Čtení pohádek před spaním. Odkdy a jaké pohádky?

luci_enka
15. srp 2010

Ahoj 🙂 máme 17měsíční holčičku a přemýšlíme o tom, kdy jí začít číst před spaním. Myslím, že jí to ještě nebude moc bavit, ale chceme to zkusit, ať si pomalu zvykne..
Chtěla jsem se zeptat, jaké máte s tímto zkušenosti a které dětské knížky se vám osvědčily (popřípadě tipy na knížky, které se vám/vašim dětem líbí 🙂)?

wacinka
18. srp 2010

já jsem malé četla od prvního dne co se narodila i v porodnici. Čteme všechny pohádky co nám přijdou pod ruku.Naše malá knížky miluje a sama mi je i nosí, abych četla 🙂

jindri
18. srp 2010

Pohádku vytrvale zkouším, ale přečtu pár řádků, pak se dcerka vztyčí v postýlce, začne vesele listovat stránkami, ukazuje obrázky a pak mi knížku zabaví a prohlíží si sama.
... nebo začnu číst a dcera začne řvát, že chce z postýlky.
Takže takové je u nás počteníčko 😀

blandik
10. pro 2010

my večer pohádky povídáme - někdy si přečtu sama nějakou novou předem a pak mu ji povídám...kdybch si vzala knížku do ruky, neležel by, ale seděl a prohlížel...a taky nechci rožínat zatím na čtení, takže povídám pohádku nebo to, co se ten den dělo v polotmě, pak zazpívám 1 písníčku a nakonec velké mazlení a odcházím, usíná sám...může nás volat, hned příjdem a tak nám z postýlky neutíká. Hledám nějaké alternativní pohádky - hodně milé, o vztazích - poradíte?

brusinka.pusinka
10. pro 2010

U nas se čte přes den na spinkání jsem ji namluvila pohádky na cd, nemá ráda když je někdo v pokoji když usíná ale pohádka od mámy bez mámy může bít. Děláme to od 8 měsíců. nechce aby tam někdo seděl a něco dělal , to ležet nebude , a má na práci vše jen né spinkání. Přes den čteme Pohádkového dědečka od Eduarda Petišky a nebo říkadla a leporela 😉

naty
10. pro 2010

u nás před spaním nejvíc zabírá spíš vyprávění pohádek, při světle by asi neusnul, ale vyprávění pohádek se ujalo velice slibně...vždycky se ke mně nalísá, kouká takovým sladkým pohledem a jak povídám, tak mu padají víčka...já osobně to úplně zbožňuju a máme z toho krásný večerní rituál... 😵

meleri
10. pro 2010

já čtu od narození! 😅 sotva začal vidět tak jsem najela na krtečka.....má ho rád, a pak různé knížečky s krátkýma říkankama...na čtení není nikdy brzo... 🙂

berenika39
10. pro 2010

taky se ráda přidám...pohádka na dobrou noc je fakt jeden z nejhezčích okamžiků celýho dne. věřím, že pro oba. po roce jsme prohlíželi, cokoliv, co chtěl petr.
Pohádky jako takové pobral až těsně před druhým rokem, kdy pochopil, že může jenom poslouchat. Střídáme to, fajn jsou takové ty veršované příběhy, kdy každý verš končí obrázkem, to se naučil hned doříkávat, pak má rád Krtka s celým ansámblem, Krtek a kamarádi, básničky, nebo Krtek ve městě, normální pohádky.
@blandik - u nás je teď na prvním místě oblíbenosti Vanda a Fanda (Iva Hoňková, Pohádky ze staré půdy), to by vám moho sedět, je to něžný, o tom, jak se žije.....na půdě.
MOc se těším, až budeme chodit do loutkového divadélka, na pohádky.....

sussanah
10. pro 2010

My to stridave taky zkousime, ale maly, jak vidi, ze mam knizku, tak si chce cist se mnou (jinak usina v postylce) a kdyz mu neco jen vykladam, tak to pro neho znamena zabavu. Takze u nas polozime do postylky, ja si lehnu na postel, podam mu ruku a delam mrtveho brouka a on usina. Jinak je teda maly vasnivy ctenar, takze cteme hodne pres den, hlavne ty pevna leporela, versovana nebo ilustrovane pribehy a ma to moc rad. Takze na klasicke pohadky pred spanim, to vidim u nas az tak za rok 🙂

misha_
11. pro 2010

My cteme asi 14 dnu. Je to soucast usinaciho ritualu, protoze obsah jeste nevnima - aspon doufam, protoze ji ctu Larssona. Vzdycky se krasne uklidni. Museli jsme na usinani ted trochu zapracovat a docela se dari - usina sama v postylce a uplne v klidu - pred tydnem to jeste bylo nemyslitelne. A myslim, ze cteni (muj hlas) k tomu hodne pomaha.

dana3262
11. pro 2010

My cteme asi od 3 mesicu. Jen nekdy a vetsinou neco ze Spalicka pohadek.

anieanne
11. pro 2010

Já bych ráda četla ( máme tři měsíce ), ale bohužel u nás je uspávání na dvě hodiny a ještě s řevem. A číst řvoucímu miminu mě nijak neláká...

