Dá se nějak naučit nebo aspoň podpořit dítě v lezení?

snufi
16. bře 2012

8měsíční holčička už tři měsíce dělá letadýlka, poslední dobou se u toho pěkně vzteká, piští, podle mě chce lozit a neví jak na to. Nemůžu jí nějak pomoct, stimulovat lezení? Otáčí se od 4měsíců a na tom letadýlku jsem se trošku zasekly ☹

camelinka
16. bře 2012

Naše žabka začala včera, ze dne na den, taky se u letadýlek vztekala, nejdřív začala lozit pozadu a teď teprve přišla na to jak dopředu. Ani se předtím neplazila. Každý prcek je jiný,ale uvidíš že to taky bude ze dne na den a myslím že se to nijak naučit nedá, musí na to přijít sama 😉 😉

dlabinecka
16. bře 2012

Tak mě Eliška začala lézt skoro v roce 😅 V klidu, mjá ještě čas. jediný, co můžeš udělat je, že jí budeš houpat na míči. Dát na bříško a kolíbat ze strany na stranu -bude jí to nutit opírat se o ruce a tím si posílí to, co má a zjistí, že se ty svaly musí zapojovat na střídačku 😉

luciebx
16. bře 2012

uvidis ze uz to nebude dlouho trvat.. jako treba sestrenky malej nikdy nelezl.. pak se naucil sedet a bylo to.. z toho pak rovnou chodil.. nikdy se neplazil nebo nikde lezel.. mozna lenost mozna pohodlnost.. ja bych to nehrotila.. a zkousela si treba posazovat? mezi polstare aby mela lepsi rozhled? uz ji to mozna na tom brisku nebavi ... kdyz nechce lozit.. zkusit posazovat.. nebo dat do hopsatka mezi futra.. proste aby mela jinou cinnost.. nez se furt placat na zemi odkud vidi leda kulovy 😅

hodne stesti

fram
16. bře 2012

já myslím, že má ještě čas a určitě na to přijde sama. Pomoci se dá cvičením (Vojtovkou), ale u dítěte bez problémů je to hodně zbytečný, však se to naučí a nejspíš ze dne na den 🙂 A určitě bych nezkoušela posazovat- tím spíš ji to pak na zemi nebude bavit.

aajda
16. bře 2012

Na lezení má ještě čas, na to si sama přijde, jak už holky psaly, najednou ze dne na den, až na to bude připravená. Dobré je to zmíněné houpání na balonu, čím pomaleji, tím lépe. A jak do stran, tak dopředu, ale ne přes záklon hlavičky.
Ale hlavně neposazovat. Tím, že bys jí nabídla výhled bez jakékoliv snahy by neměla zájem se dostat na 4 sama.. A to ani nemluvím o tom, že to není dobré na páteř.
A předpokládám, že když chceš aby lezla, tak už dobře plazí. Já svou holčičku rozlezla tak, že jsem za ní 3 dny lezla po zemi a přizvedávala jí bříško. Ale v té době už lézt uměla a měla na to připravené svaly, jen raději plazila než lezla a já chtěla změnit ten poměr.

brittta
16. bře 2012

Neboj, až bude připravená začne lézt sama. Hlavně neposazovat mezi polštáře, jak píše @luciebx, dokud se neposadí sama, o tom, jak to škodí dětské páteři, víme dnes snad už všichni...

beruska1989
16. bře 2012

natálka nelezla vůbec, v 11 měsících začala rovnou chodit. lézt se naučila až potom🙂

mrsblack
16. bře 2012

má ještě čas 🙂 Mě na rehabce řekla sestra, že můžu podpořit lezení tím, že nechám malého plazit se přes moje nohy, aby se musel nadzvedávat. Nebo dát pod bříško PET lahev 😀

ined77
16. bře 2012

ahoj, zkus kuknout sem...jsou tam nějaké tipy 😉
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/lozenie-...

kiara36
17. bře 2012

Ahojky. Máme stejný problém, je nám 8 měsíců a týden a o lezení a plazení ani stopy 🙂 . Válením sudů procestujeme ale celý pokoj křížem krážem. Tak snad se také dočkáme. 🙂

zvirka
17. bře 2012

Náš malý se plazil dlouho, nejraději za papučema 😀 , ale po čtyřech mu to nešlo dlouho, až snad těsně před rokem a pak brzo - asi za měsíc - už začal chodit.

