Dcera pije dlouho, neplače hladem, přesto nepřibírá

usak
13. srp 2009

Chtěla bych se zeptat, zda má někdo podobný problém - mám 3měsíční holčičku, plně jsem kojila. Porodní váhu měla 3110, nyní po třech měsících pouze 4120. Už minulý měsíc, kdy přibrala pouze 350 gramů mi doktorka radila příkrm, což jsem zamítla a kojila dál. Nyní opět po měsíci - váha stoupla jen o 210 gramů. Takže opět stejný verdikt - nutrilon. Takže od včerejška nakojím a dokrmím 50 ml nutrilonu - kojím tak 20minut, pak malá vypije celou 50. Nechci se řídit tabulkami, vím, že každé dítě je jiné ale i zdravý rozum mi říká, že váží a přibírá opravdu málo. Jen nevím, v čem je problém - malá pije po 3 hodinách,v noci jen jednou a nikdy mi nepláče hladem - vydržela by déle. Mléka mám - dle mého soudu dost, kojím stejně od začátku, kdy mi přibírala. Jinak je aktivní, šikovná, komunikuje a směje se. Maminky jste na tom některá stejně?

sharon2
13. srp 2009

ahoj usak, moje malá na tom byla (a je) podobně, jen ne od narození, ale zhruba od 3 měsíce. Porodní váha 3.250g a 50 cm. První měsíce přibírala celkem dobře (ale méně něž stejně staré děti) takže ve 3 měsících měla 5kg (jiné děti měli o kilo a více více 🙂 ) pak se nám to zpomalilo, dr sledovala grafa a taky mě nutila do UM (nedala jsem) a zvala si mě po týdnech na převážení......v 6 měs. (měli jsme 6 kg)mě tlačila do příkrmů (já jsem zastáncem pozdějšího zavádění příkrmů - pokud je to možné).....no takže příkrmy jsem začala dávat až po ukončeném 8 měsíci (to měla J. 6,4kg). Malá neměla se zaváděním příkrmů žádný velký problém, takže teď má 3-4 dávky příkrmů plus cca 4 - 5 kojení denně (bohužel co začaly růst zuby, budí se mi v noci na 1-2 kojení). No a minulý týden na 10 měs. kontrole měla 6,89kg - a najednou to dr neviděla jako nějaký extra problém, řekla že holt bude vážit míň a že je určitě hodně živé dítě 😉
takže tak. Pokud si nechceš nic vyčítat, tak UM skombinuj s kojením. Třeba ti malá začne přibírat - pak je jasné, že jí holt tvoje mléko nestačilo. Možná ale taky přibírat nezačne-třeba je jí nízká váha daná. Anebo zkus během dne častěji přikládat v době, kdy je vzhůru. Buzení podle mě nemá smysl, většinou je dítě rozmrzelé a stejně nepije.
Jen mě ještě napadlo....jak jste na tom s délkou?

ad kolik si vytáhne ....pozor, v průběhu dne si může vzít rozdílné dávky mléka - ráno více, odpol. méně.

romankav
14. srp 2009

haanhobe: i když jsem zastánce kojení, myslím si, že ve tvém případě byl 100%tně na místě dokrm. Dítě musí ze začátku přibývat min 120g týdně. Některé děti i když vypijí méně, nekřičí hlady, ale přesto jim to nestačí. Otázka je, jestli to je tím, že si nedokážou vytáhnout víc (v tom případě je na místě i noční kojení, každá decka dobrá) nebo je menší produkce mléka u matky (tak to chce v noci alespoň 2x odstříkat, mléko se tvoří především v noci a pokud zůstává v prsu, brzdí se jeho produkce). Každopádně, já jsem zastánce kojení i v noci, pokud miminko v noci nechce (ale takových moc není) a nepřibývá alespoň 120g/týdně, určitě bych dokrmovala. Později (po 6 měsíci) se hlavně hlídá růst na délku než hmotnost, ale hmotnost by měla určitě odpovídat délce.

