Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

verusky
15. bře 2017

@ojo ano, je to o povinnostech u nas a o volnosti u nich. ale ja se obavam, ze u nas to zacne byt vaznejsi... dvanact se blizi a aby k nemu nejstarsi nechtela do stridave pece (hloupe je, ze mí ex se spolu radi a je v zajmu otce mrnat- o ktere se soudi- aby nektera ze starsich holek u me nechtela byt). jak je exex nezamestnany, tak je chce... byla ta starsi nemocna, to jsem i hrozila policii, jestli mi ji nepriveze... nakonec jsem volala tchanovi a ten zakrocil, ale stejne... a holky k tatovi fakt chteji a ja nejak nemam sil jim vysvetlovat... ale asi mi nezbyde nic jineho, nez sily najit, ze. to je dobre, ze ten Tvuj byvaly kluky vic nechce. mas klid. ten muj naopak chce. a mozna jen ceka na tech dvanact let (za rok a pul). a navic by "usetril" 1500kc v alimentech. ja to asi moc zeru- ze by holky nechodily do hudebky, do baletu... jeden bracha mi taky rika, ze to mam pry vyzkouset... mne je tak nejak lito zahodit predchozi snahu a pak- v dnesni dobe asi maloktere dite uvidi budoucnost, ze jednou mu to bude dobre, kdyz vidi to ted- ted si muzu delat, co chci. jejich otec je podporuje, aby nemusely hrat atd... blbec. ale to je zas jina, ze jednou jsem si vybrala mit s takovym deti, takze musim nest nasledky. a kluci Ti jeste nebudou tak odporovat, jako ta ma nejstarsi, coz je u nas uz vekem... mam asi zachovat klid, nenechat se vzrusit a trvat na svem... akorat nevim, jestli treba nepovolit hranice...

verusky
15. bře 2017

@kika_21 jake maji ti Tvi prostredni povinnosti? jaka mate obecne v domacnosti pravidla? (treba ji se v kuchyni, spinave pradlo do pradelniho kose...) dekuji...

ojo
15. bře 2017

@verusky já ti naprosto rozumím, taky starší syn chodí na sbor a na flétnu a pak si říkám, jestli je tam bude vozit...přece to nebude týden bude chodit a týden ne, jen proto, že on nemá možnost je tam vozit, starší na to chodí rád. No ale čekám, že za pár let to taky bude jiné, až budou kluci větší na tom druhém stupni a budou jezdit už do školy autobusem a už to bude volnější, tak třeba je taky bude chtít víc, páč bude mít už po starostech s ježděním, nebude se s nima muset učit, že kluci budou celkově samostatnější :-/ třeba exovi jde hlavně o prachy...už před 2lety něco plácal o střídavé péči, ale bylo to jen kvůli penězů, dává mě na kluky 5tis dohromady (což mě nepřijde nějak extra závratná částka) a nechtělo se mu platit, od té doby už nic...mají taky malé roční mimino, takže ono jim přibude starostí i stím dítětem, třeba se rozhodnout ještě pro jedno a já budu jen doufat, aby ke střídavé péči nedošlo....ale pokud tam budou chtít kluci jezdit sami, že třeba ne úplně pravidelně, tak jim bránit nebudu, to se prostě nedá nic dělat no....ale uvidíme, jak to bude, ono taky táhnout to učení na víc dní apod. je pěkný vopruz, pak člověk neví, kde co má...to vidím u kámošky, co má malýho ve střídavé péči :-/

jinak u nás se jinde než u stolu nejí a to taky starší přišel s tím, že u otce při jídle čumí na televizi...grrrr, to mě naštval, ale naštěstí to bylo jen jednou, protože běžela televize, on jedl a já ji vypla, tak se starší naštval a vpálil mě to....takže teď jdou o víkendu k otci, tak mu to chci napsat, jestli by je mohl učit jíst bez televize. A před spaním u něj čumí na pohádky, u nás nemají kluci ani v pokoji televizi. Prostě tam mají volnost, výchova hadr, on se s nima rozčilovat nechce, jeho přítelkyně už vůbec ne, ta je ráda, když má od kluků klid, takže je nechá i půl dne na počítači 😈 takže zatím jsem ráda, že tu výchovu mám pod palcem, pořád si říkám, že může být hůř a je to jen, jako kdyby jezdili k babičce, která je bude rozmazlovat....no ale kdyby k němu měli chodit častěji, tak bych hned exákovi napsala, jaké máme pravidla u nás, tak aby je dodržovali i tam...to už jsme se takhle dohadovali už dřív, jsem mu vpálila, že nekontroluje staršímu úkoly, píše jak prase a dostal poznámku, tak asi čuměl...

