Dávaly jste dětem ochrannou helmu, když začaly chodit?

petardice
17. kvě 2010

Holky, dávaly jste některá dětem helmičku, když se začaly stavět a chodit? Naše malá je velice živé a čilé dítě, současně s lezením po 4 se naučila vstávat o nábytek. Teď už se postaví prakticky kdekoli, kde se může aspoň o něco opřít (stůl, židle, lednice, myčka...) a snaží se ťapat. Zpočátku byla na sebe hodně opatrná, jenže postupem času jí otrnulo a teď začala děsně padat. Pochopitelně, že jsem u ní, ale občas to jsou tak nečekané pády, že nestihnu zareagovat. Nejhorší je, že padá ze stoje s rovnýma nohama, protože zatím nesedí, takže pád celkem z výšky a rovnou na hlavu :( A bohužel máme v celém bytě dřevěnou podlahu nebo dlažbu, takže to jsou opravdu hodně bolestivé pády. Na jednu stranu si říkám, že my jsme taky padali a tehdy žádné ochranné helmičky nebyly a žijeme a jsme zdraví (ovšem těžko říct, kolik dětí mohlo mít z nějakého ošklivého pádu následky), na druhou stranu si říkám, že když tu ta možnost je... Je mi jasné, že někdo bude oponovat tím, že se dítě musí naučit padat, ale to se přece může naučit časem, až bude aspoň trochu stabilnější v nohou a bude sedět, ne? Když vidím děti okolo nás, musím říct, že je Lucka opravdu hodně aktivní a hold je teď její největší zábavou trénování vstávání a chůze podél nábytku, čemuž věnuje dejme tomu 85% času (hrát si totiž stíhá ve stoje - hračku vezme do levačky, pravačkou se vytáhne u stolu do stoje a s hračkou si hraje opřená o stůl..). Máte někdo zkušenosti s helmou pro takovéhle prcky? Vůbec nemám ponětí, jak dlouho může tohle meziobdobí "vratkých nohou" trvat...

jindri
17. kvě 2010

nedávala. U nás to trvalo tak měsíc, dva než si byla jistější v chůzi a nyní padá jak žok, jen když je unavená. Vím, že máš strach, já taky, ale co až začnou běhat, lézt do výšin .... radši omez domácí práce a chytej Lucinku 😀 ... a neboj, i padat se naučí 😉

korbelinda
17. kvě 2010

My jsme měli ošklivý úraz když malej začínal stát. Šla jsem si pro něco do kuchyně a on se mi v tom mžiku postavil vedle v pokoji u křesla. Jakmile viděl, že k němu běžím, tak se samozřejmě pustil, hodil záda a rovnou hlavou o podlahu. Máme sice koberec, ale pod ním je beton, tudíž to dopadlo návštěvou Motola, punkcí hematomu, rentgenem- zkrátka prasklou lebeční kostí. Naštěstí to dopadlo ještě dobře, samo to za 14 dnů srostlo, ale my byli z toho tak hotový, že jsme hned letěli koupit helmičku No shock. Sice se v něm malýmu hlava docela potila, ale byl to naprostý super pohodový klid. Několikrát se nám opravdu stalo, že kdyby jí neměl, mohlo to dopadnout stejně, jako tehdy. Také lezl pořád pod stolem, kde se nejraději narovnával, vždycky to odnesla helma a tím to haslo. Podle mě je to super věc.

audri
17. kvě 2010

Taky jsme měli helmičku, malá nejprve nechtěla lézt, ale rovnou stát, popřípadě chodit (asi v osmi měsících) a není zrovna z nejšikovnějších. Stačí pár sekundek nedávat pozor. Takhle, když byla třeba vpodvečer unavená a já taky.:o), tak jsem jí dala helmičku a byla jsem klidnější.

petardice
autor
18. kvě 2010

holky, díky za info.
Korbelinda: to se mu udělal nějaký okem viditelný krevní výron? nebo jde nějak poznat, že je s lebkou něco v nepořádku? Lucka (i když jsem pořád za ní, ale jsou chvíle, kdy si jdu třeba jen o metr vedle pro pití) prostě jednou za čas spadne a kdybych pokaždé mířila do Motola, asi by mě měli za blázna. Pochopitelně ji po každém pádu kontroluju, jestli se nechová jinak než obvykle, jestli neblinká apod., ale zajímalo by mne, jak se projevila ta prasklá lebeční kost. A k helmičce - tos mu ji nechala na celý den nebo jsi ji nasazovala na okamžiky, kdy jsi od něj odešla? Na jednu stranu - dát na celý den se mi to moc nechce, na druhou stranu si říkám, jestli opravdu budu tak důsledná, že na každé odskočení budu upínat helmičku... Ach jo :(

korbelinda
18. kvě 2010

Já jsem to poznala tak, že jsem mu druhý den z vycházky sundavala čepici (první den jsem si ničeho nevšimla) a on měl na boku velikánský otok, jako když oteče koleno. Tak jsem ráno hnala k doktorce a už to jelo. Jen co jsme se v Motole objevili mezi dveřma, tak doktorka hned volala - á, prasklá lebečnice . Měli jsme prý přijet ten den, co se to stalo, ale Míšovi nic nebylo, ta boule se udělala až druhý den. Tu helmičku jsem nasazovala třeba když jsem vařila a malej si hrál v obýváku, nebo když jsem viděla, že je rozdováděnej, to padal nejvíc. Ono je to hrozný, tohle byl tenkrát fakt mžik, pár sekund a já z toho byla totálně vynervovaná celej tejden.