johnatanka
17. bře 2012

Holky, já mám pocit, že jsem někde četla, že lze dítěti podložit bříško polštářkem nebo i dvěma když je na bříšku a existuje i nějaký ten válec na lezení, přes to by to dítko šlo taky položit, ne??? Nemám s tím zkušenosti...

moninka93
2. črc 2014

Ahoj maminky, mam 7 měsíční mimi a vůbec nechce být na bříšku. Vydřží to tak max 5 minut a pak se začne vztekat a řvát...nemáte nějaké rady jak ho tam udržet co nejdéle? 😒

leg
2. črc 2014

moninka93 pokud se to mimi nelíbí, tak ho nenuť. V tomhle věku je nejdůležitější "poslouchat" potřeby miminka a né ho násilně učit. Jakmile organismus dítěte bude na něco připravené, tak to mimi ukáže. Mám 2 děti a každé mělo pohybový vývoj naprosto odlišný. (dcera např. se sama naučila se posadit až v 11 měsících, když začala chodit a kecla si na zadek a to jsem si vyslechla hromadu rad, jak jí mám už od 6 měsíců posazovat atd.)

vetyver
2. črc 2014

podpora lezení u nás vypadala tak, že (cvik od fyzio) jsem jí držela pod hrudníkem a zadečkem, nohy ve vzduchu, ona byla opřená o ruce, odlehčila jsem ruku pod zadkem aby její váha těla byla na rukách a před ní jsem dala oblíbenou hračku. Jakmile zjistila, že může ručkovat (levá, prává, levá ruka) a posune se, za den/dva lezla 😀 na cvičení taky říkali, když se dítě plazí a nechce jít na čtyři a lézt, tak mu pod bříško dát takovýho toho masážního ježíka. Nelíbí se jim to a nechají břicho zvednutý 😉

zuzana_ka
2. črc 2014

my jsme učili Sárinku plazit tak, že jsme jí dali na podložku koníčkovat a dali jsme kupu hraček asi metr před ní. Zabralo to, ale neplazila se moc dlouho, jakmile zjistila, že se má střídat noha jedna za druhou, tak si začala kolínka strkat pod sebe a začala normálně chodit po čtyřech, takže plazení všeho všudy 14 dníl...

Jedině pak začít cvičit vojtovku, nám to pomohlo, když malá neuměla koníčkovat....

evulatko
5. črc 2014

Nam pani fyzioterapeutka rikala,ze spousta deti se rozleze na trave🙂

nojonojo
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jbzirafa
31. říj 2014

odpovím otázkou: a proč? nejlíp rodič dítěti může pomoct tak, že mu vůbec nebude pomáhat.
není to z mé hlavy ale myslím že není špatné se tím řídit. (pokud tedy není zdravotní problém a to pozná lékař. pro rýpaly: učit jezdit na kole sem nepatří 🙂 ale tedy o těch pomocných kolečkách si taky myslím svoje)

plazicka
24. lis 2014

ahoj já bych to nehrotila...a myslíš stimulace lezení nebo plazení? některé děti plazení vynechají, jiné ne...asi bych to nechala na ni a nezasahovala do toho...to se opravdu dělá až při nějaké patologii a to by ti dokrorka řekla...přesně souhlasím s příspěvkem nademnou...každé dítě se pohybuje tak ak e jeho aparát připravený..jak má stabilní páteř a vyvinuté svalstvo..jinak holky mám pro vás tip na skvělou vychytávku co jsem vymyslela pro syna když se mi minulý rok v listopadu plazil...vymyslela jsem plazičku...je to taková ochrana miminka před chladem od studené plovoucí podlahy...ale pozor neusnadňuje plazení ..to by nebylo správné..přesně z toho důvodu co jsem psala...ALEEEE.. má skvěly pozitivní viv na psychomotorický vývoj dítětě a to právě díky tomu, že s plazičkou se mimi může plazit bez omezení a v teple....a nemusíte ho držet na těch koberečkách dekách, pěnových puzzlích o rozměru metr x metr...kdyby vás to některou zaujalo stačí napsat dám vám bližší informace...bohužel se pořád o plazičce tak moc neví..protože opravdu nemám sta tisíce na velikou reklamu...takže se šíří zatím jen na dobré doporučení našich zákazníků...hodím vám tady fotečku at máte představu...a ps: kašlete na to, že vaše mimi něco umí později než jiné...každé má své tempo...nenu´te ho přeskakovat vývoj ani do něj negativně nezasahujte..třeba zrovna lezení je velmi důležité...tak se toho nebojte nic jim neuteče...PLAZENÍ A LEZENÍ ZDAR