verusky
15. bře 2017

@ojo takze jsi takova- nekompromisni? ja na tu moji nekompromisnost dojela... u obou partneru... na soude mam napsane, jak jsem velitelka, pritom nemyslim, ze bych nejak hodne velela, jen proste holky musi hrat a musi mit ukoly do skoly 🙂 my se s tatou od starsich nedavno chytli, rval na me, ze se o ne neumim postarat, to prehnal, od te doby konec spoluprace a v soucasne dobe budu psat navrh na vyzivne na soud, abychom ho mozna donutili jit do prace. ja mam na jednu 1500...

ojo
15. bře 2017

@verusky a v jakém smyslu si na to dojela? no...nekompromisní, nevím jak to myslíš, ale třeba s tím jídlem, u nás hlavně u stolu, ale třeba buchtu nebo sušenku, můžou jíst v obýváku, ale na miskou nebo talířem...jisté kompromisy s dětmi dělám....s ex zatím vycházíme v pohodě, byli určitě přestřelky, ale já jsem v tomhle dost chladná hlava, vždy mu napíšu, co se mě nelíbí nebo nějaký názor a víc to neřeším, no a buď se přizpůsobí nebo ne no....akorát jednou, když jsem zjistila, že vozí kluky do školy nepřipoutané, protože má rozbité pásy už několik měsíců, tak jsem fakt vyjela, že to budu řešit jinak, jestli je bude takhle stále vozit a normálně bych na něj poslala policajty, ale od té doby už je vozil jiným autem, kde připoutaní byli...naštěstí to neni takový debil, jako maj některé kamarádky, že bychom si dělali naschvály a nadávali si, vycházíme spolu docela dobře...

verusky
15. bře 2017

@ojo nekompromisni- jako se svym nazorem. my take s ex byli v pohode (az na drobnosti, ktere odkoukal od sve nynejsi zeny a ktere mu v nasem drivejsim souziti nevadily), ale ted ma asi vidinu te stridave pece, tak utoci. a vadi mu uz vic veci, holky moc ochranuje, ustoupil by, kdyz holky neco nebavi, ze by to nedelaly atpod... ja jsem zas dost emotivni, i kdyz myslim, ze v nasem pripade (kdyz spolu nezijeme) jsem spis jen prima, ale mam svuj nazor. no uvidime, jak se to vyvrbi... treba si u nej holky donedvna necistily zuby (pak jsem je motivovala), chodily (mozna jeste chodi) spavat k pulnoci, aby rano nebudily tu dvouletou dcerku a po vikendu u taty je to pondeli teda narocne... ale to s nim uz neprobiram... marne...

kika_21
15. bře 2017

@verusky Syn se stará o králíka-čistí ho a krmí. Uklízí v pokojíčku-baví ho to více, než učení-jednoznačně dává přednost rovnání stolu a luxuje střídavě se sestrou. Dcera utírá občas nádobí-nerada-raději si čte. Také zaleje kytky na balkÓNĚ. Prádlo do koše celkem dávají, velký stůl na jídlo nemáme-jedí u sebe v pokojích a my v kuchyni-u stolu se všichni sejdeme jen na chalupě-to je trochu věc, která mi nesedí.Řešíme to, ale zatím jsme to nevyřešili.Jinak měli jsme kdysi rozpisy, kdo s čím bude pomáhat.

