Dávení a dušení miminka. Co bych měla dělat?

evulinkab
18. únor 2009

Ahoj holky, jsem uplně neštastná.Mám malého chlepčka, 6týdenního a dnes asi dvě hodiny po jídle se mi začal dusit.Pravděpodobně se mu vrátilo mlíčko(po 2h!!) a vletělo do dýchacích cest.Tohle se mi stalo už před 14dny, ale dnes to trvalo celkem dost dlouho.Byl celej červenej, vyvalený očička a nemohl se nadechnout.Nevěděla jsem co dělat, byla jsem v hrozným šoku, naštěstí se pak nadechl a dobrý.Jenže mám strach, pak jsem z toho šoku brečela a vlastně brečím celej den, je mi ho hrozně lito.On pak plakal taky,lekl se, co se s ním děje.Tak jsem se vás chtěla zeptat, jestli s tím nemáte třeba zkušenosti některá a jak se proti tomu bránit?Je fakt, že malej mi hrozně špatně odbrkává, trvá to dlouho.Někdy si odbrkne hned, ale asi se hodně naloká vzduchu a třeba za dvě hodky, když ho zvednu nebo něco, tak si brkne znovu a třeba pořádně, jako bych ho nenechala.
Bývám sama doma, takže po dnesšním zážitku ho nespustím z očí.Prosím o nějakou radu nebo něco, jestli víte, jak správně zvednout dítě, aby si odbrklo...a popř co s tím dušením, jestli s tím máte zkušenosti, čím by to mohlo být, protože z mého okolí se to žádné mamince nestalo

berenika39
18. únor 2009

ahoj, měla jsem tohle s prvním synem. určitě to řekni v poradně nebo pokud by se to opakovalo, jdi rovnou k pediatrovi. udělají vám vyšetření na reflux, ultrazvukem, nic to není. chlapečci na tohle trpí ohužel víc. pomáhá čsté kojení po malých dávkách, zvýšená poloha - podložená madrace v postýlce, lehátko, autosedčka. nenechávej ho spát bez dozoru na zádech, je malý, může ti spinkat pořád na očích. když je vzhůru, polohuj ho co nejčastěji na bříšku, víc bude krkat, vzduch se mu dostane z bříška. i v náručí je lepší svislá poloha s oporou o rameno a hrudník, aby se mu nepřetěžovala páteř. taky jsou takový klínky, které udrží mimčo spát na boku, nebo ho v rychlozavinovačce dávej spát opřeného o bok postýlky. vím, že je to nepříjemný, ten strach si pamatuju dodnes. ale neboj, mohla to být náhoda a nebude se to opakovat.
nevím, jestlikojíš, ale pokud ne, jsou mlíčka, který houstnou v bříšku a nevrací se.
držím palce.

beruska2x
18. únor 2009

nech ho pradne krknout malej si mi rihne i 3x a poloz ho po jidle radsi na bok, kdyz uz se to stane tak ho zvednout a treba s nim MIRNE zatrast aby se nadechl poradne ale do naruce hned a uklidnit - nic se nestalo a tak, hlavne nebejt pred nim litostiva, to pak breci deti 2x tolik ☹ a rekla bych to Dr v poradne...

janula319
18. únor 2009

Evul ahoj, náš malej má od narození zjištěnej reflux, srovnalo se to až když jsme po 6m začali s příkrmama. Ale pro to nepíšu. V pěti měsících mi malej při kojení přestal úplně dýchat, celej fialovej, tak jsem ho otočila hlavou dolů a tim mu zachránila život, záchranka přijela až za 20minut, něco se mu v bříšku pohlo a začal dýchat, takže kdyby se nenadechoval, tak se neboj a dej ho hlavou dolů. My pak byli tři dny na různých vyšetřeních v nemocnici, ale na nic nepřišli, takže mu prostě mlíčko vlítlo kam nemělo. Na noc jsme měli monitor dechu a bez něj (hlavně po návratu z nemocnice) bych se snad ani nevyspala. Existuje Nutriton, je to na zahušťování mlíčka (pokud kojíš), namíchat takovou směs a trochu mu toho dát před kojením, potom tolik neublinkávají. Držím palce ať se to srovná, hlavně nechci být odstrašující případ, jen Ti chci poradit kdyby náhodou, ať víš 😉