lenik_1990
6. led 2016

Maminky,mám doma 7,5 měs chlapečka...do 6.měs mi odmítal vůbec si lehnout na bříško...doktorka mi říkala,ze bude pomalejší,předepsala nám fyzioterapie,které nám k přetáčení měli dopomoci...chlapeček veškeré cviky sabotoval,vztekal se do ruda...přestala sem s ním cvičit a nechala to pouze na něm...na přelomu 6. a 7.měsíce bez varování začal válet sudy...teď momentálně vůbec neleze,ale za pomoci žbrdlin v postýlce si začíná sedat. Doktorka mě seřvala,že tohle vůbec dopustím,že mu ničím páteř.Ale jak ho mám uhlídat,když se vzbudím a on se na mě směje v sedě z postýlky....takže být vámi tak si z toho nic nedělám....oni sami si řeknou co vlastně chtějí 😊😊

barumat
16. pro 2016

@moninka93 Ahoj, měla jsem to samé s tím, že se naučila přetáčet na záda, takže jakmile jsem ji dala na břicho, hodila nohou a během milisekundy byla na zádech. Cvičily jsme vojtu, bezvýsledně, prostě na břiše být nechtěla. Pomohlo až když dorazila kamarádka s chlapečkem, který byl na břiše naopak neustále. Za prvé byla v šoku, že je u nás cizí dítě, a taky byla v šoku, že je na břiše furt. Věřím, že to bylo tím, protože den na to byla na břiše furt taky, a další den se začala po byte koulet. Teď radí neuroložka, nepodporovat v koulení, aby si to nezafixovala jako "dopravní způsob", a napsala nám cvičení na válcích, aby se podpořilo stavění na ruce a kolena.

janka1315
1. říj 2017

@luciebx Tak zrovna nedávno jsem slyšela úplně jiný názor . Děti musí nejdřív lozit. Tím si spevňují vnitřní svalstvo a hlavně zádové svaly . Pak je jejich páteř chráněna před skoliozou . Naše generace a naší rodiče to lezení nepovažovali za nutné a nyní má každý druhý skoliozu páteře.

mirasaki
10. říj 2017

Každé dítko má svoje tempo. První syn se v osmi měsících snažil už chodit, po čtyřech chodil už s přehledem a seděl taky bez problému. Páteř, klouby i všechno ostatní má v pořádku. Začal sám bez nucení a prostě to zarazit nešlo. Druhému synovy je sedm měsíců, je větší a silnější než byl on, sedí sice hezky, ale na čtyřech ani na bříšku být nechce. Plazit se umí, ale pokud k tomu nemá vysloveně důvod, na všechno nám prdí, leží si na zádech a hraje si 😂 . Podle mně by měly maminky přestat číst články a někam děti zařazovat. Měly by dělat co jim radí instinkt. Pokud svoje dítě nezanedbávám, sleduji co dělá a miminko se vysloveně nechová divně, je to v pořádku. Jak tak čtu, poslední dobou různé komentáře, články a tak... Začínám mít dojem, že lidé začínají úplně ztrácet vlastní úsudek. Řekla bych víc, ale to už by bylo mimo téma 😅 .

absintka19
10. říj 2017

Pokud je zdravotne OK nejlepe pomuzes tak ze nebudes pomahat, jak uz bylo receno.

absintka19
10. říj 2017

Jo a rozhodne by ne melo zadnou fazi preskocit/vynechat. Ono casto rodice i nevedomky pomahaji...ja jsem ale pomohla jen triskz...jen jeden prstik...jen trosku s hlavickou...

bettttty
4. lis 2017

@plazicka
Ahoj, zaujala mne tva plazicka, kolik stoji? 🙂

mumaddy
2. lis 2019

@snufi musím moc doporučit dupacky Geckogogo, malý mě začal lezt až v 11m skoro ale začal. A věřím ze nám pomohli 🙂 malý protiskluz tam kde má být tudíž to na plovoucce vůbec neklouzalo🙂