Dá se s miminkem obejít úplně bez kočárku?

sonka.77
16. dub 2013

Prosím o zkušenosti, zda se dá s miminkem obejít úplně bez kočárku. Myslím tím bez hlubokého kočárku, dítě bychom první měsíce jen nosili v šátku, doma by spalo v postýlce a na cesty by bylo v autosedačce. Koupili bychom až kvalitní golfky. Dík.

veruska007
18. dub 2013

@orchidis No, já o tom četla i nějaké lékařské a ortopedické studie. Výhradně nošené děti později chodí a mají specifické držení těla - déle mají kulatá záda a ne esovitě prohnutá, mají déle rozčapnuté končetiny, ... bylo tam toho víc, všechno si nepamatuju. Ne, že by jim to vyloženě ublížilo (ono je v podstatě jedno, jestli dítě chodí v půl roce nebo v roce a půl), ale má to i své důsledky. Což je logické - dítěti se prostě nemá páteř z čeho prohnout, pokud je pořád v klubíčku v šátku... a to prohnutí je pro sezení a stání dost důležité. Já nejsem proti nošení, ale všeho s mírou. Nosit i ležet.

japona
18. dub 2013

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, ale za mě se bez kočáru neobejdeš. Jeho pořízení bych přirovnala třeba k pořízení pračky nebo myčky. Když si budeš hrát na hrdinku, tak se bez nich obejdeš, ale proč by to proboha člověk dělal?🙂 Mám terénní kočárek na běžné chození, golfky do busu i manducu. Ale tu jsem používala pouze výjimečně, pokud jsem věděla, ze kočár by mi komplikoval život (návštěva u kamarádů bez výtahu, letní houbaření apod.).

misaskul
18. dub 2013

@sonka.77 Myslím si, že se kočárek více než hodí, mluvím teda ze své zkušenosti. Adama jsem v něm dávala na zahradu, narodil se v půlce září a dlouho bylo pěkně a teplo, tak tam v kočárku spal na vzduchu, pak teda máme dítě, které ještě donedávna usnulo v kočáře, jen co jsme vyjeli ven a celou dobu tam spalo (teď už je větší tak spíš kouká a usne až únavou až ho bolí očička nebo ťapká po svých). Ze svého pohledu si nedovedu představit kočárek nemít a připadá mi to takové "nenormální" (to si prosím neber osobně) jako nemít postýlku nebo nevím k čemu bych to přirovnala. Taky šátkuju, teda teď už ani moc ne, protože Adam chodí sám a pěkně nebo se vozí a tam i usne, loni jsem šátkovala hodně, ale třeba přes léto ve 30ti stupních se to fakt nedalo, já mokrá, dítě mokrý. Někdy to ale bylo fajn šupnout dítě do babyvaku nebo šátku a vylítnout ven když mi došla třeba mouka nebo jsme "spěchali" k doktorce a nechtěla jsem někde nechávat kočár.
Nevím z jakého důvodu jsi začala uvažovat nad tím, že kočár pořizovat nebudete, protože jsem diskuzi nepročítala, každopádně je to fajn kočár mít, určitě i po někom seženeš kočár z druhé ruky za pár korun a hlavně - nic se nemá přehánět (s příspěvkem @veruska007 se docela ztotožňuji, taky už jsem o tom něco četla, např. i o přehřátí).

janka
19. dub 2013

@mitote ja vim ze se da korba casto naklopit,anebo ma i polohovani uvnitr, ale nam to treba nestacilo. Pak uz je lepsi pouzit rovnou sportak nebo golfky resp. pro mne lepsi varianta satek. 😉

sikulka2011
22. dub 2013

@sonka.77 jen si tu dočítám část diskuze, tak jsem se pousmála nad tím, jak si psala, a jak chceš jet do restaurace s kočárkem - v dnešní době je běžné, že se s kočárkem chodí na spoustu míst kam to dřív nešlo - takže i do restaurací to nebývá problém. My výlety plánujeme tak, že prcka přendáme z vajíčka do kočárku a pak si to třeba o hodinku protáhneme aby narovnal v tom kočárku, on teda polohu ve vajíčku snese na rozdíl od prvního kluka ale je na něm vidět, že je rád když se může natáhnout. Když jsem někde jen s vajíčkem nebo nosítkem, tak musím najít nějakou plochu, kde by se natáhl.
A ráda vzpomínám na ty pohodové dny kdy jsem uspala malého v kočárku a sedla si na lavičku v parku a v klidu si četla....Na druhou stranu kdybych měla malého v nosítku tak bych mohla dojít domů do třetího patra a třeba by se nevzbudil jako při přenášení z kočárku, ale on se mi ve dne většinou vzbudil i když jsem ho vyndávala z nosítka....
Takže toť ještě k našim zkušenostem s kočárkem a bez....
Já jsem teď na druhé mimčo chtěla nový kočár, protože když chodíme na hřiště se starším prckem tak si právě jen to nošení nedovedu představit. Přeci jen těch skoro 7kg ve 3 měsících je náročné...i když teda si psala, že tvému chlapovi to tak nepřišlo ale ta váha znát je.