ojo
16. bře 2017

@verusky tak to já jsem taky bývala dost emotivní..vždy mě psal do sms, "se hned nečerti"...ale po loňské události, kdy mě prudil každý den, to měl zrovna doma čerstvé mimino a asi jim to doma neklapalo, takže si to ventiloval na mě...choval se jak arogantní debil, tak jsem to utnula na strohé a stručné jednání, už mu kluky nedávám na stříbrném podnose jako dřív, že jsem i za něj řešila, kdy si je bude moct vyzvednout z výletu apod...konečná
no ale tyhle situace zuby nebo spaní pozdě jsem řešila taky...ale asi jak jsou kluci mladší, tak je to ještě jednoduší, byli jsme u zubařky a oběma vrtala, samo oba kluci byli poserové, oplakali to a zubařka jim říkala, že si musí čistit zuby 2x denně a blabla, tak to za horka volali tátovi a že si je musí čistit i u něj...takže čistí, no a s tím spaním, přesně byl Tomáš taky vždy ty pondělky unavený, tak jsem to udělala tak, že mě říkala paní učitelka, že Tomáš je tyhle pondělky nesoustředěný, unavený, nespolupracuje, že jeslti nechodí spát pozdě, prostě jsem mu udělala hanbu a řekla mu, že kluci musí v neděli chodit spát brzo, jinak půjdu na ODSPOD a bude mě je vozit v neděli domů. Tak už jsem mu taky vpálila, že buď se budou o kluky starat pořádně nebo vůbec...na co si je pak bere každých 14dní, když je jen rozmazluje a nevychovává, že z nich nechci mít rozmazlené spratky...no teď je to jídlo u televize, že? Ale musím říct, že tady je pro ně normální, že jíme u stolu a ty pravidla dodržují, a letaky už jsem jim v zápalu emocí řekla, ať se teda seberou a jdou k tátovi, když si myslí, že je to u něj tak super a mají tam vše dovolené, že já je chci dobře vychovat a záleží mi na nich. A že tátovi je tohle všechno jedno, ale taky nebude vše dovolovat, až je tam bude mít celý týden a taky budou muset pomáhat a tak. A ono pro tu jeho přítelkyni by to byl dost záhul, vařit pro další dva kluky a ti když chytnou energii, tak lítají po celým baráku, bojují, vymýšlejí kraviny, takže to je docela náročný...
Však jak byli teď jarňáky, tak si nejstarší usmyslel, že chce být u otce do středy, nebo do úterý...tak mluvil s otcem a ten s tím ani nepočítal, tak říkal, že neví, jestli dostane v práci volno a syn na něj, že je bude přece hlídat teta a ex..no a nebudete zlobit?...syn, že ne a když jo, takže ho teta zavolá...no takže nic horkýho s tím dlouhodobým pobytem, ale kdo ví, jaké to bude, až budou větší..teď jsou ještě malí a musí se krotit

ludovika6
16. bře 2017

@verusky Jako máš to fakt složité, dost záleží i na povaze (vyspělosti) dětí. A to, že to mají u tatínka nastavené jinak to dooooost komplikuje. Naši teda v 9, 10 letech byli ještě fakt v pohodě. Změna nastala až tak kolem těch 12, 13ti let, to už se puberta ohlásila 😉.
Ale nějaké povinosti doma bych určitě zavedla, nemusíš přece dělat všechno, holky už malé fakt nejsou. Je mi jasné, že si člověk sám dělá všechno nejlíp, ale... U nás děti vyklízejí myčku (střídají se po týdnu), uklízejí po večeři kuchyň resp. stůl a zametají (to si střídají po dnech, na každého to vyjde jednu za týden), vždy ve dvojici věší a skládají prádlo všem (ale to až teď, od těch 12ti, dřív jsem já věšela a oni si jenom skládali každý svoje). Ta 8mi letá prádlo nevěší, ale zase umývá umyvadlo v koupelně.
Chystají stůl na oběd v obyváku. Tam jíme společně o víkendu. Přes týden snídáme (svačíme, večeříme) v kuchyni (je tam jen 6 míst). Samozřejmě si sami uklízejí, vysávají v pokojích.
Umývají a uklízejí si krabičku na svačinu a láhev napití do školy (to musí být do večeře).
Od těch 10ti občas vaří oběd (samo nejdříve s mojí asistencí), tak od těch 12ti sami. Vynášejí tříděný odpad.
Ale abys sis je neidealizovala, musím připomínat velmi často (např. kdo dnes uklízí kuchyň, že myčka ještě není vyklizená, krabičky od svačiny uklizené, pod postelí se jim válí špinavé prádlo apod.). Jinak rozpis "služeb" máme na ledničce, vedle tabulky, co má kdo kdy za kroužky 🙂.

