Dcera pije dlouho, neplače hladem, přesto nepřibírá

usak
13. srp 2009

Chtěla bych se zeptat, zda má někdo podobný problém - mám 3měsíční holčičku, plně jsem kojila. Porodní váhu měla 3110, nyní po třech měsících pouze 4120. Už minulý měsíc, kdy přibrala pouze 350 gramů mi doktorka radila příkrm, což jsem zamítla a kojila dál. Nyní opět po měsíci - váha stoupla jen o 210 gramů. Takže opět stejný verdikt - nutrilon. Takže od včerejška nakojím a dokrmím 50 ml nutrilonu - kojím tak 20minut, pak malá vypije celou 50. Nechci se řídit tabulkami, vím, že každé dítě je jiné ale i zdravý rozum mi říká, že váží a přibírá opravdu málo. Jen nevím, v čem je problém - malá pije po 3 hodinách,v noci jen jednou a nikdy mi nepláče hladem - vydržela by déle. Mléka mám - dle mého soudu dost, kojím stejně od začátku, kdy mi přibírala. Jinak je aktivní, šikovná, komunikuje a směje se. Maminky jste na tom některá stejně?

romankav
18. srp 2009

kuchy: důležité je miminko kojit hodně často (každé 2hod) a v noci alespoň po 3-4 hodinách. Děti často přibývají skokově, ale měsíční miminko prostě musí přibrat min 120g/týden. Nečekej ale, že se to na váze projeví za dva dny, spíš za 1-2týdny. Dej si ale pozor na ty váhy, někdy neváží přesně (a to ani u doktorky), chce to používat jednu váhu, o které víš, že je spolehlivá.
Mateřské mléko je nenahraditelné, po UM dítě neumře, ale vždy je lepší nejdřív vyzkoušet různé možnosti (např. dokrmovat UM alternativně, protože, pokud dáš jednou flašku, je velká šance, že kojení neobnovíš) než se na to hned vykašlat. Někdy stačí ze začátku jen dokrmovat UM a potom, když dítě zesílí, přejít pouze na kojení. Držím palce, hlavně se nestresuj 😉

pecina
18. srp 2009

Ahoj,
nečetla jsem všechny příspěvky, ale měla jsme hodně podobný problém, tak přidám svou zkušenost...Adámek měl porodní váhu 3.2, v šestinedělí přibíral normálně, pak-mezi druhým a třetím měsícem přestal.....slzšela jsem fakt různé názory-nejčastěji typu-dokrmuj, je to tím, že sportuješ (8 měsíců po porodu jsem při plném kojení běžela maraton a stále se hýbu), vypije málo-pil vždycky tak okolo 100 ml, vážila jsem ho na stejné váze). S tím sportem to byl evidentní nesmysl, kalorická náročnost kojení oproti sportu (což bez problémů dojím, není zdaleka taková). Vydržela jsem s nervy, zkoušela jsem Adámka budit na kojení a často přikládat, aby se tvořilo víc mlíčka-jenže hlad neměl, prostě se kolikrát v noci ani nenapil...Nejhorší bylo, když jsme se po třech týdnech vrátili z dovolené ve Francii, to měl 4 měsíce a půl a měl stejnou ávhu, jako když jsme odjížděli...Nakonec se zjistilo, že mám nemocnou štítnou žlázu. Adámek měl všechny výsledky v pořádku, takže já začala brát léky a ve čtyřech a půl měsících zavedla nemléčné příkrmy-štítnice se srovnala, stále kojím, mlíčka je dost a Adam přibral na rekordních 5 a půl kg-už se vejde do percentilových grafů... (Délku měl vždy normální a psychomotoricky byl spíš napřed...) Nejsem militantním zastáncem kojení (do 2 let a příkrmy co nejpozději) ale podle mého názoru si dítě snadno zvykne na chuŤ jiného než mateřského mléka a na láhev a pak to jde už s kojením z kopce-je potřeba se rozhodnout, co ti víc vyhovuje a co chceš. Já chci kojit třičtvrtě roku až rok a počkat s cizorodou mléčnou bílkovinou (jsem alergik, takže tak). Podle mne je lepší časnější nemléčný příkrm než dokrm....

sharon2
18. srp 2009

jeee peci....vidíš, to mě nenapadlo.....mě taky 4 měs. po porodu diagnostikovali autonomní hypofunkci štítnice. No, ale u nás to s Julinčinou váhou asi moc nesouviselo, protože od února beru léky, od června přikrmujeme a malá přibírá pořád stejně málo. Ale i málo roste.....tak možná bych se dr měla zeptat, jestli by nemohla mít nějaký takový problém......

