Dítě a malý byt. Jak bydlíte?

sirael4
18. kvě 2010

A jedno téma ohledně bydlení.V dnešní době hypoték častokrát rodina bydlí v malém bytě (0+1 až 2+1), jak jste tuto situaci vyřešili vy?Jak jste si na toto zvykli?

lidiab
20. čer 2010

Ahoj, my bydlime v 2+kk. Loznici mame malinkou, zato ale obyvak s kuchyni velky (35m2). Nejradsi bych se par metru obyvaku vzdala ve prospech loznice. Mame ale komoru a balkon, coz je obrovske plus. Mame vysoke stropy a tak jsme si nechali vyrobit na miru skrine az do stropu a jsme moc spokojeni. Sice na horni police i manzel dosahne jen se zebrikem, zato ale mame dost uloznych prostoru. Miminko bude s nama v loznici, zbyva nam tam tak akorat mista na postylku, vic ne. Prebalovak bude v obyvaku, tam je mista dost i na prebalovani i na hrani atd. Stehovat se zatim neplanujeme, ale pochopitelne bychom chteli do vetsiho az maly povyroste. Pokud to nepujde, tak my budeme spat v obyvaku, tam by se dala vybudovat i nejaka zastena ktera by oddelila loznici. Mame ten svuj bytecek moc radi, ale je jasne ze do tech 5-6 let budeme potrebovat neco s vetsim poctem pokoju.

dagina
20. čer 2010

Ahojky holky,
tuhle jsem dostala depku skrz to naše pidi bydlení, navíc to vypadá, že do porodu jiný byt nebude. To budu zuřit 😅. Jsou tam nějaké problémy a docela se to táhne.

Bledulka, vy sice máte o jednu místnůstku víc, ale chci se tě zeptat, vy jste po narození druhého prcka spali všichni v jedné místnosti??? Mám obavy, aby mimčo nebudilo starší dceru, takhle jsem ráda, že začíná spát celou noc... . No a vůbec si ten provoz nějak nedovedu představit.....

sirael4
autor
21. čer 2010

@bu_bu: no máte to v rámci možností fakt supr 😉 líbí se mi to, jak velký metrově je ten Váš pokoj?Mám pocit, že u nás by to takhle nešlo.

dagina: neboj, všechno bude v pohodě, s miminkem se člověk vejde všude, pokud máte šanci na větší bydlení tak bych nezoufala.Jsou rodiny, které tu šanci nemají 😉

denisa31
21. čer 2010

@dagina přesně jak píše sirael, říkej si, že je to jen přechodná fáze a těš se na nové bydlení, bude to ze začátku velkej nezvyk, ale asnad se prckové s tím spaním nějak srovnají, taky mám z toho spaní do budoucna hrůzu, ale větší hrůzu mám z toho jak jednou zvládnu dva prcky 😒
kamarádka bydlela do 20 let v panelákovým 1+1 s rodičema a bráchou, prostě když není jiná možnost, tak jde všechno, ale to už bych to radši při nedostatku peněz za pár let pořešila pronájmem, když by neklapla hypo, ale to fakt jen při nejhorším

sirael4
autor
21. čer 2010

zase holky, děti to vnímají úplně jinak než my dospělí....Když si vzpomenu na sebe jako dítě, než jsme pořídili nové postele, spali jsme nějaký čas jen na matraci na zemi a brali jsme to jako děsné dobrodrůžo 😉 Stejně tak nám se ségrou nevadil malý pokojíček v paneláku, protože jsme byly zvyklé. Děti mají zkrátka jiné priority, jde o nás dospělé, kam vše složíme.
@denisa31: kolika metrový že máte byt?
Taky jsem uvažovala že je řešení než se zatěžovat hypotékou, jít do pronájmu do o pokoj většího bytu a pronajímat současný menší.Tím by se případný rozdíl v nájmu vyrušil a bylo by....ale není nad zařizování vlastního, do pronajatého se člověku nechce investovat..

