Dceři smrdí uši. Máte zkušenost?

baris
21. dub 2009

Milé maminky,

předem se omlouvám, jestli zde již podobné téma existuje, ale nic jsem nenašla.

Mám skoro 8 měsíční dceru a najednou jí začaly "smrdět" uši 😖 a i když je čistím každý den, tak tam má teď moc toho mazu. Proto bych se ráda zeptala, zda s tím některá nemáte zkušenosti.

Děkuji předem za jakoukoliv radu

Barča

anke
21. dub 2009

baris. me se to sice nestalo, ale radila bych ti jit na ORL, aby ji ta ouska prohlidli a pripadne zbavili mazu - nic to neni, neboli to ... to,ze ji "smrdi" usi je divne, protoze ten maz moc citit neni (leda, ze bys mela cuch jako pes) - zeptej se obvodni doktorky, at vylouci nejakou prip. infekci

... muj synek ted ma zanet stredniho ucha a pri prohlidce mu tahali mazu az hruza (ale pry to neni, ze bychom cistili malo, ale to se tam proste tak udela) ...

mausi
21. dub 2009

Ahoj, ja si myslim, ze je to normalni. Miminkum se pry ouska ani tak hodne cistit nemaji, a kdyz, tak hodne jemne a opatrne. Dokonce se nedoporucuji ani vatove tycinky, ale spis navlhceny cip kapesniku nebo neco podobneho. Chce to cistit jen lehce a spis zvenku nez uplne uvnitr. Pises, ze to zacalo najednou.... tak to opravdu nevim, ale myslim, ze pokud nema jine problemy a opravdu jen ten maz v ouskach, neni to nic zvlastniho. 🙂 😉

mausi
21. dub 2009

Jeste souhlasim s anke, ten maz u miminek opravdu neni citit. To, ze ma mimco v ouskach maz, samo o sobe je ok, ale pokud mas pocit, ze se najednou neco zmenilo, tak by mozna prece bylo lepsi zjistit, jestli mala nema i jine problemy, jestli ji to nesvedi nebo neboli....

scharfinka
21. dub 2009

jen jsem nakoukla a musim sem přihodit i svou zkušenost- mojí sestře to též udělalo, když byla malá a nakonec přišli na to, že má nějaký zánět v oušku, měla tam nějaké bakterie.....takže jak radí holky, asi bych si to raději ověřila u mudry.......

zevina
21. dub 2009

baris, zápach z uší určitě není v pořádku (může se jednat o nějakou infekci) a ani by se nemělo tvořit nadměrné množství mazu 😒 nejlepší bude se opravdu obrátit na mudru
jinak čistit by se mělo opravdu jen to, co vyjde na kraj a je vidět, rozhodně nešmrdat vevnitř ucha (ucho je vlastně "samočistící" orgán) a tím, že se šťouráme tyčinkama vevnitř, sice nějaké množství mazu vytáhneme, ale taky i dost zatlačíme zpátky dovnitř, takže se ucho ucpává, začne produkovat další a další množství mazu a je z toho začarovaný kruh... a rozhodně ne denně, už to je znamení, že něco nefunguje tak jak má

baris
autor
21. dub 2009

děkuji holky za rady. zítra pojedeme s Katuškou na ORL a pak dám vědět, co to bylo. snad nic vážného, v neděli má křtiny 😖

dukie
21. dub 2009

Ahojte. Rozhodně zajdi na ORL. Souhlasím s holkama. Já to sice necítila, ale můj manžel vždycky po čuchu poznal, že Toníčka bolí ouško (prostě když hodně plakal, tak mu preventivně očuchával uši... když mu ouška nevoněla, tak šup na ORL...). Takže držím pěsti, aby to nebylo nic vážného... ale rozhodně nezanedbat! 🙂

duzame
4. pro 2014

Obnovuji toto téma, pro nás právě aktuální. Taky jsme si všimli, že malému smrdí z ouška. Nejdřív jsem zkusila, jestli to není za ouškem, jak tu někdo psal. Ale nebylo. Na ORL přišli na zánět středního ucha, dokonce mu bubínek sám praskl. Přitom byl bez teplot a klidný(teda trošku se občas vztekal, ale to jsem připisovala zoubkům, protože při tom slintal a dával si všechno do pusinky).