pecina
19. srp 2009

no..já mám hyperfunkci-Graves Basedowu chorobu, vysokánské protilátky, měla jsem zvýšenou T4...s mojí váho to ani nehnulo, Adámkovy odběry byly normální-jne při té autoimunitě asi mlíčka nebylo tolik a bylo méně kvalitní...hlady se nebudil, na kojení jsem ho v noci budila já-bez efektu. Teď má večer nemléčnou rýžovou kaši, spí od 22-23 vkuse tak do půl páté, to ho prvně ráno kojím.l Včera konečně dostal hexavakcínu-dr. čekala, až něco přibere....Dříve se dávaly příkrmy od 3. měsíce- a to i maso-což je jeden extrém, za druhý extrém považuju čekat s příkrmem a pokud dítě nepřibírá dát radši UM. Doporučení stejně je takové že děti krmené umělou výživou dostávají příkrm od 4. měsíce, kojené od 6.-radši jsem dala o měsíc a půl dřív příkrm než Bebu nebo Nutrilon... Mám rozumnou doktorku, jak dětskou, tak endokrinoložku-ani jedna mě nenutila odstavit, i když jsem nemocná a beru léky...

lacostina
22. srp 2009

Ahoj, také se vrátím zpátky...malému je rok a má necelých 8 kilo!!!! A jí jak otesánek. Můj názor je a byl i názor doktorky....vrozené dispozice-dítě které málo příbírá. Malej měl v půl roce něco přes 5,5 myslím a to jsem ho kojila a od 4 měsíců dostával kaši a postupně i příkrm. Myslela jsem že když budu přikrmovat bude tlustější a nic. Druhíá věc...jestlije aktivní tak to ze sebe dostane pohybem. Malej ve 5 seděl a v 7 si stoupal. Takže se netrap....můj názor....dítě pokud má hlad dá ti to najevo. Moje sesetra je zdravotní sestřička dělala v tomto oboru, tak mi řekla, že jsou děti, které jsou aktivnější. My chodíme na plavání a jsme zaručeně nejdrobnější a na prvním kurzu od 6 měsíců naám řekli, jestli tam nejsme brzo. Ale také můj brouček dělal věci co ostatní nedělali, protože silnější děti jsou víc pohodlnější. Mi doted nosíme kalhoty 6-9 měsíců. Tak se netrap.
PS. Mlíko nechtěl, až v 10 měsících! Respektive nesnášel flašku, takže ani mlíko.

lacostina
22. srp 2009

A myslím že by ses neměla řídit tabulkami, protože to akorát budeš řešit a přijdeš o mlíko...já to taky řešila...jednou vypil 90 jednou 130 a pak 60....určit mi to nedalo za den tolik co píšou. Když ti neřve a v noci ti pije jen jednou...tak to chce....nidky se dítě nenechá ošidit.

marecek4
23. srp 2009

kuchy,tak to mám asi stejný problém-malý má6týdnů a snažíme se vydržet u kojení,přibíráme v pohodě-80dkg za14dní je myslím v pohodě,ale problém s usínáním máme taky-když přibírá tak ho neřeším,ale bolavý bradavky jsou hrůza-nejenom že mi je dudlá,ale i pěkně kouše a za další nevíte co s pálením po kojení-jak kdybych měla vevnitř sucho-ale mlíčko ještě je

kuchy
23. srp 2009

ahojte, tak jsme začali trochu přikrmovat, mě se 100 vytvoří tak za 4h a malý chce baštit co 2h.Druhý den,co jsem sem psala měl manžel stoličku hladovou do zelena,častěji před usnutím začal plakat a jak došla ta el. odsávačka,tak jsem brzy zjistila,že mám méně mlíčka ☹ okamžitě mu dala příkrm, zhltal to jak drak i přes tu nejmenší dírečku v dudlu 😉 Měl chudák hlad, pak byl spokojený a konečně se začal na nás častěji usmívat, ted kojíme a pak dáme ještě v lahvia on se dojí, zatím chce i prso dobře, uvidíme,snad to kojení časem více rozjedem,,,ted má větší sílu sát a už přibral , konečně máme skoro v 8 týdnech 4000g 😀
Raději budu mít usměvavého spokojeného chlapečka....než kojení za každou cenu 😎

