu místo odpolední sváči dám na pultík u židličky krajíc chleba bez kůrky a špalíček eidamu do ruky a třeba i kolečka salátovky a nechám ho, ať se "trápí" - ale baví ho to a hlasytě si pomlaskává 🙂 ... o lžičku zatím nejeví zájem, spíš jen jako hračku. Říkám si, co všechno mu už můžu dát dalšího? Co třeba klasické piškoty, jaké druhy zeleniny - třeba zelí? a co dál? Poraďte prosím. Děkuji předem všem 🙂

takyja
20. led 2011

@ladybugie @beautynka Holky a z řepy děláte co? Já nikdy moc neuměla vařit, tak se učím na malé.. Navíc nesmí mrkev a oranžové věci, pač je prý oranžová (moc betakarotenu), tak mi ty kombinace moc nejdou.. Mrkev je sladká a dost nám chybí... 😒

beautynka
20. led 2011

@takyja to slyším poprvé, že někdo nemůže mrkev, protože je moc oranžový 😲 to je mi líto, my máme mrkev každý den. Řepu, jen uvařím a nastrouhám na jemno a přidám k obědu.

ladybugie
20. led 2011

@takyja já řepu nekupuju, máme doma svou ( holt vesnice 🙂 ) oloupu, nastrouhám na hrubším struhadle a uvařím. Dávám s bramborem, rýží nebo kuskusem k masům. Malá to miluje 🙂

beautynka
20. led 2011

Holky, můžou prckové pštrosí maso? Máme tu spešl obchod na pštrosí maso, tak jsem myslela, že bych mohla zkusit, prý to maso je snad i lepší než hovězí.

boruuvka
20. led 2011

@beautynka to s tím oranžovým zbarvením po velkém množství příjmu mrkve je pravda. Já bych u pštrosího masa postupovala jako u citrusových a ostatních cizokrajným pokrmů - až po roce věku dítěte.

dadous
20. led 2011

@ladybugie porad nějakej recept s kuskusem prosím 😕

oldriska
20. led 2011

@ladybugie Jakpak upravujes tu repu?Chtela bych to take zkusit.Dekuju.

oldriska
20. led 2011

@ladybugie myslim jak dlouho se ma varit...

kristiluky
20. led 2011

@takyja tak ja mám skúsenosť len s naším králikom-ostal mu oranžový čumák ked ho strážil dedko a nič iné jej nedával len mrkvu..

ladybugie
21. led 2011

@oldriska řepu vařím, dokud není měkká 🙂 Normálně na skus 😉

ladybugie
21. led 2011

@dadous s kuskusem dělám hlavně bezmasá jídla. Mám uvařený kuřecí vývar, domácí fakt jen z masa a bez koření. Namočím kuskus, nechám nasáknout. Vedle podusím zeleninku a pak k ní přidám ten nasáklý kuskus a ještě chvilku to nechám. V podstatě takový falešný rizoto 🙂

dadous
21. led 2011

@ladybugie aha tak dík vyzkouším to dneska 😵

takyja
21. led 2011

@kristiluky 😀
Holky díky, řepu koupím a vyzkouším, dnes zkouším tu zapečenou řýži s banánem a jablky, tak se pak pochlubím, jak chutnala (malé samozřejmě 😀)

takyja
21. led 2011

Tak byl to děs, rýži odmítala jíst, resp. jedla po zrníčkách to, co shodila ze lžičky či vyplivla. Snědla tak 40g, musela jsem ji krmit prsty, pač lžičku okamžitě vyplivovala - takže jsme skončili na skleničce od Hami. Ach jo :-/

Zkusím kuskus, ten je drobnější a pak si hodím asi mašli... 😠

ladybugie
23. led 2011

ahojky, tak dneska jsme měli rýži s omáčkou ze španěláků. Vařila jsem to bez masoxu a koření, ale nechala jsem tam kousky párku, vajíčka i kyselé okurky. Smíchala jsem to s rýží a Anetka měla boule za ušima 🙂 A k sváče odpo jsem jí zkusila dát lívanec. Snědla necelé dva a také jí chutnaly. To moje dítě je fakt všežravec 😀 A mandarinka taky dobrý, takže jí už taky normoš baštíme 😉

takyja
23. led 2011

Holky, pomoc - jak to děláte???? Máme 11 a půl měsíce a obědy (masozelenina) jsou mega boj, pokud teda neda "oranžovou" hami skleničku.. ☹ Všechno jiné plive a pokud ji nedám skleničku tak nic nesní a trucuje hlady až do svačiny /u nás UM/.