usak
autor
14. srp 2009

Díky holky - tak pozoruji, že to není až tak nic neobvyklého. Sharon - s délkou - má 58,5, cm - právě tenhle měsíc vyrostla jen o 1,5 cm - nechtěla jsem sledovat jen váhu ale i růst - a i ten se mi zdá málo..........
romankav - právě ten přírustek mě děsí - když za měsíc přibrala to, co by měla za cca týden a něco - znovu opakuji, že nechci jet podle tabulek ale podle něčeho se řídit musím. V noci ji budit nebudu, to mi nepřipadá rozumné - nic proti tvému názoru - holt každá to vidíme jinak. A těžko se mi usíná i po jednom nočním kojení, takže představa odstříkávání v noci je pro mě nepřijatelná - navíc sotva odstříkám 20ml - moc mi to nejde ani ve sprše po masáží horkou vodou.
haanhobe - díky za uklidění, je super, že vám UM pomohlo - taky si myslím, že je lepší UM a klidná maminka a dítě - i když mnohé to neustále řešíme........
bereniko - zkusím to vážení a uvidím, kolik vypije. Každopádně mám jít ve středu po týdnu na převážení - takže se uvidí - malá UM přijala v pohodě, měla jsem strach ze stoličky ale vyprázdnila se taky v pořádku, bez problému, bříško nebolí, tak snad je vše OK. A hlavně - u mě u prsu se strašně mele, je to boj ji kolikrát udržet a z lahvičky pije tak klidně - ach jo........

gabrianka
14. srp 2009

to ze ti doktorka radila ve trech mesicich uz i prikrmy nad tim si tu asi maminy i rvaly vlasy 😀 ...avsak z mnoha duvodu je toto povelno i driv a je to dles meho soudu normalni zalezi ale samozrejme na tobe zda poslechnes nebo ne...kdyz neposlechnes urcite tim nic nezkazis ale tady aspon maminy vidi ze nemaji osuzovat matky ale spis lekare za jejich rady...kazda to proste dela jinak..pokud ji to staci a pribira bid i jen trosicku hlavu bych si s tim nelamala,..ale v tom 4mesici bych mozna uz nejakou tu zeleninku dala...

evinkaa
14. srp 2009

usak: My jsem na tom s malou byli úplně stejně jako Ty. Mezi 3-4 měsícem přestala přibírat, za 3 týdny ani deko, do toho zelená stolička. Doktorka neviděla jiní řešení než mi doporučit UM a v noci jednou budit, protože mi malá spávala 10 hodin v kuse, bez pláče, nehlásila se o jídlo... přesně jako u vás. 3 týdny jsem doktorku ještě neposlechla, snažíla jsem se kojit co nejčastěji, přikládala jsem malou přes den co hodinu a půl, ale ve výsledku, čím víc jsem chtěla kojit, tím to bylo horší. Po 3-týdenním boji opět váha stejná, jako už před více jak měsícem. Ve 4 měsících malá vážila jen něco málo přes 4 kg. Dala jsem tedy konečně na radu Dr a začala přikrmovat po kojení UM. Najednou všechny problémy zmizely, malá pomalu, ale jistě začala přibírat. Teď už jsem dlouho u Dr nebyla, jdeme až 1.9., tak doufám, že na váze se to podepíše. Od 5 měsíce (na radu Dr jsem měla začít už od 4 měsíce - opět jsem neposlechla) jsem začala dávat zeleninku. Zatím jen trošičku, ale zkoušíme. Už máme za sebou mrkev a brokolici, dnes zkusíme brambory, zatím to malé chutná. Sní zeleninky už skoro 70 gramů. Takže hlavu vzhůru a UM se nebraň až tak radikálně. Přesně, jak píšeš, není nad spokojenou mamču a miminko. 😉
Jo, akorát po měsící už malá odmítá prso.... Nevýhoda lahviček u některých miminek.... ☹ Ze začátku jsem z toho byla hodně smutná, jsem si i pobrečela, ale pak jsem se s tím nějak smířila. Hlavně, že je malá v pohodě. 😎

berenika39
14. srp 2009

☹ gabrianka, příkrm a dokrm nejsou totéž. doporučili jí dokrm UM, víš?

usak
autor
14. srp 2009

evinkaa - já jsem taky před měsícem neposlechla a kojila dál - taky jsem zkoušela dávat častěji a taky nic 🙂 já se UM nijak radikálně nebráním, jen jsem si "přála" aspoň ty 4 měsíce kojit plně - no ale díky bohu aspoň za ty 3. Někdo nedá ani to.........

berenika39
14. srp 2009

určitě se s tím netrap, něajkou dobu se vám může dařit i souběžné kojení a dokrmy, nám to s pétou šlo s lahvičkou avent celé dva měsíce, ale tohle je hodně individuální....každé mimčo si to vyřeší jinak, některému to nevadí, některé se bohužel od prsa pak už odvrátí. Ale mlíčko prvních pět měsíců je důležitý.

