Dětská dentální hygiena od prvních zoubků 🙂

gepe
5. led 2014

Sdileni zkusenosti, rad i starosti o zoubky nasich ratolesti 🙂

gepe
autor
5. led 2014

U nas za chvili bude aktualni tema - rust prvnich zoubku a v navazosti na to me zajima... cim/zda/jak jste cistili prvni zoubky? Pouzivali jste, ci pouzivate i zubni pastu, prip. jakou? 🙂

pegynka
5. led 2014

@gepe, pro takhle malinkaty ditka se pasta nepouziva...Cca od 2.roku se pouziva pasta,ale jen tak otrit o kartacek,zadne bochany....Do tech dvou let staci alespon otirat gazou (obvaz) nebo plinkou...Nebo namocit kartacek do Vincentky,a tim jemne cistit kazdy ten zoubek zvlast...Dokud nejsou zoubky,mohou se pouzivat tzv prsťáčky,silikonovy kartacek,ktery si navleknes na prst a cistis dasnicky,masirujes je....Je totiz dulezite se starat i o dasnicky,dokud nejsou zuby,protoze i na texh se usazuji bakterie a ty potom mohou napadat zoubky,kdyz povylezaji (samozrejme,pokud se o to rodice nezajimaji)...A pak od tech dvou let je jedna z nejlepsich past Elmex pro deti (pak je pro juniory,ale to je pro starsi deti-6let a vic)....Ta pasta neni sladka,takze deti pak nemaji potrebu pastu polykat a take potreba koukat na obsah fluoru v paste (pro male Cipisky to je cca kolem 400ppm,perlicky a jine obsahuji vice fluoridu...Jinak to ppm je mezinarodni jednotka pro udani koncentrece fluoru)...Tak jsem se tu pekne vykecala,doufam,ze Ti alespon tyhle info pomuzou a pokud by ses chtela jeste na nexo zeptat,ptej se 🙂

gepe
autor
5. led 2014

@pegynka 100% pomohly! Diky 😵 s manzelem nemame totiz podedene ve vinku dobre zuby a obavame se, ze by mala mohla taky podedit. Proto chceme od zacatku venovat spravnou neprehnanou/nedostatecnou pozornost jejim zoubkum 🙂
V zornem poli mam mj. detskou pastu od Weledy, nejaka zkusenost? 😅

pegynka
5. led 2014

Tak s tou pastou nemam zadne zkusenosti,jsem sice odbornik v tomhle oboru,ale mit v hlave vsechny pasty,to bych se zvencla....Mrkni na ni,kolik ma ppm fluoru....Pokud tam bude cca 400ppm,muzes ji pouzivat....Existuji i pasty bez fluoru,ale de facto pasta se pouziva hlavne kvuli tomu (samozrejme pokud je nekdo alergik,je to neco jineho)...ono,bohuzel, je v tom i dedicna dispozice,nikde neni napsany,ze kdyz Vy mate spatne zuby,musi je mit dite,ale treba i naopak...A je mozne,ze i kdyz se budete snazit,zuby prcka nemusi byt 100%...Ale pripadne muzete s manzelem tim i oddalit pripadne problemy...Treba u nas je to tak,ze i moji i manzelovi rodice maji spatne zuby a my s manzelem mame zuby "perfektni" samozrejme tim ted nemyslim kvuli odbornosti,ale celkove-napr. v mem veku mela.moje mamka pulku plnych zubu...Ale i kdyz se rika,ze prvni zoubky nejsou dulezite,tak nic takoveho neni pravda
..Takze jak jsem psala,koupit prstacek a masirovat zoubky-ony se vycisti a zaroven je promasirujes,aby zoubky snadneji lezly 🙂 Ten prstacek stoji cca 70Kc a da se vyvaret,takze nemusis kupovat kazdy mesic novy...

dana3262
5. led 2014

@gepe my používáme pastu od weledy. Zhruba od 3 uz elmex, kdyz uz umí plivat. Kartáčky používáme te-pe

gepe
autor
5. led 2014

@pegynka jsem moc rada, ze jsem na Tebe natrefila 😅 diky moc za rady 🙂 my jsme zrovna Ti, kteri spadaji dle nazoru do skupiny, ze je potreba o pusinu pecovat od zacatku 🙂 proto ma i mala kousatko od Curaproxu a i dudlik jejich nezvykle tvarovany 😀 mame ted objednany prvni siliko kartacek/zuzlatko http://www.compacind.com/baby-products/babys-1s...
@dana3262 diky 🙂 my objednali kartacek od Oral-B, ktery je 4-24m, tak jsem zvedava.

