Dá se s miminkem obejít úplně bez kočárku?

sonka.77
16. dub 2013

Prosím o zkušenosti, zda se dá s miminkem obejít úplně bez kočárku. Myslím tím bez hlubokého kočárku, dítě bychom první měsíce jen nosili v šátku, doma by spalo v postýlce a na cesty by bylo v autosedačce. Koupili bychom až kvalitní golfky. Dík.

mitote
16. dub 2013

@sonka.77 ja cetla clanek ze by prave dite v lehatkach a autosedacce melo byt jen nezbtnou dobu po dobu prepravy a sama i delam to, ze taham s sebou korbu a malou si z autosedaky prendavam do korby. Zkusim ten clanek nekde najit.

kammka
16. dub 2013

ahojky
bydlím taky na vsi, ano moc tras na kočárkování tu nemám, vlastně jednu.. ale když jedem do města na nákup, cokoli zařídit, zlatej kočárek!! já teda mám šátek, v létě jsem malýho brávala večer na nákupy do kauflandu, to snesl.. přes den bylo takový vedro, že když jsem ho měla v šátku, tak byl úplně mokrej i v pouhém bodýnku a já taky zpocená jak čuně. teď jsem ho nedávno chtěla vzít na chvíli ven v šátku, ale ouha, nevešel se mi pod bundu,,takže počítat s tím, že musíš mít nějaké pončo nebo tak...nebo kapsu z fleesu, ale tu jsem viděla jen u kamarádů, co žijí v Norsku, měli ji přes manducu..
jinak klukovi je osm a půl měsíce, nesedí a má osm kilo... nosit ho celej den, nedovedu si to představit.. já kočár používám jako postýlku na ven.. nebo když jedeme na návštěvu, tak je v něm.. korba se dá pohodlně sundat z podvozku, je prostorná.
nehledě na to, že když mám vepředu šátek s mimčem a na zádech batůžek s potřebama na dítko, k tomu v ruce tašku s nákupem, no to jsem si pak připadala jak tažná mula, dom jsem dorazila strhaná jak budik, takže příště jsem si prostě složila do auta kočár, ve městě na parkovišti jsem ho vytáhla a to bylo veškeré nepohodlí: naložit a vyložit kočár.... téměř do všech krámů jsem se překvapivě dostala, pokud tam bylo míň místa, NIKDO si nedovolil mně nějak prudit...naopak: uhnuli mi, usmáli se, pomohli, nesetkala jsem se čímkoli, co by mně přesvědčilo o tom, že bych se bez kočárku obešla, že je život s kočárkem nějakej vopruz...dospod do košíku jsem si naložila, co jsem chtěla, malej byl v pohodlí, spinkal, nebyl problém.. mohla jsem ho v tom kočárku i přebalit, klidně někde v obchodě, když byla zima...
myslím, že v dnešní době není problém si opatřit na to minimální popojíždění nějaký kočár, je úplně jedno, jestli je to novej model, já mám peg perégo, který vozí už čtvrtý dítě, kamarádka ho koupila novej pro syna, který teď chodí do první třídy...nebo doporučuju pořídit nějakou kombinaci, která má možnost přicvaknutí autosedačky, to já nemám a hlavně v době, kdy byly děti čerstvoučký, bych to asi uvítala..

sonka.77
autor
16. dub 2013

@kammka díky za tvoje zkušenosti.

aktaka
16. dub 2013

@arrowka ano, i takove existují. Já ale.zase netvrdím, ze je správné vozit půlroční dítě v golfkach. Jen než koupit sportak a za par měsíců golfky, to radši rovnou pořádné golfky. Ty pak ale nejsou otazkou 3 4 tis.

U lehátek a autosedacek je problém, že děti mají tendenci si v nich sedat, a pokud ještě nesedí samy bez opory, ničí si tak páteř, takže potom opravdu jen na dobu nezbytně nutnou.

xsenova
16. dub 2013

@sonka.77 @mitote Ako pise mitote autosedacka len nevyhnutne pocas jazdy - odporuca sa max 2 hodiny denne. A satek alebo manduca? Teoreticky je to mozne. Ale prakticky mame doma 4 mesacne miminko. Take dieta sa chce casto doma nosit na rukach ked nespi, je potreba ho zabavat a venovat sa mu. Nosit 6-7kg co len doma, 2-3 hodky denne, nie je uz o zabave. Hlboka korba kde miminko na 99% za chvilku zaspi a je ticho kedykolvek pocas dna je spasenim 🙂 Ked je uplne malinke - 3-4kg tak casto kojis a tiez vela nosis, takze si tiez za tu korbu vdacna. Deticky v nej spia najlepsie/najdlhsie pocas dna. Z vlastnej skusenosti hl korbu odporucam.