verusky
16. bře 2017

@ludovika6 prosim, nevyfotila bys mi tu Vasi tabulku a rozpis sluzeb?
dekuju za popsani, jak je to u Vas. me holky toho, myslim, dost umi, ale letos jim pribyl sport (plus nastroj, plus balet) a jak maji hodne krouzku, nechala jsem domacnost jen na mne s tim, ze si musi sve veci uklizet atpod.. a presto mi to prijde, ze jim porad pripominam nejake povinnosti... ze oproti vikendu u taty je to opravdu plne cinnosti (a mne se pod nohama melou mala mrnata, je otravuji anebo si s nimi holky chteji hrat...). proste u nas je jeste takovy nejaky chaos, i kdyz to zacina byt lepsi a jen nevim, jak to lepe organizovat.

verusky
16. bře 2017

@ojo bracha mi taky rika, at je dam k tatovi casteji, ze jeho zena zas tak nadsena nebude... Tvuj ex tedy vozi kluky rovnou do skolky v pondeli rano? mam se tedy taky informovat ve skole, jestli holky nejsou unavenejsi? ja jen zjistila nekdy v zari, rijnu, ze po vikendu u taty miva ta mladsi vic dvojek. ony jsou u taty vyple, zatimco u me zustavaji aktivni (myslim cinnost mozku). aaach jo. potesilas me, ze jsi taky byvala emocni a ze uz jsi stroha a v klidu. tak to mam ted nastavene a naplanovane ja.

verusky
16. bře 2017

ty rozpisy, kdo co bude delat, pomohly? nebo to nefungovalo nejlip? ja taky neco zkousela, na chvili pomohlo, pak se zajelo zase do starych koleji... ale treba krapet klidnejsich...

helabella
16. bře 2017

@verusky -- to je fakt složitý, když holky k tátovi chtějí a on se o ně taky pere ☹ A tím spíš, že u něj mají leháro. Mají doma u tebe nějaké výsady nad mladšími dětmi? U nás třeba děti mají svoje povinnosti, ale holky i určité výhody tím, že jsou starší. Já děti nechávám pomáhat hodně, jednak chci, aby se to naučily, ale i proto, že jsme rodina, všichni si pomáháme a když budu všechno dělat jen já sama, bude mi to trvat delší dobu a nebude čas si s nimi pohrát, atd. Rozpis jsme taky měli, ale teď jsme to zkusili opačně -- sepsala jsem úplně všechno, co je potřeba udělat (i dospělé věci) a děti si mohly vybrat o co se chtějí postarat. Snad když si to vybraly, tak u toho dýl vydrží 🙂 Zapojení jsou všichni, i ta nejmladší (4roky).

verusky
16. bře 2017

@helabella to jsi dobra! ja jse asi spatna organizatorka. pouze mi nejaka kniha? co za ukoly ma ta ctyrleta? ja treba moji dvouletou ucila dat boty na misto, mikinu, bundu na jeji hacek a salu, cepici do botnicku na zdi (kazde dite ma svuj plastovy z ikei). dva, tri mesice dobre, ted mi to uz 14 dni uplne bojkotuje, zpivat nai pisnicku- uklidime bundicku..., ale ona rekne, e uklidi maminka... a jak mam toho rocniho, proste to s ni uz neudelam... treba je to ted jen docasne nebo mam na tom vic trvat? pak se bojim, abych (se starsima holkama) nezavedla neco, co nestihnu kontrolovat a ze uz vecer mam dost a nikdo mi nepresmykne male deti, takze to visi jen na mne... a jak malosi usnou, tak nekdy uz ani nemam sil se holkam venovat... minuly tyden jsem dokonce vyjimecne usnula s malosema a vzbudila se az ve dve na kojeni...
co myslis, ze maji mit za privilegia? taky me to napadlo. zavedla jsem nedavno pondeli- pohadka v tv (v pet odpoledne z disku a asi sem na ni bude chodit vic deti), ctvrtek mobil, jinak mivaji krouzky, patek kdyz nejedou k tatovi pohadka taky. ale ted spis zacne kolo a trampolina. ja mam tak nejak zavedene, ze kdyz maji splnene povinnosti (skola a nastroj), ze maji volno. treba prijde mala sousedka, aby si sly hrat a jdou, pokud maji hotovo. ale casto nemaji treba ani v pet, okud tam mely treba balet, pak dosly hladove...