geminis
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
paola.o1
18. únor 2009

aj ked ho da vysetrit na reflux, ten sa, pokial viem neda liecit. takze zbytocne ju este viac stresujes geminis. reflux ma pomerne vela deti, aj moj maly , ale odkedy prikrmujem AR mliekom, je to ovela lepsie. ale doteraz ho vzdy v postielke ulozim a oblozim tak, aby spal na boku, ked sa mu to mliecko vrati, aby vytieklo z pusinky, alebo ked spinka na chrbte, tak pod matrac supnem vankus, aby sa to mliecko naopak nevracalo. a cez den ho necham priebezne odgrgnut viac krat, nielen po jedeni, ale hocikedy ma napadne. a casto, ako tu niekto pisal si odgrgne viac krat a poriadne na brusku.. neboj, vraj to prejde ked zacne papat 🙂

evulinkab
autor
19. únor 2009

ted jste mi teda holky nahnaly strach...no dnes s ním jdu k doktorce, poradnu máme sice až za 14dní, ale kvuli tomuhle tam jdu dnes a uvidíme.Jsem z toho tak vynervovaná, že po krmení ho nosím skoro hodinu v zavinovačce hlavou nahoru.Dnes ráno si krásné dvakrát odbrkl a pak jsem ho měla spát hodku v náručí, hodně zvedlýho .Jakmile jsem ho dala do postýlky, začal se vrtět a ublionkl si a opět lapal po dechu.Sice to hned přešlo, ale po včerejším zážitku nechci nic nechat náhodě a za chvili vyrážím.tak snad mi dr. nějak poradí. ☹

andyalukasek2008
19. únor 2009

Evi, vim o cem pises, nam se to stalo asi trikrat, krmime UM, mame reflux i kdyz ne tak silny a ted uz jsme myslim s prikrmy v poho a pijeme mlicko bez zahustovadel... Stalo se to pokazde manzelovi ☹, nevim, zda ho jinak drzi, ale vzdy pri krmeni me volal cely vyplaseny... Pomohlo malym zatrast a nadechl se... Mirne smozrejme... Ale hruuza ten strach... Poradne jej nech odbrknout, nam kdysi v porodnici ukazovali, ze ted uz se pres rameno nenechava, ale mas ditko v zavinovacce polozene na svem hrudniku celem dopredu, ale nam to nevyhovovalo a meli jsme problem si odrihnout... Teprve az jsem jej opravdu prehodila pres rameno jako pytel cementu, poradne si odbrkl i petkrat... Polohovala bych jej na bocek a koupila si nanynku... Pediatrovi to urcite rekni... Pevne nervy a neboj, to se spravi... Hlavne Ty musis byt v pohode!

evikk
19. únor 2009

Ahojky,me malej taky ublinkava,doktorka mi rekla,ze je to s prejidani,a je pravda,ze kdyz pije min po kratsich pauzach,tak ublinkava minimalne,uz se mi stalo dvakrat,ze to vdechnul,protoze zacal kaslat,ale vzdycky to vykaslal,mam z toho taky nervy na pochodu a porad ho pozoruju,monitor dechu mam ,kdyby nahodou.Jinak ho nechavam dlouho odkrknout,treba i hodku,krka vzdycky vickrat,ne jen jednou.