A mimo mísu - jestli tu někdo máte tipy, jak naučit prcka usínat samotného v postýlce, hrozně ráda je uvítám v IP, protože už jsem z toho fakt na budku..

zdezli
13. pro 2010

Ja bych cetla, ale nemam moc sanci - Naty mi do toho porad keca a obraci mi stranky. Takze spis si zatim jen ukazujeme obrazky, rikam ji rikadla, zpivam apod. Usina sama ve tme, takze pred spanim na to zatim taky prostor neni...

ladybugie
13. pro 2010

Ahoj, my čteme pohádky od 3 měsíců dcery, kdy začala mít opravdový režim, že večer se jde spinkat. Teď má 9 měsíců a čteme veverku Zrzečku, četli jsme kdeco, makovou panenku, vílu amálku, neználka, rumcajse, rodinu medvídků, různé soubory pohádek - zahraniční, erben, němcová. Je fakt, že my máme dětských knížek jak v národní knihovně, takže až do jejích 15. narozenin se žádná knížka nebude číst dvakrát 🙂
Ono to není o tom, jestli dítě rozumí, že čteš zrovna o princezně, nebo o kůzlátkách, ale slyší tvůj hlas, jeho melodiku, vidí, jak pohybuješ rty, tvoji mimiku. Všechno to přispívá k rozvoji jeho komunikačních dovedností.
Já večer vykoupu a nakrmím dceru, pak jí dám do postýlky, sednu si vedle a čteme. Někdy mi sedí na klíně a ukazuje na obrázky, většinou stojí v postýlce a povídá mi do toho. Nikdy nikým si tenhle rituál nenechám vzít! 😉

krokodilek
25. zář 2011

Ahoj, já čtu malé pohádky od 1. měsíce - máme to jako rituál (nakrmit, vykoupat, pomazlit se pak znovu najíst (UM), přečíst pohádku a spinkání.
první to byla fakt jako, že jen rituální. Teď malou začínají zajímat hlavně ty obrázky takže když jí čtu tak kouká na obrázky a ukazuji jí co to je ( třeba i anglicky) a ona se snaží opakovat.
Máme 4 knížky kde jsou ty soubory pohádek - celkem jich je snad přes 250 🙂
A pak máme anglické s dějem a nebo samostatné pohádky.
Dočte se pohádka zasne se a malá spí (občas si pro sebe ještě povídá)

lucie777
25. zář 2011

My čteme nebo spíš tak různě povídáme s knížkama během dne hodněkrát, ale před spaním ne a ani s tím nehodlám začínat, sem ráda, že usíná sama bez asistence.. 🙂

verbalinka
26. zář 2011

Já bych tak ráda synovi četla, ale bohužel on nemá trpělivost a nevydrží jen sedět a poslouchat. Zkoušeli jsme to pořád a bez úspěchu. Asi párkrát se mi podařilo mu přečíst aspoň básničku, ale tímto to skončilo. Takže před spaním pohádku vyprávíme. Vždycky si řekne, o čem by chtěl (většinou o prasátku, nebo o mašinkách) a my vymýšlíme 🙂 Ale ve školce vydrží sedět a poslouchat. Asi autorita a síla většiny 😀
Snad to druhý bude klidnější a užiju si čtení 🙂

ivarei
26. zář 2011

My před spaním čteme, před usnutím poslouchají oba. Přes den prohlížíme knížky, to bere jen Aničku, nejraději má "Kdo se skrývá v..." (lese, ZOO, na dvoře, ve vodě...). Večerní čtení jsou vesměs knížky po mně - Grimmové, Hrubín, Dášeňka, nové jsem koupila třeba České pohádky - nakladatelství Junior - z Levných knih a oblíbili si Říkanky pro děti od dvou do pěti (snad ten název nekomolím, nemám ji teď u sebe). Teď jim čtu Romské pohádky.

edna01
27. zář 2011

My čteme od 3 měsíců nejprve to bylo do řevu, ale dneska je Anežce 9 měsíců a mají s tatínkem hezký rituál. Přečetli jsme Ferdu Mravence, Štuclinku a Zachumlánka (krásná), Lichožrouty (oba díly), Pohádky z pařezové chaloupky, Človíčkova dobrodružství 🙂

mili84
29. zář 2011

Já od narození před spaním zpívám a teď poslední 2 měsíce vyprávím ještě smyšlené pohádky o skřítkách a zvířátkách, co mě kdy napadne - většinou v souvislosti, co jsme ten den dělali. POhádka je krátká, pár minutek, aby pochytil děj 😉

robelia
7. kvě 2015

Já tedy svým dětem pouštím pohádky z jednoho kanálu na YouTubu a jmenuje se Pohádníček 🙂 https://www.youtube.com/channel/UChQjFc_T_iawwP...
Jsou milé a děti mi při nich usnou jak špalíci. Zkuste je taky! 😀

alka2015
11. kvě 2015

Já čtu cácorce od narození. 🙂 Moc ráda poslouchá a čteme různé říkanky, pohádky pro kulíšky 🙂

me79
11. kvě 2015

My mame čtení jako rituál od asi 2.\ 3. měsíce. Čtu je par minut, víc mala ještě nevydrží .. kouká na obrázky a snaží se otáčet stránky. Pak nakojim a ona usne.

krajnakovalenka
15. bře 2017
Uživatel krajnakovalenka je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od krajnakovalenka.

Ano já dětem taky četla o narození, Já normálně ráda čtu, takže jsem jim četla moje knížky, Od půl roku jsme najeli na pohádky, syn u nich do dnes krásně usíná. Vůbec nemáme problém s tím že by nechtěl spat. Sám mi knížku donese, řekne tatínkovi papá a do pěti minut spí 😀 U starší dcery už to bylo horší , nevěnovala nám pozornost, dělala všechno jen ne poslouchat pohádku. Taková trochu marná snaha. Ale koupila jsem jí k Vánocům osobní knížku, ani jsem nečekala že by to tak mohlo zafungovat. Čteme jí téměř každý den, už jí známe nazpaměť 😀 Gábince se líbí že je v pohádce taky a pomáhá 🙂 Mají víc příběhů, musím už objednat další zase tolik nestojí a o Červené Karkulce se mi už i zdá 😀 Mají je na www.modryslon.cz dá se dopsat i věnování a fotka 🙂