helabella
16. bře 2017

@verusky --to se ti vůbec nedivím, že jsi hotová -- když jsi na děti sama, tak je všechno o hodně těžší -- i ta kontrola. Sama vím, jak moc dětem polevím, když jsem unavená.

U nás čtyřletá chystá stůl, hlavně příbory. Pomáhá skládat a věšet prádlo, i když to skládání není tak úplně pomoc, protože to není dle mých představ. Ale chci, aby se zapojovala. Utírá prach (opět dle svých možností) a po snídani umývá nádobí -- to by zrovna dělala ráda i víc, ale nechci jí dávat hodně špinavé nádobí a navíc spotřebuje kvanta vody. Jinak si samozřejmě musí uklízet svoje hračky a po příchodu domů si "poskládat" oblečení. Ale u nás je to hodně o tom, že vidí, jak to dělají starší děti, takže už je to tak nějak "automatický". Ale neznamená to, že by to vždycky dělala ráda. Taky má dny, kdy totálně všechno odmítá. Snažím se být důsledná a třeba ustoupit v tom, že to nemusí udělat hned, ale někdy na to nemám nervy a udělám to sama.

Privilegia -- přesně jak píšeš - dovolit něco extra, jít později spát, jít ven, kapesné...prostě něco co je jen pro velký

ojo
17. bře 2017

@verusky jojo, on si je v pátek vyzvedává ve škole a školce a v pondělí ráno je tam zase vozí...my dva se vlastně vůbec nevidíme...
no jako, klidně se můžeš ve škole zeptat, jak se jeví holky, když přijdou od otce, jestli jsou spíš unavenější, držejší nebo třeba úplně normální jako jindy...

povinnosti a privilegia mají kluci také...já si myslím, že tvoje holky jsou dost velké na různé úkoly, takové vynesení smetí nebo skládání ponožek nemusíš kontrolovat 😀 my třeba měli rozdělené služby s bráchou, že já myla a utírala nádobí a brácha vynášel smetí a každou sobotu luxoval a já už jako 12tiletá žehlila...mamka nesnášela žehlení košil, tak mě to naučila a za každou košili jsem dostala 5kč 😀...já už to tu asi i psala, co mají kluci za povinnosti, ti už pravidelně vyklízejí myčku, bez řečí, automaticky, oblečení si taky už sami uklízí a když převlíkám povlečení, tak mě taky pomáhají a svoje si sami svlékají i oblékají, na podzim hrabali listí, skládají dříví, sbírali jablka...ale to už pak chtějí nějakou odměnu, nedostávají moc sladkosti, takže to pro ně platí...a já teda nejsem zastáncem toho, aby když přijdou ze školy šli hned dělat úkoly, to se nechtělo ani mě...takže čas na úkoly je od půl šesté a pěkně to dodržuje 🙂 a u té tvojí čtyřleté to bude období kdy chce a kdy nechce, ne? takový ten vzdor...já mám třeba knížku Jak mluvit, aby děti poslouchali a něco jsem z ní i praktikovala a pomáhalo to 🙂 je to pro výchovu dětí od 2-18let...takže si myslím, že bys si ji i využila 🙂

valentovasasa
28. dub 2017

Holky zdravim. Par mesicu jsem se tu neukazala a mam plno nobinek. Teda dve. Tou prvni jeze mame, resp. Pritel ma svou dceru, co uz s nami dva roky zije trvale, konecne papirove ve sve peci. A druha vec a z toho mam vetsi sok - ve stredu jsem zjistila ze cekame mimco. Ja cucela jak vejr.