Mareček. mě se taky zdálo,že mlíčko teče,ale tím odsátím jsem zjistila,že je to jen malinko a malý má hlad 😒

aponchie
23. srp 2009

ale vzdyt to je celkem bezne ,ze tak male miminecka u toho usinaji..jemne probirat lechtat pod bradickou..preci kvuli tomuto neprestanete kojit devcata 😉

marecek4
25. srp 2009

aponchie-vím,že když usíná tak stačí polechtat,zatahat malinko za ouško,malýmu stačí i jen zlehýnka cvrnknout do nosu,nebo prostě sebrat prso a probrat ho takto,když nic nezabere tak dostane třeba za hoďku znovu-to není důvod ke konci,spíš to jeho kousání do krve 😒 kuchy-myslela jsem,že mlíčko teče ještě po nakrmení,ale že mám pocit jako by mě malej vytahal do sucha,s předešlýma dětma jsem to neměla,napapaný je,v noci krásně spinká budí se jen jednou, tak to přes den trošku dohání-ve čtyřech týdnech měl pět kilo-od propuštění z porodnice přibral kilo a půl,takže spíš čím je to pálení a jak se toho zbavit,nebo to přejde samo?taky to neberu jako důvod ke konci kojení,malý je v poho a my ženský něco vydržíme-včera mě rozesmál tatínek-prosil o trošku vyspání,a v ten moment jsem ho v duchu viděla jak při nočním kojení krásně zařezává nahlas,a než mě vezl do porodnice,tak já chodila od půlnoci po pokoji a on se vzbudil hezky až jako do práce v pět hodin.to jen pro zasmání,že i tatínci mají problémy.

zuzankast.
28. srp 2009

Ahoj, také asi patříme do tohoto téma.. ☹

Porodní váha Julinky byla 2650g, z porodnice jsme šly po týdnu s váhou 2500g, prostě nepřibírala nijak závratně. Pak ale začala, doktorka nás vždy chválila, jak hezky malá roste. Teď jakoby přestávala růst. Ve čtyřech měs. 58cm a váha byla 4900g. Stále kojím, Dr. neřikala nic, ale bylo vidět, že se zarazila. Malá vypadá spokojeně, pořád se směje, jí zhruba 6x denně, v noci se nebudí, až tak ve čtyři.A to mě spíš vzbudí její cumlání palečku ze spaní.Tak j v polospánku nakrmím spíme dál.
Do UM se mi moc nechce, kor když mám mlíčka sama dost, ale asi málo vyživné - co bych tedy měla jíst aby se to změnilo?

kacenka1977
28. srp 2009

ahoj holky,
asi sem také patříme, protože jsme zhruba v 1 měsíci běhěm skoro čtrnácti dnů přibrali z 3340 g na 3390 g a dr. nás poslala do nemocnice s podezřením na nějaké zúžení žaludku - byli jsme tam týden a vážili jsme před každým kojením a po kojení znovu a tak jsem zjistila, že i když jsem si myslela, že mlíčka mám dost - trošku mi teklo i po kojení, tak malý vypil jen 50 nebo 60 a to mu na přibrání nestačilo a navíc dost blinkal, takže fakt špatné. Další problém byl v tom, že mi radili kojit co nejčastěji, po dvou hodinách a budit i v noci, což tedy odmítám. Takže při kojení co 2 hodiny nám blinkal ještě víc, takže nakonec zvítězila taktika nechat ho po každém kojení "odpočnout" a hlavně strávit vypité mlíčko aby neblinkal a hlavně jsem ho během kojení pořád nutila, aby mi nespinkal, popleskávala po zadečku a dráždila na bradičce, ucpávala nosík (byl líný, taky jsme měli žloutenku a byli jsme na svícení) a fakt to mělo efekt, začal pít i 100 a někdy i více.
Takže se nakonec rozpil a pije někdy i 150. Teď kojím 6 krát denně (z toho jednou v noci) a přibrali jsme z porodní váhy 2950 g na něco přes 5 kg - 4.9. jdeme na kontrolu, tak snad přibereme.
Do nemocnice už nechci, tak ho vážím skoro před každým kojením a po něm, abych věděla, kolik vypil a nebyla na prášky z každého ublinknutí. Tím, že přibral, má i větší sílu a je schopen vypít třeba 120 i za 5 minut, z počátku jsem kojila i třeba hodinu - protože u toho usínal a dávala jsem mu z obou prsou při každém kojení, protože neměl sílu vytáhnout dost z jednoho prsu a tak když si vypil, co zvládl, z jednoho, tak jsem mu dala druhé prso a on zase třeba dvě tři minutky pil.
Tak možná zkuste víc budit při kojení a nutit mu i obě prsa při jednom kojení.

