Dcera během 7mi měsíců vyrostla o 1 cm. Mám volat Dr.?

knobloska
14. kvě 2010

Ahoj maminky,
mám starosti s pomalým růstem své dcery, do 18m se mi vvše zdálo v pořádku, měřila 83cm (měřeno vleže) a teď ve 25m má 84cm(měřeno ve stoje). Takže nenarostla téměř o nic, což podle mě není normální. Váhově je v pořádku, jí málo, ale není to teď tak hrozné. Nevím, jestli mám zavolat dr a zkonzultovat to s ní, nebo počkat na 3letou prohlídku. S růstem se z 50.perc dostala pod 1é.perc, takže tam zpomalení růstu nepochybně je.
Nemáte někdo třeba zkušenosti s léčením na endokrinologii?

oli.k
14. kvě 2010

ahoj...já bych to určitě s dr.zkonzultovala. Do 3leté prohlídky má tvoje dcerka ještě docela dost času a pokud by opravdu něco nebylo v pořádku, tak čím dříve se to řeší, tím lépe. Výkyvy v tempu růstu mohou být, ale miminálně se to musí sledovat. Uvidíš, jak na tom dcerka bude v příštích měsících, třeba Vás dr. nebude hned posílat na vyšetření, ale sledovat by se to určitě mělo a pak případně řešit, pokud by malá dál rostla tak pomalu. Neměli jste třeba nějaká onemocnění v rodině? Bývá to dědičné, třeba i přes několik generací. Přeju Ti, ať je to jen výkyv a dcerka je v pořádku a zase se rozroste. A taky schopnou doktorku, která vám dobře poradí a bude vědět, co a jak.

garzonka
14. kvě 2010

Já bych skočila k Dr. se na to zeptat, ať si ji tam i změří. Jinak se dětem s malým růstem podává růstový hormon. Zatím to nemusí být nic vážného , děti po dosažení 2 let rostou už o něco pomaleji, nejrychleji je to právě do 2 let, ale pokud máš pochybnosti, tak se poraď s Dr.

knobloska
autor
14. kvě 2010

Už jsem mluvila s dr, máme se přijít nechat změřit a udělá jí růstový graf. Pak nás popř. odešle na endokrinologii. Už jsem koukala, jestli má podávání růstového hormonu nějaký vedlejší účinek a snad ne. Ale mám samozřejmě nervy na pochodu, není to nic příjemného.
Pomohla by mi zkušenost maminky, která si tím prošla, není tady někdo?
Olik nevím o nikom, kdo by byl nemocný. Já i manžel jsme velcí, ale třeba tchán i tchýně jsou malí a moje máma se ségrou taky.

iren
14. kvě 2010

Nemyslím si,že bude potřeba endokrinologie nebo tak.Naše dcerka taky třeba porostla jen o 1 cm a docela dlouho si tuhle výšku držela,delší dobu jsem neměřila a ejhle najednou byla o pět cm větší,ale samo jestli máš obavy tak je dobře , že jsi to zkonzultovala s dr.

kijonkova.k
14. kvě 2010

knobloska a není možné,že ji dr.změřila v těch 18.m špatně?Víš co,chyby se stane.Nám zase na roční prohlídce přidala kilo,napsala špatně do průkazky to,co ji sestra správně diktovala 😅

kijonkova.k
14. kvě 2010

A oblečení má pořád stejné?Jako velikost?

jakoubka
14. kvě 2010

jj,dr to mohla naměřit špatně 😉 Nám taky v 10 m naměřila 78 cm a v roce 76 🙄

kijonkova.k
14. kvě 2010

jakoubka,to je dobrééé 😀 Když už ani měřit neumí 😀

knobloska
autor
14. kvě 2010

My si jí měříme doma a zatím /teda od doby, kdy stojí), nám to vychází podle dr.
Oblečení má víceméně stejné, ale špatně se to odhaduje, kupuju jí trochu větší a nějak si přesně nevybavuju, jak jí co bylo. Ale je jasný, že je malá, teď 6 měsíců neroste, všechny děti na plavání jí bohatě přerostly. Každý si myslí, že je mladší a že do kurzu nepatří. ☹
V pondělí tam zajdu, domluvíme se.

Iren a nepamatuješ si, za jaké období to bylo, když vyrostla jen o cenťák? Protože Ki rostla do 18m normálně a až teď za poslední půlrok nějak stagnuje 😖 Taky si říkám, že jí nebudu měřit, že mě to stresuje, ale nedá mi to

maart
14. kvě 2010

Knoblosko, ono to taky muze byt tak, ze mala vyrostla narazove a pak proste rostla min....Moje dcera mela ve 2 letech a 3 mesicich 81,5 cm, takze prcek, ale byla, podle tech rustovych tabulek, v poradku. Sice uplne na te posledni "lajne", ale v mezich normalu. Ja bych jeste asi chvilku pockala..nebo zajdi k Mudre, at Ti ji poradne zmeri ted a treba zase za 5-6 mesicu, pak bych mozna teprve zacala zmatkovat 😉 . Hodne stesti.