pegynka
5. led 2014

S tim dudlikem,taky jsem mela ten Curaproxacky,ale malej mi ho nechtel,takze ma tvarovane,jako ma NUK...Tam s tim dudlikem je "dulezite", ze dvou let si ditko muze cumlat de facto,co chce,jen od tech dvou let je potreba odstranit vsechny dudliky,i na lahvickach...Spravne by ditko ani nemelo usinat u lahvicky,ale ja mam rocniho klucika,nedavno jsem prestala kojit a malej mi jinak,nez u lahvicky tezko usina....Ke kartacku-u nej je dulezity,aby byl mekky,malicky a rovne strizeny (stejne i pro dospely)..Takze asi to chce nekolikere vyzkouseni,nez najdes ten spravny...Ja mam pro malyho take TePe,ten je krasne mekoucky..Nebo pak pro ty starsi decka,kdyz je ucis cistit samotne,je dobry cvicny kartacek od Elmexu,ma prodlouzenou rukojet,takze cistis s ditkem a ucis ho,jak to delat spravne...A ty kousatka od Curaproxu jsou celkem.dobry,jen je potreba,aby rodice docistovali,nez se ditko nauci samo 🙂

gepe
autor
5. led 2014

@pegynka elmex vcetne kartacku pouzivame oba, ja tedy i sensodyne. Resit delku rukojeti by me ani ve snu nenapadlo... Musim zaklepat, ze mala prave neni nejak dudlikova, kdyz shrnu tak denne cca 5min dohromady.. uz nekojim a s flaskou se snazime s tim neusinanim... uvidime jak dopadneme. To docistovani, to je v podstate to same jako u dospelych - vycistit kartackem a niti, kdyztak i ustni vodu 😅 diky moc za rady 😅

pegynka
5. led 2014

@gepe Neni zac,kdyz muzu,pomuzu 🙂 Kdyby sis jeste na neco vzpomnela,chtela se zeptat nebo cokoliv,klidne mi pisni i do IP...Jako co se tyce dentalni hygieny,na tohle bych mohla psat hodiny a jeste by to bylo malo 😅

gepe
autor
5. led 2014

@pegynka ok, jsi moc hodna dekuji! 😅

krmv
5. led 2014

Chci se zepat. Mame 8mesicu a dva zoubky.od kdy a cim cistit zoubky atd.diky

pegynka
5. led 2014

@krmv procti si prvni prispevek,tam je to popsane 🙂 bud gazou otirat nebo malinkatym, mekouckym kartackem...pokud by Ti nebylo neco jasne,klidne pisni 😅

pegynka
5. led 2014

@krmv teda zapomnela jsem napsat na prvni prispevek ode me 🙂

xsenova
5. led 2014

@pegynka ach u nas je cistenie taky boj. Mala nechce moc otvarat pusinku. Cistime denne kefkou + pastou (teraz mame weledu) ale cistime z lava do prava a z prava do lava (mame 10 zubov). Ale mam pocit, ze to nerobime dost dobre. Mala vobec nespolupracuje - tak sme radi ked jej to vycistime aspon takto 😒 Asi kupim rukavicu a jemne prejdem dasna kde este zubky nemame. inak cistime trosku aj jazyk 🙂

pegynka
5. led 2014

@xsenova jj,u nekterych ditek je to boj...co zkusit malou zabavit?Jinak pokud mala nechce otevirat pusinu,muze to byt treba kartackem,nebo ji muzou lezt dalsi zoubky a ma citlive dasnicky...Pokud koupis tu rukavici,tak s ni muzes cistit i zoubky, co jsou uz venku...Kdyz to nepujde kartackem,aspon tou rukavici,lepsi nez necistit vubec 🙂 a to cisteni z prava do leva taky neni k zahozeni, jak jsem psala,lepsi nez necistit vubec...Ja taky vzdycky vycistit zoubky timto stylem,a pak dam kartacek malemu a on si "cisti" zoubky sam,pak ten kartacek i lip snasi 🙂 a pokud si necha vycistit jazycek,klidne...Muj prcek by me pozvracel 🙂

pegynka
5. led 2014

@xsenova a s tou pastou,jen jakoby otrit o kartacek,protoze jeste neumi vyplivnout...Napadlo me,jestli male nemuze vadit ta pasta...Zkus to treba i bez ni nebo ho namoc jen do Vincentky...Uvidis...