maudn
6. kvě 2013

Za mě je hluboký kočár samozřejmostí. Cesta v MHD s šátkem či nosítkem je někdy nebezpečná (pokud je přeplněno). A upřímně, někdy je fajn dítě jen tlačit než nosit. Navíc možná budete chtít dítě někdy pohlídat babičkou nebo kamarádkou a možná pro ně bude jednoduší drndat na procházce. Nás malej byl moc plakací a pomohl jedině kočár. Nosítko jsem pořídila později, byla jsem spokojená, ale bez toho kočárku by to nešlo. Měli jsme kočárek za 1500, sice velkej a těžkej,ale účel splnil a v terénu a v lesích výbornej. Mimochodem syn má rok a stále nesedí, ne všechny děti se v půl roce posadí. V zimě počítejte s tím, že bude náledí a znovu - velké nebezpečí pro každodenní počasí, pokud budete muset vyjít ven.

sonka.77
autor
2. led 2014

@janka @svoba @lubinkova @kacenka1987 @evitaa @blannie @crawler @chroustinka @veruska007 @llluckaaa @aktaka @elana @jajulin @dlabinecka
Tak jak to u nás dopadlo? 🙂 Naší princezně už budou skoro tři měsíce. Kočár jsme nakonec pořídili starý od kamarádky ještě před porodem za 1000,-. Do dnešního dne jsme s ním vyjeli cca 5x. A to většinou proto, že babičky chtěly vozit, sami s manželem jsme s ním jeli jen jednou.

Porod byl nakonec císařem, což se tu řešilo, první měsíc nosil pouze manžel.

Od narození nám malá krásně spí, v noci i přes den v postýlce, došla jsem k závěru, že děti co spí pouze v kočárku, to dělají proto, že na to jsou zvyklé. 🙂 My ji nevozíme, tak spí i bez toho. Pokud bychom ji vozili, možná by taky spala jen v kočárku. Berte to z rezervou, je to jen teorie. 🙂

Kočárkem tedy po vesnici nejezdím, doma malou v šátku nenosím, venku do kočáru spát nedávám, připadá mi, že na to v zimě není počasí. Ani není důvod spát venku, když doma spí krásně.

Cestuji s ní pouze autem. Když jedu k doktorovi, na návštěvu k rodičům, ke kamarádkám mám malou v autosedačce. Když jedu nakupovat, buď ji mám v sedačce pořád (v supermarketu) a nebo přehodím do šátku. To jsem velmi ocenila, protože v nedalekém menším městě vedou do 70% obchodů schody.

Do restaurace jsem zatím s malou nešla, s kamarádkami se navštěvujeme doma.

Od narození jsme s malou udělali už spoustu výletů do přírody, což by bez šátku, s kočárkem bylo nemyslitelné nebo přinejmenším o dost složitější.

Když je malá v šátku je moc spokojená a vše prospí, totéž ale platí i pro kočárek a i pro jízdu autem v autosedačce.

Závěr tedy je, že bez hlubokého kočárku to jde a to docela dobře. 🙂

chroustinka
2. led 2014

@sonka.77 kez vam to vydrzi i nadále, myslim s tim spaním, ono maly mimca fakt usnou kdykoliv kdekoliv i v postýlce bez drndani v kocaru - na ten jsem svoje druhé dite musela naopak zvykat, protože rada usina prave v klidu nikoliv drndanim, ale uz si taky zvykla. ja jsem z satkovani s druhym dítětem "zklamana" protože u syna jsem byla zvykla ze byl v satku kdykoliv a kamkoliv ale dcera je bohužel blindici dite takze v satku byla dvakrát ale od 4m snese aspoň ergo nositko (kvůli rychlejsi manipulaci).takze nosime aspoň takto.

svoba
2. led 2014

@sonka.77 šátek je skvělá věc. 🙂

crawler
3. led 2014

@sonka.77
@chroustinka Já souhlasím a přeji úspěch i dál. Má malá spala bez drndání apod.asi do 5 měsíců - nepotřebovala žádný rituál - stačilo ji položit a odejít a spala, pak nastal zlom a do dneška (10m) musíme drndat,jezdit apod.Takže ještě prosím předčasně nejásejte...ale snad Vám to klapne - bylo by to fajn. Já na šátek taky nedám dopustit,ale malá miluje víc kočár..

sonka.77
autor
3. led 2014

@chroustinka @crawler jo jo, vím, že se to ještě může změnit, tak uvidíme, kéž by to takhle vydrželo co nejdéle.

janka
3. led 2014

@sonka.77 Dekuji ze feedback 😉
Taky preji aby to v tomto duchu pokracovalo dal. 😀