....taky mi vsichni rikaji, ze moje holcicka vypada na mnohem mladsi ditko, ale to prece nevadi, ne?

lenulle81
14. kvě 2010

Knobloska, já bych taky šla raději k MUDře, ať udělá percentilový graf. Je důležité si udržovat nějakou určitou křivku. A to má právě doktorka k dispozici. Ono je rozdíl, když je dítě malé od narození, ale drží se podle růstového grafu pořád ve svém pásmu, než když se dítě propadá. Aspoň budeš mít klid na duši.

bera28
14. kvě 2010

Knoblosko, já mám prťavce dva🙂 Ale u nás to bylo dost odlišné od všech průměrů už při narození (kluk 35 cm, holka 32 cm🙂 Když šli z porodnice (39+0), tak měli 48 a 49 cm. Takže standard. Pak začali krásně dohánět vrstevníky, holka se dostala na 88. percentil a kluk na 65., pak začali ale zlobit s jídlem a šupem se propadali. Kluk se dostal z toho 65. percentilu až na 5. a holka je v součastnosti na 2.🙂 A o žádnou poruchu se nejedná, žádný růstový hormon a podobné věci nám nehrozí. To je až opravdu ve veeeelmi závažných případech. Znám jednu lékařku, jejíž nedonošený syn měl ve dvou letech 8,5 kg a snad ani ne 80 cm, a ani tomu růstový hormon nedávali.
Takže pro klid duše můžeš zajít k doktorce, ale určitě to nic nebude 😉
Jo a jen pro zasmání, mně se někdy lidi ptají, jestli jsou to skutečně dvojčata, že holka je taková drobná 🙂 🙂

knobloska
autor
14. kvě 2010

lenulle no právě, byla kolem 50. perc a najednou se propadla pod 10.perc. Takže je tam změna růstu.
My máme ještě problém, že ač narozená ve 40.tt, tak míry 45cm, 2610g. Říká se tomu nějak odborně, prostě růstová retardace už v prenatálním období. Pak se rychle srovnala, ve 3 měs už byla na 50.perc a až teď propad. Četla jsem, že u 15procent dětí se růstová retardace vrací před 3. rokem věku a právě tyto děti potom jsou na růstovém hormonu.

gtver
14. kvě 2010

knobloska, asi máš na mysli hypotrofii?

knobloska
autor
14. kvě 2010

jj, 🙂

oli.k
14. kvě 2010

Mně přijde, že u dcerky Knoblosky je to jiný případ, než když je dítko malé a drobné už od narození a plynule tak roste až do dospělosti, kdy je pak drobným dospělákem. Knoblosky Kristýnka rostla normálně, a pak se růst jakoby zastavil, což je něco jiného, jak Knobloska píše, růstová retardace. A to se řešit musí (pokud by se tedy opravdu jednalo o poruchu, což Dr. určitě zjistí - ale snad bude Kristýnka v pořádku). Je pravda, že růstový hormon se podáva i takhle malým dětem, v určitém věku se totiž začnou zavírat růstové štěrbiny apod., proto je důležité začít s léčbou co nejdřív, aby toho děti co nejvíc dohnaly.

knobloska
autor
14. kvě 2010

Bera tak taky koukám dost kolísají. Já budu mít klid, když si nás dr vezme do povědomí a občas přeměří. Možná s tím do 3.roku stejně nic nedělají, snad ví, proč se děti měří v 18m. a pak ve 3letech. Uvidíme, ale nechám jí sledovat.

Maart to máš taky drobka. 🙂 A ona roste od začátku po spodní hranici?

knobloska
autor
14. kvě 2010

Oli.k přesně tak. Ale od posledního měření máme jen 6 měsíců, možná nám povyroste v létě.
Zjišťovala jsem informace a podává se injekčně perem každý den před spaním. Vedlejší účinky žádné nemá, já se bála neplodnosti, ale ro prý ne. Užívá se do cca 12 let, dávkování určuje endokrinolog podle aktuální váhy. No nic strašnýho to asi není, ale stejně by mě to mrzelo. Můj tchán měří asi 1,65m, je extrémně malej, možná s sebou táhneme nějaké geny, ale rozhodně nechci, aby Kristýna byla v dospělosti 1,30m vysoká, což se běžně stává u dětí s nedostatkem růstového hormonu.
Když jsou léčeny, mají šanci dosáhnout normální výšky.

moravanka
15. kvě 2010

stoji za precteni, je tam i poradna
www.rustovyhormon.cz

jajkax
15. kvě 2010

No mi máme opačný růst, jsme zase v grafu dost nad průměrem v 10 měsících měla 86cm.doufám že se to zbrzdí...se obávám aby jednou neměla 2 metry.Přece jenom je to holka... 😒

fiallinka
15. kvě 2010

knoblos, já bych se asi poptala, ale spíš fakt myslím, že prostě stačilo, aby se při prvním měření sekli o cenťák, a hned tam teď máš skok 2 cm a to stačí... když jsem viděla, jak se Juráš při měření mlel, tak mi bylo jasné, že to fakt přesné není..