lamiaaa
28. dub 2017

Já ještě děti nemám, ale poslední dobou mě taky chytají takové šílené nápady jako velká rodina. Já sama jsem jedináček a v dospělosti teprv poznávám, jak velký handicap to pro mě je-na veškeré problémy v rodině (s rodiči, prarodiči, atd) je člověk téměř sám, starosti a povinnosti není s kým rozdělit, probrat a zkrátka sdílet. Závidím třeba kamarádce, která je ze tří dětí a všechny už mají rodiny, stýkají se, společné oslavy, výlety...moc hezké. Na druhou stranu, jak už tu někdo psal, sebevětší rodina ti nezaručí, že stejně nakonec člověk nebude sám. Ono je hezký mít představu o velké krásné rodině plné lásky, dobře vychovaných dětí, ale někdy se osud opravdu ovlivnit nedá-může se stát, že z dítěte vyroste potížista a není to chyba rodiče-vidím v okolí. To jsou pak opravdu smutný případy. Tohohle bych se asi bála víc než finanční stránky (záleží teda samozřejmě na možnostech každého)...dneska je opravdu strašně moc věcí, za které člověk vydá peníze, ale které fakt nepotřebuje. Začla bych u sebe a vedla k tomu i děti: kolik člověk utratí za různý hovadiny typu, sladkosti, brambůrky, pamlsky, limonády, který by vůbec mít nemusel a ještě navíc nejsou zdravý. Proč kupovat balíky balené vody, když teče z kohoutku? Prostě kupovat jenom "normální" jídlo a to ostatní příležitostně (narozeniny, Vánoce, svátky). Nejdražší mobily a každou chvíli novej taky nejsou potřeba. Nebo počítač-proč mít 4 počítače, když mam 4 děti? Stačí jeden (samozřejmě pokud pak třeba vysokoškolák potřebuje svůj, to je jiná věc, v tom věku už si na něj ale může brigádama vydělat sám). Nebo oblečení. Sáhněte si do svědomí a vsadím se, že určitě plno z vás má v šatníku a botníku dost nepotřebných věcí, které nenosí a které vlastně vůbec neví, proč si koupila. Nebo kosmetika-kolik zbytečností jako laků na vlasy, masek, pěti druhů krémů a dekorativní kosmetiky ženská má (a lecky to ani nepoužívá)...potřebuje to nutně všechno? Nebo výlety-chápu, že vše stojí prachy, návštěvy restaurace, vstupy do zoologických a na hrady, a tak. Ale to není potřeba absolvovat každý týden přece, na výlet se může jet do přírody na tůru, jídlo si vzít s sebou, udělat piknik. Nevím no, podle mě je dost věcí, kde se dá ušetřit a pokud tam fakt není nějaká vyloženě chudoba, tak si více dětí nemůže být přece problém a říkám si, že ty děti můžou člověka naučit i lí žít-právě tím uskrovněním se a nalezením jiných hodnot...nechci se ale hádat, protože samotný zkušenosti mi chybí, tak mě klidně opravte a nesouhlaste se mnou, možná jsem naivní. Ale chtěla bych mít velkou rodinu a tím co jsem napsala se řídit.

lamia
28. dub 2017

@lamiaaa Nemyslím, že jste naivní, spousta věcí se takhle řešit dá. Ale třeba jídlo chci dětem dávat opravdu kvalitní, takže na tom máme větší výdaje ( klasicke pamlsky nekupuju, ale ovoce,zelenina, kvalitní pečivo z kvasu, kvalitní mléčné výrobky a ne hruzy typu Kostici a Lipanek apod) plus Vám ve výčtu dost chybí náklady na školu a kroužky. Máme v Praze na 3 větší děti ( batole kroužky nemá) náklady cca 20 tisíc na pololetí na kroužky, plus letos všichni jeli na svp (vč.skolky - 15 tisíc dohromady) plus větší holky soustředění (8 tisíc dohromady ), škola a pomůcky, skolkovne(1000 mesicne), 3x stravné. ...platíme vše v pohodě a na krouzcich nijak nesetrime, ale tohle mi ještě ve výčtu chybělo. Ale jinak máte zcela pravdu, pokud chcete větší rodinu, lze ji v pohode fin. zajistit,jako bonus si dle meho děti věci víc váží a víc si jsou schopné užívat různé akce. A asi z nich člověk neudělá 'konzumenty' 🙂))