tulikiss
16. dub 2013

@sonka.77 je to samo na tobe, ale treba ja byla za hluboky kocar hodne rada hlavne pri oslavach..kdyz se jiricek narodil tak se zrovna do pul roku sesla zlata svatba, normalni svatba, 70 a 50 narozeniny, a diky kocarku jsem tam mohla byt taky, Jiricek v kocarku krasne usnul a mel svoje pohodly...nekdo rekne ze kdyz mam dite tak si mam tyhle akce odpustit, ale ja byla rada za to, ze uvidim rodinu a ze clovek trochu vypne, aby mu z toho vseho neprskocilo. Kocarek se taky hodi kdyz jednou za cas chcete jit treba na veceri, nemyslim si ze by mel clovek byt porad zavrenej doma a nevidim na tom nic spatneho obcas si s partnerem vyjit.

sonka.77
autor
16. dub 2013

@xsenova já tedy beru, že dítě nemám a nemám tedy zkušenosti, ale jaký je rozdíl, když dítě usíná v kočárku a nebo v postýlce pokud je doma? Nebo jsem možná tvůj příspěvek špatně pochopila.

sonka.77
autor
16. dub 2013

@tulikiss myslím, že přítel říkal, že při návštěvách používali cestovní postýlku stejně tak na dovolené. Jinak doma určitě nesedíme.

chroustinka
16. dub 2013

@sonka.77 no a co treba situace kdy jste na nejake navsteve na vylete, restaurace, rodinna oslava, a dite do pul roku potrebuje spat pomerne casto, tam se treba kocarek hodi ne?

sonka.77
autor
16. dub 2013

Holky moc všem děkuju za příspěvky, přesně takovou diskusi jsem potřebovala, musím teď už končit, ale budu ráda, když ještě kdokoliv cokoliv napíše. Ještě to podrobně probereme s přítelem a uvidíme.

kammka
16. dub 2013

@sonka.77 kočárkování je fajn.. já teda nejsem s kočárkem v luftě X hodin denně.. v podstatě vezmu kočár, vodítko a psici a jdem... dojdu na louku, kluk spí, houknu na psinu, jdem zpět... tu chvíli, co couráme venku si odfouknu, fakt stačí ta půlhodinka.. když dáš dítě spát doma, tak ti za a) neusne pokaždé hned b)pořád jsi doma, kolem tebe na tebe řve práce, takže jak dítě usne, tak kmitáš... ono je fakt super z toho vypadnout, nadechnout se. a dítě které usne na vzduchu spí déle..zaparkuješ na dvorku a otevřeš okno, nebo do kočárku strčíš chůvičku..a nadejcaná vzdoušku můžeš začít s tím kmitáním.. nebo si sednout na net 😀

xsenova
16. dub 2013

@sonka.77 uspat dieta doma pocas dna - v postielke je casto nadludsky vykon 🙂 vela mamiciek ti potvrdi ze mimco moze byt mrzute, umrncane, nestastne a totalne nespave - ale len co vidi hlboku korbu tak spi 🙂

lubinkova
16. dub 2013

@sonka.77 Povím Ti "svůj názor", i když vím, že mnohé maminky "pobouří" :D... on to teda není úplně tak můj názor, spíš názor pediatrů (aspoň těch, se kterýma jsem se setkala v různých nemocnicích ve škole- medicína, mluvili ze zkušenosti..)... šátek není pro vývoj dítěte ideální. Když člověk potřebuje občas někam jít, kam je složité jít s kočárkem, tak to je v pořádku, ale není určený k tomu, aby se v něm dítě nosilo pořád (některé maminky děťátko ani doma nepoloží, nosí ho celý den na sobě a myslí si, že je to pro něj dobré..).... vadí to hlavně ve dvou věcech- jednak se dítě přehřívá, když se pořád opírá o maminku, nemá šanci moc regulovat své teplo... a přehřívání je nebezpečné (to se asi dočteš všude, je to "rizikový faktor" pro náhlé úmrtí kojenců...), no a jednak to moc neumožňuje miminku, aby rozvíjelo pohyb, dřív děti pořád ležely na tvrdé podložce, časem se zajímaly o okolí- a začly se různě natahovat za zajímavýma věcma, to rozvíjí jejich pohyb, svalstvo atd., šátek jim volný pohyb (a tím i vývoj) neumožňuje(maminky často křičí, že měly šátek pořád a mají zdravé děti.. ale maminky nemůžou vědět, jestli jejich děti nebudou mít problémy se zádama o 20 let dřív, než jiní..to teď sotva posoudí..).. takže záleží na tom, jak to plánuješ- pokud chceš chodit často na dlouhé procházky atd., pořídila bych si kočárek 🙂 .. ale rozhodni se, jak chceš... tohle je můj pohled na věc, který je logický, když se zamyslím nad lidským tělem... ale určitě najdeš i spoustu "studií", které budou šátky doporučovat (ale je dobré si uvědomit, že každá studie stojí spostu peněz a někdo to vždycky musí platit.. a pokud je sponzorem takové studie firma, která vyrábí šátky, tak neočekává, že by výsledky mluvily proti ní... takže já plno takových informací beru s rezervou a poslouchám spíš dlouholeté zkušenosti a logické argumetny..)... uf! To je ale článek! :D