korbelinda
18. kvě 2010

Vyčítala jsem si , jaká jsem špatná matka, ale ta doktorka v Motole říkala, že to je fakt mžik, nemám si co vyčítat, zvlášť, když je malej tak živej. Jo a taky padal nejvíc večer, když byl unavenej, jako v případě audri.

petardice
autor
24. kvě 2010

korbelinda: koukám, že to asi zas tak neobvyklé pro zdravotníky není. my byli v pátek u dětské a bavili jsme se na téma helma... ona moc přívržencem není, že prý už je lepší koupit velkou ohrádku a do ní dát koberec. zatím vyčkávám - jakmile odcházím na chvíli od malé, dám ji do cestovní postýlky, jinak jsem pořád za ní a doufám, že vzhledem k tomu, jak je čilá, a že celý den pilně trénuje chůzi kolem nábytku, začne v dohledné době chodit. začíná být stabilnější, ale občas má telecí náladu, je zbrklá a pak si třeba "zakopne" o ruku a spadne na frňák nebo se snaží honem přeručkovat ze stolu na gauč a blbě se chytne...takže pády hrozí pořád. no, ještě uvidím - v úterý jdeme na neurologii a rehabilitace (malá se narodila dřív, takže jsme cvičili Vojtovou metodou a zatím jsme pod dozorem), tak to zkusím ještě nadhodit tam 🙂))
jinak dost chápu tvé pocity - taky si to občas zažívám a to se nám (naštěstí - klepu to na dřevo) nic závažného nestalo...

mer
17. zář 2016

Tak máme čerstvou zkusenost s hematom a punkcí a dva dny v nemocnici. Můžu se zeptat kdy se vám otok ztratil? My teda nevíme zda je lebka prasklá, dle lékařů jen hematom podkožní, ale teda mega velký, taky uvažujeme o helmičce.
@korbelinda

kittykat22
17. zář 2016

@petardice na helmy bola studia - ze nie je dobre ju davat zdravemu dietatu - pretoze sa nenauci spravne padat. Spravne = nie na hlavu.

mer
17. zář 2016

Ano taky sem ¨četla že by ta helma nemělaa být, ale já bych ju použila jen než by se ten hematom ztratil

kariii
17. zář 2016

Mě syn začal první stoupat a tapat kolem nábytku a neseděl, trvalo to asi měsíc než se naučil sedět, takže přesně, když pády, tak celým tělem na hlavu, ať jsem se snažila ho hlídat, někdy ten pád přišel. Když se naučil sedět, tak pak už padál na zadek. I ted když chodí a snaží se běhat, tak taky někdy nesikovne spadne, ale na helmu to není, čím víc padal, tak se naučil padat na zadek a nebo před sebe dát ruce a dopadne na ruce

urtica
17. zář 2016

Četla jsem rozhovor s nějakým lékařem a ten tvrdil, že s helmičkou je větší nebezpečí než bez ní. Hrozí poranění krční páteře, což je druh zranění, které může vést k ochrnutí celého těla.

anazuzzuzana
17. zář 2016

nepoužívala...taky máme jen dlažku a parkety... malej byla ale naštěstí poměrně opatrnej a pád přímo na hlavu si dal málokdy... ale podle mě je fakt dobrý, aby se naučily padat... malej mi takhle asi druhej den, co se začal plazit, spadl z poslete přímo na hlavu (naštěstí si tam dal trochu ruce, takže to nebyl až takovej masakr).... takže skvělá příležitost ho naučit slézat z postele pozadu a už od cca půl roku krásně slézal z poslete pozadu... já koupila jen helmičku na odrážedlo, protože na něm jezdil jak drak už od prvních dnů

mamkazvysociny
17. zář 2016

já mám pořádného raubíře,začal chodit v 11měsících.Doma máme dlažbu a na ní jen dva hrací koberce.Žádné krytky na rohy jsme taky nikdy neměli,stůl máme kulatej.Malej hodil takovejch pádů a kolikrát jsem byla hotová jestli se mu něco nestalo a byl vždy v poho.Taky mi bylo řečeno že s helmou se nenaučí padat a pak až mu ji sundáte bude zvyklej že sebou třískne a nic se nestane.Samozřejmě jsme zajistili největší nebezpečí,viz schody,krb,zásuvky a ten měsíc nebo dva co se učil stát a chodit jsme hold byli v pozoru.

lajla
18. zář 2016

Ne a ani mě to nenapadlo

drakenn
19. zář 2016

Ani jsem o nějaké helmičcce proti pádům nevěděla. Spíš bych měla strach z pohmoždění krční páteře.. něž nějaká boule..

mer
19. zář 2016

No nevím, ale my ted máme aktuálně bouli přes půl hlavy, po 2 dnech na dětském v nemocnici na sledování a to už malý měsíc chodí, ale padá furt, takže reálně o helmičce uvažuji, ta no shock je molitanová tak to by mělo být dobré ne?