Děti narozené brzy za sebou. Máte s tím zkušenosti?

smudlinka
28. únor 2007

Ahoj holky, nejde se tady někdo, kdo má zkušenosti s dětmi, které se narodili brzy za sebou. Synovi bude v dubnu rok a právě v dubnu by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi. Kdyby nám to vyšlo hned napoprvé, jako se synem, (samozřejmě by jsme byli rádi), ale synovi by bylo něco málo přes 20 měsíců,kdyby se narodilo druhé mimi. Dá se to vůbec zvládnout, vychovávat novorezence a dítě, kterému nejsou ani dva roky? Nikoho neznám, kdo by měl děti takhle brzy za sebou, většinou mají mezi sebou věkový rozdíl 3-5 let.

alenka600
27. srp 2012

@nevestickaaaa Ahoj, nechcem sa nikoho dotknut, alebo niekoho urazit, ale dovolim si trosku porovnat.
Som v sukromnej skupine s babami co rodili v rovnakom termine a teda detailne poznam mnoho porodnych pribehov zo SR - boli aj dobre, boli aj kludne, ale boli aj take, ze sestricka pri porode skakala mamicke po bruchu (to nie je vtip, to sa robi, ked mamicka nevie tlacit) alebo ze na nu lekar krical, ze nech tlaci a nech sa spamata a podobne. Cest vynimkam, ale porodnictvo je v istych krajinach este v dobach davno minulych.
Ja som mala to obrovske stastie a vysadi, ze som rodila v inej krajine kde zijem, nikto na mna nekrical, nebuzeroval, nekritizoval, porodila som po 3 dnochakutnym cisarskym dva a pol kilove dieta o mesiac pred terminom - ziaden inkubator, ziadne kupanie, zoiadne podobne "vysoko odborne a nevyhnutne metody". Tu nikto nepochybuje o tom, ze dietatu je najlepsie u matky, aj ked ma 2 a pol kila a nevie si udrzat teplotu. Takze este pocas cisaraku mal dceru v naruci manzel a sedeli pri mne na operacne sale, okamzite po zasiti brucha mi ju dali na hrud a uz sa odo mna nepohla ani na minutu.
Naco ten dlhy uvod? Aby som zivym prikladom dokazala, ze ked "sa" chce, tak zrazu tie katastroficke pribehy o nemoznosti prisatia po cisarskom, alebo o tom, ze zena po cisarskom musi lezat atd atd atd - to su bludy. Lebo SA to tak robi uz davno a SA to nikomu menit nechce.
Hovorim cest vynimkam!
No a ked som po 3 a pol mesiaci po cisarskom otehotnela znova, tak moj gyndos povedal "ale ved to je uzasna sprava!" nebol trapny, nebol oprskly, nebol premudreny a hlavne nestrasil ma historkami a potrhani maternice (co sa stat moze, ale moze sa to stat aj iks rokov po porode). Takze kamosku ukludni, som teraz v 5tom mesiaci, dcera ma teraz 8mesiacov, vsetci sa mame fajn a sme zdravi. Pred 2 dnami som bola u lekara, vsetko je OK, pytal sa ma, ci si zelam porodit prirodzene, rozoberali sme moznosti, povedal, ze predchadzajuci cisarsky sice zvysuje o 40% moznost, ze aj dalsi porod bde cisarskym, ale ze do toho vstupuje este strasne vela veci - poloha dietata, stav jazvy, infekcia (som mala v prvom tehotenstve, preto skorsi porod, nema nic spolocne s cisarakom), celkovy fyzicky stav a mnoho dalsich veci.
Spravne hovois, nech kamoska posle pani tetu lekarku dovidenia, u takej negativistky ju nic dobre necaka.

nevestickaaaa
27. srp 2012

@zlilly @jasekd @alenka600 Ďakujem kočky, poslalal som ju na konzultáciu k môjmu dokimu, tak uvidíme čo povie ten, ale v podstate jej nemá čo iné povedať. Ona to bábo chce, tehotná je, takže toto už neriešime, len je hrozne vyvedená z rovnováhy tými rečami. Lekári niekedy povedia niečo neuvážene a ani nevedia ako môžu žene ublížiť alebo jej nasadiť chrobáka do hlavy. Mám pre ňu vďaka vám pár svetlých prípadov, hovorila som jej tiež, že kedysi naši predkovia rodili jedno dieťa za druhým, lekári sa im nemohli na maternicu pozrieť ultrazvukom, či je v poriadku, či majú dobrú výstelku a podobne. Má okolo seba dve babičky a manžela, ktorý ju podporuje, tak to určite zvládnu 🙂 Ďakujem moc, kočky!! 😉

