"Deformace" cucáním palce. Co s tím?

jazzina
1. črc 2007

Ahoj maminy,
potřebuji pomoc. Naše Kristinka (13 měsíců) v 6 týdnech vyplivla dudlík a já jsem byla i docela ráda(sice to bylo peklo, ale říkala jsem si, že alespoň nebudu mít problém se zbavováním dudlíku 😀 ), ale o asi 14 dní později poznala palec (přišlo mi to komické 😖 ), nakonec jsem byla i "ráda", že nemusím řešit dudlík...............
No a uplynul rok a Kristi má totálně nateklej palec, plný mozolů s hnisem, má ho totálně křivej a to ještě nevím jak dopadne chrup(předkus).
Doktor nad tím mává rukou 😠 a že prý mám dát na palec genciánu a problém bude vyřešen 😲 , no a já už vyzkoušela hromadu věcí a nic- palec je TOPPPPPPP.
Vím, že jde v podstatě o blbost ( jsou maminky a jejich dětem jde třeba i o život), ale už vidím Kristi v pubertě 😎 (s předkusem a zhnisaným palcem) jak mi vyčíhá co jsem to za matku 😝
Prosím poraďte.
Díky

stanule
2. črc 2007

Jazzino ,nevím,ale zbavit se toho dá asi těžko...Naše první dcera (její 8 let) dudlíka nikdy neměla,už v porodnici mi jí přinesli s palcem v puse 😀 .No a palec má pořád..ale je fakt,že nemá ani deformaci zubů ani palec nehnisá nebo jinak netvaruje...Já to prý dělala taky,ale přestala jsem ve školce.Mě rodiče zkoušeli dokonce ten palec pepřit solit a já nevím co všechno,ale stejně nezabralo nic...Jediný co mě napadá,zkusit jí znovu naučit na dudlíka...

jazzina
autor
2. črc 2007

stanule, na dudlíka jsem to zkoušela až do 8 měsíců-neuspěšně-bere ho jako hračku, dá si ho do pusy a směje se 😠 .
Také už jsem přemýšlela, že jí palec popeřim, ale bojím se (je ještě moc malá), abych jí třeba, neničila chuťové buňky......
Každopádně díky za rady

karla6
2. črc 2007

Jazzino, obávám se, že neuděláš nic. S přibývajícím věkem si bude cucat palec pořád míň, ale je těžké s tím přetat úplně. Mladší syn, je taky "na palci". Je mu už 13 let!!!, ale občas ho přichytnu, jak si (přes všechny tresty a zákazy) pořád ještě sem tam cucne.
Dřív míval palec namokvaný taky, ale nezanechalo to žádné deformace na palci ani v ústech; teď ho má normální a předkus a ni žádné jiné deformace v ústech taky nemá.

pem
2. črc 2007

Ahoj, já se zbavila palce v puse až když mi do pusy nacpaly rovnátka na předkus, to už se tam palec prostě nevešel. Vim, že naši taky zkoušely všechny možný fígle a tresty ale nic nepomohlo. Naše malá měla nacpaný palec v puse už na ultrazvuku, a po porodu i čtyři prsty najednou. Dr. doporučila raději naučit na dudlík a zabralo to. Zkoušej to s tim dudlíkem na spaní, když bude usínat palec opatrně vyndej a zkus dát dudlík. Ale četla jsem, že cucání palce by nemělo mít vliv na předkus.

stanule
2. črc 2007

My Denču netrestáme,ale předevčírem jsem jí v noci s tím palcem vyfotila a když jsem to chtěla ukázat taťkovi,tak se styděla...takže před náma si dává bacha..No Jazzino,ono s tím pepřením to ani není dobrý už jen proto,že ten palec hnisá...jedině,tedy rukavici..ale to by si asi taky sundala,já to u Denči neřeším,dokud nejsou jiný problémy(jako to mokvání,hnisání atd.)snad to časem prostě přejde.

jazzina
autor
2. črc 2007

Manžel si cucala palec do 2 třídy a zbavil se toho až když si zlomil ruku.
No a 2x byl v nemocnici kvůli otravě krve ☹ . Já jsem ten palec neřešila, ale teď už si to Kristi jede ve velkym, myslím, že jí to musí slušně bolet, včera jsem jí stříhala nehty a když jsem jí chtla za paleček, tak začala ječet.
S tím dudlíkem to zkusím, ale nedělám si moc naděje, protože malá usíná třeba i hodinu, tak když vlezu do pokoje, hned mě zaregistruje.

