Cvičili jsme vojtovku. Pokračujem

petul.a
11. bře 2010

Ahoj v novém tématu 🙂 Rozhodla jsem se ho založit proto, že v našem předchozím se teď schází spíš maminy miminek. My, které máme doma cvrčky starší, jsme co se týče vojtovky už trošku někde jinde, některé z nás už necvičí, jiné sice ano, ale už ne tak intenzivně... a vůbec se naše starosti a radosti už tak nějak točí kolem něčeho jiného. Takže kdo má chuť si i nadále povídat, šup sem 😉

andulka4
23. dub 2010

taky bych se přikláněla k tomu že je to z jejich strany nechuť
u nás je to naopak chuť a až moooc velká-na odrážedle se naučil ještě dříve než jeho bio vrstevníci takže žádná hypotonie v tom nehraje roli

koloběžku jsme nezkoušeli ale to je až tak po 4roku věku takže ani zkoušet nebudem no a na to odrážedlo kolo se chystáme-aspoň vyzkoušet

tříkolku a normální kolo-to mu nejde neumí zkoordinovat ten pohyb a jezdí na tom jako na odrážedle

petul.a
autor
24. dub 2010

Ahojky, hlásí se zakladatelka 🙂

Sice jsem dlouho nepřispěla, ale dočetla jsem poctivě 😉

Lendy, se školkou super 🙂

Rohacka, Kuba je šikula, že takhle ťape po schodech! 🙂

Já se taky musím pochlubit, Barunka taky začala po schodech chodit, dokonce občas odmítá moji ruku - to se ovšem chytá oběma ručičkama zábradlí. Akorát musíme vypilovat našlapování, občas našlápne na hranu. Ale sranda je, jak si při tom opakuje "a cestu" (na cestu - jako že má koukat na cestu), "šikuka, supl, beva, udýýý" (šikulka, super, bezva, umííí) 😀

Odrážedlo jsme zatím nezkoušeli žádné, plánujeme pořídit zatím "motorku", ale chci počkat na kontrolu u neurologa. Sice nám připadá, že Babu chodí dobře, ale nejsme odborníci. Kamarádky chlapeček vtáčí nožky a na odrážedle jezdit nesmí. Co se týče těch odrážedel typu First Bike nebo Davídek, podle mě jsou pro prcky až tak od tří let. Nedávno jsme si o tom psaly s květnovkama a tam taky většina holek bude tohle pořizovat až za rok, a to mají děti bez pohybového omezení. Holky, a co si myslíte o takových těch tříkolkách s vodicí tyčí? To nemůže hypotonikovi ublížit, že ne. Chtěla bych ji pro Barunku k narozeninám. Tam vlastně prcek má nejdřív nožky položené na podložkách a až když ušlápne tříkolku, podložky se sundají a děcko normálně šlape.

andulka4
25. dub 2010

no schody s držením za zábradlí zvládáme cca od 16m(14m podle narození)v to se nás ptala i neuroložka
dneska chodí buďto sám nebo se drží zábradlí ale sama ho rozhodně jít nenechávám

jsem hoodně překvapená že vaše děti nejezdí na tom Enduru....

tříkolku na vodící tyči dostal k prvním narozeninám....to je mu dááávno malé
teďka jsme to odstrojili a zkoušeli jestli ušlápne normální 3kolku ale moc ho to nebavilo

rohacka
2. kvě 2010

My chodime po schodoch s oporou od 2.5 roka, bez prislapov. A az teraz od 3 bez drzania, ale s prislapom.
Zda sa mi, ze sa nam ta chodza trochu zlepsila, velmi sa tesim.
Na odrazadle to bol boj - Kubko drzal nozky hned vedla tela motorky, takze usliapol len tu vzdialenost medzi prednymi a zadnymi
kolieskami, takze isiel straaaaasne pomaly. Ja som casto liezla za nim po kolenach a jeho nohami som ho odrazala, aby sa to
naucil 😝 . Potom som mu vymyslela taku pomocku, aby mu neliezli tie nozicky do zadnych koliesok, tak uz je to lepsie. Ale aj tak ho to velmi nebavi. Ale zato na trojkolke je uz frajer. Naucil sa minule leto (to mal cca 2.5 roka), ale vtedy este nevedel "riadit", tak to bola pecka. Ale teraz uz aj ide tam, kde treba. Len obcas sa zabudne, zapozera na nejake auto alebo co, a uz ide do krikov 😀
Nam znova zmenili cviky na rehabke. Uz vlastne obidva cviky z vojtovky necvicime na stole, ale na posteli. Celkom sa teraz da udrzat, tak sa tesim, ze snad znova trochu takto vydrzime. V stredu ideme do Kosic k ortopedickej proteticke, mala by mu dat bandaz na jeho vtaci hrudnicek aj pozriet kratsiu nozicku. Snad nam aj predpise nove ort. topanocky, lebo z tychto sandalok nam uz trcia prsty pomaly.
Pridam fotky z bicykla

petul.a
autor
8. srp 2010

Ahojky po delší době 🙂

Hlásíme opět pokrok - chození do nízkých schodů začala Babu zvládat bez držení (případně se "přidržuje" třeba stěny). Většinou teď ale držíme za obě ručičky, páč chodí bez příšlapu, někdy to bere i po dvou 😅 Začala chodit i ze schodů, to taky zatím za ručičku nebo pokud jsou schody vyšší, tak za obě 🙂