kammka
16. dub 2013

@sonka.77 cestovní postýlka je fajn, ale co třeba letní grilovačka s přáteli na zahradě dlouho do noci... my byli v září na svatbě, kosa jak v Rusku, foukal vítr, chvíli pršelo..celá svatba byla VENKU. pro dospělýho nepohodlný, ale zvládnutelný... pro mimino absolutně žádnej problém, klukovi bylo cca 6 neděl, zachumlanej v kočárku, přes kočár pláštěnka, počasí měl na háku...spal celej den...

blannie
16. dub 2013

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi - napíšu jen svoji zkušenost 🙂 Já nemít hluboký kočárek, tak si odrovnám záda... Když byla Sofi malá, tak se na uspání přes den musela uhoupat, jinak neusnula bez řevu. Houpání v náručí trvalo cca 20 minut, v kočárku 2 minuty a spala asi 2 hodiny, v postýlce asi půl. Podotýkám, že večer usíná už od miminka úplně sama v postýlce a bez uspávání... Teď váží skoro 10 kilo a nosit ji je fakt o záda, tím spíše, když se nechce moc tulit a všude jí lezou ruce a nohy. Takže v kočárku jednou objedu blok a je tuhá - stále na uspávání používáme hluboký. Jinak skoro žádné miminko v půl roce nesedí, je to jen zažitý mýtus - tedy pokud se pasivně neposazuje. Sofi seděla bez přidržování ručičkama až v 8,5 měsících, v den, kdy si i poprvé stoupla - je naprosto dle tabulek. Až v této době jsme vytáhli sporťák, na golfky si zatím kvůli zádíškům netroufám - Sofi je teď 10 měsíců. Většina sporťáku má možnost dokoupit korbu za nízkou cenu... nejdražší je podvozek. Nosítko a šátek máme také, chodila jsem s ním venčit psa tak napůl hodiny maximálně, pak jsem se už nehla... Ale kdybych byla vytrénovaná z posilovny a Sofi tak dobře neprospívala, tak bych to asi zvládala lépe. Jinak s kočárkem jsem mohla aspoň párkrát vyrazit s kámoškou na oběd do restaurace, Sofi jsem mohla v kočárku přebalit a ne ji pokládat kdoví kam, mohla jsem se v klidu najíst, zatímco spala... mohla jsem jít na nákup, naložit ho na podvozek a netahat celou váhu na sobě... vůbec s kočárkem je člověk soběstačnější... Bez kočárku by to asi šlo, kdyby člověk bydlel na samotě (můj tajný sen), nikam nemusel chodit, miminko bylo malé a brzo sedělo a usínalo by bez problémů přes den 🙂

blondynka400
16. dub 2013

@kammka letní grilovačka dlouho do noci? 😕 Nemá být v tuto dobu miminko spíš doma? 🤐
Jinak ale souhlas, že jezdit na návštěvy, oslavy a pod s cestovní postýlkou je dobrý nesmysl.

dana3262
16. dub 2013

@sonka.77 mam kamarádku, co mela jen manducu a vozík za kolo. To i prijde nevhodné pro novorozence. Mel by lezet na rovném.. dokážu si ale představit, vozit dítě v golfkach, které jdou do lehu v nějaké vlozne tašce. Asi to bude dost drncat, ale lepsi než autosedacka..

dana3262
16. dub 2013

@lubinkova
@sonka.77 ta kamarádka bez kocarku studuje medicínu..

blondynka400
16. dub 2013

@dana3262 a to že studuje medicínu má něco znamenat? 😕 Většina absolventů medicíny toho moc neví a učí se až v praxi 😝 A bohužel kvalitu doktorů známe všichni 🤐

dana3262
16. dub 2013

@blondynka400 no ne, to prave píšu proto, ze to nechápu.. ze obzvlášť kdyz studuje medicínu, by mela vedet, ze by dítě mělo lezet.