stanule
2. črc 2007

Nebo mě ještě napadl takovej cucací šátek,já ho koupila Anetce,je určenej přímo k žužlání...

jazzina
autor
2. črc 2007

o tom jsem nic neslyšela a kde se to dá koupit

stanule
2. črc 2007

Já jsem to koupila normálně v hračkárně.¨Je to od značky Simba.Má to tvar hlavy nějakýho zvířátka(my máme hrocha) ta chrastí a zbytek je na žužlání jako ten šátek a ty rohy jsou jakoby zauzlovaný.Ale malá si s tím spíš sem tam hraje...

ivcar
23. črc 2007

ahoj, tak moje segra si taky cucala palec snad do 13 let, mamca ji na to taky zkousela davat vsechno mozny, pepr atd.... ale nic, kdyz byla mala........znama synovi zavazala oba palce obvazem ,na spani a fakt to zabralo, proste mu to nechutnalo a sundat to neumel 😀 bylo mu kolem roku a pul

zonja
29. črc 2007

ahoj, my máme také ten problém, my vzali dudlík ve dvou letech, neboˇ´t ho do té doby měl jen na spaní a začal ho vyžadovat i přes den, tak jsme ho sebrali. pak si chvíli cucal palec, pak jen večer a ráno a pak tobylo dobré, ale jak se narodil druhej brouček, tak si i přes den zaleze pod pěřinu a jede. taky má ty mozoly na palci, dávali jsme mu na noc rukavice či náplasti, ale všechno si už sundá, tak nevím, jestli mu dát ještě dudu, když už chodí do školky, to asi nejde, tak jedine ty rukavice přišít....
asi jsem moc nepomohla, ale aspoň víš, že nejste sami a to na to ještě máte nárok, my asi už ne.........

sev
2. říj 2007

Ahojky, neboj nejsi v tom sama, my taky bojujeme s palcem 😠 a to dost neúspěšně již 2,5 roku. Báře jsou teĎ 3 a nikdo mi neřekl, že hned odmala (co ji přivezli z porodnice) je třeba palec vyndavat. Kamárádkám jsem to poradila a teĎ nejamají, takový problém jak my. Co se týká těch deformací, nechci strašit, ale od známých i kamaráda zubaře vím, že může dojít k předkusu, i deformaci patra (prý se to pak řeší operací), ale na druhou stranu mě uklidňuje tím, že vše se dá nějak řeši (rovnátka apod.) my si cucáme palec odmala, dudlík vůbec nechtěla (vyzkoušeli jsme všecnhy druhy) ani cucací šátek či zvířátko nepomohlo. Přes den (pokud se nenudí) tak to celkem jde, ale při usínání či v noci je to strašný a ještě jenou strašný - to cucání nás budí, několikrát za noc palec vyndám a nepomůže nic. Předkus trochu máme,ale zubař říkal, že je třeba cucání odtsranit než porostou drhé zuby (což se nám asi nepodaří ☹ ) Ale zase znám děti, co si cucají palec do 15 a zuby mají přímo ukázkové. Já bych to rozhodně řešila pravidelnou kontrolou u nějakého dětského zubaře, ne u klasického dět. doktora. Deformace palce taky máme, ale prý se to srovná. Já to Báře mazala dětským olejíčkem, a snažila se to rozmasírovat (pravidelně ) a občas to pomohlo. Jinak k odvykání jsme použili snad úplně všechno: pepř, tabasko, morte x( v lékárně- proti okusování nehtů) apod. Ale bez úspěchu!! Jediné co pomohlo, bylo zafáčovaná ruka s dlahou (když jsme byli v nemocnici), ale znamenalo to 14 dní naprosto strašných hysterických záchvatů při usínání. Každopádně ze všech mých zkušeností přes den se snažíme zaměstanat, tak aby si palec necucala, pomahají i zvýkačky, a neustále dokola opakujeme, že se nám to nelíbí a že se jí děti smějou (to zabírá, stydí se) a v noci vyndaváme a vyndaváme palec. ještě jsem prý slyšela, že existuje něco jako vestibulární clona (na zuby), což prý brání cucání. Chystáme se to koupit, nemáme to vyzkoušené. Hodně štěstí !!!!