Jinak nám byla oficotuiálně ukončena vojtovka (cvičili jsme stejně jen jeden cvik - mačkání bodů pod prsíčky), Babu byla pochválena neurologem i rehábkou 😎 🙂 Akorát asi bude mít plochou nožku, takže ortopedické vložky nás neminou, ale to neva 😉 Ujde toho čím dál víc a běhá čím dál rychleji, takže kolikrát máme problém jí stíhat 😀

rohacka
12. srp 2010

Petul.a - nedavno som pozerala nejaku tabulku, kde pisu samostatnu chodzu do schodov az okolo 3 rokov, takze to ste super! Nas Kubko zacal priblizne v 3 rokoch smerom hore, dole zide len tak 1-2 schody.
V utorok nam tiez zrusili vojtovku..... Neviem ale, ci sa mam tesit alebo nie, lebo to jednak zrusila len sestricka, ktora cvici a jednak zrusila to preto, lebo Kubko hrozne zle reaguje, neda sa udrzat, sama sestricka hovori, ze ona by ho premohla a dala do polohy, ale ze mu moze zablokovat krcnu chrbticu, tak naco. Tak sme dostali kopu alternativ ci nahrad - jednoduche brusaky, bicyklovanie vo vzduchu aj na bicykli, skakat na trampoline, drepy, lozit po rebrinach, ucit sa stat na jednej nohe kvoli stabilizacii panvy a kopu dalsich cvikov. Nuz neviem, ci sa mam tesit alebo nie. Vraj je to len docasne, mozno sa k vojtovke vratime, ked bude vacsi a nebude tak zle reagovat. Prave ked sme prichadzali, mala sestricka v ambulancii mozno 8-9 rocneho chlapca, o ktorom mi povedala, ze tiez cvicil ako my mozno do 3 rokov, potom sa nedalo, lebo hrozne zle reagoval a teraz znova cvici vojtu a ze super spolupracuje, ze je to uz jednoducho taka spolupraca..... No takze preto sa asi nejako uprimne netesim, lebo este to nie je definitivne. A jednak - lekarka o tom este nevie, tak som zvedava....Kubko ma teraz 98 cm a 12.5 kg, je dost vysoky, takze aj ked som ho poskladala, jeden smah a uz bol z pozicie vonku a ja som ho cele cvicenie len napravala. Tak uvidime, co povie lekarka v septembri.....

petul.a
autor
16. srp 2010

Teď koukám, co se mi to povedlo za překlep - samozřejmě OFICIÁLNĚ ukončena vojtovka. Teda jak se mi tohle podařilo... 😀

@rohacka - já myslím, že sestřička zvolila řešení, které je v momentální situaci nejlepší pro vás všechny. Kubko se bude hýbat vlastně přirozeně, tahle cvičení už se dají udělat tak, že to pro něj bude hra a on je nebude cítit jako povinnost. To, že se můžete v budoucnu vrátit k vojtovce... upřímně řečeno, to můžeme všichni a vlastně ani u zdravého děcka nemáš záruku, že ji jednou nebude potřebovat. Zase je fajn, že ti nastínili situaci takovou, jaká opravdu je nebo jaká může být, to ukazuje na jejich profesionalitu 😉 Nám taky říkali, že máme např. cvičit na míči, plavat, zkoušet jezdit na tříkolce, chodit po nerovném povrchu, později pak skákat na trampolíně atd. atd. a za pár měsíců se ukázat na neurologii a rehábce (plus ortopédovi kvůli plochým nožkám) a myslím, že to tak bude i nadále a jsem za to i ráda 😉 Prostě si jednou za čas dáme "rande" s doktorem a rehábkou a já budu mít aspoň jistotu, že je malá v pořádku a dobrý pocit, že děláme co je v našich silách.