nonacek
4. pro 2014

@duzame mela jsem stejnou zkušenost jako ty.....
Přeji Hodně štěstí..🍀

duzame
4. pro 2014

@nonacek Děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli se to pak rychle uzdravilo, nebo je tam nějaká zrada, když nebyly ty teploty?

anjelita
4. pro 2014

Ahoj, usni maz je u lidi prirozena ochrana ucha, bohuzel mame tendenci ho ostranovat a tim oslabime imunitu ucha. Nejspis se do ouska dostal zanet.

duzame
4. pro 2014

@anjelita nevím, jestli je to myšleno pro mě 😉 . Souhlasím s tebou. Maz jsem ale nijak neodstraňovala, jen po koupání utřít ručníkem ouško do sucha a čistítkem záhyby na lalůčku. Dovnitř jsem neštrachala, myslím, že se to miminkům ani nesmí.

gabour
4. pro 2014

@duzame Určitě okamžitě na ORL (kde jste byli, ale určitě kontrolujte a sledujte!). Může to být banalita, ale také (pravděpodobněji) zánět. Mluvím z vlastní zkušenosti, syn má veliké problémy, na jař jsme byli měsíc v nemocnici, 4x operace ucha a následky. Z uší mu také zapáchalo, dr. dlouho neřešili a takhle jsme dopadli - problémy a hlavně jejich rozsah zjistili až na CT a jsem ráda, že zánět nepostoupil do mozku.
Omlouvám se, jestli straším až moc, ale co jsme si zažili bych nepřála nikomu a zápachem (později bolestmi) to začalo.

dukie
4. pro 2014

@duzame Zánět středního ucha, byla jsem tak informována na ORL, způsobují bakterie. Vysvětlovala mi, že je proto nezbytná pravidelná hygiena především nosu. Pokud v nose zůstává hlen, je tento živnou půdou pro tu potvůrku. Potíž je prý v tom, a proto děti mají záněty podstatně častěji než dospělí, že děti mají ty "kanálky" v ouškách úzké a hlen se tam prostě drží, ucpe se to a bacil je v ráji.

Řešení preventivní: Pokud dítě neumí smrkat nebo neumí smrkat efektivně (což je třeba i můj šestiletý syn), tak jednou denně (minimálně, ideálně ráno a večer) prostříknout (a to i když nemá viditelně ucpaný nos, hleny mohou být schované vzadu) např. NasoDrillem nebo Stérimarem, popř. levnější Vincentkou (z mé zkušenosti se vyplatí ty dražší první dva, protože vystříknou opravdu silně a proteče to dítku z nosu až do krku, což je žádoucí). Nechat to chviličku být (aby se soplíky stihly naředit) a pak odsát odsávačkou na vysavač. Prostě jakékoliv hleny musí bezpodmínečně ven. Řekla paní doktorka na ORL.

No a pak nám taky bylo doporučeno očkování tehdy Prevenarem (nevím, jestli dnes není dostupná jiná vakcína), snižuje to výskyt zánětů středního ucha - a je fakt, že od doby, co byl syn naočkován, už se mu to, ťuk, ťuk, nevrátilo. Ale nos čistíme pravidle stále (jako prevence před virózami, protože bez této nosní hygieny mi celou zimu prokašle se "zadní" rýmou - dýchá normálně nosem, ale ty soplíky mu stékají vzadu do krku, což ho dráždí ke kašli).

Držte se.

duzame
4. pro 2014

@dukie
@gabour Děkuji za odpověď a rady. Na kontrolu jdeme v pondělí. Spray do nosíku taky mám 😉 .