lamiaaa
28. dub 2017

@lamia: neměla jsem na mysli kupovat levné nekvalitní potraviny. Taky kupuju hodně ovoce, zeleniny a kvalitní jídlo a nemyslím si, že bych nějak moc utrácela, a všichni lidé, kteří najeli na zdravou stravu potvrdí, že to určitě není dražší než ty hnusy, co jedli předtím, ale chce to vidět trošku do hloubky (například je jasné, že klasický bílý rohlík je levnější než celozrnný, ale kolik těch bílých rohlíků člověk musí sníst, aby se nasytil? Dva minimálně a za chvíli má stejně hlad, kdežto jeden kousek celozrznnýho pečiva s nízkym glykemickym indexem zdravě a na déle zasytí...jen příklad, ale takovýhle "drobností," co si člověk neuvědomí a jen slepě porovnává ceny, je plno). A právě k tomu všemu vést děti je super přístup i z toho hlediska, že se naučej samy takto přemýšlet, zažijou si správnej způsob životosprávy a z toho vyplývá míň zdravotních rizik, atd. Já sama se právě snažím takto žít už nějakou dobu (ne vždycky to tak bylo) a předat to dál dětem vidim jako fakt dobrou věc.
S těma kroužkama to máš pravdu, uznávám, že tohle je fakt jedna z těch velkých investic, na kterou leckdy prachy nejsou, ale která zbytečná určitě není...jak to vyřešit, to těžko říct. Nikdy dopředu nevíš, co tvé dítě bude v budoucnu bavit a k čemu bude mít talent, kterej bude chtít rozvíjet...jestli to bude kreslení nebo třeba tenis (hádám, že kroužek kreslení asi bude méně finančně náročný než hrát závodně tenis)...nikdy nevíš, kolik peněz zrovna na jeho koníček bude potřeba. Pamatuju si, že já jako malá nebyla na tohle náročná, hrála jsem jen na klavír a ani to mi dlouho nevydrželo, jinak jsem volnej čas trávila radši venku s partou dětí, později jsem začla chodit na různý lekce cvičení, ale to už jsem byla větší a stačilo mi na to kapesný nebo brigáda. Zase ale měla jsem spolužačku, co měla 2 sestry a všechny tři měly 3-4 kroužky a rodiče to finančně prostě nějak zvládali (a vím, že bohatí určitě nebyli)...jako napadlo mě, že kdybych si nemohla finančně dovolit dítěti dělat zájem, co ho baví, tak to by mě asi mrzelo ze všeho nejvíc. Ale určitě by tohle zrovna pro mě nebyl důvod si je radši nepořizovat.

25martina25
5. únor 2019

@anysek85 dobry den
letos mi bude 33let sama sem maminkou 3 deti chlapecku 10,7,2 je to nekdy narocne jak financne tak psychicky ale za obeti pohlazeni a lasku deti to stoji .klidne bych mela jeste jedno miminko,,,...nejde o to co si mysli okoli ale jak to citi partneri .moje babicka vzdycky rikala naji se jedno dite najedi se i dve,kdyz se naji i treti dite ctvrte uz se strati.dnesni doba je spise o zavisti druhych a o pomluvach........

lajla
11. únor 2019

@25martina25 dneska to neni jen o tom jidle ale..klidne mejte 10 deti ale ty deti musi mit urcity komfort jinak je okoli sezere..
Sama mam 5deti a zvazuju jeste jedno..ale je dulezite vsem doprat krouzky, zabavu, nas cas a pozorno..i.deti chteji byt " in"