fiallinka
19. únor 2009

Evi, nám se ze začátku stávalo, že se párkrát dusil a kašlal, naštěstí nic strašného, srovnalo se to samo, ale hrůza to byla... a taky neodříhával, a jak píše Andy, tak fakt pomůže ho přehodit hodně přes rameno - ale hlavně se to srovná časem, tak ve 3. měsíci se to hodně zlepšilo - odříhávání, odblinkání i kuckání - takže kromě všech shora uvedených rad, které jsou určitě dobré, hlavně vydrž, bude to lepší... 😉

evikk
19. únor 2009

fiallinka:ja vim,ale ten strach je hroznej,navic jsem cetla na netu,ze ,kdyz to mimco vdechne,tak se to usadi na plicich a muzou z toho byt zanety dychacich cest 😖

evikk
19. únor 2009

fialinka:jee,tak to jsi asi odpovedela zakladatelce diskuze a ja se hned hrnula do odpovedi,tak se omlouvam

evulinkab
autor
19. únor 2009

tak jsem s ním byla u doktorky dnes a prý je to u takhle malých dětí normální, že se jim vrací mlíčko...takže musím nechat hodně odbrkávat, dávat na něj pozor, zvedlou matraci pod hlavičkou.

janula 319..píšeš, že jsi zachránila život malému, že jsi ho obrátila hlavičkou dolu..mužeš mi prosím podrobněji napsat "jak"?Ptala jsem se doktorky, co dělat, když už se to stane a malej se začne dusit a ona řekla, plácnout po zádičkách.No ale i tak bych ráda věděla, jak hlavičkou dolu...??Položit na ruku jakoby na bříško a sklonit?Nebo chytnou za nožky..nebo jak?Asi jsem uplně blbá, ale tohle vážně nevim..

evikk
19. únor 2009

evulinka:me to prave taky rikala doktorka,ze je to normalni,a nerikala ti,ze je to tim,ze je prejezenej?Jsou to nervy,co?Ja malyho taky porad kontroluju,snad to bzry prejde a nebudeme se muset stresovat 😀 .Jinak me znama rikala,ze ji mala prestala dychat,ale ne ze vdechla zvratky,ale zniceho nic ji zacal pipat monitor dechu a prave malou chytla za nohy a dala hlalou dolu a dychat zacala 😉

pajmis
19. únor 2009

evi 🙂 za nožičky bych ho netahala 😀 ale nám se to stalo 2x, že se nám malý začal dusit, když sem mu dávala sirup proti kašli, kterej byl moc hustý a uvíznul mu v krku nebo nevim, ale přestal dýchat... tak sme ho přetočili přes ruku na břicho a plácali po zádech, on se nadechl, začal plakat a utěšila sem ho, dala mu prso a bylo fajn 🙂 pak se nám to stalo podruhé, kdy sem ho nedala říhnout a on si asi po hodině ublinkl, když ho měl přítel na rukách a ublinkl si tak neštastně že se nadech a ty zvratky vdechl... tak ho přítel ihned přetočila zse přes ruku na bříško a plácal po zádech...vyletělo to z něj a byl klid 🙂 Zase sem mu dala prso a už na to zapomněl... nejlepší je na uklidnění miminka prso 🙂 alespon u nás to tak je, že se hned uklidní a na vše zlé zapomene... ale ničeho se neboj... normálně dáš polohu na tygříka s tím že hlavičku bude mít výš než tělíčko a poplácáš po zádech a měl by se nadechnout... neboj, pokud zareaguješ ihned, tak se jen poleká a bude v pořádku 🙂 hodně štěstí

janula319
19. únor 2009

Evul, taky jsem ho nejdřív plácala po zádíčkách, ale když to nezabíralo, normálně jsem ho chytla za nožky a obrátila hlavou dolů a přitom jsem šla volat záchranku, byl úplně mrtvolnej, tmavě fialovej, malátnej, nechci Tě ale strašit, za chvilku popadl dech a bylo to dobrý. Ptala jsem se Dr. při propouštění z nemocnice, co dělat, kdyby se to náhodou opakovalo a řekl mi, že jsem udělala to nejlepší, co jsem mohla. Vážně se ale neboj, ublinkává každý druhý mimčo, to se časem srovná 😉