Zkoušela jsem vařit totéž nám i jí (brambory, dušená kapusta, maso) - pro ni nesolené a mixované, my jsme si dosolili - a byl strašný řev. Hlad ale má, to je vidět, jen to prostě odmítá sníst.

ladybugie
24. led 2011

@takyja možná sklidím negativní ovace, ale já se s naší malou moc nemazlím. Prostě uvařím a jez, když nechceš, nejez, ale nic jiného nebude. 😉 Svačinu pak dostane ve stejném čase a množství jako jindy. Takhle jí to vydrží třeba dva dny, ale druhý den aspoň trošku ochutná a třetí den baští.
My jsme ale s jídlem problémy nikdy neměli. Takhle jsem to řešila s pitím, kdy se nechtěla naučit na čajíky a chtěla jen mlíčko.

takyja
24. led 2011

@ladybugie No já to zkoušela, ale prostě to nefunguje, ona radši bude bez jídla. Tzn. cca třetí den jsem povolila, protože mi to přišlo krutý... malá je umanutá a vzdorovitě-vzteklá (po mamince 😀) a myslím, že by prostě vůbec obědy nejedla. 😒 Já si myslím, že tvůj postoj má něco do sebe, ale asi jen u méně zarputilých ... anebo jsem povolila brzo, no. Jinak dnes jsem do ní natlačila skleničku nastavenou vařenou mačkanou bramborou a připadám si jako velký vítěz a king 😎

Btw. vždycky když nějaké jídlo vyhazuju, tak si říkám, že nějaká matka ve třetím světě, co nemá dát co dětem k jídlu by mi ruce utrhala. Chjo, takový blbý pocit. U nás se nikdy jídlo nevyhazovalo.

beautynka
27. led 2011

@takyja a dělala jsi rýži kulatozrnou? A pořádně rozvařila? Pak z toho je taková spíš kaše a zapečené s tím banánem (dej víc banánu jak rýže) to není znát, že to jako rýže vypadá.

Pak Ti ještě poradím, to co uvaříš dej do skleničky kterou má nejradši a krm jí z toho, třeba ji obflaneš 😎

A taky můžeš zkusit, že dáš na pultík kde papá nějaké plyšové zvířátko nejlépe s viditelnou pusinkou a krm nastřídačku zvířátko a jí a třeba bude papat jen aby jí taky něco zbylo 😉 to u nás fungovalo báječně na čaj.

takyja
27. led 2011

@beautynka Nééé, normální - co se nelepí, takže to asi není dobře, no ještěže tě mám 😎 Už mám kulatozrnou doma, tak zkusím znova.

Máme na obědy takového červíka od Lamaze, je na stolku a já zezadu nenápadně krmím. Dnes tak snědla 150g doma dělané zeleninové polévky (mrkev, cuketa, brambor, fenykl, pór, žloutek, krupice). Muselo to být ale z Hami skleničky, bohužel někdy tehle trik prokoukne.. 😀

Každopádně @beautynka moc díky!!!

ladybugie
1. únor 2011

tak jsme vyzkoušeli další papání - smetanový pudink od oetkera a palačinky s domácí zavařeninou. Dneska baští kančí guláš s těstovinami a taky dobrý 🙂

takyja
2. únor 2011

@ladybugie A co bílek v palačinkách? A co mléko v pudingu? Jak to děláš, když kojenecké mléko se nesmí vařit??? 😲

ladybugie
2. únor 2011

@takyja doktorka mi řekla, že normální kravské mléko skoro roční dítě může ( ne moc často), když použiju plnotučné. Je to jako s lepkem, začít s tím dítě seznamovat postupně. A bílek v palačinkách? To neřeším. Byly dělané ze dvou vajíček a malá stejně ani celou palačinku nesní, takže zas taková nevhodná a nezdravá bomba to není. Samozřejmě to jsou jídla, která nemá denně. Spíš na obohacení jinak celkem fádního jídelníčku. 😉

beautynka
3. únor 2011

@takyja nemáš zač 😉 a už jsi zkoušela nákyp z kulatozrné rýže?

@ladybugie teda vy jedete, palačinky a kančí gulášek 🙂 troška si myslím taky neuškodí.

My už máme přes 10 dní průjem a jsme pořád na dietě, už nevím co chudákovi vařit a hlavně nevím proč ten průjem má.

beautynka
3. únor 2011

Kravské mléko se občas smí, ale nesmí to být jako pití, ale pouze jako přísada do jídel - pudink, br. kaše apod.

Palačinky jdou udělat i bez vajíčka - jen mlíko a mouka a špetka sole taky se dobře udělají

ladybugie
3. únor 2011

@beautynka my taky měli průjem, ale byla to jen 4denní rychlovka 🙂 Naše mudra mi doporučila Rýžovou kaši od Sunaru a banány, že prý staví. Snad budete brzy v pohodě 😉

beautynka
3. únor 2011

@ladybugie Já mu dávám laktobacilíky, pak bere Hylak a Enterol. Jí jen banán, jablko, mrkev, rýži, z toho pak taky odvar. Banány sní i tři za den a nic. Výtěr byl taky ok. Tak jsem bezradná. ☹

takyja
4. únor 2011

@beautynka Ahojky, ne do nákypu jsem se znova nepustila - malá byla teď nemocná, čtyřicítky, a sotva snědla mixované, tak jsem jí novým jídle netrápila.

Jinak tady řádí střevní chřipka, takže bych si tipla, že i u vás... U nás se na průjem dávala ještě dušená jablka, jsou lehce stravitelná..

storm07
5. únor 2011

@ladybugie A jak připravujete řepu?

storm07
5. únor 2011

napřed bych si měla pro příště dočíst celou diskuzi, že? Holky píšete tu o rajské - tu děláte jak?
Dětské piškoty nám Dr. nesoporučila, že obsahují hodně cukru a lepku a do 2 let by se neměly dávat. Na chuť vyjímečně dáváme sušenky a moc jí chutnají ze zdravé výživy kukuřičné "žížalky"