denisa31
21. čer 2010

@sirael4 sirael přesně, hlavně když spácíš hypotéku, tak investuješ do svého, tak je to rozhodně lepší.
My máme původně 1+1 v novostavbě, máme z toho udělaný provizorní 2+1, takže má malá pidpokojíček, kam se ale vejde jen postýlka a jedna postel, my spíme v obýváku na rozkládacím gauči. Obývák je do tvaru L a má dvě okna, takže nebyl problém to vyřešit, je to 52 metrů, takže jak už jsem psala, kdyby byl architekt trošku rozumnější, tak by z toho byl docela pěkný normální 2+1 😝 Do budoucna bysme chtěli odtud pryč, klidně by mi stačil 2
1 tak těch 65 metrů, ale pokud to nepůjde, tak bude i sourozenec tady, myslim, že ze začátku to nebude problém, než půjdou do školy a tak. Mě ten malý prostor až tak neomezuje, zvykla jsem si, ale je fakt, že se sem furt cpou třeba návštěvy v době kdy malá spí, prostě to nechápou, že se musí přizpůsobit a pak posloucháme hlášky jak tu můžeme bydlet atd, ale to je spíš jejich problém

sirael4
autor
21. čer 2010

@denisa31 tak novostavbu byste asi dobře prodali a ve straším domě byste koupili supr velký byt 🙂
my máme panelákové 1+1, což tedy rozhodně musíme vyřešit 😒 asi hypotékou, ale do toho se nám skutečně moc nechce.
Máte ale rozměrově pěkný byt 🙂

brusinka.pusinka
21. čer 2010

Holky nevěšejte hlavu my žili v 2+1 14 let s rodiči a můžu říct že nám to nevadilo já mám 7 bratrů a vše se dalo vyřešit 😉 Je fakt že pokoje byli velikánské a tatínek byl šikovný měli jsme postele zakladací aby bylo místo na hraní a jedna trojpalanda 😀 skříně na chodbě a v obýváku velikánský jídelní stůl a na sedačce spaly rodiče 😵 😵 😵 😵 a bylo to fajn nic nám nechybělo a bylo veselo 😀
My žujeme ve 3+1 ale málí rozměry pokojů.Syn má svůj pokoj my ložnici s dcerkou zatím. ale brzy se budeme stěhovat do baráčku, opravujeme ho s manžou už asi 10 let ale už je k obývání supr 😀 byt necháme pro syna 😀 Tak nezoufejte a bydlete s láskou 😀

kristi
21. čer 2010

2+1 v 10 lidech? to je Guinessovu knihu rekordu 🙂

brusinka.pusinka
21. čer 2010

Kristi kdysi nebyli byty a víš jak to chodilo no bylo nás 10 a měli jsme jěště hromadu zvířat domácích , naši vše zvládali a bylo nám opravdu moc krásně a dodneska mám brášky blízko a jeden pro druhého dejcháme 😉

kristi
21. čer 2010

to je super 😉 krasny, jen si to neumim predstavit

pidmco
21. čer 2010

Ahojky, tak my máme 2+kk, mimčo teda zatím ne...ale myslím, že i tak se to dá. Hlavně, ono jelikož nejsou moc finance na to, jít do většího, tak to raději budeme 4 ve 2+kk, ložnice má 15m2, což pokojíček pro 2 stačí a my budeme jednou mít obývací ložnici a prostě to bude muset stačit. Nějak si nedovedu přestavit, že bychom měli živořit jen proto, abychom měli ložnici pro sebe...a přitom nemít co zakousnout......ale víte jak to myslím...už teď máme hypo na 30let... 😒 ale třeba se to jednoho dne změní, a půjdeme do většího.
Ale zatím 2+kk, a myslím, že v poho...
Jen se vrátím k jednomu příspěvku...někdo tu psal..že měli milostné hrátky v posteli s mimísem....upřímně...sama jsem tohle zažila, když jsem byla malá...a nevím proč, ale do dnes si tohle pamatuji a pro mě jako pro děcko to nebylo zrovna OK....takže tomuto bych se ráda vyvarovala....

kristi
21. čer 2010

@pidmco pokud myslíš mě s těma hrátkama, tak je to špatně pochopeno. My samo občas vyvádíme kraviny v posteli, ale to tam není Mia nebo naopak Mia je v posteli a my v OP, s námi u toho opravdu nebývá....nejsme magoři

sirael4
autor
21. čer 2010

@brusinka.pusinka: tak to je tedy rodina 😉 muselo to být hodně o toleranci, ale myslím si, že zvládnout se to dá, musí...

Každopádně, umíte si představit, že by dnes nedávali hypotéky?Kdo z nás by mohl bydlet ve vlastním bytě, natož velkém? Většina by se jako dřív snažila nacpat do jedné místnosti v bytě rodičů a nebo žili v pronájmu....