zuzik.3
16. kvě 2010

Můj synovec se narodil výškově v normálu, ale pak se to zastavilo a rostl hodně pomalinku. Teď je mu 12 a na vyšetření (nevím jakém, něco z krví) zjistlili že odpovídá na 7 let váhově, výškově i vzhledově. V týdnu jde do nemocnice na ten růstový hormon. Dr. stále tvrdí že to dožene, ale nevím nevím. Podle mě se s tím mělo začít už dřív..... Ikdyž MP byl taky pořád malý, nejmenší ve třídě a pak najednou se kolem toho 16 roku vytáhl, teď má 185 cm, ale vzhledově teda pořád neodpovídá svým letům 😀

knobloska
autor
16. kvě 2010

Zuziku to už je podle mě pozdě. Ono to možná nebude tak hrozný, ale zítra se jdeme přeměřit a uvidíme. Moje mamka si samozřejmě klepe na hlavu, že jsem prdlá, ale tohle mi nedá.

Moravanka tu strámku jsem pročetla, díky, zadala jsem i dotaz.

knobloska
autor
17. kvě 2010

Ahoj, zrovna jsem přišla od dr. Měřila jí vleže, to měla 89cm! a pak ve stoje a to bylo 86cm. Děti do 3let se prý měří vleže. Tak já budu brát těch 86cm, tzn. vyrostla o 3cm. Poučení z toho....batole se přesně změřit nedá a to ani u dr. V září máme přijít na přeměření.

tindra
17. kvě 2010

Ahojky, Knobloska vůbec se ti nedivím,že to řešíš.Já mám to samé.Jedinou výhodou je,že ušetřím na oblečení, no ale vlastně jeslti je to teda výhoda.....My byli u zápisu do školky a abych tam byla rychleji,hodila jsem kluky do kočáru a protože bylo hezky,děti tam byli venku na zahradě a když mi šla p.učitelka otevřít, hlásila,že s miminkama se k zápisu ještě nechodí 😠
no asi tak, moji kluci mají už 3měs 83cm, což mě štve,těšila jsem se jak budou řádit na cykloodrážedlech,ale nedošáhnou z nich na zem ☹ Byli jsme se změřit na endokr.ve 2letech,ale dr.si jen převážila a přeměřila a máme dojít až v září(cca po půl roce)aby viděla co nového a pak bysme to když tak začali řešit.Jo a ještě váhu: 9 a 10kg, no aspoň je chytnu pod pažu a odnesu když mají venku vztekací 😀

knobloska
autor
17. kvě 2010

Tindra naše malá má 11kg. 😀
U nás na váze má 12, ale dr zapsala těch 11 u ní.

oli.k
17. kvě 2010

Ahoj Knobloska, tak to není vůbec špatné, 3cm za půl roku, ne? Gratuluju k lepším výsledkům a snad bude malá v pořádku. S tím měřením vleže máš pravdu. Doma jsem dcerku měřila od té doby, co uměla sama dobře stát, vestoje a taky mi bylo divné, že od 10 do 18 měsíců vyrostla asi 1cm. Přitom oblečení měla za tu dobu skoro o 2 velikosti větší, tak jsem to neřešila. U doktorky to pak vyšlo taky jinak. Je dobré měřit dítě aspoň do těch 3 let stejným způsobem, na stejné podložce, nejlépe bosé atd.

bustik
17. kvě 2010

Ahoj Knobloska, naše Krisrýnka je taky prcek. Nyní v 20m. má 75cm. Dr. jí už dělala testy a vše OK. Ona vždycky dlouho nic a pak během 1-2 měsíců vyroste i o 5cm. 😉

hancazivocich
17. kvě 2010

ahoj, knobloska :
jsem moc ráda, že vám to tak dobře dopadlo!! 🙂 My máme zas problém, že nás všichni řádí minimálně o půl roku starší... V roce měla 11,5kg a 82cm, ale sestřička nahlásila paní dr. 81, protože prej není možný, aby holčička v tomhle věku měřila tolik! 😠 Dělají z ní golema. Přitom já mám 178 a přítel 186 - takže prcek by bejt neměla. Jo a kámoška nás měřila metrem na dveřích a malá měla 80, ale přitom založený gaťky jí jsou už bez nutnosti založení a postupně došáhne dál a dál a krade víc a víc... Podle toho poznávám, že roste a jsem ,,v klidu". Prostě, že najednou dosáhne až do půlky linky a do půlky stolu.. Nevěděla jsem, že se mají měřit v leže. Jsem zvědavá - naše dítko je takřka neudržitelné v klidu!
Jinak držím pěsti všem, co pomalu rostou, aby to ,,dohnali" bez nervů a nutných vyšetření 😉

knobloska
autor
17. kvě 2010

Bustik tak jestli je vše OK, tak buď v klidu.
Nás dr změřila a nic moc neřekla, jen, že máme přijít v září.
Hanco díky moc, jsem taky ráda, že trochu vyrostla. My jsme s manželem taky veliký, tak nechápu, že máme takového prďolu