Dcerka začala koktat. Máte zkušenost?

joplin
7. bře 2012

Hezký večer, naše dcerka (2 roky a 8 měsíců) začala velice hezky mluvit po svém druhém roce, skládala věty, častokrát nás překvapila novým slovním spojením, nebo slůvkem- velice dobře se ní komunikovalo. Je to něco přes měsíc, co začala najednou ze dne na den koktat-nejdříve jen tak mírně se zaškobrtla...ale během týdne se to začalo zhoršovat....zasekne se již na první slabice..a nebo jí hodně natáhne...až jí dojde dech. Je to velice nepříjemné, vidím na ní, že se trápí...trápíme se vlastně všichni....snažím se jí na to neupozorňovat.....nestresovat jí. Jediné, co jí jde, jsou říkanky a zpívánky.....to jakoby najednou koktání zmizelo...tak se teď nažíme s ní hodně mluvit a zpívat......omezili jsme i koukání na televizi. Zapomněla jsem se ještě zmínit, že u nás v tomto období nedošlo k žádným změnám, žádné více stresové období, ani se ničeho nepolekala. Moc bych se chtěla bych se poradit s rodiči, co mají doma taky "koktánka", jestli i v tak "batolecím" věku navštěvovali logopedii, nebo pokud mají jiné zkušenosti - nějaké rady, jak dítěti pomoci, čemu se snažit vyvarovat......četla jsem pár rad na internetu...jako neskákat do řeči, nedokončovat věty, neupozorňovat, nelitovat......taky pokud má někdo zkušenost, že z toho dítě "vyrostlo" samo. Moc děkuji. Jana

joplin
autor
12. bře 2012

Nikdo nemá radu??

pajinka29
12. bře 2012

ahojík, dcerka je ve věku, kdy se obtíže tohoto charakteru mohou objevit, aniž by znamenaly, že bude koktat celý život. Kolem tří let dochází k tzv. fyziologickým obtížím v řeči, kdy prostě jednoduše hlava přemýšlí rychleji, než jsou schopna mluvidla povídat a vede to k tomu, co popisuješ. Mělo by to během půl roku odeznít, pokud ne, tak se bohužel bude jednat o počáteční koktavost a v tom případě bych doporučila návštěvu klinického logopeda. Jinak to děláte správně, přesně to, co děláte, jí pomáhá. Jinak bych ji v ničem neomezovala a dělala vše tak, jak byla zvyklá. Hlavně neupozornovat, být klidný, nespěchat, nestresovat....Záleží na tom, jak se "zadrhává". " pravá" koktavost se projevuje spíše takovým tím tlačením, prodlužováním první hlásky slova. POkud opakuje první slabiky nebo na ní stojí, je to spíše projev těch fyziologických obtíží, u kterých je pravděpodobnost odeznění.

pajinka29
12. bře 2012

@joplin to bylo určeno tobě, samozřejmě, tak aby ti přišlo upozornění, že někdo něco napsal🙂

nellisek
12. bře 2012

Ahoj mám stím velkou skušenost, mám 3letou dceru a asi před půl rokem to u nás začlo ze dne na den. Slovo máma říkala na 8x. Hrůza. Mě ji bylo tak líto, brečela jsem pídila jsem se jestli se něčeho nebojí, nebo proč to tak je. Po 14 dnech jsem to nevydržela a šla k mudře, dala nám nějaká homeopatika, a řekla že prožila nějaké období které vnímá velmi citlivě a mozek to tak rychle nechce přijmout. že počkáme 2 měsíce, a pokud to nebude dobré nebo lepší tak nás odešle na foniatrii. Trvalo to u nás 2 měsíce jak to přišlo na to taky odešlo. Nakonec jsem přišli na to že v tomto období dostala novou velkou postel a zrušili jsme postýlku, měla velkou radost, byla štastná ale asi to pro ni byla velká změna, která toto možná nebo taky ne způsobila. Přeji pevný nervy, ale určitě to přejde, vada řeči to nebude na to jsem se taky ptala přímo logopedky. Pokud dítě mluví dobře a pak začne koktak, tak to je jen etapa která přejde. Přeji pevný nervy ale bude dobře. 🙂