@pidmco: já myslím že 15m pro dvě děti stačí, my se sestrou měli dokonce 12m 😉

@kristi: já to tedy předtím taky tak pochopila, že Mia spí a vy mezitím dovádíte.....
no rozhodně spát s dítětem znamená prudké omezení hrátek 😖

pidmco
21. čer 2010

@kristi -nene, tebe ne, někdo tady psal, že jako no problem.....ale nevím kdo, samo, že za to nikoho neosuzuji...jen sama vím, že mám na to teda nemilé vzpomínky....

pidmco
21. čer 2010

Myslím, že jako každej na to má asi jiný názor......samo, že mimíse ještě nemám, a tak nevím, jak bude mít pelíšek....teď můžu říkat, že samo, ale známe jak to je....každopádně, svůj prostor by mít mělo, a já se bez problémů vzdám ložnice pro blaho mimíse.
Sama jsem s našima bydlela v garsonce 😒 😒 a řeknu Vám, že docela nic moc.. bydlela jsem tam od 15-18, bo jako nehrozilo jít mimo domov, ve škole......takže teda hrůza...proto raději budu v obyváku, jen proto, aby děcka měli svoje..

pidmco
21. čer 2010

@sirael4 - myslím, že pokojík 15m2 je docela aj velkej, a ten druhej tak s kk to má teda 20,5m2..což teda nic moc...ale jako stačí to.
Hlavně jak řikám, mít my aj děcka nějaký to "SVOJE".....
Jednou bych teda chtěla dopřát dětem ten luxus mít svůj pokoj, a aj my, abychom měli svoji ložnici...ale priorita to aspoň pro mě není.

dagina
21. čer 2010

52, 65 m je přeci krásný byt. I s dětima ti musí být v pohodě.
My jsme také žili v 8mi lidech ve dvou místnostech - větší kuchyň a ložnice. Byl to teda masakr, soukromí opravdu chybělo, hlavně ségrám, myslím, že jsme tím docela trpěli. No snad vyřešíme bydlení co nejdříve, jinak mě picne. A určitě hypotékou 😉, to ani jinak nejde, tento malý byt prodáme, něco máme našetřené, takže dluh by neměl být velký.

bu_bu
21. čer 2010

@sirael4 děkuji za pochvalu, ono to není sice moc dobře vidět, zkusila bych to někdy vyfotit celé, ale to tu nesmí být malý, jinak jsou všude roztahané hračky 😀 Jinak máme pokoj 5 x 4, byly v něm dvoje dveře, tak jsme jedny zazdili.

@brusinka.pusinka tak to jsem netušila, tý jo to je mazec, tohle si fakt neumím představit. Ale je super, že máte teď tak krásný vztah mezi sourozenci 😵

kota
21. čer 2010

Tak já se přidám.. Máme 2+1 60m2, paneláková klasika v umakartu, jeden pokoj mají holky, druhý pokoj my s Mužem, v kuchyni budeme rozšiřovat stůl na 5 míst.. Dětský pokoj byl průchozí, trochu jsme ho skrouhli a udělali šatnu s policovým systémem, abysme měli i nějaké úložné prostory a nestavěli si v těch obytných pokojích skříně.
Hodně radosti s dětmi v malých i větších bytech.. 🙂

denisa31
22. čer 2010

@sirael4 to my ale radši zůstaneme tady v menším než abysme tohle pustili a rvali prachy do starýho bytu do fondu oprav atd, pokud bysme něco koupili, tak to nemusí být novostavba, ale rozhodně nechci 30 let starý panelák
@dagina my máme těch 52 m, je to pořád lepší než 30 m garzonka, prckem se tu v pohodě srovnáme, obývák máme mega, šatnu, hodně úložných prostor, ale soukromí žádný, ale pokud to bude nutný, tak se tady prostě srovnáme i s dvouma prckama, protože už nejsem nejmladší a kydbych měla teď jít do práce, aby nám dali hypo, tak budu rodit tak v 35 což nechci, no a potom se uvidí co dál
@pidmco souhlasim, radši v menším bytě pěkně v klíídku, než pak ani dětem nemoct nic koupit, aby bylo na splátku, takový adrenalinový jezdec taky nejsem
@kota jsem ti chtěla napsat, že 60 metrů je úplně v poho velikostně s prckem, pak jsem si všimla, že čekáš už třetího prcka 😉 ono je pak už asi jedno jesli jsou tam dvě postýlky nebo tři,c o 😉
@brusinka.pusinka jsi nám myslim všem moc dodala odvahu co se bydlení týče , nevíš kolik to bylo metrů?