dckami
22. říj 2007

ahoj,
naše dcerka si také od malička cucá palec na palci levé ruky. Dudlíka používala do 2 let pouze na usínání. Paleček si cucá pouze v noci, nevědomky. Nikdo si s tím nevěděl rady, má mozol a roztřepený nehtík. Tak jsme to vyřešili sami - na noc jí dáváme slaboučké rukavičky, je už šikovná a nesundavá si je (dříve jsme jí je zavazovali). A ono to zabralo, mozol se zmenšuje, nehtík roste. Ale to ze strany rodičů hodně svědomitosti a každý večer rukavičky nasadit. Pokud spí u babičky a zapomene je doma, tak jí nasadí na ruku nízkou ponožku a také to funguje. To jsme rodiče, co??? 😀
Ale myslím, že je to lepší než mít v poubertě předkus a zničený nehet.

tina79
22. říj 2007

Ahoj holky, já sice žádného potomka zatím nemám, ale sama jsem si v dětství cucala palec. Taky na mě zkoušeli pepř, rukavičky...to fakt moc nepomáhá a zesměšňovaní taky nic moc. Rovnátka jsem nosila, ale nevím jestli kvůli cucání palce. Nicméně mám zdeformovaný nehet a vlastně i ten poslední článek. Pěkně mě to teď štve, takže doporučuju být důslední. Nebo jim to nějak rozumně vysvětlit...dle věku
Rovnátka nebo zlomená ruka to jistí 🙂)

llucinka
27. říj 2007

tina79: No, tak to budu mít radši ocucaný palec než zlomenou ruku. 😝

Holky, já jsem si taky cucala palec, a ne jeden, ale rovnou oba. Mám je trochu kratší, než by měly být, ale skvěle to vyřešily umělé nehty. A manžel právě moje palečky shledává za hezké. Aspoň má člověk něco jiného než ostatní. Jako nejlepší systém mi ale přijde to, co psala dckami 😉 Jenže ono je taky rozdíl, jestli to dělá nevědomky a nebo cíleně 😅

pitrska
30. říj 2007

ahoj holky pomozte mi prosim vyhrat prave probihe soutez o nejkrasnejsi miminko v kocarku dejte mi prosim svuj hlas je to na babyportal.cz soutez sme cislo 71 viktorie smolova dekuji srdecne ahoj

viona
1. lis 2007

Ahoj maminky starších dětí,tak jsem si tady přečetla vaši debatu a jako bych se viděla,náš Vítek si sjíždí taky paleček,ale vědomě,má ho na usínání,bez něj neusne,přes den když se nudí,tak taky,tak to mu pořád dávám rachtátka,nebo ho jinak zabavim,dudlíka mu vnucuju(dudal pár týdnů asi na měsíci,pak ho začal odmítat 😠 ☹ ),ale to jsou hysteráky,prostě ho nechce,už jsem si říkala,že to nechám být,že si prostě ten paleček cucat bude a že z toho vyroste,ale jak to tady čtu,tak budu bojovat dál,asi zkusim i ty rukavičky,ten cucací šátek jsme dneska shodou okolností dostali jako dárek od kamarádky,tak mu ho budu nabízet a ten dudlík se mi už asi nepodaří zavést,uvidim,snad se mi to podaří ho to odnaučitPS:klidně de podívejte do mýho alba,tam je názorná ukázka spícího ,palec dudacího miminka ☹ 😒

pani
1. pro 2007

Všechny vás moc zdravím. Se zájmem jsem si přečetla vaši diskusi na téma cucání palce. Roky pracuji jako paní na hlídání a o cucání palečků vím své. Viděla jsem rodiče, kteří vyzkoušeli naprosto všechny dostupné prostředky, ale marně. Opravdu zabralo pouze video ze školní besídky. Holčička sama zůstala na sebe koukat zděšená a více si palec do úst nedala.
Jinak má sestra, které rodiče vzali dudlíka po předchozí špatné zkušenosti se mnou, si palec občas nenápadně cucala ještě na střední škole. Pravda je, že přední horní zuby měla " rozjeté a vypáčené ". V pubertě se tím dost trápila. Milena

kili
1. pro 2007

ja som si palec cucala do 6 rokov. Sama som si povedala, že už som veľká a musím sa toho zbaviť, tak som si v noci priľahla ruky, aby ma nelákalo si dať palce do pusi.