pajmis
19. únor 2009

janula, já myslela, že když melého chytnu za nohy a obrátím vzhůru nohama tak mu ty nožky vykloubím... připadají mi takové křehké ty mimi nožky 😉

janula319
19. únor 2009

pajmis, já když jsem rodila, tak se vedle na porodním sále narodilo miminko, který nedýchalo, nesla ho sestřička za jednu nohu otočenýho hlavou dolů. Věř, že mu nožičky nevykloubíš 😉

vercakutkova
7. lis 2010

Dobrý den, mám měsíčního chlapečka, a má problémy z jícnem. Byli jsme u lékaře ale řekl že se to časem spraví, spraví se to že často se ublinkává, a dusí, ale ted už je to horší, pomohlo už jenom převrácení hlavou dolu. Tak jsem se chtěla zeptat co na to ještě pomáhá? Koupila jsem malému Nutrilon AR. Pomůže to? a kdy to odezní? děkuju za odpověď. Mám strašný strach 😢

lollipops
20. lis 2010

Můj prcek taky dost ublinkával.Muselli sme přejít na Nutrilon AR ale mysme byli na UM takže pokud kojíš tak ten Nutriton.A pokud mu zase zaskočí tak si ho položit na ruku bříškem,jakoby na tygříka a párkrát silněji udeřit di zad v oblastu hrudníku.ROZHODNĚ S NÍM NETŘES TAK JAK TU KDOSI PSAL.To mu můžeš akorát mnohem víc ublížit!!!Položit si ho bříškem na celé předloktí hlavičkou směrem k dlani a párkrát udeřit a pokud by to nepomohlo tak zkusit to otočení hlavičkou dolů-to je rozhodně lepší jak třesení s miminkem.

keminek
20. lis 2010

@vercakutkova
@lollipops souhlasím s tebou.
Jinak proti tomu ublinkávání je ten zmíněný Nutriton (nikoliv nutrilon, jak si někdo může splést, byť nutriton je od stejného výrobce), dává se toho troška. Ale ten nemám vyzkoušený. mudra nám teď doporučila sirup gastrotuss baby. Vypadá to, že to funguje. Akorát se to dává až po kojení, takže mezitím, než se to di mimča nějak dostane, tak si může stihnout ublinknout.

Malé se to okamžitě vrací nahoru už od narození, jsou jí 4 m., je to lepší, nicméně ublinkává stále, vypije málo a cítí se hned plná.. Neblinká obloukem, jen ublinkává, má s tím ale dost problém.... jako malá se i dusila..

lollipops
20. lis 2010

@keminek Souhlasím...já jsem psala že pokud je dítě na UM tak NutriLon AR a pokud na MM tak NutriTon.My sme byli s tím AR moc spokojení,jen je trošku dražší.A ten NutriTon dává sestra a taky o něco pomůže ale pokud má mimčo silný reflux tak si i tak často ublinkne

keminek
20. lis 2010

@lollipops jj.. nutriton ani nutrilon ar jsem nezkoušela, tn sirup zatím se fakt zdá ok, nublinkla po něm, jinak ublinkávala vždy. naštěstí nemáme ten silný reflux, ale i tohle je náročný, nechce moc jíst, hned zažene pocit hladu a cítí se najezená, pak si to málo ještě ublinkne.. 😖 😅 Jídlo je boj.. no a v tom novorozeneckém věku to bylo nejhorší.. dusila se, někoklirát odkrkávala, pak ublinkávala..Dnes se už nedusí, ale odkrknout musí několikrát a ublinkává furt. Se synem to vůbec neznám.. vypil mnohem víc, ubluinkával málo a krkat nemusel téměř nikdy.. ani to nešlo.. prostě nepotřeboval..