romankav
28. srp 2009

kacenko1977: nemůžeš čekat, že si dvouměsíční dítě vytáhne dostatek mlíka, když kojíš jen 6x denně. Nemůžeš se potom divit, že váha stagnuje nebo přibírá minimálně. Kojení v noci odmítáš - můžu se zeptat proč? Chápu unavené maminky, které nemají mléko, že už nemají sílu v noci 4x vstávat a odstříkávat a tak raději dokrmují. Rada na nepřibírání je jednoduchá - kojit co nejčastěji, ve dne po dvou, v noci po třech až čtyřech hodinách. Při nedostatku mléka se snažit rozjet produkci (odstříkávat mezi kojeními, často kojit v noci). Když to nezabírá, dokrmovat.. Když si řekneš, že na všechny rady se vykašleš a do nemocnice nepůjdeš a budeš si to dělat po svým, tak se nemůžeš divit, že dítě špatně nepřibírá (kdyby ti dával někdo jídlo na příděl 1x denně, taky bys asi moc neztloustla).

jotynka333
2. bře 2012

Ahojjj holky 😀 tak nevim jestli me nekdo poradi,ale mam takovy divny problem.Mam 8mesicni holcicku a vazi 7715g 🙂 a minuly mesic jsme byli v poradne a mela tu stejnou vahu ☹ a to ji hodne a z chuti a nepribrala ani deko.Ma nektera podobny problem nebo su v tom sama.Proc se zastavila na vaze?achjoooooo ☹ 😠 😲

werunqa
20. čer 2012

Ahojky, taky se pridavam do klubu... ☹
mala nam nepribira..narodila se se 3710g a 49cm..
Z porodnice nas pousteli s 3560g a na mesicni kontrole mela 4100g a 58cm-pry je to malo..strasily me prikrmem, ze beztak nemam mleko a bla bla bla.
Mleka mam i pro 2 deti 😠 ...mala jednu chvili-asi tyden spatne pila-u prsa se vztekala a odmitala ho...tedka pije uz krasne a stejne nepribira..
Dnes jsme byly na kontrolnim prevazeni po tydnu a pribrala jen 4g ☹ ..pritom krasne pije, je spokojena..i sestricka rikala, ze vypada zdrave a spokojene..
Tak ja nechapu proc nepribira...je mozne, ze je to tim, ze se tak vytahla??o 9cm za mesic??ze tim padem ta vaha vypada, ze pribrala malo?? 😕

katyxq
20. čer 2012

@werunqa Může být, např při růstovém spurtu se mimča vytáhnou do délky a na váhu moc nepřiberou. Ale pro jistotu bych kontaktovala laktační poradkyni a probrala to s ní, toto není pediatrova specializace, ten obyvkle při takových "problémech" a problémech doporučí dokrm UM, což teda není rovna ideální řešení - ale je nejsnadnější.
Moje malá už od porodu nepřibírá nijak excelentně, přitom rozhodně vypije dost, ale je hodně aktivní, má alergii na bílkovinu kravského mléka (čili já, dokud budu kojit, musím taky držet dietu, pediatra mi to asi nevěří, protože si tu alergii ani nezapsala do karty ☹, nicméně její rady v tomhle stejně nepotřebuju a jinak nám doktorka vyhovuje), prostě holt není cvalda, podvyživeně nevypadá, pediatra nás poslala i na krevní obraz - všecko v normě 😉, jinak prospívá víc než výborně. Takže ač mi pořád pediatra nutí dávat UM, tak jsem do toho nešla, normální UM malá nemůže, jestli by snášela allergy care nemám jistotu (reaguje silně i jen přes moje mléko a v allergy care jsou stále stopy BKM) a Neocate se doktoři velmi zdráhají předepisovat.

werunqa
22. čer 2012

Nj, ale u rustoveho spurtu se prece miminko dozaduje casteho kojeni...ale ona naopak prso odmitala!tedka uz papa normalne-tak nevim jestli ma cenu si volat lak. poradkyni..
Akorat ma hodne ridkou stolici.. 😒 pry ma vypadat jako michane vejce-ale ona to tak uz nema..ma ji hrozne ridkou...
Davam ji na prdiky BabyCalm...tak me napadlo, jestli ji to neprojima-je to na bazi oleje a vody...ale u pediatra mi k tomu nikdo nic poradnyho nerekl... 😠
Taky me napadlo-jestli nema alergii na kr. mleko...jim hodne jogurtu kvuli vapniku..tak nevim..