svatule
27. srp 2012

@nevestickaaaa taky bych kamarádku uklidnila, pokud to má dobře dopadnout, dopadne to. Možná to ani dr nemyslela až tak zle, těžko říct. Já otěhotněla cca 8 měsíců po císaři a moje dr se mě taky ptala, zda nechci na interupci, že to je riziko, prý se takto musí zeptat, nevím, nezkoumala jsem to.
Druhé těhotenství u nás bylo taky bez problémů, to, že syn má VVV srdce je druhá věc, je ale po operaci a v pořádku!
No a ukončené taky císařem. Co je bohužel asi daň, že už třetí dítě mít nemůže, resp. s obrovským rizikem, měla jsem takřka prasklou dělohu a pan dr mi ji doslova zachránil, to je ale věc, kterou nikdy dopředu nevíš...
Takže ať se nebojí, dobře to dopadne!

lucka33
27. srp 2012

@stipec26 tak to si ma naozaj potešila 🙂 Malý je o dosť náročnejšie dieťa, ako bola dcérka, viac na mne visí a aj teraz je taký viac umrnčaný stále, ale tak je to už o dosť lepšie a myslím, že keď začne už sám chodiť, tak to bude zas oveľa lepšie, lebo už bude taký samostatnejší aj rozumovo vyspelejší... A už sa začínajú teraz tak "kontaktovať", že malý stále chodi za sestričkou, aj ona ho príde pohladkať alebo mu donesie hračku, je to také milé 😵
@svatule podľa mňa môžeš dať už malého do športiaku, môj tam bol od narodenia, prvé mesiace vo fusakotaške a na jar od 4.mes. pekne ležkal, nožičky vyložené na madle a pohodaaa 😀
@nevestickaaaa tak ako môže byť jedna lekárka, navyše gynekologička, takáto necitlivá??? Ja som otehotnela 6 mes. po prvej sekcii a môj gyn. mi ani jediným slovom nepovedal, že je to skoro, že je ohrozené druhé bábo atď. A to mi na kontrole po šestonedelí hovoril, že sa doporučuje mať min. rok pauzu po prvej sekcii. A ja som napriek všetkému druhé tehu zvládla úplne v pohode, bez bolestí jazvy, bez akýchkoľvek ťažkostí apod. Akurát, že som nevládala popri malej, viac som potrebovala ku koncu oddychovať, ale to je individuálne... A je kopec žien, aj v minulosti, čo otehotneli hneď po šestonedelí a úúúplne v pohode donosili aj porodili zdravé bábo. Ja fakt nechápem takýto prístup. lekári ma čoraz viac a viac udivujú v poslednom čase 😲

lumimi
27. srp 2012

@alenka600 čitala som len tak narýchlo tvoju dilemu s kočíkom, ale ak ti možem poradit tak rozhodne ano. ja som si nekupila, tiez som satkovala cez zimu, ale moj malý je taký lenivý že už má cez dva roky a rad sa nechá vozit, malo prejde po vlastných a ani na motorke ho to dlho nebaví. a malá ked mala 4 mesiace značne protestovala proti satke,takže sme ju zrušili a ja som potom do jej polroka som ich obcas supla oboch do naseho sportového kočíka, ale potom sa tam bili a furt mi chlapec pistal, tak som radsej nosila jedneho na rukách ale aspon bolo ticho, a teraz máme dvojkočík - buginu. kupili sme v tescu v akcii taku obycajnu buginu za 7,50, a potom este jednu a muž ich zošroboval dokopy, tak sme zostrojili kočík za 15 €. a stále lutujem že som nekupila dvojkočár, tento kočík som chcela:http://www.google.sk/imgres?imgurl=http://www.mothergo...

svatule
28. srp 2012

@lucka33 tak zatím vozím v korbičce, trochu víc jsem mu ji naklonila, takže leží, ale lépe vidí, uvidíme, ale sporťák už dlouho čekat nebude.
Holky máte tip na fusak na zimu, aby jím šly prosunout pásy? A myslíte, že ještě i malou mám dávat do fusaku? Sice ještě má být hezky, ale pomalu se koukám, protože pak ta zima přijde naráz.