Mě jen pořád nešlo skloubit : kojení a dopít z láhve nebo střídat kojení a láhec co krmení. Na tvorbu mlíčka je lepší to první.

daisy1
14. srp 2009

gabrianka: naprosty souhlas s berenikou 😉

gabrianka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
daisy1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
daisy1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
berenika39
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
usak
autor
14. srp 2009

berenika - a jak si to nakonec vyřešila? Pohodlnější je asi jednou prso a jednou lahvička. Ale máš pravdu, že na tvorbu je lepší to druhé. A lahvičku mám taky avent - tak uvidím. A můžu se zeptat jak dlouho jsi tedy kojila ty?

evinkaa
14. srp 2009

usak: Já jsem malé napřed dala napít z prsa a potom jsem ji dokrmila z lahvičky. Pár dnů jsem si psala, kolik a v jakou dobu po kojení ještě vypije UM a podle toho jsem jí to namíchala. Po měsíci teda bohužel už krmím jen UM. Ještě jsem zkoušela odstříkávat, ale skoro mi to nešlo a když jsem si půjčila odsávačku, taky jsem nějak neuspěla nebo jsem to prostě neuměla. 🙂 Plně jsem tedy zvládla kojit do konce 4 měsíce.

usak
autor
14. srp 2009

Evinkaa - já mám zatím dávat 50ml - teda tak mi říkal doktor. Tak dávám po každém kojení 50 ml - ale asi si ji celý den zkusmo před a po kojení zvážím a podle toho se zařídím. Já mám taky problém z odáváním - ručně dám tak tu 20 a odsávačkou tak na 2 až 3x 120 - když potřebuju bez malé někam jít a nechat mlíčko doma.
Já jsem kojila plně přesně 3měsíce a necelé dva dny☹
A tobě se přestalo dělat mlíko nebo malá už nechtěla "maminku" ? 🙂

romankav
14. srp 2009

usak: musíš se asi rozhodnout mezi kojením v noci a UM. Chápu, že málo spánku je vysilující, ale nemusí (může) to být na dlouho. Mně hodně pomáhaly babičky a manžel, že jsem mohla přes den třeba na hodinu usnout, ale záleží na tvých možnostech, někdo prostě nemá podmínky a nedostatek spánku se nedá zvládat.. To, že odstříkáš jen 20ml vůbec nevadí, nejdůležitější je stimulace prsou (10min odstříkávat jedno prso, takže za noc 8hod - 40min - to není tak strašné). Lahvičku bych při kojení nedoporučila, děti opravdu ve většině případů zleniví a kojení potom odmítají, nebo jen dumlají a stejně se pořádně nenapijou. Ale samozřejmě závisí na vašich (časových) možnostech, chápu, že někdo se tím strašně stresuje..

usak
autor
14. srp 2009

romankav - obdivuji všechny maminky, které pro zachování kojení udělají možné i nemožné - já to ale nejsem. Vím, že bych se tím pouze a jenom stresovala. Třeba mě někdo odsoudí ale radši dám lahvičku a budu relativně v pohodě, než tohle. Tak a do mě 🙂

romankav
14. srp 2009

usak: já tě teda neodsoudím 😉 Je to každého volba. Myslím si, že vystresovaná matka je pro dítě horší než UM.

evinkaa
14. srp 2009

usak: Já jsem asi měla mlíka málo, pak nějakej stres do toho a malá nakonec pila míň a míň, takže se mi asi mlíko přestalo vyrábět. 😉 Ikdyž teď ve sprše ještě raději něco odstříkávám, ale jen maličko, aby to netlačilo.