Holky, mám ještě dotaz. Jak jste tu psaly, že jste si prodlužovaly mateřskou - taky uvažuju, že bych si ji nechala prodloužit do 4 let. Nevím ale, co na to zaměstnavatel. Nevíte náhodou, jestli když budu mít papír od neurologa, že Babu do školky ve 3 letech nemůže, má zaměstnavatel povinnost mi držet místo? 😕

zanys
19. srp 2010

Petul, jestli musí držet zaměstnavatel místo, jestliže je prodloužení ze zdravotních důvodů, to nevím (mně smlouva skončila behem mateřské). Ale nestačí papír od neurologa. Musíš na Okresní správu sociálního zabezpečení vyplnit žádost, oni ji pošlou na oddělení Posudkového lékařství a až posudkový lékař dle doložených lékařských zpráv ( buď si je vyžádá od oš. lékařů nebo doneseš) rozhodne, zda je prodloužení možné nebo ne. Jo a ještě vyplňuje formulář dětská ošetřující lékařka. Tak to tedy probíhalo u nás. Rodičák prodloužený mám, ale Vojtíšek je úplně někde jinde než Babu. Myšleno mnohem více pozadu. Chodit začal ve 2 letech, stále nemluví, hypotonie pořád dost znatelná, neumí běhat, špatná koordinace, Vojtovka ofic. neukončená (ale také nelze cvičit), kognitivní funkce také opožděné. Navíc má ještě mozkovou cystu. Babu je šikulka. Ale proč to nezkusit, i zdravé děti nejsou všechny ve 3 letech na školku připraveny.
Na ploché nožky a vtočené kotníčky máme (krom cviků) zdravotní botičky napsané od ortopeda a docela se mu nožky zlepšily.

lipetra
15. čer 2012

Holky,kdy zacali sedet a lezt vasi mrnouskove? Ten nas ne a ne lezt ani sedet,je mu osm mesicu. Toci se dokola na brisku,vali sudy a plazi se tak metr,vic ne a dela letadlo, natahuje se po hrackach, dava nohy pod brisko. Babicky remcaji,ze je liny a delaji s nim takove to zvedani za rucicky do sedu a to se mi nezda.

iveta107
16. čer 2012

@lipetra naše malá až teď po roce.Od sedmého měsíce jen válela sudy a nic víc.Před měsícem se teprve začala plazit a je to čtrnáct dní co leze, ale stále víc se plazí a včera si poprvé sedla.Já už jsem z toho byla zoufalá, že pořád nic a konečně to přišlo, tak jsme moc rádi. 😉 malá na to prostě potřebovala více času.

rohacka
18. čer 2012

@lipetra ahoj, neboj sa, este je v norme, v pohode zdrave deti aj v 9-10 mesiacoch mozu zacat lozit po styroch a nie je to ziaden problem, zvlast ak uz dava nozky pod brusko, to uz je dalsi krok k tomu, aby zacal liezt. Dieta by malo zacat samostatne sediet az po tom, ako zacne chodit po styroch - z tejto polohy tzv. sikmym sedom by si malo sadnut. Takze neboj!

lipetra
18. čer 2012

@rohacka @iveta107 Dneska jsme byli na rehabilitaci a rikala nam, ze v pohode, ale ze driv bude sedet nez lezt a plazit uz ma tendenci, ukazala nam par cviku jak ho muzeme povzbudit. Tak zadne stresy🙂

tenerezka
20. lis 2012

@petul.a Dobrý den, vím že už je vaše diskuze dosti stará, ale koukala jsem že jste si psala co kdy malá udělala. Mám 6,5měsíců holčičku těžkou hypotoničku, také predilekce hlavy. Můžu se zeptat, kdy se vám malá otočila, jakože ze zad na bříško sama? Máme s tím strašné problémy, dělá všechny možné úniky, jen aby se nemusela otočit. špatně drží hlavu, ramínka má strašně slabá, pořád se snaží jít do záklonu a moje rehabilitačka tvrdí že už by pomalu měla se otočit a že je zastánce pravidla, že dítě které se otočí chodí, takže jsem se na to docela zafixovala aby se otočila. Díky moc za odpověď Tereza

petul.a
autor
6. led 2013

@tenerezka - Dobrý den, omlouvám se, že odpovídám až teď, na koníka už moc nechodím, spíš na www.emimino.cz nebo na Facebook (pokud si mě tam chcete najít, tak pod jménem Petra Kozlová Jungmannová - klidně budu předávat zkušenosti 😉). A k otázce - naše malá se otočila až v 8 měsících, hnedka pak vyloženě válela sudy, v 9 měsících se začala plazt. Šikmý sed přišel někdy asi v 10 nebo 11 měsících, to už si přesně nepamatuju. Lézt a klasicky sedět začala v 15 měsících, v 16 měsících se stavěla k nábytku a obcházela jej, v 18 měsících přišly první samostatné krůčky a v 19 měsících začala pomalinku chodit venku. Držím palce, vaše malá to určitě zmákne a vy s ní 😉 I když je to o nervy, to jo.
My máme teď horší problém, bohužel doživotní - malá je autista. Ale to už je úúúúplně jiné téma. Proto taky nemám čas chodit na koníka 😉