jazz, skús obviazať ten palec alebo rovno jej priviazať na čas ruku k telu. Za dáky čas na palec zabudne a bude vedieť žiť aj bez neho. Znie to síce drasticky, ale však aj keď si dieťa zlomí ruku, tak sa mu priviaže, chvíľku si poplače a potom mu ani nepríde, že ju má zasádrovanú alebo priviazanú. Ja som tak zažila niekoľko zranení, 2x som mala priviazanú ruku k telu. Je pravda, že je ešte maličká, ale oto skôr si na to zvikne a na druhú stranu odvikne od cucania. Však keď sa dieťaťu zoberie dudlík, tiež je to niečo podobné. Len ma tu prosím neukameňujte, že som tyranka detí 😀

ina.b
7. led 2009

Přidáváme se s Aduš mezi cucací děti s nateklým palcem 😠 Jediná doba, kdy si palec necucá je, když jsme venku a má rukavice. I když se občas stane, že na ní přijde spaní a začne se vtekat a mávat ručičkou před pusou, protože nemůže paleček zahryznout.
Chtěla jsem se ale zeptat, čím mokvající palečky mažete? Myslíte, že můžu použít Imazol? Byl by na to právě dobrý, akorát nevím, jestli nevadí, když ho bude cucat 😒

pavlicka
9. led 2009

Náš malej si taky začal cucat palec ve 3 měsících. A i když jsme se fakt snažili, na dudlík jsme ho zpátky nenaučili. Nakonec mu to zůstalo jen na usínání, poté co usne tak mu palec vypadne a už si ho tam nestrčí. Tak je fajn, že nemám problémy s uspáváním ani večer ani po obědě. Na tenhle problém jsou dva názory: má se to buď odnaučit (sama nevím jak a ani nikoho kdo to odnaučil neznám) nebo se to má nechat být a jen upozorňovat dítě, aby vědělo, že se to "nemá" (Davídek to nekdy udělá i přes den ale jakmile si nás všimne, okamžitě palec vyndá 🙂 . Náš syn nemá palec deformovanej ani nic se zoubkama. Slyšela jsem, že na to někdy funguje taková mastička Morde-X (bez předpisu v lékárně), je to na odnaučení hryzání nehtů, ale nám se neosvědčilo. Já prostě doufám, že jak to cucání odpadá, tak v tom školkovém věku to skončí úplně.

minea
9. led 2009

Dcera cucala palec od 3 do 6 měsíců. Ale jak! 😀. Dudlíka nikdy neměla, jsem antidudlíková. Z cucání jsem nedělala vědu, jen jsem vždycky nějak odvedla pozornost nebo ji vzala do náruče. Kupodivu pomohl i žmoulací šáteček, ty uzlíky opravdu ožužlávala, jednu dobu to byla její nejoblíbenější hračka. Přestala sama, vývojem, novými dovednostmi. Ale chápu, že když to přetrvá do pozdějšího věku, může to být problém.

mobina
10. bře 2009

Holky poradíte mi, jak vyrobit dlahu, aby si ručičkou nedosáhl do pusy? Nějak vůbec nemám představu, jak by to mělo vypadat, neserval si to a moc mu to nepřekáželo. Mám těžkýho závisláka, který jede palec skoro non stop ☹

raculka
11. bře 2009

Přidáváme se do klubu palečkářů 😕 . Už od mimča naprosto odmítal dudlíky, zkoušeli jsme i všelijaká ta žužlátka, kousátka...prostě nic. Dudlík se vyplivnul a šup tam palec.Jedna neuroložka mi říkala, že jsou prostě určité děti, které preferují palec a s tím že toho moc nenaděláme. Jako malému mimču dávat pepř atd mi přišlo drastické. A teď už nic nezabírá- pepř ani to Morde-x z lékárny. 😠
A co se týče různých vysvětlovacích metod- tak zkoušíme obojí- jak upozorňovat a vysvětlovat proč se to nedělá, tak ignorovat a nevšímat si, ale nezabírá ani jedno. Spíš mi přijde, že to kolikrát dělá naschvál a ještě víc.
A když palec převážeme, tak si to sundá dolů- budou mu 3 roky 😒
Já si bohužel taky cucala prsty, asi do tří let. Tak nevím, jestli je to i dědičné 😅
No pokud někdo budete mít účinnou metodu, šup sem s ní 😉

chalotka
27. dub 2010

Ahojky holky, oživuji tuto diskuzi. Moje malá si cucala paleček už v bříšku. Žádný dudlík se neujal a že jsme za ně dali hodně peněz. Teď je jí 16 měsíců a cucá si ho před spaním, když je unavená a nebo í něco rozčílí. Řešíme to tím, že jí přes den lepíme palec obyčejnou náplastí a tu už do pusy nestrčí. Dnes jsme byli u zubařky a ta si všimla, že se jí trochu deformje patro a bude potřeba co nejrychleji s tímto zlozvykem zatočit. Ale jak? Bez palečku neusne. řve jak pominutá a to já nesnesu. Má s tímto někdo zkušenosti? Prosím poraďte. ☹