sharon2
14. srp 2009

usak, taky tě neodsoudím 😉 já bych taky nezvládala v noci vstávat a odstříkávat....
Já myslím, že pro tebe a malou bude nejlepší nakojit a pak dokrmit lahvičkou. Myslím, že zrovna na avent lahvičku se dá koupit savička připomínající bradavku, znám maminky, které takhle kombinovaně úspěšně kojily i půl roku. Držím palečky 🙂 nejdůležitější je fakt klidná maminka,pak je spokojené miminko

jo a moje malá má teď v 10měs. 66cm a za poslední týden přibrala 20g 😕 Čekám, kdy nás dr začne honit po vyšetřeních kvůli délce.......

romankav
15. srp 2009

usak: zapomněla jsem ještě dodat, že kdyby to mělo být za den 10ml, tak stále je kojení pro dítě přínos - především, kvůli protilátkám, co dostane v mateřském mléce.

gabrianka
15. srp 2009

daisy a bereniko smula...uz jsem si vas neprecetla ☹

slunicko552
15. srp 2009

Ahojte tak malý taky málo přibíral,já jsem měla hrozně moc mléka,malý vypil z celého prsu a někdy ještě kousek z druhého.I tak málo přibíral.Doktorka říkala,že přibírá jako holčička,ale je důležité,že přibírá a pravidelně.Kojila jsem plně do konce 7měs. 😉

berenika39
16. srp 2009

usak, omluva, že jsem v pá neodpověděla, zrovna jsme odjížděli na víkend, vypínala jsem pc.

Kojila jsem 3 měsíce plně, současně kojit a lahvičkou dokrmovat nám vydrželo ještě šest týdnů, postupně kojení ubývalo. Dávala jsem taky častěji kojo+dokrm v jednom krmení, jen párkrát, když jsem potřebovala k lékaři, mohla jsem nechat malého doma s tátou a lahvičkou 😉 .
Doufám, že už se ted nenervuješ, a jde vám papání v pohodě....

Daisy, taky jsem nestihla odpovědět na ip, omluva, a neřeš, je to marný, je to marný, je to marný....

usak
autor
17. srp 2009

berenika - díky za odpověď 🙂 už se nenervuju, i když včera jsem říkala švagrové, že už dokrmujem a ona se na mě dívala jak na krkavčí matku - prý nevěří tomu, že pokud jsem měla ze začátku mléko, tak že by ho teď bylo míň - ona sama obě děti kojila přes rok, v noci po 2 hodinách, takže jí asi připadám, jako mimozemšťan ☹
A víš co - ono to má své výhody - konečně můžu někam jít bez dnu mučení se s odstíříkáním mlíka.........
Ve středu jdeme na převážení - tak uvidím🙂

berenika39
17. srp 2009

tak sem pak napiš, jestli váha poskočila 😉 😉

kuchy
17. srp 2009

ahojte,
bohužel taky spadáme do této diskuze ☹ Mám doma prcka, má 7 týdnů amálo přibírá, narodil se s váhou 3330g, pak v porodce zhubl na 3030g a ted má jen 3670g, kojímeo 100 šest, dávala jsem mu co 3 hodiny,ale pak jmse koupily váhu a ta mě dokonale vynervovala, vypil třeba jen 40 za 40 minut kojení, stále u toho usíná,jak je u mě,tak chrní jak brouk... tak jsem ho dle lékařky začala aktivně budit co 2 hodiny a tsále stejné, už jsem z toho zoufalá, nechci přestat kojit, prsa mě už bolí,jak neustále přikládám a on si vypije 40 a pak chce jen žmoulat, naučit ho na dudel je taky obtížné....z váhy mám jen nervy a místo aby přibíral prcíček,přibírám já nervama ☹

usak
autor
17. srp 2009

kuchy - chápu tě - taky jsem vážila, taky jsem budila a k ničemu............Kamarádka měla uplně stejný problém jako ty - chlapeček ji u prsa usínal, nepřibíral - takže nasadili UM - Fanouškovi je 10 měsíců, krásný zdravý tlustý kluk, mamina sluníčko pohodářka - takže ono je to na tobě - kojení versus UM. Co je pro tebe důležitější - kojení nebo klidná mamina-klidné dítě?? Já už jsem se rozhodla.............

sharon2
17. srp 2009

kuchy....nám proti usínání u kojení pomáhalo otírat obličej vlhkou žínkou.....
Holky a nenervujte se, když to nepůjde, tak to nepůjde, důležitější je spokojená maminka a miminko 😉 držím palečky,ještě sem kouknu