xsenova
5. led 2014

@pegynka ano ano, idu jej dalsie zubky 🙂 Cistime 2x denne - ale je to fakt z lava do prava. A davame malej kefku a ta ju tam veselo ozuzlava 😀 ale cistit si zuby urcite necisti - vysava tak maximalne z kefky vodu 😀 No a ked jej zoberiem kefku tak je doma audio-vizualny koncert ako mala od zlosti kope nohami a krici ze chce spat tu kefku 😀 😀 😀 A jazyk len tak od polovice smerok z pusinky - ziadny extrem 🙂

xsenova
5. led 2014

@pegynka skusali sme aj bez aj s - ona si chce cistit sama - a preto krici.

pegynka
5. led 2014

@xsenova tak zkus s ni,at si cisti sama,ale ty ji ved kartacek a cisti...Na tohle je nejlepsi,jak jsem psala vys,cvicny kartacek Elmex,ma prodlouzenou rukojet a muzes ho chytit i ty...Jen nevim,jestli bydlis v Cesku nebo na Slovensku,pripadne pokud na Slovensku, jaka je dostupnost 🙂

krmv
5. led 2014

Tak ja se zkusim zeptat v lekarne na nejakou tu rukavici,jak psal nekdo vise a zkusim ji jezdit podasnich.

xsenova
5. led 2014

@pegynka ale pouzivame od curaprox curakid - je jemnejsi a prijemnejsi 🙂 elmex mi prisiel velmi tvrdy - stetiny zbytocne drazdive.

xsenova
5. led 2014

@krmv kupis ju aj v DM

pegynka
6. led 2014

@krmv tu rukavici muzes taky zkusit...Jak pise @xsenova,maji ji i v DM,je to udelany do tvaru nejakyho kralicka,nebo co to je...Ze ten navlek na prsty jsou jako ouska 🙂

pegynka
6. led 2014

@xsenova tak on Curaprox normalne vede v tom,jak je mekky...Ja ho pouzivam (ten nejmekci) a kdyz jsem manzelovi vysvetlila,co je dulezite na kartacku a vyzkousel si ho,tak uz by taky nemenil(ten ma zase ten "nejtvrdsi" z te jejich rady) A kdyz nahodou jedeme na vystavu a dostane novy kartacek,jednou ho vyzkousi a prijde,ze je hloupy,ze chce Curaprox 🙂 Tak rikam,zkus cistit nejak s malou,vest ji ten kartacek,ona bude mit pocit,jak je samostatna a ty,ze ma zoubky vycisteny 🙂 Jen Curakidy jsou akorat dlouhe pro deti,takze se s tim budes muset poprat 🙂

jennyska
3. bře 2014

Ahoj @pegynka @xsenova @krmv @gepe a ostatní maminky 🙂

do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady všechny společně tvoříme, byl vložen nový článek na téma Fluór, který je obsažen v zubních pastách apod. řezu https://www.modrykonik.cz/fluor/ .

Pokud si najdete chviličku a napíšete nám všem své zkušenosti s čistěním svých a nebo dětských zubů, jaké pasty používáte, jaké se Vám neosvědčily, jaké používají Vaše děti, jak a kdy jste začaly dětem zoubky čistit apod. pomůžete další spoustě maminek, které si právě prochází stejným obdobím a na MK hledají Vaše rady, tipy a doporučení, které určitě ocení!
Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje zkušenosti s ...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte a přeji fajn den!
Jennyska

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

gepe
autor
17. čer 2014

@pegynka ahoj 🙂 tak nase mlada ma cerstve rostouci uz vyklubany obe spodni jednicky, proste malej hlodavec 😅 postaci, kdyz si sama bude cistit i masirovat zoubky silikonovym zvejkatkem a i kartackem gumovym? Ci uz mame nejak cistit i pastou.. ted ji bylo 10m, mame uz nachystany i Curakid 😀

telci
17. čer 2014

Ahoj holky, malá má 4 roky a 9 měsíců. Může už používat ústní vodu? Máte zkušenosti? Děkuji za odpověď.

pegynka
17. čer 2014

@gepe kdyz si je bude cistit sama,je to nedostacujici,hlavne,kdyz prdolce budes cistit ty,zvykne si na to a nebude to v pozdejsim veku problem,ze ona bude chtit sama a budes z toho nestastna...Takze nechat cistit malou a ty k tomu taky 🙂 Jo a ten Curakid chvalim 🙂

pegynka
17. čer 2014

@telci ahojky,ustni vody pro takovyhle Cipisky jeste zatim neni,protoze pokud ditko neumi vyplivnout,muze mu byt spatne,kdyz bude vodu polykat...Ale ted nevim,jestli muzu dat odkaz nebo ne,tak ti neco poslu do IP,ju...

raffaelo
17. čer 2014

@pegynka prosím Tě, a jak často se mají čistit ty dásničky? Děkuji 🙂