veruska007
31. srp 2012

Holky, co mate tri deti brzo po sobe, nemate nejake triky? Necekane a neplanovane jsem tehu, pokud vsechno dobre dopadne, budou deti od sebe 4r - 1 r. 7 /8 mes. a mimco. Starsi byl od 1,5 roku bez kocarku, i kdyz zpocatku to bylo spis plouzeni ☹. Rocni broucek mi uz taky chodi, ale krome plouzeni se po okoli jezdime s kocarkem. Sourozenecky kocarek se mi kupovat nechce (maly mi v kocarku nespi, chodime spat domu; v kocarku byt nechce, posazovani se s krikem). Ale teda nedokazu si predstavit nastupovani do tramvaje se trema detma, ranni vypravy do skolky, organizaci obeda, vecere... babicky nefunguji, tak doufam, ze to prezijem. Posledni dva porody jsem malem neprezila, tak se bojim, v jakem stavu dorazim vubec z porodnice (jednou se neodloucila placenta, podruhe jsem mela otravu krve kvuli abscesu).

majatob
31. srp 2012

@veruska007 jestli triky nevim, ale ze zacatku jsem veskery slozitejsi presuny (vlaky, mhd apod.) mela prostredni v golfkach (hlavne co nejlehci abych je hodila sama do vlaku) a miminko v nositku idealne na zadech abych mela volny ruce. Ted asi pul roku jezdi v golfkach nejmensi a vetsi jsou nauceni, ze se musi drzet kocarku kazdy z jedne strany, tady na dedine je to jedno, tady litaji nebo jedou na motorkach, ale ve meste mam strach, takze se drzi, nastesti neprotestovali a naucili se rychle 🙂 na delsi trasy mam sourozenak, koupila jsem jetej asi za 4000 a poslouzil vyborne 🙂 rano pokud spechame, tak mam vsechno nachystany z vecera a rano uz je jenom postupne budim, hned oblikam, snidane, odchazime (snidaji nekdy az cestou, podle toho jak stihame), hlavne aby si nestihli zacit hrat a hadat se 😀
neboj, ono to nejak dopadne samo 🙂 a pokud mas a muzes, zapoj babicky at ti pohlidaji, navari 🙂

majatob
31. srp 2012

@veruska007 a abych nezapomnela 🙂 gratuluju a preju pohodovy tehotenstvi 😵 😵 😵

veruska007
31. srp 2012

@majatob No, babicky prave vubec nefunguji 🙄

romcovaklarka
31. srp 2012

Ahoj holky, už jsem se ptala v Dětech 2 roky po sobě, ale zkusím to ještě tu. Teď jsem dostala od kamarádky nabídku na použitý Jane Powertwin Duo Traveller za 2.000,- je ok, akorát mu nefunguje ruční brzda. Myslíte, že je to dobrá cena a měla bych ho vzít? Mám se přes víkend rozmyslet, jinak ho bude prodávat. Díky moc.

majatob
31. srp 2012

@romcovaklarka ja bych bez brzdy nebrala, on je ten kocar nalozenej prece jen dost tezkej a ja si s ni teda z kopce rada pribrzduju 😅 ale treba by to bylo opravitelny a pak jsou 2000 myslim uplne super 🙂

romcovaklarka
31. srp 2012

@majatob Takže tys ho přímo měla? A jinak spokojenost? S ovládáním, najížděním třeba na obrubník apod.? Myslíš, že dopředu 20m batole a dozadu mimi v tašce bude OK? 🙂 Díky moc za zkušenosti... Jinak na brzdičku už se muž kouká a snad by to mělo jít...

jasekd
31. srp 2012

@romcovaklarka Brzdu by podle me v cykloservisu mohli opravit, bez brzdy bych to nechtela, ten kocar pak ma i 40 kg, kdyz jste nalozeny, ja brzdu pouzivam furt. Jinak je cena pekna.

jasekd
31. srp 2012

@veruska007 Moc gratuluju a preju hlavne zdravi, at je vsechno v poradku 🙂 Ja mam sourozenak a pro me super vec, bez nej bych byla studena, a kor se trema detma... Ale kdyz ho dite nechce... Asi fakt nositko/satek a na prostredniho bud golfky nebo za kazdou ruku jedno dite a bez kocarku.

majatob
31. srp 2012

@romcovaklarka jj, mam powertwin, ale uz hodne starej, myslim 2007, je to jeste adapterovej 🙂 jinak ovladani super, prijde mi stabilni, jezdi se s nim dobre, aj jsme s nim chodili bruslit a ok 🙂 a do auta docela skladnej.. 🙂

jasekd
31. srp 2012

@romcovaklarka Ja mam powertwin taky, je to super kocar, ovladatelnost, teziste, jizda ve snehu (bydlime na horach, kalamita casta), brusleni... Je pravda, ze moje starsi dite vazi ve 2,5 letech necelych 11,5 kg 😅 Takze o rok mladsi ma vahove skoro stejne, ne li vic, dlouho jsme ji nevazili 😀 Ale verim, ze i tezsi dite vepredu by bylo uplne OK.