kalo
16. dub 2013

@sonka.77 ono taky nemůžeš vědět jak dopadne porod...V případě, že by si musela rodit třeba císařem, tak dítě na břiše určitě minimálně měsíc nosit nebudeš moct. Jsou to ale jen takové "co když".
Taky to nemusí být žádný drobek....jak píší maminky výše....
Za mě kočár ano (lze koupit i použitý za pár korun a pak prodat)....on to pak člověk ocení, když si může tu chvilku odpočnout, když dítě venku spí...ale to je můj názor.

evitaa
16. dub 2013

@sonka.77 Zrovna řeším to samé dilema, ale už jsem téměř pevně rozhodnutá, že korbičku pořizovat nebudu. A to ani nemám v úmyslu šátkovat. Mám sporťák a autosedačku a zkrátka to takhle tu zimu přežiju. Jeden hluboký kočár sice mám, ale ten bude sloužit jen na uspávačku u nás na vesnici, do města bych s ním nevyrazila. Teď se dělají golfky už od narození, tak možná nějaké takové pořídíme. Je důležité, aby šly sklopit až do lehu, dítěti je pak jedno, jestli leží v korbě, v golfkách, v posteli nebo na gauči, zkrátka na rovné a přiměřeně měkké podložce. Někdo jak tu píše, že golfky nejsou dobré na záda, tak by mě zajímalo v čem?

lubinkova
16. dub 2013

@dana3262 Tak to by to opravdu vědět měla, to máš pravdu... i když záleží na tom, v jakém je ročníku (u nás na fakultě se třeba člověk setká s pediatrií až v šesťáku, do té doby ne..) a taky záleží na tom, jak moc se zajímá... doktoři tam nejsou jen od toho, aby učili mediky, starají se o nás ve své normální pracovní době a určitě to nechodí tak, že by měli možnost nám říct veškeré své zážitky a zkušenosti... my medici se musíme zajímat sami a ptát se... a když chce někdo dělat třeba očního, je jasné, že se nebude ptát doktorů na šátky na děti 🙂 (i kdyby to nebyla medička, ale doktorka, tak by o tom třeba nic nevěděla, kdyby byla třeba kožař, ORL, gynekolog.... nikdo nemůže znát všechny obory, trvá spoustu let, než se člověk naučí aspoň ten svůj :D )

blondynka400
16. dub 2013

@dana3262 tak to jo 🙂 Ale ono je to tak, jak píše @lubinkova....
@evitaa podle mne kvlaitní golgky verssu sporťák je to samé. Ale dát novorozence do sportáku? 😕 To si opravdu nedovedu představitv žádném případě.... Max tak v té vložné tašce, ale to je finančně stejné jako hluboká korba... Já nepoužívám ani autosedačku -vajíčko. Jezdím každý den a fakt ne 😝 Existuje lepší a pohodlnější řešení - sleepre (a pak člověk nepořebuje ani tu hlubokou korbu). Ikdyž já jí teď na druhé mám, jak byla na zimu....