brusinka.pusinka
22. čer 2010

@denisa31 no měly jsme 63 m2 a musím říst že asi hodně záleží na výchově dětí my si nepřekážely a navíc když jeden odjel třeba na tábor nebo do školy v přírodě bylo nám smutno chyběl nám 😀 Pamatuji si jak my chodily dopisi na tábor co druhý den 8 dopisů 😀 to bylo klik a dřepů 😀 a v každém dopise to stejné ale v jiném podání, jeden od maminky s tátou a ostatní od brášku nebo i dědy s babinkou 😀 😀 😀

denisa31
22. čer 2010

@brusinka.pusinka to je krásný, jak z pohádky, tak snad to taky my ostatní zvládneme, díky za podporu, manžel je stejně skoro pořád v práci a nám s malou to tu zatím bohatě stačí

adavrtule
22. čer 2010

Zvykla jsem si na bydlení v malém bytě.Ale ačkoli máme doma pořádný sviště a čekáme dvě další tak se asi budeme stěhovat kousek dál na venkov do rodiného domku.A stejn máme jednu velkou místnost(kuchyň, jídelna a obývák) pak ložnici a pak opravdu malí pokojíček pro Domi a malou koupelnu ale máme i právě malou ložnici a tam se dvě postýlky nevlzou a není žádná místnost už. :( takže se budeme stěhovat v červenci :D

sirael4
autor
22. čer 2010

A jak byste se holky tvářili na možnost malý byt pronajmout a jít do pronájmu do o pokoj většího bytu?

maxi.smile
22. čer 2010

@sirael4 tak to my třeba nemůžeme, páč máme byt magistrátu...a to by byl průšvih ☹ Dokonce do našeho bytu nemůže jít ani tchán a my by jsme šli do bytu, kde bydlí on (3+1) ..

kacerka
22. čer 2010

Ahojky, tak já se k Vám taky přidám, jelikož právě toto téma řešíme. Chtěli bysme do většího bytu, ale bohužel v okolí není nic dle našeho gusta - nejlépe 4+1/kk v nepanelovém domě 😝 My máme krásný byteček 2+kk asi 56 m2, po Novém roce čekáme druhé baby - neplánovaně, nejdřív jsme chtěli pořešit bydlení. Takže máme tři možnosti, buď seženeme ten byt našich snů, nebo půjdeme do většího bytu do pronájmu no a třetí možnost, zůstaneme zde - z ložnice uděláme pokojíček, my si koupíme gauč s kvalitní matrací a roštem a budeme čekat, než se naskytne něco vhodného. V tom případě ale řeším, jak se dají uspávat novorozeně a tříleté dítě v jedné místnosti, přičemž to starší je dost hlasité, živé 😝 😝 😝

sirael4
autor
23. čer 2010

@kacerka ahojky, možná bych to zatím neřešila, dokud jsou děti malé, tak se vejdete, nejspíš bych s manželem spala v OP? možná že bych tam dala i postýlku. Anebo šupnout postýlku do pokojíku ke staršímu, a starší poučit 😀
Další možnost-slevit z nároků a vzít i panelák, je to jistě levnější varianta.
Taky teď řešíme, že bysme šli do pronájmu do většího.Zatím šetřit, co se dá, a třeba za pět let si pořídit větší.Je to sice takové provizorní, ale možná se to jeví jako příjemnější možnost než si brát hypotéku. No uvidíme. Byt snů jsme po prohlídnutí asi 40ti bytů taky nenašli, tak možná že to bude nejlepší takto.

@maxi.smile: tak to je velká škoda.Jedině s někým vymenit za větší magistrátní?

denisa31
23. čer 2010

@sirael4 a vy máte ten 1+1 v OV? Pronajímat svuj malej byt a bydlet v pronájmu jinde bych viděla jako fakt krajní řešení, ale spíš bych do toho nešla, zatim, dokud nepůjde prcek do školy, pak kdyby mi mělo hrabat z toho malýho prostoru, tak možná jo, za pár let...
@kacerka já bych nechala staršímu pokojíček a s malinkým spala v obýváku, pokud to bude nutný, uděláme to taky tak, nějaký čas ze začátku se to dá jistě vydržet a pak až to půjde, tak šoupneš prcky pěkně k sobě. My jsme teď zrovna kupovali gauč s kvalitními pružinovými matracemi přímo určený na každodenní spaní a není to vůbec špatný

sirael4
autor
23. čer 2010

@denisa31 máme 😉
ted jsme trochu mimo, ale říkala jsi že máte 2kk?