majatob
31. srp 2012

@jasekd
@romcovaklarka ja v nem sem tam svezu jeste aj tobika 14kg 🙂

romcovaklarka
31. srp 2012

@jasekd Jo tak 11,5 má malej teď 😅 Ale tak snad to půjde. Jak přestane pršet, tak si ho zkusím nějak cvičně zatížit a vyzkoušet 🙂 Jinak jak je skladnej mě překvapilo, už jak ho tu vyndávali z auta, je snad menší než můj xlander pro jedno dítě 🙂 Každopádně díky moc za zkušenosti - samozřejmě i @majatob 😉

ivaanka
31. srp 2012

@nevestickaaaa Já mám kluky od sebe rok a 13 dní a tak brzo jsem otěhotněla navíc po císaři. První doktor mě posílal na potrat rovnou, druhý doktor sice zrovna radostí do stropu neskákal, ale řekl mi tehdy, že kdybych šla na potrat a jezdili mi v děloze tím kyretážním nožem, nebude to o nic menší zátěž jako těhotenství. Protože mám ráda jistotu, šla jsem ještě na třetí konzultaci do nemocnice k primáři, který mi dělal císaře a ten v tom neviděl žádný problém, jen mi rovnou řekl, že druhý císař mě nemine, s čímž jsem neměla problém.
Těhotenství bylo prvních 7 měsíců úplně OK, jen jsem chodila častěji na kontrolu a kontroloval mi vždy i jizvu. V 8. měsíci to ale začalo být dost psycho, malý ještě nechodil, musela jsem ho s břichem pořád nosit, zvedat a začala mě hodně bolet jizva. Doktor byl v tomhle celkem nekompromisní, řekl mi, že jestli nechci pořádný průšvih, musí tohle přestat. Nakonec to dopadlo tak, že manžel si vzal 2 měsíce neplaceného volna, byl se mnou doma a staral se o malého.

pele
1. zář 2012

Ahojte,
@tea333 u nas to bolo tiez na zaciatku tazke pre 1 osobu nezvladnutelne. MM bol prve 2 tyzdne doma a dalsie 4 na pol uvazku a bolo ho treba. Mladsia bud spala alebo plakala, vecer plakavala 4 hodiny vkuse, kym si brusko trosku zvyklo na 'pozemsky zivot'. Zaspavala len hojdanim na fitlopte, sme sa na nej naskakali...niekedy sme sa museli aj striedat s muzom, co sme nevladali. Tiez som starsiu uspavala ja, zatial sa MM venoval babu. Postupne sa to ale upravilo. Mala som mala hrozne stresy, ze to nezvladam sama a co urobim, ked MM odide do prace. Ale 6tyzdnov je dlha doba, aj ja som potom mala viac sil, aj mladsia bola kludnejsia, uz chvilku aj polezala bez revu🙂, aj v noci trosku lepsie spala. Dufam, ze ta povzbudim. Je to uplne normalne na zaciatku, ja som az po 8 tyzdnoch pocitila trosku ulavu, ze sa to uz da ako tak zvladat, dovtedy to bolo, uprimne povedane, dost trapenie, aj ked som sa velmi snazila si uzivat babo, ale skratka unava a stres z novej situacie prevazili.
@svatule u nas to iste, malicka v kociku place a velka potrebuje ist von. Ja ju uz obcas dam do golfaca, tam dlhsie vydrzi. Davam ju tam hned po spanku, vtedy ma najlepsiu naladu. Kupila som si arzenal zavesnych hraciek, tie jej davam len do kocika a striedam ich, trosku sa s nimi prebavi, chvilku ju ponosim na rukach a uz som ju aj na deke v trave nechala na brusku sa hrat. Tesne pred spanim ju zas beriem von v satke. Tiez mi v nej na zaciatku trosku plakala, mozno to este skus s malickym.
Zda sa mi, ze babatka okolo tohto veku sa v noci viac budia, ale asi to nesuvisi s papanim, skor je to take obdobie. Aspon na aprilovom fore mame skoro vsetci rovnaky problem. Mne ciastocne pomoze prave nosenie v satke, v noci potom spi lepsie aj bezo mna.
@matajob perfektne tipy, ja by som do buducna chcela este 1 babo, vyuzijem🙂
@alenka600 my mame tiez Baby Jogger City Select, odporucam. Da sa vyuzivat aj ako kocik pre 1 dieta. Ono sa fakt v niektorych situaciach bez dvojkocika neda, aspon vo vacsom meste nie. Mam aj dvojgolfky Maclaren Twin techno, tiez vyborne, az na brzdu, ktoru treba ovladat rukou 😠 Je vraj od narodenia, ale asi by som tam mimino nenosila.