kacenka1987
16. dub 2013

Lehko si plánujeme a realita je bohužel potom jiná kór když je to první dítě, sama jsem si plánovala a pak mě spoustu věcí opravdu dost zaskočilo 😒 To miminko co se narodí, opravdu nemusí kočárek potřebovat, ale v dnešní době si to teda nedovedu představit a omlouvám se, je to můj osobní názor, ale příjde mi to trochu divné, vím, že se dá kočárek pořídit do hodiny, ale nějak pořád nechápu proč ho nepořizovat? Nebo čekat... Ale dobře to už je asi mimo téma 🙂
Dnešní golfové kočárky i sportovní jdou do lehu, záleží na samozřejmě na výrobci, ale jsou země, kde hluboký ani nepořizují, avšak jedná se o země, kde mají teplo celý rok. Pořizují tedy lehounké golfky, kde miminko v zavinovačce dají normálně do lehu.
Šátkování je fajn, sama jsem šátkovala, kdy malá nechtěla být v kočárku než se naučila sedět, bylo jaro, tak jsem šátek pořídila, ale upřímně malá měla kolem 8 kg (3-6m) a mě mohli záda i nohy po 30 min upadnout. Šátek je fajn na chvilku na úřad, obchod, pošta, doma, ale používat jenom šátek, klobouk dolů. Vůbec si nedovedu představit, že tříměsíční miminko v zimě 0C nosím jen v šátku, dítě se v kočárků balí do fusaku a popřípadě i dek. JJ vím, dá se přes něj bundu, ale stejně. Než ho do šátku člověk dá, nabalí, začne ječet, člověk je vyřízenej. Pak je člověk rád, že se nemusí s dítětem tahat, miminko si klidně v kočárku schrupne a také se může z procházky dospat v klidu v kočárku na chodbě. V šátku když malá usla a chtěla jsem ji položit na gauč se vzbudila, takže jsem s ní ještě 30 min na tom gauči seděla 😖 Kočárek není jen na vození, ale i na nacvaknutí autosedačky, kterou budete potřebovat ikdyž třeba člověk nemá auto, nebo také na uspávání. Hezky se plánuje, že hajinká v postýlce, ale ouha, může se stát, že po pár týdnech už být samo v postýlce spinkat nebude chtít a to mi maminky potvrdí, že to tak bývá v 80%, takže pak člověk konejší v náruči, lehátku nebo právě na chodbě mírně houpe v kočárku. Další věc je ta, že až se miminko narodí, má sotva 3 kilečka a než se člověk naučí ho do šátku vůbec dát, tak už má pár neděl, také to není úplně v pořádku ho jen tahat v šátků jak pro něj, tak i pro Tebe. Všude píšou řečičky, ale stále podle dobrých odborníků platí - šátek příležitpstně jako autosedačka či lehátko!! Co se týče procházek v zimě, člověk je opravdu rááád, že každý den na hodinku s dítětem vypadne ven. To dítě se hlavně venku prospinká a maminka se odreaguje, když je malá nemocná, tak mi hrabeeee už po dvou dnech, že nemůžeme jít ven. Takže procházky předpokládám jsou opravdu dost žádané a na 15min se mi dítě tedy oblíkat nikdy nechce, takže když už jdu, tak jdeme do obchodu, poštu a vrátí se člověk po hodince minimálně...

Teď ke kočárkům 🙂 Já mám Quinny Buzz a tam bych klidně vozila i malé miminko, nebo ke golfkám Quinny Zapp Xtra teď dělají nově novorozeneckou vložku. Ale tohle já neřeším a už jsem koupila od paní korbu i s fusakem za 1600Kč. Jinak sporťák třeba speediho jsem viděla po bazárkách i za 1500 Kč ...

kammka
16. dub 2013

@blondynka400 jednou dvakrát za léto se to snad nezblázní.. a je to lepší, než tahat dítě odpoledne někam na zahrádku restaurace, kde se huláká, kouří... já tu netvrdím, že to dítě nespí. ono samozřejmě spí, je zababušený ve fusaku a nic mu nechybí, dospělí kolem mluví tlumeně a až jdou na kutě, tak prostě toho broučka jen i s tím fusakem přesunou do postýlky, pokud maj teda takový dítě jako já, který od dvou týdnů spí celou noc 🙂 😉

blondynka400
16. dub 2013

@kammka no s tímhle já tedy nemůžu souhlasit, mimi má být večer doma, ve svém a ne spát někde v kočárku... Mně oosbně bylo vždycky takových dětí líto a asi to nikdy nepochopím... Ale já jsem hodně režimová a vždy se mi to vyplatilo 🙂
Ale s tou zahrádkou souhlas, naštěstí už jich je i dost nekuřáckých a přes den na té svatbě taky určitě, mít mimi neznamená být celé dny zavřená doma, ale noc je podle mne moc 😅

jaya
16. dub 2013

@blondynka400 Co je to sleepre?

romantika
16. dub 2013

to bych nedelala, satkovani neni uplne nejlepsi na zada. U nas byl kocar doma jen 3 mesice, pak uz to bylo o nervy, chtela lozit, ale na zacatek byl teda potreba. Krom toho ja mela porod, ze jsem nemohla chodit hodne dlouho a nosit dite jsem si mohla jen predstavovat. Naopak u nas nebyl potreba sportak a autosedacka - vubec autosedacku nesnasela a vozila jsem jen v korbe, brzo zacla chodit a do kocaru nechtela od pul roku do dvou let. Hluboky kocar byl jediny ve kterem i spala, takze zbytecne setrit. Nebo kupte nejakej starsi kdyz potrebujete tak nutne setrit.

evelp
16. dub 2013

šátkování , když se dobře váže, je v pohodě i na záda, ale já být i tím miminkem, tak se občas ráda natáhnu, taky šátkuju, ale moje záda to často nedávají. možná, když byl ještě maličkej (teď už má 10m a skoro 11 kg 😀), ale jsem ráda, když ho můžu šoupnout do kočáru