tarra27
2. zář 2012

zdravím holky, já budu mít druhou dceru o 1 rok a 2-3měs, taky jsem rodila císařem a doufám, že i podruhé budu.....

kočárek jsme koupili z bazaru easy walker a vypadá fakt super, koupili jsme jen sporták, proste dáme tam na mimi tašku a hotovo....a pak budou ve sportáku obě....

a pokud to alepson trochu pujde, pořídíme si i třetí mimi....císař necísař....taky jsem otěhotněla brzy po císaři, doktor mě na žádnou interupci neposílal a to by si mohl zkusit....my jsme to tak chtěli.....

katren
2. zář 2012

@veruska007 ja mam rozdiel 18mes. a teraz bude 15mes....kupovali sme surodenecky kocik /BabyJogger City Select/, ale ak nechces ten, tak to vyries takto 😉
Nasa vikendova prechadzka popri Vahu
Dominicka ma 2,5 roka, Misko rok a mesiac a ja v 32tt 😀

ameliejulliette
3. zář 2012

Ahojte, prosím vás o tipy, jaké tašky a jakým způsobem jste vozily na Powertwinu - když sklopím zadní sedačku, moc se mi tam na rukojeť nevejde - tak leda zavěšená na dlouhém popruhu až pod tu sedačku? Mám zatím Jané tašku a mám Emitexovou takovou tu tuhle 😀 Ještě nějaká vychytávka, jak se dostat do košíku a co všechno se do něj pod tlakem vejde? 😀 Látkujeme, tak kapacitu zavazadel potřebujeme co největší... Díky moc!

svatule
3. zář 2012

@tarra27 držím pěsti, aby to šlo i po druhém císaři, já mám bohužel zákaz ☹ jsem ráda, že mi děloha zůstala, pan dr. se snažil pěkně šít. Takže u nás je 3.dítě už jen teorie, ale je fakt, že momentálně mi ti dva moji miláčci stačí 😉
Jo a rozdíl takřka na den 17. měsíců, takže ani ne úplně brzy, ale každá to máme jinak 🙂
@ameliejulliette já vozím tašku přes rameno, nějak se mi to nejvíc osvědčilo a dolů nacpu běžný nákup-pečivo, sýr, mlíko a pod. ale větší ne. Je ale fakt, že už nelátkuji, takže nemusíme myslet na více místa cestou zpět.

ameliejulliette
3. zář 2012

@svatule Jako že na kočárku vozíš nějakou obyč tašku přes rameno a nebo máš tu tašku skutečně přes rameno a ne na kočárku? (Promiň, že se blbě ptám, už nejsem zrovna nejchápavější 😀 ) Přes rameno totiž cokoli vozit nemůžu, tak by to skončilo tak, jak si myslím, batohem 😖 Děkuju!

svatule
3. zář 2012

@ameliejulliette 🙂 mám tu tžašku skutečně přes rameno, je ale fakt, že tam toho zas tak moc nemám, s látkovkama by to bylo horší 😉
batoh je ideální, jen u nás ve městě mám strach, je to poutač na zloděje 😠

veruska007
3. zář 2012

Tak náš brouček byl dnes poprvé ve školce a odpoledne odcházel s řevem, že tam chce zůstat 😀 . Takže dobrý. A ráno mi udělali radost oba, doběhli spolu až do školky, žádné ploužení, musela jsem za nimi dobíhat. Tak se třeba bez toho sourozeneckého kočárku obejdeme.

romcovaklarka
3. zář 2012

@katren Jé, můžu se zeptat, nevadí ti v těhu to nosítko, resp. spíš na břiše ten popruh? Vím, že je "pod" břichem, ale i tak. Já když si dám prcka v Ergu na záda (má 11kg), tak se mi ten popruh do podbřišku docela zařízne a i když si ho stáhnu na kyčle, tak mi zas povyleze. Nebo by to mohlo být málo utaženými ramenními popruhy? Díky moc 🙂

romcovaklarka
3. zář 2012

@tarra27 Můžu se zeptat, jak to plánuješ řešit se starším dítkem, když budeš po sekci? (zvedání do/z postýlky, sedačky, kočáru, auta, židličky, vany...) Já se toho docela děsím a zatím doufám, že bych mohla rodit normálně, ale když ne, tak vůbec nevím, jak to udělám... Jinak já mám taky dvoj sporťák a dám tam tašku... podle mě nejjednodušší 🙂